Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Der er brug for endnu flere erhvervsledere til at styre kommunerne, mener erhvervsmanden Christian Kjær.
Der er brug for endnu flere erhvervsledere til at styre kommunerne, mener erhvervsmanden Christian Kjær. (Foto: Jesper Nørgaard Jesper/Polfoto)

Christian Kjær: Giv chefer mere politisk magt

Kompliceret lokalpolitik styres bedst af folk fra erhvervslivet top, mener erhvervsmanden Christian Kjær.

Mangemillionæren Christian Kjær er arving til betongiganten FLSmidth og valgt til byrådet i Rudersdal Kommune for de konservative.

Han findet det helt naturligt, at chefer oftere ser sagen fra andre chefers synsvinkel. Og han så han gerne, at erhvervslivets ledere fik endnu mere magt i kommunerne.

I de nyvallgte byråd sidder erhvervsspidserne på 20 procent af pladserne.

"20 procent er ikke meget, når man tænker på, hvor kompliceret verden er i dag. Der er regnskaber, moms og skat og alle de ting, man skal tage hensyn til. Og kender du ikke til de ting, tænker du følelsesmæssigt," mener Christian Kjær.

Han mener for eksempel, at han kan bruge sin erfaring fra byggebranchen til at skaffe billige priser, når kommunen skal bygge skoler og renovere plejehjem.

Rideinstruktør

Christian Kjær tager nu hul på sin anden periode i et byråd med borgerligt flertal.

"Det er klart, det giver en anden tankegang. I politik tænker man mere på, at man skal ind og have nogle poster. Mens dem, der kommer fra erhvervslivet, mere tænker på, hvem man kan bruge hvor. Også selv om den der lidt kedelige, der har forstand på tal, ikke har fået det spark op af vælgerne, som han fortjener, så bruger man vedkommende på den plads, han er bedst til," siger han.

Derfor er chefer også bedre til at lede kommunerne. For som Christian Kjær siger:

"Du ansætter ikke en rideinstruktør til at lede din virksomhed."

02.12-2009 | 15:02 af egon legaard
Hold kæft for et selv-overvurderende overklasseløg ! Hvis kommunerne blev ledet af den type, ville vi stadig leve ved petroleumslys !
 
02.12-2009 | 21:36 af Erik Lillienfryd
Sådan,O)
 
02.12-2009 | 17:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
02.12-2009 | 21:34 af Erik Lillienfryd
Det kan jo ikke undre nogen. Manden har altid været arrogant. Han må have hans mening, som andre må have deres. Men undres må man jo over mandens timing, set i lyset af den grådighed velhaverne, ikke kun her i landet, men i hele verden, har udsat os andre almindelige småsparere, og lønarbejdere for, i de sidste par år.
Tilsyneladende er manden skuffet over ikke at blive set som 'en frelser', der bare kan det der pis.(sorry)
Det kan selvfølgelig også være, at han her tænker på nogle af de lysende talenter, fra dansk erhvervsliv, og politik, der i disse tider afsoner hidtil uset lange straffe, for at have svindlet og bedraget os andre.
Men uanset hvem, af disse hr. Kjær nu tænker på, så ville jeg til hver en tid hellere stemme på 'flaskeBent' , fra bænken foran Netto i Toldbodgade.
Ser du, han taler ikke ned til nogen...
 
02.12-2009 | 22:14 af Johannes Aagaard
Christian Kjær, der er født mangemillionær, sad jo forresten i bestyrelsen for Dansk Eternit-Fabrik; i husker jo nok, dem der i 90'erne lavede bølgeplader der smuldrede efter få år, men hvor en snedig selskabskonstruktion derefter bevirkede, at man udskilte den "usunde" potentielt gældsplagede del med erstatningspådragelse, hvorefter den "sunde" forretning kunne køre videre.

Men man tvang berettiget utilfredse kunder ud i retssager og endte med at tilbyde halve erstatninger til nogle.

Men okay, Christian Kjær nævner jo heller ikke én eneste gang ordet moral.
02.12-2009 | 22:32 af Erik Lillienfryd
Troll Dan, godt husket. Selv havde jeg glemt den del. Men sådan er der flere erhvervsfolk, og politikkere der har det. 'Befolkningen glemmer det nok, om et par år'.
Tak for din 'reminder'..
 
02.12-2009 | 23:02 af Carsten Svendsen
Vi tager den lige fra en ende af!
1.
http://da.wikipedia.org/wiki/Klasselotteriet
2.
http://da.wikipedia.org/wiki/FLSmidth_%26_Co._A/S
3.
http://da.wikipedia.org/wiki/Christian_Kj%C3%A6r
PS.
Når man er arving til en vinder i lotteriet, så er det sgu da nemt nok! ! !
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.