De har kun været myndige et år.
Alligevel er tre ud af 100 19-årige allerede havnet i RKI. Internethandel, teleselskaber og kvivklån sender de unges økonomi i gulvet fra starten.
Det viser nye tal fra Experian RKI, der har opgjort registret over skyldnere i januar 2010.
Tendensen er at dårlige betalere bliver yngre og yngre. I forhold til sidste år står der 3323 flere 18-29-årige i RKI.
De helt unge er med, fra de er 18-19 år, og de 24-årige topper som den årgang med flest dårlige betalere. 8,4 procent af de 24-årige står i RKI.
Til sammenligning står lidt over seks procent af de fyrreårige og to procent af de 60-årige i RKI.
"Det er dybt bekymrende, og det bliver kun værre. De er vokset op i en nem tid og har været støttet økonomisk hjemmefra. De er vant til hurtige lån og kreditkort, og mange andre ikke, hvor meget de skylder HM og Ikea. De tænker: Jeg vil have ting, og jeg vil have dem nu," siger Bente Skovgaard Risvig, Communications Project Manager i Experian, der ejer RKI-registret.
Experian har opgjort for Avisen.dk, hvor de unge især skylder penge:
Teleselskaberne
"Lige meget hvor få penge man har, skal man have en mobiltelefon."
Togbøder
"Vi kalder det gratistog. Mange unge har få penge, men tager toget alligevel og så ligger bøderne der og bliver ikke betalt."
Internethandel
"Internethandel er en stor gældspost for de unge. De er rent forbrug: Tøj og elektronik og ting."
Kviklån og smslån
"Nettet er fyldt med tilbud om at låne hurtige penge til høje renter og nogle udbydere af smslån sender smser ud, som du bare skal svare på, for at få penge på kontoen."
Det seneste år er der i alt havnet 8000 flere danskere i RKI-registret, så der nu er 208.000 personer. Unge og sjællændere er overrepræsenteret.
Er du 24 år og bor i Lolland kommune, har du allerstørst risiko for at havne i RKI registret.