Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet torsdag den 3. juli 2008, kl. 08:24
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this

Danske fængsler får mere fredagsbøn

Antallet af fængselsimamer øges fra tre til 20 for at give indsatte muslimer mulighed for at praktisere deres religion.

Flere af landets imamer skal bag tremmer - dog ikke som indsatte, men som fængselsimamer.

Antallet af fængselsimamer øges nemlig fra de nuværende 3 til op mod 20, skriver Kristeligt Dagblad.

Dermed får fængslede muslimer bedre mulighed for at praktisere deres religion.

 – Med flere imamer vil muslimske indsatte bedre kunne komme til fredagsbøn. Samtidig lægger vi stor vægt på, at imamerne kan udøve sjælesorg og modvirke radikalisering blandt unge muslimer, siger Tove Brøchner, souschef for Straffuldbyrdelseskontoret i Direktoratet for Kriminalforsorgen.

Da andelen af muslimer i fængslerne er vokset til at udgøre 19 procent af alle fængslede, får samtlige lukkede og åbne fængsler samt de største af landets arresthuse fremover tilknyttet en imam ved siden af fængselspræsten, skirver Kristeligt Dagblad.

03.07-2008 | 08:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
03.07-2008 | 08:45 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
03.07-2008 | 09:20 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
03.07-2008 | 09:30 af Else Thomsen
Forhåbentligt kan det være med til at forebygge ny kriminalitet.

Der er vel 200-300.000 mennesker med muslimsk baggrund i Danmark.
03.07-2008 | 09:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
03.07-2008 | 10:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
03.07-2008 | 10:16 af Else Thomsen
Imamer er lige så forskellige som danske folkekirkepræster er, og der skal jo ikke gøres forskel på folk, der er indsatte, vel?

At forebygge radikalisering af unge muslimer er utroligt vigtigt, og her kan fornuftige imamer sikkert gøre en positiv indsats.

ALLE får altså nu tilbud om kontakt med en "præst" fra den aktuelle religion, og det er vel meget rimeligt.
03.07-2008 | 10:26 af Bruce1
Det er vist de færreste danske kriminelle der er troende, at muslimer per definition er det er skræmmende, og derfor sættes der unødig fokus på religion.
 
03.07-2008 | 10:43 af Else Thomsen
Bruce1 - Næ-e, det er nok de færreste danske kriminelle, der er troende, men de fleste af dem er nok alligevel medlem af folkekirken.

Mange med muslimsk baggrund i Danmark er lige så lidt praktiserende muslimer, som de fleste såkaldt kristne danskere er meget lidt praktiserende kristne.
03.07-2008 | 10:55 af johanne
Hvordan går det i lande hvor der er mange imamer?

Hvordan går det i fængsler hvor der er mange imamer?

Hvordan går det i verdensdele hvor der er mange imamer?
03.07-2008 | 10:56 af Lars Nunnegaard
Mange indsatte danskere bruger præsten og gudstjenesten til et tilflugtssted hvor de kan tale personligt og fortroligt!
 
03.07-2008 | 10:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
03.07-2008 | 11:03 af Eva Adamsen
@ Leif Poulsen

Hvis det er tilfældet, håber jeg PET via en arabiskkyndig tolk (af dansk afstamning) er med på en lytter.:-)
 
03.07-2008 | 11:06 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
03.07-2008 | 11:08 af Else Thomsen
leif poulsen - der er altså andre imamer i Danmark end dem i Islamisk Trossamfund, som jo kun repræsenterer en lille del af muslimerne her i landet.
03.07-2008 | 11:17 af Hans Carsten
Else Thomsen:
Er du ekstremt naiv eller hvad?

Lad os se på hvad imamer i fængsler hidtil har betydet:
Abu Bashar var fængselsimam. Han mente at Vollsmose terroristerne var uskyldige. En terror anholdt tysker havde det direkte mobil nummer til Abu Bashar.

"Imamen Mohamed Al Khaled Samha fra Odense har samtidig med, at han er imam for de muslimske indsatte i Nyborg Statsfængsel, rejst rundt i Mellemøsten som leder af den danske Muhammed-delegation."

"Et videobånd viser, hvordan den danske imam Naveed Baig som ung og medlem af den stærkt islamiske organisation Minhaj-ul-Quran opfordrede deltagere i et møde i Valby til at dræbe visse muslimer. Naveed Baig har siden været imam i Vridsløselille Statsfængsel og på Rigshospitalet. Skarp kritik af hans ansættelser."

Kan du stadig sige at det er en god ide?
 
03.07-2008 | 11:18 af Chr. M.Jensen
Else
Nu må du ikke forlange den store forståelse for andre religioner hos den "lille
Leif ", han blev engang snydt for et stykke sukker i en basar i Tunis. Ellers kan jeg ikke forstå hans " syge " holdning!
 
03.07-2008 | 11:22 af Chr. M.Jensen
Mr. Ceosote
Mener du alvorligt at vore muslimske medborgere ikke skal have mulighed for at dyrke deres religion?
I såfald vil det heller ikke rent juridisk vær muligt for den danske folkekirkes præster at fungere i fængslerne!
 
03.07-2008 | 11:24 af Else Thomsen
Der findes brådne kar alle vegne - sådan er virkeligheden.

I den katolske kirke, har der som bekendt været eksempler på pædofile gejstlige personer.

Man ser vel folk an i det omfang, det er muligt, når der skal udvælges imamer til opgaven.
03.07-2008 | 11:29 af Hans Carsten
Chr. M.Jensen:
Jeg er en af de dumme svin der gør forskel på de forskellige religioner.

Jeg mener at Danmark er et kristent land, at kristendommen er danskernes religion. Jeg tolerere andre religioner, men jeg acceptere dem ikke. Ment på den måde, at den danske stat skal tillade andre religioner, men ikke give tilskud, tilskynde, ansætte imamer, give tilskud til moske byggeri, tempel byggeri osv. Jeg gør ikke forskel på islam, jødedommen, hinduisme, buddisme, tarot kort eller hvad folk nu tror på. Men jeg gør forskel på kristendommen og de andre.

Derfor mener at det kristne budskab har plads i fængsler, men ikke det muslimske.

At det falder sammen med at de danske fængselsimamer, og imamer generelt, har en lang liste at tvivlsomme gerninger bag sig, er bare heldigt.

Men som sagt, jeg er bare et dumt svin, der mener at der forskel på ude og hjemme. Godt og ondt. God kultur og skadelig kultur.

PS. Jeg er ateist.
 
03.07-2008 | 11:32 af Hans Carsten
Else Thomsen:
Med det kendskab til imamer jeg har, har jeg endnu ikke fundet en eneste "dansk" imam der ikke har haft tvivlsomme budskaber.

Det skulle da lige være imamen fra Ahmadiyya sekten. Jeg har ikke hørt om ham, og det er netop positivt. Men Ahmadiyya bliver betragtet af resten af den muslimske verden som frafaldne fordi de ikke er fundimentalister og fordi de har afsværget de voldelige dele af koranen.
 
03.07-2008 | 11:38 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
03.07-2008 | 11:41 af Hans Carsten
Lidt mere interessant info om Ahmadiyya sekten. Når muslimer og venstreorienterede kritisere Danmark for ikke at have en eneste rigtig moske, så er det faktisk løgn. I Hvidovre ligger Ahmadiyya moskeen som fra starten blev bygget som en moske.

Ahmadiyya er en meget sympatisk gren af islam, og er den ældste fungerende gren i Danmark. Sekten har et større antal danske konvertitter, som dog udgør et mindre tal i sekten som hovedsageligt består af pakistaner.

Ahmadiyya er grænsende til det pacisfistiske, og har afsværget den voldelige del af koranen.

"Samtidig er det efter ordre fra centralt hold sådan, at fredagsprædikenen skal foregå på nationalsproget, dvs. på dansk, ligesom bevægelsens skrifter udgives på dansk, selv om de fleste ahmadier i Danmark taler urdu."
 
03.07-2008 | 12:38 af Else Thomsen
Der findes mange grene af islam (omkring 72) - ligesom der også findes mange grene af kristendommen.
03.07-2008 | 12:42 af Hans Carsten
Else Thomsen:
Og? Er det et argument for noget?

Men du har stadig ikke svaret mig på om du stadig mener det er en god ide at ansætte imamer. Nu når der har været så mange problemer med dem?
 
03.07-2008 | 13:45 af Else Thomsen
Mr. Ceosote - Vi har religionsfrihed i Danmark, og derfor skal ALLE indsatte have mulighed for kontakt til en præst - indiviuelt i forhold til den aktuelle religion.

Det finder jeg både ret og rimeligt.
03.07-2008 | 13:50 af Else Thomsen
Der er tale om ansættelse af to imamer - og ikke som tidligere nævnt 20.

Det fremgår af en anden artikel her på Avisen.dk: Imam-historie var stærkt overdrevet.
03.07-2008 | 14:22 af Hans Carsten
Til alle:
Britiske Channel4s prisbelønnede serie kaldet Dispatches har lavet endnu et program der afsløre den spirende jihad i england.

http://www.channel4.com/news/articles/dispatches/from+jail+to+jihad/2288772

Se den! Og overvej derefter om det her er en så god ide.

Else Thomsen:
Religionsfrihed indebære ikke adgangen til en præst, imam eller lign. når man er fængslet. Religionsfriheden giver mulighed for at praktisere religion indenfor visse grænser. Religion er en privat sag, derfor ikke det offentliges problem at anskaffe imamer der kan prædike had og religiøsracisme.
 
03.07-2008 | 14:24 af Hans Carsten
 
03.07-2008 | 14:34 af Else Thomsen
Ordningen med lige adgang til præster o.l. for ALLE indsatte i landets fængsler, er altså i overensstemmelse med De Europæiske fængselsregler, Mr. Ceosote..
03.07-2008 | 15:21 af Chr. M.Jensen
Mr. Ceosote
Tillykke med at være ateist! Men i et demokratisk rets samfund har alle der er frihedsberøvede - fængslede - ret til den form for sjælesørger han/hun ønsker.
Hvem der betaler interesserer mig meget lidt! Byggeri af kirker og lign. må som du selv siger betales af brugerne - det er vi da enige om!
 
03.07-2008 | 16:18 af Hans Carsten
Else:
Okay, så mener at ordningen skal laves om. Der er gået indflation i rettighederne. Det kunne passende være en gulerod: "Hvis du vil snakke med en imam, skal du stoppe med at begå kriminalitet".

Men det ændre stadig ikke på, at de fængselsimamer der hidtil har været ansat, bare har radikaliseret de unge og haft tvivlsomme meninger.

Chr. M. Jensen:
"Men i et demokratisk rets samfund har alle der er frihedsberøvede - fængslede - ret til den form for sjælesørger han/hun ønsker.", det kan godt være du synes det. Men visse ting overtrumfer disse "rettigheder" midlertidigt. F.eks. fængsel. Et andet eksempel er hvordan ransagning af en bolig trumfer ejendomsretten.
 
03.07-2008 | 16:28 af Chr. M.Jensen
Mr.Ceosoto.
Jeg regerede kun hvad der stå i de internationale konventioner, og da der er tale om konventioner Danmark har tiltrådt er vi nød til at overholde dem!
Det er rettigheder der ikke kan " overtrumfes" som du kalder det. Det eneste land der i nyere tid har gjort det er USA i deres KZ-lejr på Cuba. Og her er kongressen og højesteret jo også kommet i meget stor tvivl om det ikke er en gal vej, for at sige det mildt - jeg ved ikke med dig men jeg ønsker ikke Danmark placeret i det selskab! Men selvfølgelig med Fogh som statsminister og halevedhæng til Bush ved man jo aldrig hvor vi ender!
 
03.07-2008 | 16:54 af Else Thomsen
Enig - Chr. M.Jensen.
04.07-2008 | 02:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
04.07-2008 | 07:03 af Else Thomsen
Jakob - NEJ! - Jeg er hverken muslim eller naivist.

MEN jeg går ind for ligeværdig behandling af ALLE borgere i Danmark - uanset religion, race eller kulturel baggrund, og det er faktisk i overenstemmelse med den danske Grundlov.

Radikalisering kan bl.a. være en følge af IKKE at blive accepteret/inkluderet i det danske samfund. -
04.07-2008 | 09:59 af Linda Nielsen
Hvorfor ligger muslimer altid med rumpen i vejret?? Hvad venter de på?? Hvad håber de på???
 
04.07-2008 | 10:33 af Else Thomsen
Linda Nielsen - Det er jo troende mennesker - og så beder man til Gud.

Den specielle stilling hjælper måske til større ærbødighed og koncentration.
04.07-2008 | 11:38 af Chr. M.Jensen
Jacob! Jeg skal afholde mig fra at kalde dig lignende - det er under min værdighed som dannet menneske! Jeg vil fastholde min sammenligning med KZ-lejre! Og jeg tror nok jeg kan gøre det med god samvittighed! Jeg ved ikke om et så højt begavet menneske som dig læser udenlandske aviser?
His du gør, og vel at mærke kunne forstå dem, vil du vide at den amerikanske højeste ret den 17 juni - altså for ca. 14 dage siden- har henstillet til Bush-adm. at ikke må forekomme tortur på Guantanamo - det være sig at tvinge fanget ind i et rum med fuld lys i et tidsrum på ca. 24 timer, det være sig vandtortur. Man må heller ikke behandle disse fanger nedladende mht. deres religion m.m. Så mon sammenligningen ikke holder alligevel. jeg vil også lige nævne at den australske regering har på vegne af en australier bedt Bush.-adm om en forklaring på den måde man har behandlet den pågældende - se Sydney Times 11. nov. 2007.
Sidst men ikke mindst: Fangerne på Cuba bliver holdt uden dom - Det gjorde tyskerne vist også i 1930-erne! Eller?
 
04.07-2008 | 11:41 af Chr. M.Jensen
Jacob ps. jeg glemte der har også siddet danskere på Guantanamo!
Han blev løsladt men der kom ingen retsforfølgelse af ham her hjemme!
Han måtte tilgengæld heller ikke rejse sag mod sine fangevogtere - læs den amerikanske regering!
 
04.07-2008 | 16:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
04.07-2008 | 17:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
04.07-2008 | 19:10 af Chr. M.Jensen
Jacob.
Undskyld men hvem fanden er du der tillader dig at komme med en sådan beskykdning? Er der nogen der har haft KZ- NAZI-helvedet inde på livet er der
mig!! som har midstet flere slægtninge i den forbindelse! Men jeg ved at det ikke var for at vi skulle ende med dette! Ser du min lille dreng bl.a. min morfar sad i KZ. For at forsvare demokratiet! For at forsvare retten til religionsfrihed! og for at forsvare retten til at være menneske! Han døde for mange år siden, men han håbede til et sidste at han havde været med til en gøre en forskel mellem hvad han kaldte DEMOKRATI - hvor alle havde en stemme også dem han ikke kunne lide! Og hvor alle selv kunne bestemme hvem der skulle være leder at det land man nu engang boede i!
Men han kæmpede ikke for at at Danmark som krigsførende nation skulle acceptere at man i Danmarks navn spærrede folk inde på samme møde som han blev!
Tænk dig om lille ven inden du angriber folk meddin indgroede fascisme eller er det en form for racerenhedskultur du er ude i.
 
04.07-2008 | 21:17 af M. J.
Modvirke radikalisering! HA! Danskerne er sgu dummere end politiet tillader!
04.07-2008 | 23:50 af Chr. M.Jensen
Indvandrer
Hvor har du ret! Se på Jacob hab ved ikke hvordan han nu skal komme videre med sine sjofel- og ubehageligheder
God Weekend Indvandrer
 
05.07-2008 | 00:36 af M. J.
Sig mig............har der aldrig været hinduer, buddhister, bahai'er, moonier, jøder og folk af andre religions-observanser i de danske fængsler?

Har I nogensinde hørt om, at disse religioner har åndelige ledere i fængslerne?

Hvordan kan det være, at danske fængsler nu skal oversvømmes af muslimernes åndelige ledere?

Er de danske fængsler overfyldt af muslimer eller hvad?
05.07-2008 | 00:44 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.07-2008 | 09:38 af Else Thomsen
Indvandrer - "oversvømmes af muslimernes åndelige ledere".....det er da noget af en overdrivelse.

Tallet er korrigeret i pressen fra 20 - til ansættelse at to personer - det er vel ikke mange til at betjene 20 fængsler, vel?

Den konstante bevågenhed på muslimer i medierne - kan vi "takke" DF - og deres evindelige muslim-hetz for.
05.07-2008 | 09:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.07-2008 | 11:18 af Chr. M.Jensen
Jacob.
Min kommentar: Du er åbenbart så forstokket at du burde gå på apoteket for at købe det kraftigste afføringsmiddel der findes!
Jeg gider/ har ikke energi til at forsætte at leje med et så stort og bigot fjollehoved som dig! Mit eneste råd her ud over er: AT SKULLE DET NOGENSIDE SKE AT DU FÅR EN TANKE! SÅ HUSK AT INVITERE DINE VENNER - HVIS DU DA HAR NOGEN - TIL FEST! FJOLS!!!!!!!
 
05.07-2008 | 11:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.07-2008 | 12:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.07-2008 | 13:45 af Chr. M.Jensen
Jacob
Det er da godt at du kan grine! Lille psykiske undermåler!
 
05.07-2008 | 14:06 af Else Thomsen
Per Christiansen - Ceosote nævnte EN enkelt gren af islam som værende sympatisk (Ahmadiyya). - Jeg nævnte, at der findes omkring 72 grene. - Skal man repræsentere flest mulige muslimer, skal der jo næppe vælge en imam fra en gren af islam, som afviger fra de fleste andre, hvilket er tilfældet med Ahmadiyya bevægelsen.
.
Jeg mener det er en god ide at følge De Europæiske fængselsregler, og det indbefatter, at også muslimer har adgang til "åndelige ledere".
Enig i de medier, der har oplyst, at der ønskes dansktalende imamer, med kendskab til dansk retsvæsen m.m.

Tidl. efterretningschef, Bonnichsen, har, som du også nævner, haft gode erfaringer med at samarbejde med imamer. - Så jeg vil afgjort IKKE afvise, at velvalgte imamer kan være med til forebygge radikalisering blandt indsatte i fængslerne.
05.07-2008 | 15:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.07-2008 | 16:16 af Chr. M.Jensen
Jacob.
Så vidt jeg husker var det dig der begyndte med artigheder! Men lad det ligge!
Det der før mig til at prøve at nå ind til den store hjerne du har endnu engang er at jeg har lært at selv hos meget ensporede mennesker skulle der være en eller anden for for menneskelighed! Men det kan jo godt være at det ikke er tilfældet med dig! Hvis det er tilfældet er du jo ikke bedre end de nazistiske krigsforbrydere eller islamistiske terrorister du jo så åbenlyst hader! Spørgsmålet jeg gerne vil have svar på er: Hvad har du imod at frihedsberøvede ( læs fængslede ) muslimer kan bede sammen med en imam - jeg skal for god ordens skyld gøre dig opmærksom på at det er en af menneskerettighederne i FN -konventionen - som jeg formoder du ved Danmark har underskrevet. Kan du givee mig et fornuftigt svar?
 
05.07-2008 | 16:23 af Else Thomsen
Jakob - Kan du dokumentere, at Abu Laban har udtalt sig, som du skriver?

Du vil da vel ikke sammenligne Libanon med Danmark, hvor vi har demokrati og ytringsfrihed, og hvor det ikke er korrupte, militante oprørsbevægelser, der sætter dagsordenen?

Det kan udemærket lade sig gøre at leve, som almindeligt praktiserende muslim i et demokratisk land som Danmark med religionsfrihed.

Assimilation af muslimer i Danmark er en MEGET usympatisk ide.

Det ville svare til, at man omplanter et træ til et nyt sted, og så starter med at fjerne alle rødderne. - Det kommer der sjældent noget godt ud af, hverken når det handler om træer eller om mennesker.
05.07-2008 | 17:45 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.07-2008 | 17:52 af Else Thomsen
Jakob - Du kan IKKE dokumentere dine påstande om, at Abu Laban har udtalt sig, sådan som du skrev i indlægget kl. 15.57 - af den simple grund, at det er forkert..
05.07-2008 | 18:32 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.07-2008 | 18:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.07-2008 | 22:35 af Chr. M.Jensen
Jacob
Du er uforbederlig RACIST! Derfor gider jeg ikke at leje mere med dig!!
Ynkelige personage - din sagsfremstilling halter!! Og du er i den grad i strid
med straffeloven!
 
05.07-2008 | 22:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.07-2008 | 23:14 af Elisabeth Nylander
Flere imamer i fængslerne for at undgå radikalisering.???????
Hvor naiv kan man være
jo flere imamer, jo mere islamisering
 
06.07-2008 | 07:53 af Else Thomsen
5. juli 2008 18.32 & 18.48 - Jakob

Din dokumentation for hvad du havde citeret Abu Laban for holdt ikke. - Når man seriøst vil kritisere en person, må man holde sig til sandheden

Abu Laban sagde udtrykkeligt, at han var uenig med Osama bin Laden. Det sprang du let og elegant over.
Hvad beviser det iøvrigt, at Abu Labans søn er medlem af Hitz But-Tahrir? - Bestemmer man over sine voksne børn? - Han sagde jo ikke, at han sympatiserede med Hitz But-Tahrir, vel?

Du blander det sammen at være almindelig troende muslim - og så det at praktisere ekstremistiske ideologier, der ikke er dækning for i islam .

En af årsagerne til at man her hjemme har gjort islam og muslimer til et problem, er som Birthe Rønn Hornbech har udtrykt det fornylig: "Når danskere bliver oprørte over muslimske kvinders tørklæder, skyldes det ikke en sund skepsis over for religion, men at danskerne er drevet for langt væk fra deres egen kristne baggrund." (Avisen.dk i artiklen"Birthe Rønn: "Vi skal blive mere kristne").

Farshad Kholghi's historie kender jeg godt, men jeg kommenterer da gerne den video, du har henvist til, når jeg har set den senere.

Integration er vigtig - men assilimation er en dårlig ide.

Det er ikke korrekt, når du hævder, at danskere der er udvandret til USA og andre steder, er blevet assimiliseret.
Selv flere generationer efter udvandringen, står Danmark som fædrelandet - og dansk som modersmålet.
Der er danske klubber, foreninger o.s.v., hvor man fortsat kan mødes med andre af dansk herkomst.
Det er virkelig integration - man kommer med sine rødder og kultur - og så optager man nyt fra sit nye land - og forbliver et helt menneske.

Hvorfor gøre muslimer i Danmark til et problem? - Hvorfor ikke leve fredeligt side om side? - Dialog er vejen frem til gensidig forståelse.
06.07-2008 | 10:11 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
06.07-2008 | 11:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
06.07-2008 | 12:12 af Else Thomsen
Jakob - "ekstremt apologetisk overfor islam og Abu Laban" - skriver du .

NEJ, siger jeg, afgjort ikke; men du kan jo mene, hvad du vil.

Igår kl. 15.57 skrev du om Abu Labans udtalelser vedr. Osam bin Laden: "at han var en god muslim og en god familiefar" - og det var altså ikke det, der blev sagt i dokumentationen. - ERGO var DIT citat forkert.

Nu ser jeg faktisk ingen grund til at fortsætte denne debat, da du tydeligt nok er helt fastlåst i dit eget verdensbillede, som ser helt anderledes ud end mit..
06.07-2008 | 12:30 af Elisabeth Nylander
@6. juli 2008 11:52 | af Jakob (Jakob_dkdk)
Tak til dig for din tydelige beskrivelse af, hvordan vores virkelighed ser ud i Danmark.
Desværre er det som at smide perler for svin, når de hallalleglade muslimfans læser det. De har simpelthen en blind plet.
Så snart det kommer til sund skepsis, samt kritik af islam og ekstreme muslimer, bliver der råbt racisme.
Det kan være svært, at føre en konstruktiv samtale, hvor der åbent tales om, at gøre noget ved de problemer, der vitterligt er.
Hensynsbetændelse, berøringsangst, ufattelig naivitet? Jeg kan ikke gennemskue, hvad det er, men det er IKKE fremmende, hverken for integrationen eller danske værdier.
 
06.07-2008 | 12:58 af Chr. M.Jensen
Jacob med fan-klub!
Det er beskæmmende hvad gylle der kan hældes ud! Til dig Jacob du er ikke
værdig at føre en disput med! Du angriber med personlige uartigheder komstant og svare ikke på spørgsmål! En sidste ting : Straffeloven kender du følgende citat ( dig der er så glad for citater -revet ud af virkeligheden !): Den
der i tale eller skrift ytre sig fornedrende overfor andres religion eller race...?
Hvis ikke! Bør du nok lige prøve at se i den bog der hedder " STRAFFELOVEN" ! Jeg skal give dig et hint! Se omkring § 266 b.
Du behøver ikke at svare for jeg gider ikke at ofre mere tid på en så åndeligplatfodet person som dig!
 
06.07-2008 | 13:24 af Anni B. Christensen
Selvfølgelig bør en muslimsk indsat have mulighed for at tale med en imam, hvis han/hun ønsker det, ligesåvel som en kristen indsat har mulighed for at tale med en præst.
Jeg kender personligt både fængselspræster og tidligere fængselsimamer, og jeg ved derfra, at der jo ofte er tale om sjælesorg. Uanset om den enkelte praktiserde sin religion før fængslet, så giver opholdet for mange tid til eftertænksomhed - måske skyldfølelse og anger,så selvfølgelig skal der være adgang til en præst eller imam.

Jeg er meget enig med Else Thomsen. Det kan ikke siges bedre, hvorimod Jakob både røber stor uvidenhed om islam samt en meget fordomsfuld indstilling. Henter du din viden fra "Islamkritisk Netværk" eller lignende islamoifobiske kilder uden reel viden? Noget kunne tyde på det.

Jeg sympatiserer ikke med meget radikale muslimske grupperinger, der som oftest er få i antal, men desværre de højstråbende, ligesom jeg heller ikke sympatiserer med ekstreme højreradikale kristne grupper eller for den sags skyld DF, der som politisk parti i den grad er med til at udbrede misinformationen om islam og dermed lægge enhver praktiserende muslim for had.
Ødelæggende for demokratiet og vort ellers tolerante og frisindede Danmark.
Forøvrigt kender jeg personligt Naveed Baig - et meget vidende, afbalanceret, sympatisk og fornuftigt menneske, som jeg kun kan respektere. Jeg har også truffet afdøde imam Abu Laban - en markant, farverig og karismatisk person, som jeg også har oplevet som et meget fint, ærligt og hjælpsomt menneske.
06.07-2008 | 13:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
06.07-2008 | 13:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
06.07-2008 | 13:52 af Elisabeth Nylander
En anden tankevækkende video, som jeg synes alle, både hallalleglade muslimfans og racister, burde se.

http://www.motionbox.com/videos/1c9bd9b3121cea92

@6. juli 2008 12:58 | af Chr. M.Jensen (Defensor)
Sikke du spyr om dig med §dit og §dat. Pas på blodtrykket, du ville have godt af, at se denne video, måska kunne du lære noget
 
06.07-2008 | 14:31 af Else Thomsen
Jakob - Nu har jeg set videoen, hvor Farshad Kholghi fortæller sin historie i DR-programmet Aftenshovet. - Historien som jeg jo kendte i forvejen.

Her i denne video serveret i en manipulerende og kraftig anti-muslimsk indpakning..

Hvad der foregår under det ekstremistiske iranske præstestyre, tager jeg klart afstand fra, naturligvis.
Men det berettiger IKKE til den modbydelige hetz, der foregår mod en hel religion her i Danmark, hvor vi har religionsfrihed og ytringsfrihed.





, som på denne video manipuleres
06.07-2008 | 14:32 af Else Thomsen
14.31 - nederste linie er en beklagelig fejl.
06.07-2008 | 16:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
06.07-2008 | 18:11 af Anni B. Christensen
Til SarahA:

Der er ikke nogen nyhed i, at kristne præster bliver ansat i fængslerne. Det har jo været normen i mange år og en ret for en indsat at kunne komme i kontakt med en præst.

Sådan har det ikke været for indsatte, som er muslimer. Der har været enkelte imamer knyttet til visse fængsler, men langt fra til alle. Det bliver der nu rettet op på, og det synes jeg er godt.
06.07-2008 | 20:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
06.07-2008 | 22:57 af Anni B. Christensen
Lige en kommentar til omtalen af Farshad Kholghi, som jeg sætter stor pris på som skuespiller og kunstner, men han falder desværre ofte i den samme grøft, som jeg har oplevet hos andre, der er flygtet fra det iranske ekstremt fundamentalistiske præstestyre - og forståeligt nok. De bliver på en eller anden vis lige så fordømmende og uforsonlige i forhold til islam og muslimer, som det styre, de forlod, var overfor anderledes tænkende.

I Danmark har vi religionsfrihed og tradition for frisind og tolerance overfor andre religioner, blot de respekterer vore love og regler i det offentlige rum. F.eks. ville et tørklædeforbud være helt i strid med de danske frihedsrettigheder.

På samme måde ville det være i strid med dansk praksis (inden DF kom til) at protestere mod, at muslimer ikke skulle have den samme ret til besøg af en imam i et fængsel, som kristne fanger har via en fængselspræst.
06.07-2008 | 23:57 af Elisabeth Nylander
Uanset Farshad Kholghi er fordømmende og uforsonlig i forhold til islam og muslimer, så må man gå ud fra, at han om nogen, ved hvad han taler om, når han siger at vi skal tage afstand fra fundamentalistiske muslimer.
Han og mange andre velintegrerede indvandrere bliver truet på liv og helbred, af utilpassede, ekstremistiske muslimer, der ikke bryder sig om ytringsfrihed og demokrati, men hellere ser deres middelalderlige levevis indført i Danmark.
Flere imamer i fængslerne er bestemt ikke af det gode. Det kan kun være med til at gøre religiøse fanatikere, mere fanatiske.
De fængslede muslimer ville have godt af, at lære noget om danske værdier og normer. Det burde være obligatorisk lære, mens de afsoner deres straffe.
 
07.07-2008 | 07:44 af Else Thomsen
Big-mon - Du skriver ganske rigtigt, "at de fængslede muslimer ville have godt af at lære noget om danske værdier og normer. Det burde være obligatorisk lære, mens de afsoner deres straffe".

Den viden BURDE allerede være givet i forbindelse med et integrations-program, som alle nytilkomne i landet BURDE gennemgå.
Det ville give en god start i Danmark, og det ville give mulighed for, at denne viden kunne gives videre til kommende børn.

Her har de danske politikere desværre svigtet indtil videre.
Der har været mange gode forslag, men det kniber med at få dem ført ud i livet.

Velvalgte imamer der selv er godt kendt med det danske samfund, kan forhåbentligt være med til at give de indsatte en god forståelse for det danske samfund, og det kan være med til at forebygge radikalisering.
07.07-2008 | 12:50 af Elisabeth Nylander
@Else
Du har ret i, at ALLE nytilkomne (også muslimske kvinder) burde starte med samfundsfag OG samtidig skal der sættes massivt ind med obligatorisk danskundervisning (også til muslimske kvinder)
Mht imamer må jeg desværre konstatere, at det er et fåtal, der er godt kendt med det danske samfund, og derfor er det mere nærliggende at forstille sig, at de muslimske indsatte radikaliseres yderligere.
 
07.07-2008 | 14:17 af Else Thomsen
Big-mom
Iflg. medierne stilles der visse krav til de imamer, der skal tilknyttes fængslerne - bl.a. at kunne tale dansk og have et godt kendskab til dansk retsvæsen.
Man er altså virkeligt opmærksomme på, at det kræver bestemte kvalifikationer at bestride jobbet på en hensigsmæssig måde.
07.07-2008 | 18:25 af Anni B. Christensen
Enhver nytilkommen til Danmark kommer på sprogskole og gennemgår et integrationsforløb. Kendskab til det danske samfund indgår også i sprogkoleundervisningen, som den er i dag og har været de seneste år. Jeg er selv tidligere indvandrerlærer og har altid prioriteret dansk samfundsorientering meget højt.

Med hensyn til imamer kan vi jo kun beklage, at der indtil nu ikke har været politisk flertal for at få en dansk imamuddannelse. Men mon ikke det kommer. Det vil jeg da håbe, for det er da vigtigt at en fungerende imam i Danmark har et godt kendskab til danske samfundsforhold. I de seneste ændringer i udlændingeloven stilles der da i hvert fald sproglige krav til religiøse forkyndere, hvis de hentes fra udlandet.

Jeg er overbevist om, at en god fængselsimam vil kunne være med til at forhindre, at den indsatte falder tilbage i ny kriminalitet efter udstået straf, og det må da være et vigtigt mål for alle.
BIG-MOM, jeg kan forsikre dig for, at muslimske kvinder får danskundervisning ligesåvel som mænd.
Hvor god man bliver til det meget vanskelige sprog, dansk, afhænger jo i høj grad af, hvilken skolebaggrund, man kommer med. For analfabeter, som jeg selv har undervist mange af, kan det være virkelig hårdt arbejde, især hvis man er kommet lidt op i årene.
07.07-2008 | 19:08 af Elisabeth Nylander
@7. juli 2008 18:25 | af A.B. (Abre)
Jeg kender rigtigt mange indvandrekvinder, der efter 10-15-20 år i Danmark, endnu ikke kan tale dansk. Deres mænd/familier har i mange af tilfældene ikke tilladt, at de kom i sprogskole.
Rigtigt mange af dem ender på førtidspension, pga sprogbarrieren, og det er da det værste de kan bydes.
Den bedste måde at få indvandrene integrerede på er, at få kvinderne ud af deres hjem, så det nytter ikke noget, at kommunerne giver op, når kvinderne kommer med diverse oftest psykosomatiske skavanker. Det er for nemt at spise dem af med en pension.
Jeg er glad for, at der i dag bliver stillet krav til både nytilkomne, samt "gamle" indvandrere. Det er den eneste vej frem.
Mht imamerne håber jeg virkelig, at der kommer en dansk imamuddannelse, da jeg ikke er overbevist om, at flertallet af de nuværende imamer er de rette til at vejlede i fængslerne, uanset sprogkrav o.l.
 
07.07-2008 | 22:52 af Anni B. Christensen
@7. juli 2008 19.08 af Big-mom
Jeg kender også nogle ældre indvandrerkvinder, som stadig kan meget lidt dansk. Det er især analfabeter, og for mange af dem er det ikke realistisk, at de nogensinde lærer dansk. Det er heldigvis flere år siden, at en mand har kunnet holde sin kone væk fra sprogskolen, men for de ældre analfabeter kan det ofte være en næsten umulig opgave at lære et brugbart dansk, som en dansk arbejdsplads vil kunne acceptere.

For det er nok lige så meget det danske samfund, borgerne og arbejdspladserne, vi skal gribe fat i. Vi må acceptere, at meget få voksne lærer at tale et dansk uden accent. Vi må være villig til åbne op for dem på arbejdspladserne, selvom de ikke taler perfekt dansk og mest af alt - VI MÅ VISE BÅDE I ORD OG HANDLING, AT VI ØNSKER AT INKLUDERE DEM I SAMFUNDET. Jeg mener også, vi må respektere, at der er medbragte kulturværdier for dem, som de ikke bare kan smide over bord, så længe det ikke strider mod dansk lov og ret.
Jeg går IKKE ind for assimilation, men derimod pluralistisk integration - hvilket vil sige, at man optager væsentlige dele fra sin nye kultur, samtidig med at man kan bevare væsentlige dele fra sin oprindelige kultur.
Det giver hele mennesker.

Desværre har DFs antimuslimske holdninger modarbejdet det, og det er meget trist, men forhåbentligt får den danske befolkning øjnene op for det.
08.07-2008 | 00:11 af Elisabeth Nylander
Nu er det altså ikke DF der er skyld i, at rigtigt mange indvandrere er utilpassede/kræver udelt hensyn til deres religion.
Det skyldes dels de mange år med en regering, der led af udtalt berøringsangst og/eller hensynsbetændelse, og derfor ikke turde stille krav til indvandrene, dels at det ikke har været "tilladt" at tale om problemerne med indvandrere fra så fjerne kulturer, at det nødvendigvis må være svært at integrere dem.
Mht sprogproblemerne er det altså ikke kun ældre indvandrekvinder, der bliver holdt væk fra sprogundervisning.
Og der er vel ingen der forlanger, at nogen udlænding skal lære et perfekt dansk?
-DE MÅ OGSÅ VISE BÅDE I ORD OG HANDLING, AT DE ØNSKER AT BLIVE INKLUDEREDE I SAMFUNDET.
De kan gerne holde fast i deres kultur, men de er nødt til at tilpasse den til danske forhold, det er ikke danskere der skal tilpasse vores værdier og kultur til hvem der måtte have lyst til at bosætte sig i Danmark-
 
08.07-2008 | 07:56 af Else Thomsen
Big-mom

Det ER muligt at leve fredeligt side om side - trods kulturforskelle, der ligefrem kan være lidt spændende at udforske - tænk blot på ferierejserne, hvor man oplever mange fremmede ting..

MEN det kræver at den gode vilje er til stede, og her mener jeg, at der er brug for en holdningsændring i store dele af befolkningen.
08.07-2008 | 08:01 af Else Thomsen
A.B. - Det er virkelig interesant at læse dine indlæg.

Kunne du fortælle lidt mere om dine erfaringer med at have arbejdet som indvandrerlærer?
08.07-2008 | 09:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
08.07-2008 | 10:04 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
08.07-2008 | 10:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
08.07-2008 | 11:06 af Else Thomsen
Jakob

Som tidligere nævnt - så er du helt og aldeles fastlåst i dit eget verdensbillede, som ligger meget langt fra mit.
Det tjener derfor intet formål at debattere yderligere med dig.
08.07-2008 | 13:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
08.07-2008 | 13:21 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
08.07-2008 | 14:13 af Else Thomsen
Snydeindlæg?

Hvor usympatisk - håber det stoppes.
08.07-2008 | 14:21 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
08.07-2008 | 20:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
08.07-2008 | 22:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
08.07-2008 | 23:39 af Anni B. Christensen
@Jakob
Nu er dansk kultur idag altså historisk set et produkt af vor egen historie + indvandring og påvirknig udefra gennem århundreders indvandring. En væsentlig del af den "danske" kultur stammer jo f.eks. fra mellemøsten - bl.a.kristendommen .

Du taler om islamister, om sharia, om Naveed Baig o.s.v. som om du havde en reel viden om nogen af delene. Uden at være muslim har jeg faktisk gennem flere år studeret islam på universitetsniveau, jeg omgås muslimer til daglig og har gjort det i årevis, jeg kender Naveed Baig personligt, og kan kun se dine udtalelser om ham som smædekampagne.

Jeg ved ikke, om du er det, men du lyder mest som en af DFs nyttige idioter, hvad angår misinformation om islam.

Jeg vil lige understrege til sidat, at jeg selvfølgelig er imod ekstrem yderliggående islamisme ligesom jeg er imod ekstrem yderliggående kristendom eller forøvrigt enhver form form for ekstremisme, hvor den end findes.

Jeg arbejder for fredelig sameksistens på tværs af religion og kultur - og det har jeg fundet muligt i praksis i min hverdag gennem mange år og som en stor berigelse både i privat- og arbejdsliv.
09.07-2008 | 01:29 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
09.07-2008 | 01:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
09.07-2008 | 10:16 af Chr. M.Jensen
Stig
Jeg har prøvet i dagevis at få manden til af indse at der er noget galt med hans informationsiver - der på alm. mennesker virker mere end ulogisk - men
uden held! Håber at du kan få en meget ordskvaldrende Jacob til fornuft! Jeg
har opgivet!
ps. det kræver sin mand at følge hans brug af fremmedord, de er oftest brugt de forkerte steder og så virker manden som om han er KAPITALLOGIKER!
 
09.07-2008 | 16:27 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
09.07-2008 | 18:19 af Anni B. Christensen
Var det så et useriøst snydeindlæg igen? Det hopper jeg lige over - ikke værd at kommentere.
@ Jakob - Du skriver hele tiden om assimilering af indvandrere. Det er ikke nødvendigvis den bedste form for integration. Det giver på længere sigt bagslag for mange. Det sundeste for de fleste er en PLURALISTISK Integration. Det betyder, at man optager væsentlige fra den nye kultur, samtidig med at man bevarer væsentlige dele fra sin oprindelige kultur. Det giver erfaringsvis de mest hele mennesker. En ren assimilering kan være det samme som at skære rødderne af et træ, og det kan have sin pris på længere sigt for en del mennesker.

Jeg læste i Politiken 7/7-2007 et interview med Australiens ambassadør i Danmark: Sharyn Minahan. Hun sagde meget klogt om de australske erfaringer med et multikulturelt samfund: "Vi er vant til og stolte af at have et multikulturelt samfund---og det bliver respekteret, når folk ønsker at beholde deres kultur. Selv om det forventes af indvandrere, at de skal lære engelsk, bakker australierne op om dem, hvis de også ønsker at bevare deres egen kultur."
09.07-2008 | 22:29 af PeterTKD
@Jacob....!
Det er desværre sådan, at mange her på debatten ikke har en fornnemmelse af i hvilken retning tingene tager sin drejning... Dette på trods, af at man ikke behøver at være noget geni for at kunne vægte de stigende voldelige tendenser i samfundet, ja generelt de negative sitgende tendenser i samfundet hvori islam for størstedelens vedkommende er indvolveret... Hvis man følger i andres fodspor kommer man aldrig foran - hvilket jo nok må siges at være er et typisk kendetegn for de bløde humanister...:) Jeg har selv en daglig omgang mellem forskellige akademikere (der gerne betegner sig selv som den intelektuelle elite) - specielt de der rangerer på det man i et ensporet sprog ville kalde "venstrefløjen". Derudover har jeg i min omgangskreds kontakt til akademikere på den naturvidenkabelige fløj - og de er ikke så blåøjede/naive som førstnævnte - og dette udspringer af flere forskellige faktorer. En af disse er bla, at indenfor naturvidenskaben fordres det, at man besidder en selvstændig progressiv tankeproces - denne er en absolut nødvendighed for at kunne arbejde med faktuelle, absolutte og relative størrelser - dvs man skal have evnen til at måle og veje ting, netop fordi de ikke er nogen taknemmelighed når man regner forkert.
Dette fænomen findes ikke indenfor humaniora - indenfor hvilken "gruppe" en stor del af dine realitsresistente meddebatanter ret åbenlyst kan kategoriseres indenfor. Sålænge de indbyrdes kan være enige om hvordan tingene forholder sig, ja så er det sådan de er... Lige indtil den virkelige verden rammer dem i hovedet!
Lidt på samme måde som det at passe børn er blevet en videnskab - prøve at tage en tur på et pædagogseminarium op til eksamen - folk er ved at falde om af stress fordi de skal lave en papmacheborg - vorherre til hest....:)
Ydermere kan det anbefales at læse Tor Nørretranders bøger - det vil give en klar forståelse for "blindheden" i forhold til den perception dine meddebatanter lægger for dagen. Specielt "Mærk Verden" - den handler i høj grad om forståelse/perception kontra støj i båndbredder osv...
Derudover frabeder jeg mig at blive kaldt fascist, nazist og hvad hylekoret eller kan diske op med - berig mig med nogle fakta, hvis i ellers har nogle at komme med...
Men om ikke andet Jacob, skal du have tak for din vedholdenhed. Som jeg ser det har du trods alt lagt en del fakta på bordet, men du taler desværre nok for døve øren. Set i et andet perspektiv er det selvfølgelig kun godt at debatten blomstrer - det giver jo umiddelbart en klar fornemmelse af, hvem der har fakta og hvem der tror...
Mvh PeterTKD...:)
10.07-2008 | 00:20 af Anni B. Christensen
@ Peter TKD

Det jeg nu først og fremmest har bemærket mig ved Jakobs indlæg og argumentation, er, hvordan han fordrejer fakta og forfrejer personers faktuelle udtalelser, så de passer med hans egen fortolkning.. Og vedholdende er Jakob i den retning - det må man medgive, men det bliver det jo ikke rigtigt af. Det ligner nærmest en slags dumstædighed.
10.07-2008 | 00:59 af Elisabeth Nylander
@10. juli 2008 00:20 | af A.B. (Abre)
Undskyld mig. Hvor er det at Jakob fordrejer fakta?
Det skulle selvfølgelig lige være i forhold til de hallalleglade, realitsresistente (godt ord:-) naivister, der jo åbenbart har en blind plet, når det kommer til utilpassede muslimer og de realiteter, vi andre ser, hører, læser om og oplever dagligt,

@ Peter TKD
Jeg undrer mig over, om de hallalleglade overhovedet lever i samme verden, som os andre. Mon den virkelige verden kommer til at ramme dem noget sted? Alt ser ud til at prelle af på dem......
 
10.07-2008 | 07:19 af Else Thomsen
Big-mom
Jakob fordrejede det Abu Laban havde svaret på spørgsmål om, hvad han mente om Osama bin Laden.
Det var i en Deadline-udsendelse.
Selv da Jakob finder den korrekte udtalelse frem - på min anmodning, så påstår han stadig hårdnakket, at han ikke havde fordrejet noget.

Det er jo formålsløst at debattere med sådan en person, der også igen og igen bruger det at nedgøre meddebattører, så snart han er uenig med dem..
10.07-2008 | 08:10 af Jørgen Hansen
Big-mon
Ja fantastisk ord kan du forklare hvad det betyder?
 
10.07-2008 | 09:49 af Anni B. Christensen
@10.07.2008 Else Thomsen
Ja, det var lige nøjagtig det eksempel med Abu Laban, jeg tænkte på.
12.07-2008 | 01:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
13.07-2008 | 02:30 af Elisabeth Nylander
@10. juli 2008 08:10 | af Jørgen Hansen (Portland)
Ja, realitetsresistente, betyder at de hallalleglade naivister er immune over for fakta, uanset hvor meget de får det skåret ud i pap eller bøjet i neon
 
26.07-2008 | 19:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.