Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Dansk tv-serie gør sexlegetøj populært

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Tv-programmer som Lærkevej rykker grænserne for vores seksuelle udfoldelser, og gør det legalt at give sexlegetøj væk i julegave.

25. dec. 2010 kl. 07:04 Stine Jessen
Julen er tiden til små og store overraskelser. I går var blev der helt sikkert pakket lidt frækkere julegaver op end sidste år.
Julen er tiden til små og store overraskelser. I går var blev der helt sikkert pakket lidt frækkere julegaver op end sidste år. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Stine Jessen

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Årets jul bød helt sikkert på pakker med et frækkere indhold end sidste års jul.

Den lille julepakke med frækt undertøj til kæresten eller konen kan meget vel være blevet byttet ud med et vibrator-æg med en trådløst digital fjernbetjening.

Tv-programmers fremvisning af sexlegetøj gør nemlig danskerne mere åbne og nygerrige, lyder det fra en række butikker, som Newspaq har talt med.

'Ægget' er blevet revet ned fra hylderne i sexbutikkerne de seneste måneder.

"Efter det har været med i udsendelsen 'Lærkevej' på TV2, så er det pludselig in. Det giver et boom i salget, når noget bliver præsenteret i fjernsynet, og lige nu er det de fjernstyrede æg," fortæller Erik Posselt, direktør for Sexshop.dk's butikker i Kruså og Århus og leverandør til flere af landets sex-forretninger.

De fjernstyrede produkter er også i stor stil blevet bestilt hjem over internetsiderne i år.

"Vi har solgt meget trådløst sexlegetøj, hvor manden får en fjernbetjening. Der kommer altid et ryk i forbindelse med, at noget sexlegetøj bliver vist i fjernsynet," fortæller Rene Nielsen, der ejer flere e-butikker blandt andre Sexlager.dk, Lingeributik.dk og Kondomeri.dk.

Hos en af de største udbydere på markedet, Orion, peger man også på tv-mediets indflydelse på køb af sexlegetøj.

"Udsendelser som sexskolen har gjort det mere stuerent og liberalt," siger direktør for Orion i Danmark og Norge Ralf Heckel, der henviser til et TV-program på TV3 med sexolog Joan Ørting som værtinde.

En af landets andre net-butikker, som profilerer sig på at sælge designer-dildoer, oplever også effekten af, at et produkt blev fremvist i Pernille Aalunds Talkshow QTV på kanal 4.

"Pernille Aalund nævnet på et tidspunkt en bestemt vare, Curly Contour, og siden steg salget. Der var flere folk, der direkte sagde, at de havde hørt om den i programmet," fortæller Karina Hjort, der er indehaver af online-butikken Lysthulen.dk.

Sexolog og parterapeut mener, at sexlegetøj er en god og helt legalt julegave at give til ens partner.

"Det er blevet meget legalt at købe sexlegetøj. Vores grænser rykker sig hele og det er med til at rykke vores grænser, når sexlegetøjet kommer i et tv-program, som man ser sammen med sin kæreste, kone eller mor," fortæller sexolog og parterapeut Katrine Berling.

Ifølge sexologen går vi efter højteknologiske og æstetiske produkter og er villige til at betale prisen.

"Folk er meget kvalitetsbevidste og giver gerne op til otte hundrede for noget, der er pænt udført og ser appetitligt ud," fortæller Katrine Berling.

Og ifølge sexbutikkerne er nyeste på markedet netop både dyrt og veludført.

"Der er kommet helt nyt designet sexlegetøj, som er meget flot udført i hvidt plastik. Det er lavet på en måde, vi ikke er vant til i branchen. Producenterne har åbenbart fundet ud af, at folk ikke vil have 'en Folkevogn', men en 'Mercedes'," siger Erik Possel.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
01.01-2011 | 16:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.01-2011 | 11:33 af Bitten B.
Ja de har jo nok fået en klækkelig sum reklamepenge for det.
 
02.01-2011 | 11:37 af Carsten Svendsen
 
01.01-2011 | 16:19 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.01-2011 | 11:29 af kirsten hansen
Jeg ved ikke hvad jeg skal kalde dette? for mig er det lidt klamt!
Mennesket har altid kunnet finde ud af at dyrke sex på en mere naturlig måde, hvorfor skal man så bruge sexlegetøj? Jeg synes naturen går over optugtelsen, hvorfor mon? kan det ikke blive bizart nok?
Nu har jeg ikke fulgt Lærkevej, men det er da vist ikke for børn, og aner ikke hvordan ægget skal bruges, men det tyder da på dårlig karma, hvis ikke man kan tænde på hinanden uden den slags!
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites