Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet torsdag den 2. sep. 2010, kl. 22:01
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
De to dødsdømte nordmænd kan formentlig se frem til at komme hjem.
De to dødsdømte nordmænd kan formentlig se frem til at komme hjem. (Foto: Reuters/Scanpix)

Dødsdømte nordmænd tæt på hjemrejse

En norsk delegation forhandler med congolesiske myndigheder om frigivelsen af de to drabsdømte fanger Tjostolv Moland og Joshua French.

I stedet for at betale med deres egne liv kommer to norske statsborgere formentlig til at slippe med en erstatning til deres drabsoffers familie.

I mandags landede en delegation fra de norske myndigheder i DR Congos hovedstad Kinshasa for at forhandle om overdragelse af Tjostolv Moland og Joshua French.

Det skriver det norske nyhedsmedie NRK.

"Dette er en positiv udvikling i sagen. Vi arbejder med at få en løsning, som er til at leve med for begge parter," siger advokat Morten Furuholmen, som repræsenteret de to dødsdømte fanger.

29-årige Tjostolv Moland og 28-årige Joshua French sidder i øjeblikket i fængsel for drabet på en chauffør sidste år.

De blev i maj idømt dødsstraf for forbrydelsen og valgte at modtage dommen, da de ikke mente, at en anke ville hjælpe deres sag.

Den østafrikanske land har dog ikke fuldbyrdet dødsdomme siden 2003, og både den norske udenrigsminister Jonas Gahr Støre og andre diplomater har fået forsikringer om, at de to dømte ikke vil blive henrettet.

Det fremgår endnu ikke, om de skal afsone noget af deres frihedsstraffe i Norge.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.