Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Dansk kvinde bliver ikke udleveret

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Retten i Lyngby afgjorde mandag, at den danske kvinde, der er tiltalt for omfattende narkosmugling og hvidvaskning af penge, alligevel ikke skal udleveres til USA. Justitsministeriet havde ellers godkendt udvisningen.

25. aug. 2008 kl. 21:23 Elisabeth Hamerik Schwarz
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Elisabeth Hamerik Schwarz

Den danske kvinde CB står tiltalt for omfattende narkosmugling af 106.000 Ecstacy-piller og hvidvask af penge i USA, og landet har krævet hende udleveret til retsforfølgelse.

Det havde Justitsministeriet ellers også accepteret på grund af terrorpakken, der gør det muligt for lande at kræve udenlandske statsborgere udleveret, hvis de har været involveret i grov kriminalitet. Alligevel kom retten i Lyngby mandag frem til den afgørelse, at kvinden ikke skal udleveres til USA.

Koordinator i narkoring

41-årige CB er i USA tiltalt for at have været en ledende aktør i en omfattende narkoring i USA mellem 1995 og 2000. Rettens afgørelse i sagen kan gøre, at CB måske slet ikke vil blive stillet for en domstol. Hun har siddet fængslet siden december, men blev løsladt efter kendelsen.

CB risikerede op til 21 års fængsel ved en udvisning og ville blive nødt til at forlade sin niårige datter, der er bosat i Danmark.

Hvis hun var blevet udvist, ville det være første gang nogensinde, at en dansk statsborger ville blive udvist til et land uden for EU.

Anklagemyndigheden valgte mandag at anke sagen, der nu skal prøves ved landsretten.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
26.08-2008 | 09:43 af Erling Rasmussen
Hu ha da en ny fidus. Begå narkokriminalitet i USA og så tage hjem til Danevang og være straffri når jorden brænder. Jeg får nu en dålig smag i munden.
 
26.08-2008 | 10:54 af Bob Nik
Jo,Bare hvis hun var danskstatsborgskab eller etniske dansker....
 
26.08-2008 | 11:51 af jette andersen
Erling Rasmussen (JarlII)
Nu er hun jo ikke dømt for noget,og Usa har ikke udleveret det matriale de er blevet bedt om,og mig bekendt ud fra pressens oplysninger er sagen efter Dansk lov forældet, samtidt kan man sætte store spørgsmålstegn ved deres retssystem, da det jo i de senere år er kommet frem, at de har henrettet ganske uskyldige mennesker, og har flere der har fået deres sager genoptaget, og efterfølgende frifundet pga dna beviser
Selvfølgelig skal hun ikke udleveres,da jo også aftalen om udlevering er vedtaget langt senere, end den påståede strafbare handling
 
26.08-2008 | 13:17 af Kasper Christiansen
Enig med jette i at vi må overholde loven, også selvom en måske skyldig så går fri.
Hvis der er foregået noget som loven ikke dækker, må hullet så lukkes af den lovgivende magt.
Hvad angår Erlings fidus, så kræver den at man ikke bliver fanget mens man stadig er i staterne. Der sidder vist pt. en dansker på livstid/dødsgangen derovre, selvom bevisbyrden næppe havde rakt til forlænget varetægtsfængsling hvis han havde haft en dyrere advokat.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites