DR Byen koster DR Sporten livet

Send til
Debat  12
Anbefal
DR s ledelse har angiveligt besluttet helt at nedlægges sportsredaktionen som led i de omfattende spareplaner. Medarbejderne er rystede.

Mandag den 23. april 2007, 14:18

Sporten bliver det første store offer i forsøget på at finde besparelser hos Danmarks Radio.

Nyhedsavisen erfarer, at DR s ledelse har besluttet helt at nedlægge sportsredaktionen.

Dermed er det slut med populære programmer som Sport på 3 eren på P3, ligesom rettighederne til OL og fodbold-VM vil blive solgt videre. For fremtiden vil DR TV udelukkende sende sport i forbindelse med TV-Avisen, og dækningen vil være begrænset til public service-forpligtelsen, der kræver, at DR skal dække de smalle idrætsgrene.

Medarbejderne på DR s sportsredaktion har modtaget nyheden med chok:

- Det er oprørende, at DR som led i en kortsigtet spareplan tager et så historisk skridt som at nedlægge den kulturinstitution, som DR Sporten er«, siger journalist Andreas Kraul, der udtaler sig på kollegernes vegne på DR Sporten.

- Konsekvensen er jo, at der fremover ikke vil blive produceret journalistisk uafhængigt tv om sport. Det vil være overladt til stationer, der har købt rettighederne og er afhængige af reklameindtægter«, siger Andreas Kraul til Politiken.dk.

DR s sportschef, Olav Skaaning Andersen, og hans tre souschefer - nyhedsredaktør Kurt Lassen, programredaktør Jan Rosendahl og teknisk chef Benny Madsen - vil angiveligt blive tilbudt andre stillinger i DR s organisation.

I denne uge præsenterer DR s generaldirektør Kenneth Plummer sin plan for, hvordan hullet efter det alt for dyre byggeri af DR Byen på Amager skal dækkes. Planen skal resultere i årlige besparelser på 300 millioner kroner og medfører 300 afskedigelser.

DR s ledelse vil ikke over for Nyhedsavisen kommentere nedlæggelse af sportsredaktionen men henviser til morgendagens pressemøde, hvor spareplanen præsenteres. 

 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
23.04-2007 | 14:41 af (Slettet bruger)
Bruger er blevet slettet.
23.04-2007 | 14:43 af (Slettet bruger)
Bruger er blevet slettet.
23.04-2007 | 14:53 af (Slettet bruger)
Bruger er blevet slettet.
23.04-2007 | 15:01 af (Slettet bruger)
Bruger er blevet slettet.
23.04-2007 | 15:10 af LNielsen
Hvad med at nedlægge ledelsen istedet.?
23.04-2007 | 15:16 af Peter Hansen
Virkelig tumpet løsning.

Det kan da absolut ikke falde ind under kategorien "besparelser som ikke vil kunne mærkes af seerne" og vil da heller ikke være i overensstemmelse med betingelserne for at jeg skal betale samme licens.

Men måske meget i overensstemmelse med regeringens måde at se på tingene:

Varens pris er den samme men kvaliteten og omfanget rasler ned. Så er det jo i overensstemmelse med skattestoppet.
23.04-2007 | 15:18 af (Slettet bruger)
Bruger er blevet slettet.
23.04-2007 | 15:18 af (Slettet bruger)
Bruger er blevet slettet.
23.04-2007 | 15:40 af (Slettet bruger)
Bruger er blevet slettet.
23.04-2007 | 17:22 af Torben Andersen
Måske man kunne erstatte sportsudsendelserne med nogle pausebilleder af den nye, flotte bygning ?
23.04-2007 | 18:31 af (Slettet bruger)
Bruger er blevet slettet.
23.04-2007 | 22:08 af (Slettet bruger)
Bruger er blevet slettet.
 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
Gratis nyhedsbrev
Vejret i dag | Danmark 18°
Powered by AccuWeather
Annonce
MEST POPULÆRE PÅ AVISEN.DK forrigenæste