Normalt er vi herhjemme blandt de lande, der regnes for at være i EU's økonomiske dukseklasse.
Men billedet af den danske økonomi er knap så lyserødt, som det ellers har været. Det vil en ny EU-rapport vise senere i dag, skriver Financial Times.
Avisen har gennem en uavngiven kilde modtaget dokumenter, der sætter Danmark på en liste med i alt 12 navne på lande, som har så meget rod i økonomien, at de skal overvåges af EU.
Tidligere i dag kom det frem, at både Frankrig og England er med på listen. Ligesom nogle af de meste problematiske lande; Spanien, Italien, Ungarn og Belgien også er at finde. Og derudover altså også Danmark, samt Sverige og Finland.
At så mange lande, som ellers anses som stærke lande, er at finde på kontrollisten, er bekymrende.
"Det viser, at økonomisk ustabilitet kan vedblive i Europa på trods af zonens forsøg på at adressere den kortsigtede gældskrise," skriver avisen.
De mest ustabile europæiske økonomier er ikke med på listen, da de allerede er omfattet af et EU-hjælpeprogram. Det gælder Grækenland, Portugal og Irland.
Kilde: Financial Times