Administration 

Curlingmødre har svært ved at passe jobbet

Drømmen er masser af tid til at hjælpe børnene med lektierne, til forældrearrangementer og til at smøre sunde madpakker. Men mange får svært ved at leve op til forestillingen om den gode mor (Foto: Colourbox / Modelfoto)

Rigtige mødre bruger al deres tid på deres børn. En ny norm breder sig, siger ekspert. Men tendensen er ikke kun positiv, siger Børnerådet

De læser lektier med børnene, sørger for regelmæssige legeaftaler, mødes med de andre forældre ved hyppige sociale arrangementer, henter børnene senest klokken 15 og har sundt hjemmebag klar.

I de mest velstillede danske hjem er tid med børnene blevet det nye statussymbol, og det er især mødrene, som bruger tiden. Det har mærkbare konsekvenser for både familielivet og moderens arbejdsliv.

Det viser en ph.d.-afhandling, som Dil Bach fra Institut for Uddannelse og Pædagogik (DPU) ved Aarhus Universitet har skrevet.

"Det lægger et enormt pres på familier, hvor moren ikke bare kan eller vil opgive sit job eller gå på deltid," siger Dil Bach til Avisen.dk.

I forbindelse med sin afhandling har hun fulgt en række velstående familier nord for København. Her valgte mødrene at sætte deres ellers spændende karrierer på stand-by for at hellige sig børnene og sikre deres opvækst bedst muligt.

De mødre, der havde svært ved at leve op til normerne, blev set som underskudsagtige og som ude af stand til at træffe de rigtige valg for deres børns skyld.

"Det er jo ikke alle, der har det valg, at de bare kan gå hjemme eller gå ned i tid," siger Børnerådets formand, Lisbeth Zornig Andersen.

"Det er heller ikke alle, der har lyst. Og undersøgelsen viser, at der finder en gradvis udstødelse sted af de familier, som ikke lever op til normerne. I en tid, hvor vi hylder mangfoldigheden og virkelig får brug for at kunne bevæge os i mange kulturer og normer, er det et problem," siger hun.

Mere generel tendens

Dil Bach er overrasket over, hvor meget tid og hvor mange ressourcer familierne brugte på børnene.

"Selv de mødre, der havde valgt at gå hjemme og havde au-pair, havde travlt. Det sociale fylder rigtig meget, og mødrene vil sikre sig, at børnene intellektuelt og socialt får de bedste muligheder. Derfor forventes det også, at man som forælder naturligvis deltager i de - mange - fælles arrangementer. At lade være er en smule suspekt," siger hun.

Ifølge Dil Bach kan undersøgelsens resultater bruges bredere end bare i forhold til en lille gruppe familier i den nordsjællandske kommune. For meget tyder på , at denne gruppe er toneangivende og faktisk med til at forstærke tendenser, der er mere generelt udbredte i samfundet.

"Hvis travlhed fik dem til at opponere mod den store forældreinvolvering, blev der nemt set lidt ned på dem. Ikke meget demonstrativt, men det skinnede igennem, at de traf et moralsk forkert valg ved ikke at dedikere en stor del af deres liv til børnene," siger Dil Bach.

Hårde krav

Hun nævner flere eksempler:

• En mor kunne ikke som de andre mødre lade være med at arbejde på fuld tid, for hun var familiens hovedforsørger. Hun lavede ikke legeaftaler for sit barn hjemme hos sig selv, for det var pinligt, at resterne af morgenmaden stadig kunne stå fremme.

• I børnehaven blev en madordning diskuteret. En mor, som var presset på tid, var stærk tilhænger af ordningen, fordi hun havde svært ved at nå at sørge for madpakker. Hun turde ikke sige det, for det ville blive set som underskudsagtigt af de andre forældre.

Forældre, der gav udtryk for, at de mange sociale arrangementer med og uden børn tog for meget tid, blev mødt med moralsk misbilligelse. Det lå i luften, at 'sådan noget skulle man have tænkt over, før man valgte at få børn'.

"Forældrene gør alt det her i allerbedste mening. De vil gerne gøre det bedst mulige for deres børn, og de mener også, at de mange sociale arrangementer er med til at styrke sammenholdet og dermed børnenes trivsel ud fra en idé om, at kendskab fører til venskab. Men i nogle tilfælde fører det til det modsatte," konstaterer Dil Bach.

Social udstødelse

I Børnerådet understreger formand Lisbeth Zornig Andersen, at det som udgangspunkt er godt for børnene, at forældrene bruger meget tid med dem.

"Når vi spørger vores børnepanel med 2.000 børn, så er det, de ønsker sig allermest, mere tid med mor og far. Så hvis du spørger, om flere forældre burde bruge tid med deres børn, så er svaret ja," siger hun.

Alligevel er hun ikke udelt begejstret for tanken om, at normerne fra Nordsjælland skal brede sig. Og Lisbeth Zornig Andersen tilføjer, at børnene i nogle tilfælde også risikerer at blive omklamrede af deres forældre, der ofrer så meget for dem.

"Børn har også brug for at være sig selv og for selv at vælge legekammerater, som ikke nødvendigvis er nøje udvalgt af deres forældre," siger hun.

Krav om mere tid

Børnerådets formand opfordrer den nye regering til at kigge på de anbefalinger fra Familie- og Arbejdslivskommissionen, som VK-regeringen nedsatte i 2005. Den kom med i alt 37 anbefalinger, som skulle gøre det lettere for familierne at kombinere arbejde og familieliv.

"Kun to af dem er blevet gennemført, og det har været de mest symbolske af dem - som en pris til virksomheder med en familievenlig politik. De forslag, der virkelig vil batte noget - for eksempel en tidsbank, hvor man kan arbejde meget i en periode og sætte ind på kontoen og bruge opsparingen i andre perioder - mangler vi stadig."

I mellemtiden mener Dil Bach, at institutioner og forældre skal tænke over, hvor mange sociale arrangementer, de binder familierne op på.

"De er jo godt nok frivillige, men det er de så ikke alligevel, for der ligger en forventning om, at man deltager - også fra børnene, der jo bliver kede af det, hvis de ikke kan være med til det, deres kammerater taler om. Og det kan altså være et stort pres at lægge på mange familier og ofte ret unødvendigt." siger hun.

Dykkere
Rejser

Ai kan give forkerte ferie-råd: Det kan koste dig dyrt

butik
Nyheder

Slipper for bidrag: Sommerferiejobbet skal kunne betale sig

mobil
Nyheder

ATP advarer mod svindlere: Giv aldrig dine oplysninger væk

retten i Næstved
Nyheder

Danmark får EU-kritik: Retsstaten bør rettes op på tre områder

toiletkort
Sundhed

Kender du det blå toiletkort? Her kan det bruges

hotelværelse
Rejser

Disse ting ryger ned i kufferten: Her bliver danskerne langfingrede på hotellet

hest
Nyheder

Hestevenner er rystede over video: Føl dør i armene på gæster på marked

Motorvej
Krimi

Over 300 bilister gik i fartfælden: Trist feriehilsen fra politiet

politi dansk
Krimi

Skud-episode i Nørresundby: Borgerne udviste stort mod

lufthavn
Rejser

Danske flypassagerer klager som aldrig før

Gul pastinak
Dyreliv

Advarsel til hundeejere: Denne plante kan give vabler og sår

Peter AG
Underholdning

Se videoen: Peter A.G. varmer op til historisk koncert i svingkarussellen

Andreas Ruben Madsen
Nyheder

Ni ud af ti virksomheder slår alarm: Denne trussel fylder mest

cyklister i kBH
Nyheder

Langer ud efter turister men bryder selv reglerne

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn