Administration 

Chok-trafikvarsel: Kø og kaos mange år endnu

Chok-trafikvarsel: Kø og kaos mange år endnu
Flere af de store infrastrukturprojekter, der forbedre infrastrukturen, kan blive forsinket eller af ringe kvalitet, advarer eksperter. (Foto: Colourbox)

Regeringens planer om at bygge broer, motorveje, jernbane og metro for 150 mia. kr. trues af mangel på ingeniører.

Får du stress af overtrafikerede veje, der dagligt sander til i kø og kaos? Tripper du i frustration, mens du venter på forsinkede busser - eller på tog, der udebliver i myldretiden?

Og glæder du dig derfor over udsigten til nye veje, broer og tog?

Ja, så kan du meget vel glæde dig for tidligt, for de kommende års massive trafikinvesteringer, der skal fjerne trængslen og bringe os hurtigere til og fra job, er truet.

Slår alarm

Baggrunden er, at trafikforskere og de store rådgivende ingeniørfirmaer mangler et stort antal anlægsingeniører, der skal tegne de veje, broer, jernbaner, metro med mere, som skal stå klar til indvielse senest i 2020.

Dermed kan beskæftigelse til tusindvis af ledige håndværkere også være i fare.

"Regeringen har planlagt gigantiske anlægsprojekter for i alt 150 mia. Alle projekter skal udføres inden 2020 og flere af dem endda samtidig. Men mangel på ingeniører med de rette kompetencer kan betyde, at der kun kommer meget få og meget dyre bud," siger Per Homann Jespersen, trafikforsker ved Roskilde Universitetscenter.

"Det kan betyde, at staten må vælge at udskyde projekterne. Der er risiko for, at vi står i et meget alvorligt scenarie," advarer trafikforskeren.

Månelanding

Christian Munch-Petersen, der er civilingeniør og specialist i udbud og projektering inden for anlægsområdet, siger:

"I mine 35 år i branchen har jeg aldrig set så massive investeringer i anlægsområdet. Jeg imødeser voldsomme problemer med at rekruttere erfarne ingeniører med de rette kompetencer, så det kan både betyde forsinkelser og anlæg af en ringere kvalitet."

Som hvis en månelanding var planlagt af folk, der ikke tidligere havde beskæftiget sig med rumfart, forventer Christian Munch-Petersen mange og alvorlige begynderfejl og forsinkelser.

"Hvis politikerne søgte folk til at bygge en raket, der skulle sendes til månen, ville de sikkert få en masse ansøgninger, men næppe fra folk med tilstrækkelig erfaring og kompetence," siger han.

Rettidighed og kvalitet

Også Harry Lahrmann, trafikforsker ved Aalborg Universitet, frygter, at manglen på ingeniører får konsekvenser for både rettidigheden og kvaliteten.

"Konsekvensen for fru Jensen bliver, at hun skal vente længere på de nye anlæg, som desuden bliver langt dyrere at renovere, fordi de er af en ringere kvalitet," siger han.

En rundringning til de tre store rådgivende ingeniørfirmaer, som ofte projekterer de store projekter, bekræfter situationens alvor.

Såvel Grontmij Carl Bro, Cowi og Rambøl giver udtryk for, at de forgæves forsøger at rekruttere anlægsingeniører. De efteruddanner tilmed på fuld kraft eksempelvis bygningsingeniører til anlægsingeniører, men det rækker ikke.

Eksempelvis har Cowi de seneste to år ansat 150-200 medarbejdere til infrastrukturområdet og omskolet 70 bygningsingeniører.

”Men vi efterspørger stadig erfarne og kompetente anlægsingeniører,” siger Lars-Peter Søbye, administrerende direktør i Cowi-koncernen.

Svenske og britiske ingeniører

Arne Buhl Petersen, direktør for anlægsdivisionen i Grontmij Carl Bro, oplyser, at han er i fuld gang med at bringe blandt andet svenske og britiske anlægsingeniører i spil - og med at flytte ingeniører fra andre sektorer til firmaets anlægsdivision.

"Men der er og bliver opgaver inden for anlægsområdet, som vi ikke byder på i erkendelse af, at vi ikke kan garantere den tilstrækkelige kapacitet til en kvalificeret løsning," erkender han.

Også Rambøl undlader i mangel på anlægsingeniører at byde på opgaver, oplyser Axel Emil Christensen, direktør for Trafik og Infrastruktur i Rambøll.

"Det bekræfter situationens alvor. At aktører som Rambøl og Grontmij Carl Bro ikke byder ind på alle store anlægsopgaver er helt uhørt og ikke tidligere set. De plejer at byde på alt," siger Christian Munch-Petersen, specialist i udbud og projektering inden for anlægsområdet.

"Enig. Det er et nødskrig," lyder det fra trafikforsker Per Homann Jespersen far RUC.

"Meget uheldig"

Trafikminister Lars Barfod (K) er i denne uge ikke at træffe for en kommentar, men formanden for Folketingens Trafikudvalg, Flemming Damgaard Larsen (V), betegner manglen på anlægsingeniører som "meget uheldig".

"Jeg ser dog ikke så sort på fremtiden, og manglen giver ikke anledning til, at vi udskyder anlægsprojekter, for heldigvis findes der et højt antal dygtige anlægsingeniører i de øvrige EU-lande, der kan træde til," siger Damgaard Larsen.

Men det duer ikke, mener ingeniørerne.

"Glem det. Det holder desværre ikke i praksis," siger formanden for Ingeniørforeningen, Lars Bytoft:

"Der er en sproglig barriere. Ingeniørerne skal kunne tale dansk, når de skal samarbejde med bygherren og håndværkerne."

 

Anlægsprojekter

Eksempler:

  • Femern-forbindelsen
  • Moderne tog-signalanlæg
  • Nye motorveje
  • Bedre adgangsforhold til kollektiv transport
  • Hurtigtog København-Aalborg.
  • Metro-ring i København
  • Letbane i Århus
  • Højhastighedsbane København-Ringsted

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 6: Dit barn kan finde ekstremt indhold fra 764



dansk politi
Krimi

Politiet advarer efter to overfald i Risskov

vinderne
Nyheder

AI skal hjælpe politiet med overgrebsmateriale

hekse
Underholdning

22.000 græskar har indtaget Tivoli

skiferie
Rejser

Danskerne rykker hurtigt: Her går skiferien hen

sportshold børn
Sport

Kender du en ung, der fortjener 50.000 kroner?

narkohund
Krimi

Afsløret af narkohund: 19-årig havde hash i bilen

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 4: I 764 kan barnet være både offer og gerningsperson

klatrer
Sport

Danmarks bedste klatrere kæmper om DM-titlen

ryger
Nyheder

Flertal vil have cigaretprisen markant i vejret

Udstillingen 'Det er bare et arbejde'
Underholdning

Stor udstilling tager danskerne med på arbejde

dansk politi
Krimi

Politiet bestilte hash og ventede på sælgeren

Elbil
Biler

Benzinbiler krydser historisk grænse i Danmark

NVE grafik
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 5: I 764 hersker foragt for verden og samfundet

DTU
Nyheder

200.000 kan være ramt efter alvorligt hackerangreb

Retten i kolding
Krimi

17-årig mistede livet: Nu er bilist dømt

løbet
Sport

188.000 kæmper om pladser til halvmaraton

Fra serien 'Om lidt er det dig' Fotokredit: TV 2
Underholdning

TV 2 klar med tre nye programmer om livet efter 60

politi dansk
Krimi

Millionfund i lastbil: 27-årig fængslet i fire uger

E45 ved Hørning
Nyheder

Nye støjskærme på vej langs E45 ved Aarhus

Magasin på Kongens Nytorv Magasin
Nyheder

Magasin bruger over 100 millioner på stor forvandling

Niels B. Christiansen, Årets Erhvervsprofil 2026
Nyheder

LEGO-topchef hædres efter markant vækst

politi dansk
Krimi

Falsk bankbud taget på fersk gerning: Havde offer i røret

Unge og sex
Nyheder

Mere end hver anden dropper kondomet med ny partner

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 1: The Com-miljøer forherliger vold og dit barn er målet

Annisette
Underholdning

Dansk musik-ikon får plads i Hall of Fame

mand i bil
Biler

Hver femte trafikdræbte kørte uden sikkerhedssele

plejehjem
Nyheder

København opretter særlige plejehjem til to grupper

politi dansk
Krimi

Vanvittig køretur: Politiet måtte over 195 km/t for at følge ham

brev ældre kvinde
Nyheder

Nu bliver det lettere at sende breve uden app

højesteret
Nyheder

Jurister advarer: AI kan svække næste generation

pc
Nyheder

Cyberangreb rammer hver dag: Nu sætter myndighed ind

Trampolin
Advertorial

Annonce

Overvej størrelse og form før du køber en BERG-trampolin

museet
Nyheder

63 millioner skal give nyt liv til jernbanehistorien

politi dansk
Krimi

Kynisk svindel: 95-årig narret i sit eget hjem

ældre
Nyheder

Fra girokort til politisk magtfaktor på 40 år

dansk politi
Krimi

Stak af fra politiet og gemte sig i have

Cyklister på Dronning Louises Bro Foto: Søren Svendsen
Nyheder

Ny bro skal give cyklister genvej over Søerne

stue
Advertorial

Annonce

Dansk designarv former fremtidens boligindretning

messen
Biler

Over 200 elbiler står klar til prøvetur

Festivalen
Underholdning

Festival vokser: Mere end 70 oplevelser på programmet

dansk politi
Krimi

Mand fundet bundet og smurt ind i rød maling

 Innocence 2021- Festival d’Aix-en-Provence
Underholdning

Skoleskyderi kaster lange skygger over bryllupsfest

børn i park
Nyheder

Skolen er gratis, men udgifter presser alligevel mange familier

Øvelsen i 2022
Nyheder

Øresundsbroen lukker helt for biler i flere timer

Glenn Thullesen
Iværksætteri

Glenn kunne ikke få fuldtidsjob: Så blev han iværksætter

børn bager
Nyheder

115.000 går i køkkenet for børnene

Lars Gaardhøj, regionsrådsformand i Region Østdanmark
Nyheder

Ny region opretter råd for socialt udsatte

miljøzone med biler
Nyheder

Næsten halvdelen af disse bøder ender hos politiet

ibi pippi
Krimi

Ibi-Pippi dømt for krænkende billede af fængselsbetjent

TikTok
Nyheder

Millioner til forskning: Hvad gør TikTok ved unge?

samtale
Nyheder

Nordiske tolke advarer: Amatører kan få alvorlige konsekvenser

Roskilde Festival
Underholdning

Roskilde afslører de første store navne til 2027

Retten i Viborg
Krimi

Drabssag: Endnu en mistænkt udleveret til Danmark

royal run kongen løber
Nyheder

Over 100.000 pladser klar: Nu åbner Royal Run

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 3: Her kan voldelige netværk finde dit barn

ko
Nyheder

Efter problemer med syge køer: Nu ændres reglerne

brugt tøj
Nyheder

Flere vælger brugt, og det er ikke tilfældigt

telefonopkald
Krimi

Nye regler skal bremse falske danske opkald

hund på strand
Dyreliv

Nu må hundesnoren komme af på stranden

Aabenraa
Nyheder

Mensa fylder 80 år: Her kan du teste din egen intelligens

nabohjælp
Krimi

Politiet advarer efter usædvanligt mange indbrud

Samira Nawa
Nyheder

Klimaministeren går i blåt for vigtig sag

fængsel
Nyheder

Fængslerne slår ny rekord: Flere indsatte end pladser

dansk politi
Krimi

Bøderegn på motorvej: Stor kontrol på E45 gjorde flere alvorlige fund

dreng
Nyheder

Kun seks ud af ti vil reagere på vold mod børn

retten frederiksberg
Krimi

31-årig løj om sin alder: Mødte 14-årig på Snapchat

radiator
Nyheder

Du kan spare op mod 1.500 kroner på varmen

kort
Nyheder

Første skridt taget: Ny stor skov på vej

togplan
Nyheder

Togpassagerer må vente længere på normal drift

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 2: Han var 15 år, da 764 blev skabt

Bolig og Breinholt
Kendte

TV-vært skærer millioner af prisen

Vold psykisk
Krimi

Hver sjette elev har oplevet fysisk eller psykisk vold i hjemmet

Ai ældre kvinde bruger det
Nyheder

Ikke kun de unge: Seniorer tager også AI til sig på jobbet

Brian Mikkelsen og Dorthe Petersen
Iværksætteri

430 millioner skal sætte gang i unge iværksættere

dansk politi
Krimi

Politiet efterlyser 16-årig efter knivstikkeri i gågade

benzin tankes
Nyheder

Kan billigere benzin lokke danskere over grænsen?

hund hygger med ejer
Dyreliv

Kun hver tredje ejer gør det: Tjek din hund hver måned

Marokko
Underholdning

Marokkanske kulturdage indtager København i ti dage