Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet onsdag den 18. aug. 2010, kl. 08:29
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Flere tusinde kroner er hævet fra danske kreditkort, efter at de er blevet brugt på en svensk cafe.
Flere tusinde kroner er hævet fra danske kreditkort, efter at de er blevet brugt på en svensk cafe. (Foto: www.colourbox.com)

Danske kreditkort lænset i Sverige

På en svensk café blev kortoplysningerne stjålet, hvorefter pengene blev hævet forskellige steder i Europa.

Efter at have benyttet deres kreditkort på en café i Malmø har flere danskere fået stjålet flere hundrede tusinde kroner.

På opfordring fra dansk politi slog de svenske kolleger til mod caféen. Under aktionen blev to mænd med tilknytning til caféen anholdt og sigtet for groft bedrageri.

"Det drejer sig om store beløb, flere hundrede tusinde kroner. Transaktionerne er sket i udlandet, i et land uden for Europa," siger Magnus Nilsson fra bedrageriafdelingen ved Malmøs politi til Sydsvenskan.

Lænsningen af kortene blev opdaget, fordi flere af de kort, der havde været brugt i Sverige senere blev misbrugt i udlandet. Det opdagede PBS og tippede herefter politiet.

Politiet i Malmø varsler flere husransagelser og tekniske undersøgelser i sagen, før de kan sige mere om omfanget af bedragerierne.

Har man brugt sit kreditkort på Café Nesta opfordres man til at tage kontakt til politiet.

Caféen er åben igen, men det er ikke længere muligt at betale med kreditkort.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.