Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Caféer drukner i ansøgninger

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Nogle caféer får over 1.000 jobansøgninger om året. Antallet stiger massivt omkring studiestart. Vi kan godt tillade os at være kræsne, fortæller caféerne.

14. aug. 2011 kl. 22:30 Klaus Lange
Der er smæk på antallet af jobansøgninger på caféerne i de store byer.
Der er smæk på antallet af jobansøgninger på caféerne i de store byer. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Klaus Lange

Journalist på Avisen.dk

Du skal ikke regne med svar hurtigt svar, hvis du søger et job som tjener i de større byer.

Caféerne bliver tæppebombet med ansøgninger året rundt. Helt slemt er det lige inden studiestart, hvor man nogle steder modtager op mod 160 ansøgninger om måneden.

Det viser en rundringning, som Avisen har foretaget til 10 cafeer i København og Århus. Læs også: 25.000 unge snupper et sabbatår

15 ansøgninger om ugen

”Vi kan tapetsere med ansøgninger. På grund af vores beliggenhed får vi ekstra mange,” siger Charlotte Hovmøller, der bestyrer af Cafe Norden på Strøget i København.

Her får man i snit 15 ansøgninger om ugen året rundt. Antallet kan let blive fordoblet omkring studiestart, hvor de studerende er særligt sultne efter arbejde.

På de ti cafeer, som Avisen.dk har kontaktet, modtager man fra tre til tyve ansøgninger om ugen – svarende til 130 og 1.040 ansøgninger årligt. Gennemsnitligt modtager caféerne otte ansøgninger om ugen. Læs også: Guide: Sådan scorer du caféjobbet

Ansøgninger året rundt

Cafe Klaptræet, København: otte ansøgninger om ugen.
Kafe Kopka, Frederiksberg: syv ansøgninger om ugen.
Café Norden, København: 15 ansøgninger om ugen.
Café Obelix, København: fem ansøgninger om ugen.
Café Pavillonen, København: fem-syv ansøgninger om ugen.
Café Sommersko, København: 20 ansøgninger om uge.
Cafe Smagløs, Århus: fem-ti ansøgninger om ugen.
Cafe Din Nye Ven, København: fem ansøgninger om ugen.
Cafe Jorden Rundt, Hellerup: fem ansøgninger om ugen.
Cafe Ziggy, Århus: to-tre ansøgninger om ugen.

Populært studiejob

Tendensen er den samme i Aarhus. På Café Smagløs i hjertet af Aarhus havner der gennemsnitligt 5-10 ansøgninger om ugen på ejer Kim Lykkes bardisk.

”Der er rift om jobbene – især blandt studerende, fordi det er et studiejob, hvor man kan udnytte den fleksibilitet, der er i at studere,” siger Kim Lykke.

Da Avisen.dk beder ham tælle, hvor mange nye ansøgninger, der lige nu ligger foran ham ender han på 20 styk.

”Og så har jeg kun været væk i ti dage,” siger Kim Lykke.

Svært at score tjenerforklædet

Med så mange om buddet, kan man tillade sig at være kræsen, fortæller caféerne. Læs også: Unge arbejder gratis for at få et caféjob

”Det kan vi, og det er vi selvfølgelig også. Sådan er det for tiden, og det har selvfølgeligt noget at gøre med den stigende arbejdsløshed,” siger ejer af Kafe Kopka på Frederiksberg, Frits Poulsen.

Det er dog sjældent, at han ansætter folk, fordi de lægger en ansøgning hos ham.

”De fleste, som jeg ansætter, er på anbefaling af folk, der allerede er ansat. Det betyder, at man nogenlunde ved, hvad man får,” siger Frits Poulsen.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
15.08-2011 | 11:39 af Kim Harder
Med så mange ansøgninger, er det et tydlig tegn, at de unge befinder sig godt på disse cafeer. De er glade for, at værer der.
 
 
15.08-2011 | 11:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
15.08-2011 | 16:54 af Henrik Pedersen
De unge i min bekendtskabskreds, der er uden arbejde, vil til enhver tid hellere arbejde end være arbejdsløs. Vi skal passe på ikke at skylde dem for at være arbejdsuinteresserede, bare fordi de ikke kan betjene deres venner på cafeen.
 
15.08-2011 | 17:02 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites