Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Danske pop-hittere flopper for første gang

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Aqua, det danske popband over dem alle, skuffer med dårlige salgstal.

14. okt. 2011 kl. 10:50 Niels Krogh Søndergaard
Aqua var et kæmpehit i halvfemserne, men deres nye comeback-album slår bundrekorder.
Aqua var et kæmpehit i halvfemserne, men deres nye comeback-album slår bundrekorder. Foto: KHAN TARIQ MIKKEL / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Niels Krogh Søndergaard

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Roserne er ikke nær så røde for Aqua, som for ti-femten år siden, da bandet sprang hitlisterne med singler som Doctor Jones og Barbie Girl.

Hvor popbandet Aqua i halvfemserne hev de danske eksporttal i vejret, er billedet nu et helt andet, skriver Ekstra Bladet.

Albummet Megalomania skulle være bandets store comeback, men der er kun solgt sølle 2.282 eksemplarer i butikkerne og online i den første uge.

Niclas Anker, som er Aquas manager, er ikke skuffet over kvartettens start:

"Det er fuldt ud tilfredsstillende med det marked, vi har nu. Malk de Koijn sælger ekstremt meget de første to uger, fordi der skal fanbasen virkelig ud og have den. Vi er et folkeligt produkt, og der skal arbejdes for det. Det har vi ikke noget imod," siger manageren til Ekstra Bladet.

Foto: Se Tøffe smække Dif i gulvet

Aqua havde før det nye album solgt hele 33 millioner eksemplarer af tidligere album. Et tal som Megalomania altså ikke har rokket det store ved - indtil videre.

Kilde: Ekstra Bladet

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites