(Arkivfoto: AP)

Burka koster statsborgerskabet

Send til
Debat  208
Anbefal
I Frankrig er en kvinde blevet nægtet statsborgerskab, fordi den måde, hun praktiserer islam på, ikke er forenlig med franske værdier.

Søndag den 13. juli 2008, 11:39

Højesteret i Frankrig har afgjort, at en 32-årig kvinde fra Marokko skal nægtes statsborgerskab på grund af den måde, hun praktiserer islam på.

Kvinden går klædt i burka og har ifølge en socialarbejder 'totalt underkastet sig sin mand'. Hendes opførsel strider mod franske værdier som eksempelvis ligestilling mellem kønnene, mener Højesteret, der altså har afgjort, at kvinden ikke kan få statsborgerskab.

Hun har siden 2000 boet i Frankrig med sin franske mand, hvor hun har tre fransk-fødte børn og taler et udmærket fransk.

 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
13.07-2008 | 11:55 af (Slettet bruger)
SÅDAN!
13.07-2008 | 11:58 af (Slettet bruger)
Det er sgu OK.
 
13.07-2008 | 12:17 af (Slettet bruger)
Disse burkaer er et tydeligt bevis på religeonsvanvid og den værste form for hjernevask
13.07-2008 | 12:18 af (Slettet bruger)
Den danske grundlov anviser noget af det samme, som fransk Højesteret har dømt.

Ca: De, der ere ganske, som Danmarks sønner og døtre kan...
13.07-2008 | 12:33 af Karin Bennedsen
Journalist
Jens Fuglsang Edelholt

"Hun har siden 2000 boet i Frankrig med hendes franske mand, hvor hun har tre fransk-fødte børn og taler et udmærket fransk."

Mon ikke der skulle have stået:

Hun har siden 2000 boet i Frankrig med SIN franske mand, har 3 fransk-fødte børn og taler et udmærket fransk.
13.07-2008 | 12:37 af Karin Bennedsen
Hehe, Jens Fuglsang Edelholt, det var bare for at drille lidt. Er selv fra Jylland.
13.07-2008 | 12:45 af Thomas Bruun
Fuglsang - husk lige et d i man(d) :)

Ja sådan gør man i Frankrig - Synes det er ok når talen er på netop burka og netop også brug i det offentlige rum. Tørklæder har jeg intet imod og der kunne i mit hoved sagtens sondres i mellem beklædningsgenstandene.
 
13.07-2008 | 12:48 af Carsten Svendsen
@(jeed)
Do har da endelsor`n mæ`! :o)
13.07-2008 | 12:55 af (Slettet bruger)
13. juli 2008 12:35 | af Jens Fuglsang Edelholt (jeed)


@jens fuglsang.
Lad aldrig dialekterne forsvinde.
Det ville være et kulturtab af de helt store.

Så rank ryggen og vær stolt af din herkomst.
13.07-2008 | 12:56 af (Slettet bruger)
Lad os håbe det også bliver standard i Danmark
 
13.07-2008 | 13:06 af (Slettet bruger)
Det burde vi gøre ligeså stringent praktiseret i DK, for vi har rent faktisk maskeforbud.
13.07-2008 | 13:09 af Karin Bennedsen
@Carsten Hansen

Ja, vi har maskeforbud, men kun i forbindelse med demonstrationer.
13.07-2008 | 13:13 af (Slettet bruger)
@Mahdi:

Visse ville nok her konstatere, at der er en indavlet teokratfascistisk kusinejockey der har fået det forkerte ben ud af sengen idag, men det ville jeg aldrig gøre - det ville jo være uhøfligt!

Der er intet i det islamiske menneskesyn der kan forlange frisindede mennesker's respekt og tolerance - INTET!
13.07-2008 | 13:14 af (Slettet bruger)
Mahdi.
STOP dit islamiske propaganda, du behøver ikke at udstille at du er hjernevasket det ved vi
13.07-2008 | 13:14 af (Slettet bruger)
Karin Bennedsen:

En burka er i DEN grad også demonstrativt.
13.07-2008 | 13:17 af Carsten Svendsen
@Mahdi
Hvis du udelod alt dit "fuck" og koncentrerede dig om at lære dansk, ville dit indlæg være meget lettere at forstå.
M.v.h.
C Svendsen

P.S.
Skulle der ikke have stået:
"Fuck off! All of you"?
13.07-2008 | 13:23 af vera madsen
Har siden 2000 boet i Frankrig osv,osv,osv. and so what
13.07-2008 | 13:24 af M. J.
JUBIII!

Og så siger de at Danmarks regler er strenge!

Danskerne er nogle vatnisser! Ud med alle tossede fundamentalister!
13.07-2008 | 13:25 af Esbern Snare
@ Holger Dk

Er du nazist? (no effence og jeg mener det) Jeg vil ikke bruge det til at chikanere dig.
13.07-2008 | 13:28 af Carsten Svendsen
Hun har åbenbart ikke født "aktier" nok i "firmaet" til at bestemme. :o)
13.07-2008 | 13:31 af (Slettet bruger)
Hej Esben, som alle rigtige danskere som går ind for et Danmark for danskerne stemmer jeg naturligvis på Dansk Folkeparti
 
13.07-2008 | 13:32 af Esbern Snare
@ Holger Dk

Hej Holger
Tak for dit svar.
13.07-2008 | 13:34 af vera madsen
@Mahdi
Er dit indlæg et udtryk for din og dine landsmænds kultur .
Er dine meninger om mig og mine totalt ligegyldige.
13.07-2008 | 13:46 af (Slettet bruger)
Empirisk bevis professor Nyborgs forskning som viser at der er en gemmensnitslig lavere intelligens i muslimske lande. Jeg tror Mahdi her er en af dem som trækker gennemsnittet ned.


13. juli 2008 13:04 | af Mahdi (chesh-2-chesh)


fuckoff all you.
respekt andre religioner,
hva er det i ikk fatter.
sådan har de selv valgt og det er det rigtig valg for dem,
så fuck så meget af og begynd og kommenter jeres fucking danske liv i stedetfor.
fucking billigste kvinder på jorden og mænde der ikk få andet behov end piger på gaden ved hjælp af voldtægt og over nettet.
få jer et liv, der findes ikk danske stolthed."
 
13.07-2008 | 14:52 af Skeptisk Licensbetaler
Det ser endelig ud som om, at de andre europæiske lande er ved at komme til den danske erkendelse, at Europa ikke kan fortsætte den hidtidige katastrofekurs på indvandringsområdet.

Det er endt - og vil fortsætte endnu mere voldsomt - med etnisk og social uro. Først og fremmest fordi det er en umulig opgave at forsøge at integrere indvandrere, der hverken kan eller vil integreres, fordi de er hjernevasket med at Allah og Muhammed står over vores demokratier.
13.07-2008 | 15:41 af (Slettet bruger)
Lad det blive et EU direktiv.
De får aldrig taget sig sammen til at forbyde teltene i Danmark.
13.07-2008 | 16:11 af Jørgen Hansen
Ja ingen burka, ingen lange bukser og ingen træsko, hvor kunne vi have det godt hvis vi undlod det evindelige navlepilleri hos hinanden! Ja endnu bedre hvis vi lærte at acceptere og respektere hinanden - det gælder både de brune, de sorte, muhamedanere, kristne og alm. kededige danskere!
 
13.07-2008 | 16:18 af (Slettet bruger)
Jørgen Hansen, sammenligner du virkelig træsko og lange bukser med islamisk undertrykkende uniformering i form af burka?

Vil det for dig være et problem, hvis der er 10% med burka? 20%? 50%? 70%?
 
13.07-2008 | 16:20 af Thomas Bruun
Skal man tolke lidt på Mahdis indlæg, mener han vel at vi ikke i DK har respekt om og for os selv, såkaldt integritet - måske er det direkte dekandace der er tale om. I Mahdis verden (jeg tolker stadig) er vi i vores sansers vold, ingen ydre forhold, fx. religion styrer vores eget liv eller de mellemmenneskelige forhold - Få styr på det! synes han nærmest at kræve, før vi ytrer os om folk der har styr på det.

Stadig synes jeg, at burka i det offentlige rum er en kende for voldsomt -egentlig burde vi være ligeglade, altså give grønt lys til alle mennekselige udtryk. Det krænker vel blot vores frisind at visse personer bevidst ikke vil i kontakt med os (andre mennesker) eller netop i burka-tilfældet umuliggør muligheden for kontakt og samvær - hvilket i sidste ende er det, der får mig til at melde pas på de sorte kutter. Selv en punker med den største hanekam kan man da få kontakt til.
 
13.07-2008 | 16:47 af Henrik Clausen
Det var dog storslået. Der er stadig domstole, der tager den Franske Republiks grundlæggende værdier om verdslighed alvorligt, og faktisk dømmer konkret ud fra dem.

Tillykke til Frankrig!
 
13.07-2008 | 16:55 af (Slettet bruger)
@Thomas Dhumbus

LOL, fantastisk sådan som du tolker en eller anden tosse med en IQ på 60's stupide "fuck jer alle, luder" indlæg.
 
13.07-2008 | 17:01 af Bruce1
Muslimsk umenneskelig kultur er nok det eneste europæerne ikke har brug for at blive bekendt med, det må hellere end gerne blive hvor det er og kommer fra, nemlig i Mellemøsten. Hvis vi vil se på burkaer og deslige kan vi tage derned på ferie, heroppe har ingen bedt om det uniformerede uvæsens tilstedeværelse.
 
13.07-2008 | 17:36 af johanne
Frankrig gør det rigtige. Det er den bedste måde at respektere kvinder på at forbyde burka, da burka behandler kvinder som andenrangsmennesker.
13.07-2008 | 17:45 af johanne
Mahdi

Danskere har netop stolthed. Også stolthed over kvinder og kvindelige værdier.

Derfor mener en stor del af os netop at burka ikke hører til i et land som Danmark (eller i Frankrig eller andre EU lande), for kvinder skal ikke gemmes væk i sort stof som om var vi flove over at se dem i gadebilledet.

At pakke kvinder ind i sort stof fra top til tå, som et sort spøgelse, er det samme som at fjerne kvinder fra det offentlige rum. Det vil rigtig mange danskere ikke være med til. Burka hører ikke til i et fri land som Danmark.
13.07-2008 | 17:58 af (Slettet bruger)
@Johanne

Netop.
 
13.07-2008 | 18:07 af Jørgen Hansen
Jacob
Den der tager spøg kun for spøg og alvor kun for alvor.......
 
13.07-2008 | 18:09 af (Slettet bruger)
Det forklarer en del, hvis dit indlæg var en joke, Jørgen.

Beklager, men der er en del der vil skrive vås i stil med det du skrev - uden at skrive det for sjov. Når man prøver at være sjov i et fora som dette bør man nok gøre det lidt mere tydeligt.
 
13.07-2008 | 18:13 af Jørgen Hansen
Jacob har du nogensinde hørt om IRONI? Eller SATIRE?
 
13.07-2008 | 18:31 af Henrik Kristensen
Ja der kunne Danmark lære meget ret ind eller forsvind vi har ikke brug for kvindeundertrykkelse eller fanatisme her i landet så smid den stenalderklud eller bliv hvor den bliver accepteret.

Mahdi, du skriver fuck i næsten alle dine sætninger! og mit råd til dig er at du skal søge hjælp af en professionel sexolog, for du må være utrolig undertrygt! Og du skal tage dine forældre med, for det bunder til syvende og sidst der! jeg har virkelig medlidenhed med dig din stakkel.

Hilsen
Den Hvide Kanin
 
13.07-2008 | 18:33 af (Slettet bruger)
@Jørgen Hansen Portland

Ja, det har jeg.

Beklager, men der er en del der vil skrive vås i stil med det du skrev - uden at skrive det for sjov. Når man prøver at være sjov i et fora som dette bør man nok gøre det lidt mere tydeligt.
 
13.07-2008 | 19:03 af (Slettet bruger)
Der er vel ikke noget galt i af at erkende at nogle mennesker og kulturer er så forskellige at de ikke passer så sammen, men der imod ofte kommer i konflikt med hinanden, jeg tror også af mange af de konflikter som man oplever her i landet mellem os, stammer fra vores så forskellige kulture og IKKE vores trosretninger, det med at kvinder skal bære tørklæde eller burka står jo heller ikke i koranen, heller ikke at det er ok at begå æresdrab eller at man ikke må tegne deres profet.
Alt det stammer fra kulturen og ikke trosretningen,så i virkeligheden er det en kulturkamp vi er midt i og IKKE en kamp mellem muslimer kontra kristne/jøder.
Så jeg ser intet problem i at et land som Frankrig og også os selv mere og mere er begyndt at sige fra og sætte grænser overfor andre kulture som er i modstrid med vores egen kultur og blot vil skabe konflikt imellem os.
Vi alle kender sikkert til det at vi kender til en person eller to som vi ikke kommer så godt ud af det med på grund at vi er så forskellige personer, og de personer gifter vi vel os ikke med og flytter sammen med dem vel ....

Så nej jeg mener virkelig ikke at der er et spor forkert i at erkende at vi mennesker ER forskellige og vores kulture ER forskellige og nogle gange passer to meget forskellige kulture IKKE så godt sammen men skaber der imod konflikt, for det er jo blot at erkende sandheden og virkeligheden som den nu engang er og som vi kan se den er i hele verden.
Så kan det godt være at partier som EL og R ikke vil se virkeligheden i øjnene og sviner en stor del af den danske befolkning til som racister,nazister og pedofile, men det er jo bare EL og R som har et virkelig stort problem, da de kun ser andre mennesker, kulture og ja hele verden som de gerne vil se den men ikke som den i virkeligheden er, så pyt med de to partier der er alligevel heller ikke så mange der gider at tage dem alvorligt mere eller stemme på dem..
 
13.07-2008 | 19:18 af Michael Brandt
Ja landsbytosser er der mange af, selv i DF. Det har vi Holger DK som et storslået eksempel på :)
13.07-2008 | 19:43 af Bruce1
Selv tørklædekvinder vil jo ikke have meget med 'ukendte' mænd at gøre, hverken med hånd eller ånd.
 
13.07-2008 | 20:10 af fleks n
@Michael Brandt (silentbob)

Kunne du ikke komme med bare lidt indhold, i stedet for indholdsløst at falde over Holger? - Ku' du ikke lufte en lille smule af dine tanker ang. artiklen? Ellers lev da op til dit tilnavn:"Silent"!

-------

Intet land kan da gi' statsborgerskab til en burkaklædt! - Så jeg forstår ikke, hvorfor det franske retsvæsen overhovedet spilder tid på det.

Sikke mange der kan smugles ind i landet i sådan en 'fastelavnsudklædning'!
 
13.07-2008 | 21:37 af Thomas Bruun
@Jakob
Tillykke til Lille belærte mester Jakob Montanus, der med sin fine manérer ikke kan forstå hvad folk skriver og mener, hvis de ikke udelader grimme ord og nedgørelser. Er det nu sådan, at minoriteterne skal tale rigsmål for at blive hørt!

@Nat_dyret
Gang på gang er det blevet vist, at kulturer kan leve side om side. Blot er det ofte i magtpolitisk øjemed blevet udnyttet som motor for eventuelle skift og positioneringer, akurat som DF er i gang med i DK. Når fronterne først er trukket hårdt op er det ofte et enten eller.
 
13.07-2008 | 21:51 af Bruce1
Hvem siger vi overhovedet vil eller skal leve side om side, muslimer har deres verdensdel og kan indrette den som de vil, og vi ser dagligt de dårlige resultater af deres absurde religiøst baserede valg. Bare vi andre må være fri for islams indblanding her.
 
13.07-2008 | 22:46 af (Slettet bruger)
@Thomas

Ja, jeg forventer faktisk at folk kan formulere sig lidt bedre end det er:


13. juli 2008 13:04 | af Mahdi (chesh-2-chesh)
fuckoff all you.
respekt andre religioner,
hva er det i ikk fatter.
sådan har de selv valgt og det er det rigtig valg for dem,
så fuck så meget af og begynd og kommenter jeres fucking danske liv i stedetfor.
fucking billigste kvinder på jorden og mænde der ikk få andet behov end piger på gaden ved hjælp af voldtægt og over nettet.
få jer et liv, der findes ikk danske stolthed.

-
Din "analyse" af det lille hadefulde og hjælpeløse skriv er topmålet af pædagog-naiv indstilling. Tak for grinet.
 
13.07-2008 | 23:00 af Jørgen Hansen
Kære venner!
Prøv at tænke jer om! Hvis vi allesammen lod den snigende racisme ligge i skuffen, og prøvede at praktisere næstekærlighed - her mener jeg alle folkeslag i Danmark, vi er uanset om vi kan li' det et multiracial samfund - hvilken gevinst ville det ikke være for landets økonomi og for sammenholdet i landet!
Jeg mindes at have læst om sammenholdet under 2.VK, det kunne være skønt hvis vi kunne komme der hen igen! Er der nogen der kan huske at man spurgte ikke om personen var jøde nej han /hun var dansker og skulle
hjælpes - DEN TID KUNNE VI GODT BRUGE IDAG!!!!
ps. I må selv finde udaf om dette er en drøm eller ironi! Men jeg vil gerne vide hvad det er!!!
 
13.07-2008 | 23:00 af Henrik Clausen
Den aldeles menneskefjendske indpakning af kvinder - der ellers er Guds gave til verden - betyder, så vidt jeg kan regne ud:

"Denne kvinde er Allahs ejendom. Allah vil hævne sig frygteligt på enhver, der indlader sig med hende."

I Middelalderen havde kvinder en god, solid rolle i samfundet. Ikke så prangende som mænds, og ikke så udsat. Men vigtig. I islamske lande holdes kvinder nede, slet og ret, og at sammenligne deres behandling af kvinder med Middelalderen er en fornærmelse - mod Middelalderen.
 
13.07-2008 | 23:17 af fleks n
@Jørgen Hansen

Dit indlæg lyder som naivt Radikale Venstre-pladder. - Er det det?
 
13.07-2008 | 23:20 af Henrik Clausen
"Hvis vi allesammen [...] prøvede at praktisere næstekærlighed"

Ville vi alle, uden nogen form for tøven, kritisere kvindeundertrykkende, reaktionære ideologier sønder og sammen.

Jeg noterer mig roligt, at ikke alle er interesserede i det.
 
13.07-2008 | 23:21 af (Slettet bruger)
Citat:

"[...] kvinder - der ellers er Guds gave til verden"

Kommentar:

Så tror jeg lige vi fik det der med ejerskab sat grundigt på plads!

Det' jo en helt islamistisk tankegang der ligger bag den der...
13.07-2008 | 23:22 af (Slettet bruger)
@Jørgen Hansen (Portland)

Bemærk, at jøderne var/er fuldkommen assimilerede i det danske samfund. De var/er ikke samfundet til last (tværtimod), var/er en lille del og ikke stigende andel af befolkning. Assimilation bør være målet, i stedet for naiv forestilling om "multikultur", som aldrig har fungere. Se blot langs "islams blodige grænser".
 
13.07-2008 | 23:24 af Henrik Clausen
Kurt, du kan da også vende _alting_ til noget negativt...

Jeg tror egentlig godt, du forstår, hvad jeg mener. Mit udtryk er en såkalt 'metafor', en poetisk vending, der forsøger at udtrykke noget dybere, end rent objektive udtalelser kan.

Du er sikkert ikke så glad for kvinder som jeg er. Dit tab :)
 
13.07-2008 | 23:30 af (Slettet bruger)
@Henrik Ræder Clausen / Alias Holger Danske


Hvordan ville du så udtrykke dig uden brug af metaforer – de kunne måske blive lidt mere forståeligt for de fleste


http://avisen.dk/blogs/lady-in-red/lady-dansk-folkeparti--censur_16037.aspx

Vh.
 
13.07-2008 | 23:34 af Muslim Dansker
tvangskonvertering :)
14.07-2008 | 00:36 af fleks n
Hvem er nu det, der foreslår tvangskonservering af muslimer, hvilket jeg for øvrigt støtter fuldt ud?
 
14.07-2008 | 00:48 af Henrik Clausen
LiR, jeg forbeholder mig ret til at være sprog-snob :)
 
14.07-2008 | 03:23 af (Slettet bruger)
Citat:

"Kurt, du kan da også vende _alting_ til noget negativt..."

Svar:

Så så, Henrik. Nu ikke beskylde folk for at være DFere, uden grund ;-)
14.07-2008 | 04:26 af fleks n
Det må da være værre at blive beskyldt for at være radikal, Kurt.;o)
 
14.07-2008 | 05:08 af (Slettet bruger)
Ork, Flex - Jeg er skam før blevet beskyldt for at være Enhedsliste :-D
14.07-2008 | 08:45 af Jørgen Hansen
Jacob!
Det er ikke mig der har opfundet ordet MULTIRACIALT, der var opfundet længe før både du og jeg blev født! Da jeg skrev dette overvejede jeg at bruge følgende overskrift: At tænke sig!
fleks der er andre end de Radikale der kan tænke selv, så der er håb for at du kan komme til det engang!
Og gentager jeg: DEN DER TAGER ALVOR FOR ALVOR OG SPØG KUN FOR SPØG - HAN HAR FORSTÅET BEGGE DELE LIGE DÅRLIGT!!!
Til sidst Jacob - både ironi og satire et tveægget! Huskdet!!!
 
14.07-2008 | 08:58 af M. J.
@Jakob .............det er vist kun dig der ikke forstår Jørgens ironi. Men hvorfor i det hele taget kaste dig over andre debattanter? Hvad med at diskutere EMNET......navnlig BURKA'ens indtog i vesten?

@Johanne, du skriver: "At pakke kvinder ind i sort stof fra top til tå, som et sort spøgelse, er det samme som at fjerne kvinder fra det offentlige rum. Det vil rigtig mange danskere ikke være med til. Burka hører ikke til i et fri land som Danmark. " FULDSTÆNDIG KORREKT! Kan man ikke se / tolke det, mener jeg personligt, at man skal være mere end almindeligt ubegavet. De iranske kvinder forsøger ihærdigt at skubbe tørklæderne væk fra ansigtet og håret. Straffen er politi-tæsk på åben gade, fængsling, tortur og trusler mod familien! Det er DEN ÅND der råder i lande hvor kvinder skal tildækkes! Og det er FORHÅBENDTLIG IKKE noget danskerne overhovedet vil tolerere!

MASKERING er forbudt!
FORBYD BURKA I DANMARK!
14.07-2008 | 10:09 af vera madsen
@Jørgen Hansen(Portland)
Hvordan kan det egentlig være at al tale om racisme i dette land altid og ideligt er rettet mod os (etniske) danskere. Jeg for min part, er ærlig talt død træt af at få påklistret denne etikette blot jeg åbner munden elle skriftligt tillader mig at udtrykke min mening, samtidig med at jeg temmelig ofte står model til udgydelser som eks.Mahdi 13.juli 13.04 uden at denne eller andre med ham bliver beskyldt for racisme.
Undskyld, men et multiracialt samfund (hvad det så ellers er for en størrelse) gælder vel mere end en ve. Selvom du skriver alle folkeslag, var retningen af din kritik ikke til at misforstå.
14.07-2008 | 10:10 af Kim Kaos
Tillykke med føs'dagen Frankrig - det er rart at se der stadigvæk er liv Marianne.

Her er en begavet kommentar jeg snublede over:

Så er det man burde tage den gode gamle General Charles James Napier. Han var øverstbefalende i Indien i midten af 1800-tallet, og forbød sati‘en - det at brænde afdøde mænds enker levende. En lokal delegation af hinduer klagede over loven, og gav det argument, at det var deres skik og brug. Svaret fortjener fremhævelse…

“You say that it is your custom to burn widows. Very well. We also have a custom: when men burn a woman alive, we tie a rope around their necks and we hang them. Build your funeral pyre; beside it, my carpenters will build a gallows. You may follow your custom. And then we will follow ours.”
 
14.07-2008 | 10:40 af Jørgen Hansen
Helena!
Du har fattet begge dele lige dårligt!
Jeg gør netop opmærksom på at det ikke er hverken Jacob eller mig selv der har opfundet begrebet! Det er kommet til os udefra! Men prøv at se rund om i verden hvormange lande har ikke de samme problemer?
Endvidere taler jeg ikke om racisme - jeg taler om muliracialt-samfund og det er vist noget helt andet! Læs dog hele tråden og du vil måske kunne fatte hvad meningen er!!!
 
14.07-2008 | 11:18 af (Slettet bruger)
Sådan ville være anbefalelsesværdigt at gøre i DK også. Vi har ikke brug for burkaklædte kvinder ,der ikke er samfundsnyttige.,
Med burka er jobmulighederne valgt fra.
14.07-2008 | 11:23 af Henrik Clausen
Burkakvinderne har sikkert rige ægtemænd, der kan forsørge dem og deres mange børn. Bistandshjælp kan de skyde en hvid pind efter, for de ønsker åbenlyst ikke arbejde i det tøj.

Hvis de derimod ikke har nogen rig forsøger, vil de nok overveje, hvad der er vigtigst: Religiøs klædedragt eller mad på bordet.
 
14.07-2008 | 11:32 af vera madsen
Jørgen Hansen.
Du taler ikke om racisme skriver du, og indleder din tråd med at opfordrer alle til at lægge den snigende racisme i skuffen.
Beklager hvis jeg har misforstået din tråd.
14.07-2008 | 11:32 af (Slettet bruger)
@Henrik Ræder

Nå - Du ønsker åbenbart et system hvor mennesker må sulte på grund af et forkert valg af påklædning.

http://avisen.dk/blogs/lady-in-red/dansk-folkeparti--lektor-blomme_16062.aspx


Vh.
 
14.07-2008 | 11:36 af Karin Bennedsen
@Karin

"Vi har ikke brug for burkaklædte kvinder ,der ikke er samfundsnyttige.,"

Er du selv samfundsnyttig, eller burde vi også forbyde dig, nu du er gået på pension?

Eller hvad med de multihandicappede og invalide?

Hvor mange af dem der ikke er samfundsnyttige har du ikke brug for?
14.07-2008 | 11:42 af (Slettet bruger)
Burkaen hører ikke hjemme i et demokratisk samfund, da den for mig at se sætter koranen over eksempelvis den danske grundlov.
Lady,
Religeon er en privat sag, og den bør ikke automatisk føre til livsvarig offentlig forsørgelse.
Burkaklædte kvinder vil jeg til enhver tid kalde for velfærdstutister, da disse kvinder på grund af deres tro og kultur ikke er kommet for at yde men kun for at nyde
14.07-2008 | 11:46 af (Slettet bruger)
Du er dum at høre på Karin B.
En handicappet person her ikke selv valgt sit handicap , men en burkaklædt kvinde har selv valgt burkaen.
14.07-2008 | 11:47 af (Slettet bruger)
Har været det, Karin Bennedsen, i stor stil. Vær glad for det for det , derfor at andre kan nyde af samfundet idag. Også dig.

Nu er det ikke alle multihandicappede og invalide der går i burka, i hverfald ikke der hvor jeg bor, der er der ingen der går med burka overhovedet.. Er alle burkaklædte kvinder invalide hvor du færdes? For så synes jeg sagen skal undersøges, jo før jo bedre og noget skal gøres ved det.

Karin Bennedsen ,hvorfor holder du dig ikke til emnet? Du har jo eller så travlt med alle andre , kig engang på dig selv.

Er du selv samfundsnyttig eller sidder du foran arbjdsgiverens pc`er?
14.07-2008 | 11:47 af (Slettet bruger)
Leif nøgleordet var samfundsnyttig.
14.07-2008 | 11:52 af Henrik Clausen
LiR, jeg ville til eksempel aldrig ansætte en erklæret nazist. Hvordan han tjener til dagen og vejen er hans problem.

Men det vil blive betydeligt nemmere, hvis han undlader at tage nazi-uniform på, når han søger arbejde eller udfører det.
 
14.07-2008 | 11:54 af (Slettet bruger)
Handicappet og burkaer har INTET med hinanden at gøre, hvorfor prøve at afspore debatten når argumenterne slipper op
14.07-2008 | 11:56 af Jørgen Hansen
Helena
Hvis du læser videre kommer der noget om IRONI og SATIRE men det kan du vel ikke f.......
 
14.07-2008 | 11:59 af (Slettet bruger)
Jennings, Karin Bennedsen er en pedant,og derfor er det meget sjældent ,at jeg kan tage hende alvorligt, ligeledes Bitten. De to formår om nogen, at køre i ring, i ring, i ring og atter i ring og kan ikke finde ud af at afslutte et enme, men møver sig ind alle steder med deres venstrefløjshalløj.
Tager dem med et gran salt.
14.07-2008 | 12:03 af (Slettet bruger)
Karin. Der må jo være noget om det jeg skrev at der inde på disse sider er nogle der kun har hån og foragt tilovers for den danske kultur og det danske samfund i globaliseringens hellige navn.
14.07-2008 | 12:05 af Karin Bennedsen
@Karin

Som Bitten skriver i sin kommentar 11:47, så var nøgleordet i din kommentar SAMFUNDSNYTTIG.

Altså, dem der ikke er samfundsnyttige i Danmark, har vi ikke brug for.

Kan du benægte, at det var det, du skrev?
14.07-2008 | 12:05 af (Slettet bruger)
@Henrik Ræder Clausen

Bare rolig – den hopper jeg ikke på, selv om det var fristende.

http://avisen.dk/blogs/lady-in-red/lady-dansk-folkeparti--hetzen-mod-joeder_16045.aspx


Vh.
 
14.07-2008 | 12:21 af (Slettet bruger)
12:05 , måske for pedanterne Karin Bennedsen og Bitten,. Emnet var : burkaklædt klædt kvinde næget statsborgerskab.
Mit svar var. at det skulle vi også gøre i Dk for disse kvinder er ikke samfundsnyttige.
Man kan ikke arbejde med et sadant gevant på og ingen arbejdgiver kan se om det er den ansatte eller tanten der kommer. Religion er ikke samfundsnyttigt.
Handicappede kan og , vil og gør det, arbjder nåt de kan klare et job. Burkaklædte kvinder har selv valgt jobmuligheder fra er selvforskyldt i deres handling. De vil gerne modtage fra samfundet men ikke yde. Handicappede har ikke selv valgt ders liv, der ligger forskellen hvis ellers pedanterne kan se det.
Er spændt på at se, hvor meget suppe i kan koge på det ben, men jeg valgte selvfølgelig korte bemærkninger, fordi jeg ved at pedanterne skal have alt udpenslet. God fornøjelse til Jer to.
Hvorfor skal samfundsunyttige der selv har valgt deres status, have lov til at være stasborger i et land de kun vil modtage fra? Borgerne skal løfte i fællesskab mener ventrefløjen eller altid. Er de gået væk fra den holdning?

Kom med nogle gode svar, svar der kan bruges.
14.07-2008 | 12:24 af (Slettet bruger)
Karin du skævvrider debatten og forholder dig stadig ikke til, at nøgleordet var samfundsnyttig. Du blev spiurgt om DU så var samfundsnyttig, eller om vi også skal afskaffe dig.
14.07-2008 | 12:39 af Lise Mikkelsen
Karin..Hvorfor kan en burkaklædt kvinde ikke gøre rent, feks. om natten?
14.07-2008 | 12:57 af (Slettet bruger)
Bitten, tak for opmærksomhed, jeg G iiiiiiiiider ikke dit pedanteri, du kan da for pokker læse hvad jeg skriver. Bitten du er og bliver en ynk. En person der møvre sig ind alle vegne, hvor du kommer med dit pedanteri, du kan altså ikke nære dig, selvom flere gør opmærksom på hvor lidt de er interesseret i dig. Mærk dig jeg forbliver ikke ved i småtingafdelimgen i 11 dage om dig og dine meninger.. Det holder jeg mig hævet over, men jeg har lov til at have min mening. dem skal du ikke fratage mig. Jeg har været samfundsnyttig og dermed også indbetalt til min pension, i modsætning til dig der ikke altid har været i landet i din arbejdsdygtige alder. At få dansk statsborgerskab hører- eller burde - høre at man er en samfundsborger der er nyttig, ikke kun en der er med til at dræne de offentlige kasser og ikke har til hensigt at være nyttig.. Handicappede er ikke påbudt af deres religion eller Staten at gå i burka, det er pensionister heller ikke. Hvor dum kan man være?
Ligeledes til Lise Mikkelsen, med den tilføjelse at det gør de heller ikke i de muslimske lande. Hvis det ikke er kvinder der gør rent i den uniform hoteller og andre stiller til rådighed, så er der mændene der gør rent.
Se dig omkring. Har du set burkaklædtekvinder der gør rent om natten? Jeg har ikke!
14.07-2008 | 13:00 af Karin Bennedsen
@Karin

"12:05 , måske for pedanterne Karin Bennedsen og Bitten,. Emnet var : burkaklædt klædt kvinde næget statsborgerskab.
Mit svar var. at det skulle vi også gøre i Dk for disse kvinder er ikke samfundsnyttige."

Dit præcise ordvalg var: "Vi har ikke brug for burkaklædte kvinder ,der ikke er samfundsnyttige."

Så vi har altså ikke BRUG for borgere, der ikke er SAMFUNDSNYTTIGE?

Og så spørger jeg dig igen: Er der andre unyttige samfundsborgere i Danmark, vi ikke har brug for?
14.07-2008 | 13:01 af leon lerche
Karin, godt svaret, hilsen fra. Leon, som giver dig ret.
 
14.07-2008 | 13:01 af (Slettet bruger)
Karin ja, jeg kan læse hvad du skribver, og du skriver en hel masse, der er fulstændigt irrelevant fot at fjerne fokus fra spørgsmålet.
14.07-2008 | 13:01 af Esbern Snare
@Karin

"Se dig omkring. Har du set burkaklædtekvinder der gør rent om natten? Jeg har ikke!"

Bare fordi du ikke har set det, er det ikke umuligt.

Har du set sorte svaner?
14.07-2008 | 13:05 af Lise Mikkelsen
Karin..JEG HAR ALDRIG SET EN BURKAKLÆDT KVIND, HAR DU??
14.07-2008 | 13:10 af (Slettet bruger)
et har jeg, han hed børge og var på vej til karneval
14.07-2008 | 13:20 af Karin Bennedsen
Der findes efter sigende (fra muslimsk kilde) kun ca. 30-40 kvinder i Danmark, der går med burka.

Der må virkelig være nogen, der har for lidt at lave (er ikke samfundsnyttige), når de gøre det til et STORT probelm og få en lang debat ud af det.

Få jer et liv!
14.07-2008 | 13:25 af (Slettet bruger)
30 - 40 burkaklædte kvinder på livsvarig offentlig forsørgelse er 30 - 40 for mange det kan ikke være rigtigt at disse kvinder skal have positiv særbehandling på grund af religeon og kultur. På årsbasis bliver det da immervæk til mange penge som kunne bruges til noget mere fornuftigt
14.07-2008 | 13:29 af fleks n
@Lise Mikkelsen

"Karin..Hvorfor kan en burkaklædt kvinde ikke gøre rent, feks. om natten?"

Det kan hun da sagtens! - MEN HJEMME HOS SIG SELV, tak!

Så er det kun hendes egne (mange) børn, der får psykiske skader for resten af livet.

Almindelige borgere risikerer at dø af skræk, hvis man støder på sådant et fastelavnsris i den sorte nattetime.
 
14.07-2008 | 13:33 af Karin Bennedsen
@jennings

Hvorfra ved du, at de burkaklædte kvinder er offentlig forsørgelse? Dokumentation, tak!

Ja, for du kunne vel ikke forestille dig, at de måske har en mand, der forsørger dem - eller en familie?
14.07-2008 | 13:34 af (Slettet bruger)
Det er dig KB der trækker debatten i langdrag ved at blande en lille gruppe borgere (handicappet ) som intet har med vanvittig religeøs påklædning at gøre.
14.07-2008 | 13:46 af Karin Bennedsen
@jennings

Hvad bliver det til med dokumentationen af din påstand om burkaklædte kvinders offentlige forsørgelse?
14.07-2008 | 13:48 af Esbern Snare
@ jennings

Hvad er det man vil med de burkaklædte? Lovgive på området? Og så fald hvad skal lovgivningen gå ud på?
14.07-2008 | 13:58 af fleks n
Har vi ikke i forvejen hætteforbud ved demonstrationer?
 
14.07-2008 | 13:59 af (Slettet bruger)
Nu liigger det jo sådan at her hvor jeg bor er der burkaklædte kvinder hvor både mand og kon går hjemme, jeg kan ikke forestille mig at de har en større formue med hvor de kom fra disse velfærdsturister. Fordi at du KB ikke kan tåle sandheden så skal du ikke blive hidsig over for mig.
14.07-2008 | 14:03 af Karin Bennedsen
@jennings

Hvad du eventuelt kan forestille dig, er ikke gyldig dokumentation. Så hvor bliver den af?
14.07-2008 | 14:10 af (Slettet bruger)
Haha, Karin du ramte plet! Men det kan være at Karin B og Bitten finder det helt iorden at vi nu også skal have Burkaklædte kvinder til at rende rundt? ingen kan se hvad der gemmer sig bag en burka!
2 mandlige Journalister prøvede for sjov at iklæde sig en Burka og gå igennem paskontrollen i Kastrup - og de slap igennem, for hvem tør antaste en burkaklædt "kvinde!? altså det kunne lige så godt have været en terrorrist! Hvor langt kan jeres naivitet række?
NEJ vi skal IKKE have Burkaklædte kvinder, uanset om de er samfundsnyttige eller ej!
Var der ikke noget med en muslimsk børnehave, der havde en leder i Burka? velbekomme!
 
14.07-2008 | 14:10 af (Slettet bruger)
Nu skal og vil jeg og IKKE stå til regnskab over for dig og dine ligesidnde. Så STOP dine hysteriske indlæg, du er så fikseret af en bestemt kultur og religeon at du har mistet al kontakt til virkeligheden
14.07-2008 | 14:13 af (Slettet bruger)
Kirsten have burkaklædte kvinder til at rende rundt hvor? Er det da forbudt? Hvorfor tror du der skulle blive flere?
14.07-2008 | 14:29 af Esbern Snare
@jennings

vil du have at der skal lovgives på området?
14.07-2008 | 14:34 af (Slettet bruger)
Nej Bitten, men det burde det være! Og hvorfor jeg tror der bliver flere? fordi de får mere og mere indpas hvis ikke vi stopper det!
Enig Leif!
 
14.07-2008 | 14:35 af (Slettet bruger)
Selvfølgelig skal der lovgives på området, burkaer hører ikke hjemme i et demokratisk samfund og ikke ingen offentlig forsørgelse, hvis denne burka er en undskyldning for at gå hjemme og passe børn
14.07-2008 | 14:38 af Esbern Snare
Men der er jo allerede lovgivning om at folk som ikke stiller sig til rådighed for arbejdsmarkedet ikke kan tildeles overførselsindkomster.
Og hvad/hvem vil et forbud gavne?
SÅ det er atter en gratis udmelding...
14.07-2008 | 14:38 af Karin Bennedsen
@jennings

Har du aldrig hørt om 300 timers reglen?
14.07-2008 | 14:43 af (Slettet bruger)
Jo og den har en fejl den skulle gælde for begge ægtefæller og ikke kun den ene som den gør nu
14.07-2008 | 14:46 af (Slettet bruger)
Der er åbenbart nogen der ikke har forstået budskabet om, hvad en burka kan bruges til? bortset fra at kvinder i Burka er ret undertrykte af deres mænd!
 
14.07-2008 | 14:48 af (Slettet bruger)
Til pedanten, Karin Bennedsen, og ligesindede læs det jeg har skrevet.
Jeg mener ikke samfundsunyttigeburkabærende kvinder skal tildelse dansk statsborgerskab.
Igen, hvis du så måske kan fatte det, overskrifren var: burka koster statsborgerskab.
Hold dit pedanteri væk fra mig. Koncentrer dig om emnet!

Pedant= person der overdriver småting.
Pedanteri = det at hænge sig i småting, være overdreven nøjeregnende.

Disse ord klæber sig til din/Bittens person.
14.07-2008 | 14:59 af Thomas Bruun
@jakob

Stadig er det mig en gåde, at du ikke kan se at Mahdis indlæg kun har det problem, at han her i Danmark har lært at bruge ordet FUCK i stort set hver en sætning. Ellers er hans indlæg vel blot et vredt et af slagsen. Du af alle, kunne jo foreslå ham et kursus i at bruge andre mere korekte superlativer - dem kan du vel en del af!?

Burka eller ej - det her handler jo ikke om at vi ikke vil have islam i DK - det har vi og det vil vi blive ved med at have. Diskussionen går på hvordan burkaen virker i det offentlige rum. At man går rundt med burka derhjemme er en ren personlig sag - ligesom jeg fx går i bar røv om søndagen.
 
14.07-2008 | 15:00 af leon lerche
Kirsten. Karin, i har sku ret, det kan næsten kun være kvinder som lader sig undertrykke og samtidig må jeg sige at der findes nok flere burka klædte kvinder end jeg lige læste og jeg går ikke indfor kvindeundretrykkelse, hilsen fra. Leon, som siger i hørte jo om de børn som blev taget fra formillien, de manglede vitaminer.
 
14.07-2008 | 15:24 af (Slettet bruger)
Ja Leon, det er jo også et af problemerne, for de mangler d vitaminer!
Derfra hvor de kommer mangler de jo ikke sol, men det er jo begrænset med solskinstimer herhjemme i forhold til!
Der er faktisk mange aspekter i den sag, som ingen tænker over!!
Deres kost er nok også sat sammen på en anden måde!
Men Burkaen i sig selv virker provokerende på normalt tænkende danske mennesker og den bør ikke anvendes her!
 
14.07-2008 | 15:34 af (Slettet bruger)
13:05. ja det har jeg og mange af dem i udlandet. Hvis du ikke har ,hvorfor udtaler du dig så om dem? Hvor mange burkaklædte kvinder har du set
gøre rent om natten? Pedant, ligesom Karin Bennedsen og ligesindede.?

13:20Karin Bennedsen er du samfudsnyttig? Du må da være en af dem der har store problemer, for du gør en myg til en elefant og er" PÅ" næsten hele tiden. Når man løber debatterne igennem , ser jeg at du har været rigtig meget på de sidste dage. Du må da virkelig have et problem med dig selv, hvis nogen går op i småting.
Du må bestemt være en af de oversete i samfundet, med den "viden" du har, som andre skal belemres med hele tiden.

Esbern_Snare, kan du ikke lige give mig navnene på de virksomheder burkaklædte kvinder arbejder på? Ellers hold dig til enment og de samfundsnyttige /u burka klædte kvinder der ikke kan nå statsborgerskab.
Det gavner samfundet ,at der ikke udbetales overførselsindkomster til dem der ikke vil arbejde. Men det gavner naturligvis ikke dem der lever af dem og deres familier(rådgiverne, kursusvirksomhederne)
14.07-2008 | 16:03 af (Slettet bruger)
Masterleon, ja, det er synd for børnene til de burkaklædte kvinder. Allerede ved påklædningen af deres mor, må de føle sig udskilt fra det øvrige samfund. Det kan kun give problemer på længere sigt. Religion for sig, påklædning for sig ,i det daglige. Ved festlige lejligheder kan de klæde sig i nationaldragter ,burkaer m.m. Men vil kvinderne leve i det Vestlige samfund , så ved de ,at ingen arbejdsgiver kan antage burkaklædte kvinder af sikkerhedsmæssige grunde, her tænker jeg ikke på bomber der kan gemmes, men flagrende klædestykke der kan komme i klemme og derved udgøre en sikkerhedsrisiko. Jeg tror ikke nogen arbejdsgiver vil udsættes for det. Arbejdstilsynet vil nok også få panderynken.
Desuden er det mest kvinder fra Østen der arbejder i rengøringen, de ses på hoteller og lig virksomheder/forretninger.
Burkaklædte kvinder har valgt arbejdesmarkedet fra.
14.07-2008 | 16:12 af leon lerche
Karin, også der har du fat i nået og det er jo ikke selve kvinden vi har nået imod, det er jo undertrykelsen og jeg ser jo også at man faktisk kan tage tero-risikoen med, der findes jo ekstremister, hilsen fra. Leon, som siger problemet er at man jo desvære må tage de stakkels kvinder over en kam og jeg er jo ikke rasist, meeeeen jeg må nok sige at med den politik i de islamiske-lande, så må jeg jo nok sige at skruen strammes.
 
14.07-2008 | 17:05 af Bruce1
Kosten er tit anderledes, ja kirsten, man ser til muslimer være tørre i munden og må drikke for at vande ganen, pga. af mærkelig eksotisk kost.
 
14.07-2008 | 18:49 af vera madsen
Jørgen Hansen:
Har læst hele din tråd mere end en gang har fattet.
Hvad du til gengæld ikke har fattet er, at jeg har beklaget min misforståelse, må så hermed gøre det igen og håbe at det slutter her.
venligst helema
14.07-2008 | 19:03 af Sheet Head
Det er noget betænkeligt at man roder 'racisme' sammen med kampen imod undertrykkelse.

jeg har ualmindeligt svært ved at se hvordan en legitim kamp imod religiøs og kulturel undertrykkelse. Som feks. hinduistiske kaster og muslimske burkaer, kan tolkes som racisme. Hvis man nægter at favne dén undertrykkelse i sit eget land, hvordan kan det så fordrejes til 'racisme'?

Jeg fatter simpelhen ikke den holdning. Det ville jo svare til at man også var racistisk hvis man ikke tolererede KuKluxKlans heldragter og ikke lod dem praktisere deres form for undertrykkelse.

Nægter man sig selv at intervenere fordi det i så fald ville kunne tolkes racistisk? Det er jo punkt 22. En holdning der totalt afmonterer enhver mulighed for at kæmpe imod undertrykkelsen. En gordisk knude!

jeg vil da mene at netop Burkaen, Kastesystemet og kukluxklan praktiserer racisme og menneskelig undertrykkelse.

Hvordan kan det nogensinde blive 'racistisk' at kæmpe imod det? forklar mig det venligst - jeg lytter gerne til enhver såkaldt 'humanist' som er de der oftest fremdrager racisme kortet. Jeg er lutter ører! For jeg forstår overhovedet ikke ræssonementet.
 
14.07-2008 | 21:27 af (Slettet bruger)
@Palle:

Glimrende indlæg.

Det har ALDRIG argumentmæssigt hængt sammen for venstrefløjen, aldrig.

For dem er det vigtigere at være anti-DF og derigennem endda ligefrem assistere undertrykkerne med deres undertrykklelse ved at forsvare dem og deres kulturelle/religiøse praksis med inhuman kulturrelativstisk idioti, end at være principielt sammenhængende omkring det absolut forkerte ved al undertrykkelse.

Det er også derfor at kvindekampen stopper hvor islam begynder - medmindre at man altså kæmper for muslimske kvinders "ret" til at lade sig hjernevaske til livslang selvcensur, gudssanktioneret vold og sexisme, der ofte ender med eksport til ihjelslåning ved bare det mindste tegn på ulydighed. SÅ vigtigt er det at være på tværs af DF. Så vigtigt at man er villig til at financere sin antiDF'sk-hed ved at dømme millioner af muslimske kvindelige ofre for shariaen's absurditeter til et vaakum af tabuiseret forglemmelse, kun fordi at højre side ikke må få ret.

Se DET, er inhumanisme!

Det smukke er til gengæld hvad deres "pia blindhed" har gjort veed dem. Den har nemlig fået dem til at slå pjalterne sammen med den gamle venstreorienterede arvefjende - nemlig det religiøst fascistisk reaktionære og voldpuritanske højre!

Venstrefløjen har fået "Pia stær" og er i blinde famlet direkte ind i fjendens lejr, klarsynet er HELT væk.

Men det gør det så også, så meget desto nemmere for alle os der ikke har solgt ud på principperne i en topidiotisk principiel fallit i forhold til de fundamentale, værdimæssige principper der er nedarvet fra oplysningstiden og pinagtigt barnlige iver efter at være modsat, at besejre dem.

Venstrefløjen har allieret sig med Mordor, uden rigtigt at fatte det selv.
14.07-2008 | 21:44 af (Slettet bruger)
Sjovt Carsten, at man altid skal få det drejet over på venstreorienterede - hvad det så er i din fantasi!
Hvorfor tror du ikke folk kan tænke selvstændigt, fordi de ikke lige tilhører DF eller de højreorienterede?
Hvorfor går du ikke efter holdninger uden at det skal drejes over i en bestemt politisk retning? Det eneste parti jeg har lidt tilovers for er SF, ellers er de en flok nikkedukker hele bundtet
Hvem er mere undertrykte end andre?
Befolkningen i Gasa er undertrykt af Israel, men samtidig er kvinderne i Gasa undertrykt af deres mænd - det ser man på burkaen!
Kunne det ikke være dejligt om alle mennesker var lige så frie som os?
men hvordan skal det lade sig gøre, så længe selv vi bekriger hinanden?
Opfør Jer dog som voksne mennesker!
 
14.07-2008 | 22:26 af (Slettet bruger)
De fleste på venstrefløjen er ikke kommet længere end til Nazitiden i trediverne, det ses tydeligt på de indlæg denne fløj kommer med .Igen og igen indrager de nazister og dvæler ved dem og tiden .
DF er Danmarks mest moderne parti , mener tidligere generaldirektør ved DR ,Christian Nissen. Det er da en mening der vil noget.

Det er begrænset hvad burkaklædte kvinder kan bidrage med i samfundet, derfor bør de heller ikke tildeles dansk statsborgerskab. Statsborgerskabet skal kun tildeles de mennesker som er intersseret i landet og fællesskabet og bidrager til begge dele.
14.07-2008 | 22:37 af (Slettet bruger)
Har jeg gjort det Karin? Jeg synes bestemt heller ikke burkaklædte kvinder hører hjemme i Danmark!
Nu fik vi lige normaliseret Nonnerne inde de tog hjem til Belgien, skal vi så til at begynde forfra?
 
14.07-2008 | 22:44 af (Slettet bruger)
Der er desværre nogle her på disse sider der er blevet så forblændet af en kultur og religeon at der overhovedet ikke kan stilles spørgsmål om eventuelle fejl og mangler. Er der nogen der drister sig til at stille sig kritisk overfor et debatindlæg der omhandler før omtalte religeon eller kultur så bliver debatten vendt 180 grader og så kommer der nogle indlæg der afsporer debatten totalt og kommer der endelig noget saglig kritik, så bliver der der et råben og skrigen på dokumentation allerede inden indlægget er afsendt.
14.07-2008 | 22:47 af Kaj jensen
Sålænge det er frivilligt, hvad fanden rager det så alle andre...?
14.07-2008 | 22:50 af (Slettet bruger)
K.Jensen hvad skulle de ellers have at gå op i? At forarges over? At tale om? Tag nu ikke det lille liv fra folk, som de har. Hvor indholdsløst det end måtte være
14.07-2008 | 22:52 af (Slettet bruger)
@ Carsten Hansen

Glimrende indlæg og korrekt analyse.

@Kirsten EKA

Hvordan fanden er befolkningen i "Gasa" undertrykt af Israel? De har selvstyre og Israel har unilateralt trukket sig ud. Takken for det er en regn af terror-raketter sendt mod Israelske byer og landsbyer.
 
14.07-2008 | 22:57 af (Slettet bruger)
Ja Jakob, men man sulter i Gasa fordi de faktisk er spærret inde!
Hvor tit er Israel ikke gået ind i Gasa og myrdet folk efter tilbagetrækningen? Er der noget et sige til at de kæmper for deres frihed?
 
14.07-2008 | 22:58 af (Slettet bruger)
Men det er næsten værre at muslimerne slås indenfor Gasas mure!
 
14.07-2008 | 23:00 af (Slettet bruger)
Kirsten, jeg er ligeglad med hvad folk iklæder sig i deres fritid, men skal man tildeles et statsborgerskab, så skal man efter min mening , bidrage positivt til det samfund man vil være en del af. Det kan man ikke når man ikke kan/vil bidrage til samfundet, men kun tage imod ydelser andre har skaffet dem.
Set ud fra de burkaklædte kan jeg godt se ,at det er en fordel ved kun at modtage, men sådan er samfundet nu engang ikke skruet sammen.
Vi har i disse år en stor folkevandrig fra fattige lande, men vi kan ikke påtage os alle landes fattige mennesker, de må lære at leve under de muligheder de har og så hjælpe til at gøre det bedre. Det er en form for egoisme at slå sig med i et andet land og så forvente at andre vil forsørge dem og deres store famile, desuden familien i det land de er kommet fra. Man burde , efter min mening oplyse de nyankomne til Danmark , ikke kun om de sociale ydelse og alt det de har krav på, men også oplyse om de forpligtigelser der er ved at leve i et moderne land. Der har samfundet svigtet så det basker og nu står vi i suppedasen, med alle de problemer som hovedsagelig mennesker fra musliske lande bringer med sig.. Når det danske statsborgerskab er tilegnet ,så drager nogen tilbage til deres hjemland, men opnår alligevel de goder det danske folk har , jeg tænker her på de to pakistanere der blev dræbt i Pakistan. for kort tid siden.

Selom jeg gerne vil hjælpe hele verden så kan jeg det ikke, desværre
14.07-2008 | 23:16 af (Slettet bruger)
Karin, jamen det er vi da fuldstændig enige om, hvor ser du, at jeg giver udtryk for andet? Men nonnerne gjorde i det mindste deres borgerpligt uden lønog var et gode for samfundet - og de bar kun slør når de gik til bøn!:-))
Jeg prøver bare at se en sag fra 2 sider, altså muslimer i Danmark og de muslimske lande der er under pres fra vesten - det er 2 sider af samme sag!
Men du har ret, vi KAN ikke hjælpe hele verden hvor gerne vi end ville!
 
14.07-2008 | 23:21 af (Slettet bruger)
@Kirsten Eka

Vi bevæger os off topic, men hvorfor er det Israels skyld, at folk i Gaza er 'spærret inde' og sulter? Grænsen mod Egypten er også lukket.

Israel må naturligvis forsvare sin grænse og ikke lukke folk ind i Israel, når de har utallige erfaringer for, at terrorister og selvmordsterrorister er gået ind i Israel og detoneret bomber i busser, i køen til diskoteker, i restauranter og pizzaarier.

At palæstinenserne i Gaza sulter skyldes primært deres egen uduelighed, deres terrorisme og deres uholdbare befolkningstilvækst. Som Arafat sagde; "vores kvinders livmoder er vores stærkeste våben". Desværre understøtter vi denne sindssyge udvikling med mere nødhjælp, mad og penge, end nogen anden befolkningsgruppe på kloden.
 
14.07-2008 | 23:32 af (Slettet bruger)
Kirsten, godt ,nu forstår vi vist hinanden.
Nonnerne gjorde meget godt for den danske befolkning, de have hospitaler og hjemmesygeplejen ,som ingen i den tid de var her ville undvære. De var ydmyge i deres gerning og hvor deres hænder var følte de fleste sig trykke.
De havde heller ikke som de burkaklædte kun øjnene frie og arbejdede ikke med sorte handsker.
Her var kvinder der ofrede sig for deres tro, men også for andre mennesker. De stod ikke hos det offentlige for at få bistand til deres virke.
14.07-2008 | 23:35 af (Slettet bruger)
Der skulle naturligvis havde stået: trygge.
14.07-2008 | 23:40 af (Slettet bruger)
Jakob jeg mangler logik i din kommentar!
Når Israel bygger en mur så de ikke kan færdes på deres egne områder, hvor de før høstede deres afgrøder, hvad skal de så leve af?
jeg tror ikke det er dovenskab, men de har ingen muligheder for arbejde! De mangler alt, deres vand er forurenet, børnene syge, mens man ikke mangler noget i Israel!
Det er så let at træde på dem der ligger ned i forvejen!
Anderledes forholder det sig med de indvandrere vi har, de mangler heller ikke noget, men udnytter systemet og så er der de flygtninge som har siddet i lejre i flere år under kummerlige forhold, som vi har et ansvar overfor!
De kan ikke bare sendes hjem til mere nød og elendighed!
Prøv at skille tingene ad og se på tingene fra flere vinkler, det er vi danskere nemlig ikke ret gode til, vi er ret ensidige i vores tankegang og har faktisk brug for en øjenåbner indimellem!
 
15.07-2008 | 00:01 af Sheet Head
Karin Hansen
Israelerne har ikke bygget muren for sjov. Den er rejst for at sikre Israel mod de mange terrorangreb fra Palæstinænsernes side.

Mener du at Israel skulle sidde og acceptere bombemændende fordi Palæstinenserne er 'svage'? Det giver jo ingen mening.

Hvis en hjemløs overfalder dig med en kniv og du står med en pistol. Vil du så lade ham stikke dig ned, fordi han har det svært? Før du kan gøre andet, må du nødvendigvis sørge for din egen sikkerhed.

Alene det er åbenbart et stort problem, pga. Arabernes hysteriske machomentalitet. Dæmpede de hysteriet og den evige klagesang, kunne det måske lede til forhandlinger. Det har været tæt på mange gange, men inden det for alvor er lykkedes, har machospasserne fucked det op. Hvad synes du man skal gøre? Give dem en medalje?

Mht. Nonner. Nonner ligger ikke under for mænd. De vælger at ligge under for Gud, Jesus og Helligånden.

Der er stor forskel på at vælge et liv i askese i en nonneorden, end det er at være påtvunget burka og den underkastelse af manden, der følger med. Kvinder er i dén kultur mandens ejendom. Hun er ikke sin egen.

Enhver nonne kan til enhver tid vælge at forlade den orden hun er medlem af. Hun kan frit vælge at leve et 'almindeligt' liv istedet. Selvfølgelig vil hun miste det netværk hun er en del af og skal skabe et nyt. Men sådan er det for de fleste der skifter klub.

Hvis en burkaklædt kvinde, pludselig vælger at afføre sig burkaen og måske vælger at melde sig ud af religionen Islam. Tjah..... Det kommer næppe til at gå stille for sig. Det er en dødssynd i Islam at afsværge religionen og det er en dødssynd i kulturen at afvige fra normen. Det er der talrige eksempler på, bl.a. i form af en anmeldelse om æresrelaterede forbrydelser hver 3. dag i Danmark. Dét er sgu skræmmende.

Så jeg synes på den baggrund, at snakken om frihed i forb. med Burka og Tørklæde er noget forfejlet.
 
15.07-2008 | 00:09 af (Slettet bruger)
Palle så er der noget du har misforstået! Jeg bryder mig bestemt ikke om burkaklædte kvinder, så det er manden vi skal have fat i, og derfor bør der være en lov om det her i Danmark!
Ang. den mur Israel har bygget, så har de bygget den på palæstinensisk område, netop for at udsulte dem, og DERFOR bomber de Israel!
Nej enhver vil forsvare sig hvis man bliver angrebet - også palæstinenserne hvis de bliver frataget deres levevej!
 
15.07-2008 | 01:25 af PeterTKD
Hvis man ser på kernen i diskussionen handler den ofte om undertrykkelse i forskellige afskygninger - som jan9e fremlagde det på en anden blog er problemet netop at patriarkiet i de arabiske kulturerer er dominerende... jae men islam er i sin substans pariarkalsk - og kan ikke reformeres - det er jo guds absolutte ord og disse kan ikke underkastes kritik - og dette er jo netop kernen i islam. Jeg tror ikke der er ret mange af debattørerne her på debatten, der har gjort sig ulejligheden at sætte sig ind i, hvad koranen egentlig byder muslimerne at efterleve - der er dog enkelte - eks. Palle, men han har jo også argumenterne i orden - som jeg ser tingene...:)
Jeg ville gerne at der var nogen, der kunne anvise mig - med en dokumenteret kilde - en muslim (som ikke er "frafalden" )der på det kraftigste tager afstand fra sharia, burka, tørklæde, håndsafhugning, stening og alle mulige andre fænomener der er svært integrerebare med vestlige normer... bare en enkelt - det ville lette min forståelse at mange opfattelse af muslimer i sin helhed... Jeg har søgt og søgt - både på nettet og i den virklige verden, men det er ikke rigtigt lykkedes - netop fordi koranen er et dikatorisk dogme der ikke er til diskussion, og anerkender man ikke dette er man ikke muslim - så er man frafalden... så jeg kan ikke se hvordan integration kan lykkedes, men hvis der er nogen der har en succeshistorie vil jeg gerne høre den...
Mvh PeterTKD
15.07-2008 | 01:27 af PeterTKD
Hov! det gik vidst lidt stærkt - der har da indsneget sig et par stavefejl... sorry
15.07-2008 | 01:31 af Karin Bennedsen
@Peter TKD

Medmindre du vil påstå, at eliten og militæret i Tyrkiet alle er 'frafaldne' muslimer, så du der et godt eksempel på muslimer, der tager stærkt afstand fra de ting, du nævner.
15.07-2008 | 01:41 af (Slettet bruger)
@Kirsten eka

Dine to sidste indlæg viser med tydelighed, at du ikke kender eller forstår Israel-konflikten.

""Når Israel bygger en mur så de ikke kan færdes på deres egne områder, hvor de før høstede deres afgrøder, hvad skal de så leve af?""

Du blander muren på grænsen til Gaza sammen med sikkerhedshegnet ved vestbredden sammen. Muren på grænsen til Gaza står ikke på nogen områder, hvor palæstinensere havde afgrøder. Din uvidenhed er slående.

""jeg tror ikke det er dovenskab, men de har ingen muligheder for arbejde!""

Det er ikke kun dovenskab, det er umådelig dårlig regeringsførelse, med Fatah havde man et kleptokratisk styre i Gaza, i dag har man et islamofascistisk styre. Helt fundamentalt er det en katastrofe, at Arafat og palæstinenserne har ført en politik som han sammenfattede på denne måde; "vores kvinders livmoder er vores stærkeste våben". Palæstina har en af verdens højeste fødselsrater, trods de ikke engang kan brødføde sig selv, og befolkningen i Gaza er eksploderet til op imod 1,5 millioner mennesker. På et område på størrelse med Langeland. Det er primært selvforskyldt elendighed.

""De mangler alt, deres vand er forurenet, børnene syge, mens man ikke mangler noget i Israel!""

Ja det er tragisk. Og selvforskyldt. En fuldkommen vanvittig befolkningseksplosion - støttet af syge leder, som ser styrken i en befolkningseksplosion. At man 'ikke mangler noget i Israel' skyldes Israelernes demokrati og arbejdsomhed. Du bør undersøge begreber som "årsagssammenhæng". Det skal da ikke komme Israelerne for skade, at de gør det godt og palæstinenserne gør det skidt.

""Det er så let at træde på dem der ligger ned i forvejen!"

Tanketom offerideologi.

"Ang. den mur Israel har bygget, så har de bygget den på palæstinensisk område, netop for at udsulte dem, og DERFOR bomber de Israel!"

Det er skræmmende at se, at nogen kan skrive noget der er så fuldkommen forkert. Hvor har du lært det der? DR? Gymnasiet? Din historieløshed er chokerende.

Muren på grænsen til Gaza blev bygget, da Israelske byer gang på gang blev udsat for terrorangreb og selvmordsbombere, der ganske enkelt vandrede ind i Israel og ind i byer, hvor de sprang busser, pizza-restauranter eller andet i luften, og dræbte og lemlæstede så mange civile de overhovedet kunne komme til. Muren stoppede denne trafik redder mange liv.

""Nej enhver vil forsvare sig hvis man bliver angrebet - også palæstinenserne hvis de bliver frataget deres levevej!""

Men du lyver jo, Kirsten. Eller måske er det nærmere skrigende uvidenhed. Skuffende, at folk i Danmark kan være så uvidende om dette emne.
 
15.07-2008 | 01:43 af (Slettet bruger)
Jo Peter der er også demokratiske muslimer, som netop flygter fra diktaturet! Der bor et ung par her ovenpå, de kommer fra hvert sit muslimske land, og er gansk almindeligt klædt og jeg har ikke indtrykket af, at hun er undertrykt! Om de er fraflden ved jeg naturligvis ikke, da jeg ikke har talt så meget med dem! Men jeg havde på et tidspunkt en hjemmehjælp, hvor hun var Kosovo mens han var albaner, de havde kendt hinanden fra før krigen, men måtte flygte da krigen i Jugoslavien begyndte og tidligere naboer vendte sig mod hinanden! Selv familiien kunne de ikke føle sig tryg ved og kan derfor ikke vende tilbage!
De er begge godt integrerede, så det kan lade sig gøre!
 
15.07-2008 | 01:51 af (Slettet bruger)
Ja jakob eller du tror kun det du vil tro! Før havde Gasa stor export bl. a. til Dánmark - ser du nogen Gasa kasser mere? De får ikke lov at eksportere, og nogle få kan få lov at arbejde i Israel men bliver visiteret hele tiden! Mon ikke du skulle sætte dig lidt ind i deres situation?
 
15.07-2008 | 02:10 af (Slettet bruger)
Kirsten, forhold dig til hvad jeg skrev.

Gasa? Tænker du på:
http://www.danskgroent.dk/default.asp?pageId=79&node_id={2380B926-C860-418E-82EA-51F87F38A15B}

Som intet har at gøre med Gaza-striben.

De israelske bosættelser i Gaza producerede meget frugt og grønt i drivhuse. Da Israelerne evakuerede Gaza købte velgørere drivhusene for 14 millioner dollars, så de kunne blive givet som gave til palæstinenserne. Og hvad skete der? Drivhusene blev smadret og plyndret af palæstinenserne og ligger nu uproduktive og ødelagte hen.

http://www.msnbc.msn.com/id/9331863/
 
15.07-2008 | 02:14 af (Slettet bruger)
Og ja, palæstinenserne fra Gaza kan ikke få lov til at arbejde i Israel. Synes du det er mærkeligt, når terrorister misbrugte det samarbejde til at komme ind i Israel og begå massemord, gang på gang?
 
15.07-2008 | 02:22 af (Slettet bruger)
Jakob vi kan diskutere fra nu af og til dommedag og vi bliver vist aldrig enige på det punkt!
Så nu må du have godnat!
 
15.07-2008 | 02:37 af (Slettet bruger)
Vi diskuterer ikke, Kristen eka. Du forholder dig nemlig ikke til et ord af, hvad jeg skriver, men postulerer blot en masse vås, som jeg tilbageviser gang på gang.

Kom så - hvad var det du ville sige med GASA Grønt? Hvordan var det lige, at det hang sammen med Gaza-striben?
 
15.07-2008 | 04:07 af Jørgen Larsen
Fortsæt KirstenHansen, du er et dejligt menneske.
15.07-2008 | 04:23 af (Slettet bruger)
@Radissen

'Ignorance is bliss', som man siger.

Jeg siger også; fortsæt Kirsten. Det er sjovt - og nemt - at pille det du skriver fra hinanden og udstille din uvidenhed.
 
15.07-2008 | 04:33 af M. J.
@ KIRSTEN HANSEN

Der er noget du fuldstændig har misforstået!

Du skriver: "Ang. den mur Israel har bygget, så har de bygget den på palæstinensisk område, netop for at udsulte dem, og DERFOR bomber de Israel!"

Og det kan kun en der er fuldstændig historieløs skrive! Kender du da slet ikke historien? Kender du ikke til jødernes historie, hvordan de blev forfulgt ud af landet, hvordan de fik deres land Israel tilbage, at der ikke var noget folk der hed palæstinensere, men at det var nogle få og spredte syrere, ægyptere og andre arabiske folkeslag, der havde slået sig ned på de golde Israelske sletter, at jøderne ved tilbagekomsten til deres land opdyrkede jorden og de omkringboende arabere flyttede tættere på for at nyde godt af jødernes flittighed og fremgang?

Prøv og læs bogen af Ramon Bennett: "Det store bedrag - Myten om det palæstinensiske folk."

Og må jeg henvise til artiklerne:

"Myten om det palæstinensiske folk"
http://ullanoertoftthomsen.blogspot.com/2007/07/myten-om-det-palstinensiske-folk.html, og

"Den Palæstinensiske Myte"
http://www.malka.co.il/spip.php?article5
15.07-2008 | 10:05 af Sheet Head
Kirsten Hansen
Dine formodninger er stort set 100% forkerte. Man kan ikke basere en mening på misforståelser. Det bliver ikke til andet end automatretorik.

Det er slående at Radissen - Jørgen Larsen, synes du gør en god figur. Men man kan kun udlede at han åbenbart er ligeså misinformeret som du er.

Du bliver nødt til at erkende at hele din argumentation er baseret på falsificeringer.
 
15.07-2008 | 10:22 af (Slettet bruger)
Tak Jørgen, du er også et dejligt menneske!
Nej jeg er ikke 100% inde i historien, jeg forholder mig til de forhold jeg kender til indenfor min levetid, og udfra det har palæstinenserne været et undertrykt folk, siden de blev fordrevet fra området første gang i 1948!
Der blev delt områder op, så Palæstinenserne også havde et område, men Israelerne respekterede det ikke og lavede bosættelser på de områder! Mon ikke også vi ville gøre oprør, hvis Tyskerne kom og satte sig på områder her i Danmark, hvad de faktisk gør på Vestkysten, men vi er et mere fredeligt foilkefærd!
I 1967 måtte en stor del af palæstinensere igen flygte, til usle flygtningelejre i bl.a.. Syrien!
Arafat var ved at få en fredsaftale istand sammen med Rabin, da denne blev myrdet af hans egne, så det var ikke uvilje fra Arafats side, men fordi Israel ikke VILLE have fred, derfor er situationen som den er i dag! Disse 2 mænd blev hædret for deres vilje til fred, men Israels regering ødelagde det!
Jeg har intet mod jøder, men de har haft nogle ganske forfærdelige ledere! Slut herfra!
 
15.07-2008 | 10:33 af Karin Bennedsen
@Palle

"Du bliver nødt til at erkende at hele din argumentation er baseret på falsificeringer."

Hvad mener du med 'falsificeringer'?

Falsificere = afkræfte, f.eks. falsificere (afkræfte) en teori.
15.07-2008 | 10:41 af Henrik Clausen
Falsificeringer er et vigtigt retorisk begreb. Videnskabelige argumenter bedømmes ikke ud fra om der er 'sande', men om de er falsificérbare.

Det samme gælder (eller bør gælde) i udstrakt grad for de argumenter og den dokumentation, man bruger i en debat. Konkrete detaljer, henvisninger og gerne mere end en kilde, så det bliver nemt at opdage, hvis en eller anden hændelse er usand. Hvis det så ikke sker, kan den med rimelighed antages at være sand.

Det lyder måske lidt abstrakt. Men det er vældig godt til at løfte sagligheden i en debat.
 
15.07-2008 | 10:50 af (Slettet bruger)
 
15.07-2008 | 11:21 af Karin Bennedsen
@Henrik Ræder Clausen

Det er jeg med på. Jeg kan bare ikke få det til at hænge sammen med Palles brug af ordet.

Så måske er jeg alligevel ikke helt med :o)
15.07-2008 | 11:28 af Henrik Clausen
LiR, dit nazi-bræk er som vanligt ondskabsfuld dæmonisering. Det har været prøvet i 30'erne, og jeg bemærker, at du intet har lært af historien.

Det har vi andre heldigvis, og derfor tager vi ikke dit svineri alvorligt.
 
15.07-2008 | 11:36 af (Slettet bruger)
Det viser bare Lirs niveu Frodo, hun skal sætte fok i bås!
Hvad med at se på hvad manden skriver, for han skriver mange rigtige ting, istedet for at gøre alle til nazister eller DFer, hvis ikke de har samme mening som dig? men dette er direkte personangreb - gang på gang!
 
15.07-2008 | 13:14 af (Slettet bruger)
@Kirsten eka

Det er altid noget du indrømmer, at du ikke kender ret meget til konflikten. Du laver så et resume over det du tror du ved - som er et stærkt eksempel på, at du havde ret, da du indrømmede, at du ikke kender ret meget til historien eller til konflikten. Det synes symptomatisk for folk med holdninger i stil med dine.
 
15.07-2008 | 13:30 af Jørgen Larsen
Kirsten ved det samme som de fleste af os, palæstinenserne er fordrevet fra deres land, intet kan bortforklare det.
Hvis man uretmæssigt fratager mennesker deres land, så må man også regne med en modreaktion, og det er det vi har været vidne til i 60 år, uden staten Israel ville der ikke være terror, alt udspringer derfra, det er det der har været den udløsende kraft.
Desværre, må jeg sige , da jeg er venligt stemt overfor det jødiske folk.
15.07-2008 | 13:30 af Mahdi
haha jeg er så meget ligeglade med jeres holdninger,
bare skriv løs bumser:p
15.07-2008 | 13:53 af (Slettet bruger)
Vi er da også ligeglade med din racistiske holdning lille ubetydelige mahdi
15.07-2008 | 14:16 af Henrik Clausen
Så længe LiR fylder NA med sit nazi-bræk, tager jeg hende ikke alvorligt.
 
15.07-2008 | 14:30 af (Slettet bruger)
Jeg fik lige en lur og jeg kan se der har været lidt langt mellem kommentarene imens, men Jørgen du har ret!
Hvis man dengang kunne have ordnet det i mindlighed havde der været fred i dag, for der er da mange jøder der gerne under palæstinserne deres egen stat, men ærlig talt hvad hjælper alt hvad vi siger hvis der er nogen der ikke ønsker fred! Og her står jeg så af!
 
15.07-2008 | 14:44 af (Slettet bruger)
@Jørgen Radissen

Ja, jeg kan høre, at du nok ved ligeså lidt som Kirsten eka.

Da staten Israel blev oprettet, var der ingen der hed "palæstinensere". I Israel boede der forskellige grupper, især jøder (som altid har boet der) og arabere, der har boet der længe, og arabere der var flyttet der til for arbejde med videre i forbindelse med at jøder flyttede tilbage til Israel-området i starten af 1900-tallet.

Der boede også mange kristne, bl.a. var der flertal af kristne i en by som Betlehem. I dag er mange af dem blevet fordrevet af arabere (palæstinensere) og der er muslimsk flertal.

I 75% af mandatområdet Palæstina oprettedes Jordan og de resterende 25% blev udlagt til en jødisk stat og en arabisk stat. Det accepterede araberne ikke, og angreb Israel, med det mål at smide jøderne i middelhavet - bogstaveligt talt.

Krigene startet af araberne fik rigtignok mange (ca. 700.000) arabere (i dag i vid udstrækning kaldet palæstinensere) til at flygte. Araberne blev opfordret af de arabiske landes ledere til at flygte, for så at kunne vende tilbage, når Israel var udslettet. Nogle blev også fordrevet af israelske soldater.

Samtidig, og det synes mange at glemme, blev jøder fordrevet fra de arabiske lande i hele mellemøsten. Flere end 800.000 jøder blev fordrevet fra de lande i mellemøsten og nord-afrika, hvor de havde boet 'for altid'. Eksempelvis boede der 140.000 jøder i Irak, i dag bor der 20. I Marokko boede der 250.000 jøder før 1948, i dag bor der færre end 7.000.

Disse jødiske flygtninge som blev fordrevet fra deres hjemlande og fik beslaglagt ejendom taler vi mærkeligt nok ikke om i dag. For i stedet for at holde dem i 'flygtningelejre' så de kunne bruges som politiske brikker, blev flygtningene assimileret i de lande de flygtede til, primært Israel og USA. De arabiske flygtninge skulle naturligvis på samme måde være blevet assimileret i de arabiske lande de flygtede til i stedet for at blive holdt fast som politiske brikker i den arabiske kamp for at udslette Israel.

Begrebet 'palæstina/palæstinenser' stammer fra dengang hvor Romerne havde besat 'Israel'. Romerne og jøderne kæmpede mod hinanden (kan du huske TV-serien Masada). For at genere jøderne og fjerne deres tilhørsforhold til området (Judea), omdøbte romerne området efter en historisk gammel fjende af jøderne, nemlig filisterne. Denne stamme eller folk har intet at gøre med nudagens arabere/palæstinensere.

Begrebet palæstinenser blev stort set ikke brugt før oprettelsen af PLO og palæstinensisk nationalisme i 1964. Palæstinenserne blev omtalt som arabere, og med god grund, da de taler arabisk og har arabisk kultur. Det er en misforståelse, at der nogensinde har eksisteret et palæstinensisk land (bortset fra Jordan).
 
15.07-2008 | 15:06 af Jørgen Hansen
Jacob det kan siges meget kortere : LÆS BOGEN EXUDOS
 
15.07-2008 | 15:10 af (Slettet bruger)
@Jørgen Hansen

Måske, men det er der nok ikke så stor chance for, at ret mange gør. Jeg håber Kirsten eka og Radissen og hvad de ellers hedder, læser mit indlæg grundigt igennem.
 
15.07-2008 | 15:18 af (Slettet bruger)
Jakob jeg så Masada på film og har også læst bogen, men det er flere år siden, måske jeg skulle læse den igen!
Tak for kampen, men det ændrer ikke min holdning til, at Israel holder Gasa i et jerngreb!
 
15.07-2008 | 15:28 af (Slettet bruger)
Kirsten, læste du mit indlæg?

Gasa - hvad taler du om? Er du i gang med at mene, at GASA Grønt har noget med Gaza at gøre?

Jeg har lige redegjort grundigt for, at din forståelse af konflikten er ufatteligt mangelfuld. At dine holdninger er baseret på uvidenhed. Og dit svar er så, at det ændrer skam ikke din holdning.
 
15.07-2008 | 15:34 af Henrik Clausen
Israel holder ikke Gaza i noget som helst jerngreb. De er trætte at at blive dænget til med raketter og andre eksplosiver, der gør livet urimeligt farligt for civile israelere og for dem, der sørger for at forsyne Gaza med el og olie.

Derfor har de lukket grænsen, Men bortset fra reaktioner på raketangreb fra Gaza blander Israel sig ikke i det daglige liv der.

Påstanden om at Israel skulle holde området i et 'Jerngreb' er bare ondskabsfuld antisemitisk propaganda. Påstanden er så grotesk, at den falder i tråd med Hitlers brug af den Store Løgn - en løgn så stor og så vanvittig, at ingen ordentlige mennesker kan forestile sig andre lyve så groft.

Fortæl venligst propagandisterne, at de er gennemskuet. Tak.
 
15.07-2008 | 15:37 af (Slettet bruger)
Jeg taler om landsdelen Gasa, men jeg har altid troet at de varer der stod Gasa på, også kom fra Gasa, ja!
Det er muligt jeg er uvidende, men jeg har syadig min sunde fornuft og dømmekraft, stol på det!
 
15.07-2008 | 16:46 af (Slettet bruger)
@Kirsten eka

""Jeg taler om landsdelen Gasa, men jeg har altid troet at de varer der stod Gasa på, også kom fra Gasa, ja!""

Landsdelen Gasa?

""Det er muligt jeg er uvidende, men jeg har syadig min sunde fornuft og dømmekraft, stol på det!""

Læste du - og vigtigst af alt - forstod du mit indlæg? Det er fundamental viden, man bør have om konflikten. Det er svært at udvise sund fornuft baseret på uvidenhed. Det synes dine indlæg tydelige beviser på.
 
15.07-2008 | 16:52 af Eva Adamsen
hahaha.... Gasa er et andelsselskab for frugt- og grøntavlere.;-))))

http://www.gasa-odense.dk/_dk/
 
15.07-2008 | 20:20 af (Slettet bruger)
Ja Madonna, Kirsten eka's gakkede misforståelser af verden og uvidenhed i undtagelsesvis ret komiske :))

Det tragiske er imidlertid, at det er de samme misforståelser og historieløshed man støder på igen og igen i debatter.
 
15.07-2008 | 21:53 af Eva Adamsen
@ Jakob

Hvis man ikke har sat sig ind i det forholdvis 'tunge' udenrigspolitiske stof, så burde man lade være at deltage, der er jo masser af andre emner at tage af, som de kan holde sig til i stedet.

Det er ikke så pænt at sige det, men på disse store debatter, er der jo en del imellem, der ville være bedre tjent med et chatroom, og føle sig langt bedre tilpas der.

Selvfølgelig kan livserfaring, logisk sans samt daglige input fra medierne gøre, at man egner sig til de store politiske debatter, men langt de fleste er jo rene amatører udi det politiske, og er her for at kværulere over noget der er gået dem imod i livet eller for at søge en eller anden form for kontakt.:-)

Nogle kalder det endda venskab....

Men du fortæller da, hvad du mener, Jakob, på en stilfærdig og pæn måde, selvom det ikke er til at misforstå.;-)
 
15.07-2008 | 22:23 af (Slettet bruger)
Nåh, men så HAR du jo humor Madonna, men det gælder måske kun når du skal more dig på en andens bekostning? din snob!
 
16.07-2008 | 12:33 af Sheet Head
Kirsten Hansen
Lige en hjælp til dig, så du undgår at rode Gasa sammen med Gaza igen.

Gasa blev oprettet i 1929 og er en sammentrækning af Gartnernes Salgsforening. Ga-sa Gasa!

De hedder i dag Gasa group - http://www.gasagroup.com/

Gaza er en meget smal landstribe, 35 kilometer i længden, langs med Middelhavet. Gaza blev indtaget af Israel i 1967-krigen, hvor Gaza var en del af Egypten. Gaza har i mange år været arnestedet for den arabiske terrorisme, idet regionen er beboet af henved 800.000 palæstinensiske arabere. Yderligere har Gaza været hjemsted for 4.000 jøder.

Cairo-Aftalen af 4. maj 1994 førte til selvstyre for Gaza-Stribens palæstinensiske befolkning - samtidig med, at den israelske hær trak sig ud. Premierminister Ariel Sharon fremlagde en plan i 2004 for evakuering af de 4000 jødiske bosættere fra området i 2005.

Det var jo lidt af en bommer at rode Gasa og Gaza sammen. Jeg ville dog ønske at dig og radissen, brugte lidt tid på at få rodet ud i resten af jeres misforståelser. Det virker ikke særligt skarpt at fumle så meget rundt i myterne.

Her er lidt fakta om Israel:

Statsdannelser i moderne forstand fandtes kun i begrænset omfang i Mellemøsten før Anden Verdenskrig. Palæstina var ikke en nationalstat men et britisk mandatområde. I forhold til senere hen var egnen forholdsvist tyndt befolket. Der boede både arabere og jøder. Kun sjældent medførte dette konflikter.

Inspireret af blandt andet guerillakrigen i Vietnam forberedte palæstinenserne sig i løbet af 1960erne på bekæmpelse af staten Israel. I 1964 oprettedes PLO, og året efter begyndte kamporganisationen al Fatah under ledelse af Yassir Arafat at foretage sabotage i selve Israel.

Desuden affyrede syrisk artilleri i Gullanhøjderne efterhånden ofte skud ind over israelsk område. Dette medførte, at syriske og israelske jagerfly i april 1967 kom i åben ildkamp.

For at støtte Syrien sendte Ægypten i maj samme år store troppestyrker gennem Sinaiørkenen og mod Israels grænse. Samtidigt bad ægypterne FN om at trække sine folk ud af området, hvilket organisationen efterkom.

Jordan ville ikke stå tilbage for de andre arabiske magter og indgik derfor den 30. maj en forsvarspagt med Ægypten. Krigen var tilsyneladende uundgåelig. Det trak op til en arabisk invasion af Israel.

Krigen brød ud den 5. juni 1967. Dagen åbnede med at det israelske luftvåben bombede og tilintetgjorde stort set alle nabolandenes militærfly, inden disse kom på vingerne.

Samtidigt rykkede jordstyrker frem på flere fronter. Hæren gennemtrængte Sinaiørkenen og nåede Suezkanalen den 9. juni. Imedens besatte andre styrker Vestbredden af Jordanfloden og andre igen invaderede de syriske Golanhøjder.

Krigen tog alt i alt seks dage og var til ende den 10. juni. Da havde Israel nedkæmpet alt modstand. De arabiske folkeslag havde lidt et knusende militært nederlag.

Så må du på den baggrund selv vurdere om du stadig synes at Israel er den store undertrykker, eller om de blot gør hvad der skal til for at sikre deres eksistensgrundlag!
 
16.07-2008 | 13:41 af (Slettet bruger)
Kære Palle, hvis du er den Palle jeg tror, så kender jeg dine synspunkter og dem respekterer jeg, men det ændrer ikke på mine!
Jo det havde Jakob dk fortalt mig, og jeg indrømmer at jeg var uvidende på det punkt, så for ikke at dumme mig mere trækker jeg mig stille tilbage! Kan I have en god dag!
 
16.07-2008 | 13:50 af Sheet Head
Kirsten
Men nu har du da lidt fakta at basere dine synspunkter på.
 
16.07-2008 | 13:56 af (Slettet bruger)
Ja tak for det Palle!
 
16.07-2008 | 17:52 af Lars Nielsen
Udenfor fastelavn, karevalstider og private karnevals fester virker det som en gangke fornuftigt ide, vil muslimske kvinder og/eller mænd gå med burka kan de jo gøre det hjemme hos sig selv og privat.

Helst i mellemøsten.
 
17.07-2008 | 01:58 af Bent Olsson
Det kunne Danmark godt lære noget af. Så er den ikke længere.
17.07-2008 | 19:10 af (Slettet bruger)
Palle, Kirsten foretrækker at have hendes anti-israelske holdninger baseret på manglende viden. Jeg ved ikke om ræsonnementet er, at venstrefløjen er mod Israel (måske fordi USA støtter Israel), og så må Israel være onde - og dermed må araberne have "ret" og være ofrene?
 
17.07-2008 | 19:50 af (Slettet bruger)
Jakob, Libanon har lige fået 199 mænd hjem i kister samt 5 i live, den ene ganske vist en terrorrist der også burde været kommet hjem i kiste, mens Libanon har sendt de 2 kidnappede hjem - også i kister, kan du se størrelsesforskellen? De 2 var årsagen til krigen mod Libanon, som de tog for at få en fangeudveksling!
Det er så sket nu. Vi ser Israelerne græde, hvad jeg godt forstår, men mon ikke også man græder i Libanon?
Jeg har ikke noget mod hverken Israel eller USA, men de præsidenter de har, det er forskellen!
Jeg er heller ikke tilhænger af Islamister, men uanset hvor vi kommer fra, er vi alle mennesker og jeg ser det ud fra et rent menneskrligt synspunkt!
jeg holder ikke hånden over kriminelle - heller ikke krigsforbrydere eller Spritbilister der kører folk ihjel!
 
17.07-2008 | 20:44 af (Slettet bruger)
@Kirsten eka

""...5 i live, den ene ganske vist en terrorrist...""

Hvad får dig dog til at tro, at det kun var den ene, der var terrorist? De var alle terrorister. Blot fordi du kun har hørt om den ene terrorist, så giver du automatisk de fire andre 'the benefit of the doubt'.

""...kan du se størrelsesforskellen?""

Ja, jeg kan se at Israel værdsætter sine menneskelig og jordiske rester meget højt. Jeg kender ikke eksakt historien for bag alle de lig Israel kørte til Libanon, men en af dem var eksempelvis en selvmordsterrorist er sprængte en bus i luften og dræbte 35 israelere i 1978.

Bundlinjen er, at det var Hizbollah der angreb Israel, kidnappede (og senere henrettede i hemmelighed) to israelere. At israelerne er bedre til at passe på sine bogere kan og skal altså aldrig komme Israel til skade. Det er ikke en fodboldkamp, hvor man kan sige det er "fair" eller "rimeligt" hvis der dør lige mange på begge sider.

Må jeg i al stilfærdighed minde om, at Israel kæmper for og forsvarer sin eksistens? Hizbollah, Hamas m.fl. har et udtalt mål om at udslette staten Israel og tilmed (læs artikel 7 i Hamas charter) at dræbe alle jøder. For Israel er dette ikke en akademisk diskussion, men et spørgsmål om overlevelse.
 
17.07-2008 | 20:58 af (Slettet bruger)
Jakob det kan vi diskutere i en evighed, mon ikke de er lige gode om det? begge parter kæmper for deres frihed - blot på hver sin måde! Alle kneb gælder i krig og kærlighed, men hvis man bruger klyngebomber som kan ramme helt uskyldige, så har man for alvor blod på hænderne!
Bortset fra det så hader jeg krig, og jeg stopper her, OK!
 
17.07-2008 | 21:05 af Sheet Head
Jacob
Jeg tror ikke det nytter at spørge Kirsten. Men så spørger jeg dig.
Hvorfor tror du at venstrefløjen så konsekvent er antiisraelske og tager Palestinænsernes parti, nærmest pr. automatik? Og midt i støtten også blankt erkender at de ikke har faktuel viden, men stadig støtter Palestinænserne, nærmest kritikløst? Jeg har mistanke om at din tese om Usa og Israel som allierede er det som trykker. Men burde de så ikke også havde sig selv/os? Vi er jo også allierede med USA?

jeg forstår ikke mennesker der har holdninger pr. automatik og holder krampagtigt fast i dem, uanset hvad helt konkrete fakta skulle bidrage af mindre sort/hvide scenarier.

Er det en sygdom, der gør dem ude af stand til at se farver eller bare gråtoner, men kun ser i sort/hvid! Eller hvad pokker er det? Jeg fatter det sgu ikke!
 
18.07-2008 | 02:05 af (Slettet bruger)
eka

Jeg ved, at du er en klog pige i sin bedste alder ;-)

Er klyngebomber lig med selvmordsbomber ?

hilsen janutte
 
18.07-2008 | 08:56 af (Slettet bruger)
@Kirsten eka

Nej, vi kan absolut ikke være enige om, at de er "lige gode om det". Og nej, de kæmper ikke begge for frihed. Tag Hamas og Hizbollah - de kæmper ikke for frihed, de kæmper for et totalitær islamisk styre. Det er ikke frihed.

Israelske bomber målrettet terrorister er fuldkommen i orden. Islamiske terroristers selvmordsbomber, der er designet til at dræbe og lemlæste så mange civile som muligt er IKKE i orden. At du kan ligestille de to er intet mindre end sindsoprivende chokerende.
 
18.07-2008 | 16:39 af (Slettet bruger)
Jakob og Palle , jeg hader ikke nogen, jeg har skrevet at jeg har noget imod deres præsidenter, og hvem har ikke det? Jeg har bestemt også meget mod Foghs politik, som vi også må affinde os med!
Janutte klyngebomber er ikke lig med selvmordsbomber, men de kan gøre lige stor skade på cevile uskyldige ofre!
Og Palle så hold op med at sætte folk i bås, jeg har min egen holdning, og jeg tænker på at ethvert folk har ret til deres egen stat eller land om du vil?
Har vi ikke set undertrykkelse nok? Og der vil altid være nogen der sidder på magten og undertrykker andre!
Israel er et rigt land i kraft af, at de er allieret med USA, mener du så at det er iorden at de udsulter Palæstinenserne?
Jeg er bestemt ikke "Muslimelsker", men de er altså også en slags mennesker!
 
18.07-2008 | 18:55 af (Slettet bruger)
@Kirsten eka

Jeg er enig i, at ethvert folk bør have sit eget land. Araberne/palæstinenserne har deres egen stat - de har flere stater. 75% af mandatområdet palæstina hedder i dag Jordan. Israel er mere end villige til at forhandle (jvf resolution 242) om oprettelsen af endnu en arabisk stat i Gaza og dele af vestbredden. Israel har trukket sig ud af Gaza-striben - og hvad er takken? Et bombardement fra palæstinensiske terror-raketter sendt mod byer i syd-Israel.

Så din tåbelige "de er lige gode om det" holder ganske enkelt ikke i retten. Hamas og Hizbollah ønsker ikke at alle skal have en stat - de ønsker at udslette Israel. Hamas skriver endda i deres charter (artikel 7) at alle jøder skal dræbes.

Kan du se forskellen?
 
19.07-2008 | 02:40 af Sheet Head
Kirsten
Der er ikke nogen der udsulter Palestinænserne udover Palestinænserne selv og deres såkaldt arabiske allierede.
 
19.07-2008 | 10:26 af (Slettet bruger)
Palle når de er spærret inde, ikke har rent drikkevand med mere, så udsulter man dem! Hvad med Vestbredden, hvor de også pludselig kommer og sætter hegn op, familier kan ikke engang besøge hinanden!
Men jeg giver op, jeg synes bare det er en unfair måde Israel handler på!
Var der ikke noget om at Hamas gerne ville forhandle?
 
19.07-2008 | 17:52 af (Slettet bruger)
Kirsten, din pinagtige uvidenhed og uovertrufne naivitet er deprimerende at læse.

""Var der ikke noget om at Hamas gerne ville forhandle?""

Jeg beder dig læse Hamas' charter. Læs f.eks. artikel syv, som stipulerer at alle jøder skal dræbes. Forstår du det? Forstår du deres mål? Er den feset ind? Kan du forstå det? Fes den ind denne gang? Forstod du det nu? Deres mål er mere tydeligt end nazisternes under anden verdenskrig, men målet ligner hinanden et godt stykke.

Prøv at forstå et begreb som årsagssammenhæng. Israel lukker ikke arabere fra Gaza ind i Israel hvorfor? Fordi der så vil blive dræbt isralere i selvmordsterrorangreb og andre terrorangreb. Israel har ikke pligt til at hjælpe nogen der prøver at myrde dem og dagligt sender raketter ind mod israelske byer og landbrug.

Gazas problemer er Gaza-borgernes egen skyld, især Hamas og terroristernes skyld. Endvidere er det et alvorligt problem at man har ført en politik med at få født så mange børn som muligt. Som Arafat udtalte; 'vore kvinders livmoder er vores stærkeste våben'. Gaza-stribens befolkningstal er steget fra ca. 650.000 i 1991 til flere end 1,5 millioner i dag. En så uansvarlig befolkningstilvækst holder naturligvis ikke, når man i forvejen ikke kunne forsøge sig selv. Men araberne/palæstinenserne slår bare ud med armene og forventer at FN forsøger dem. At producere elendighed og befolkningseksplosion for kunne lægge pres på Israel er ufatteligt kynisk og vanvittigt.
 
19.07-2008 | 18:47 af (Slettet bruger)
Kirsten, din naivitet minder mig og Chamberlains "peace in our time", hvor han troede han kunne forhandle med Hitler. At man ikke indså truslen i god tid betød at man i vesten ikke var ordentligt forberedt på krigen, hvilket betød at krigen trak ud og kostede så ufatteligt mange menneskers liv ekstra.
 
19.07-2008 | 18:59 af (Slettet bruger)
Jakob du er ikke engang et svar værd, men du ønsker måske ikke forhandling, det er du alt for ensidig til. Kan du have en god weekend!
 
19.07-2008 | 19:06 af (Slettet bruger)
Hvorfor er jeg "ikke engang et svær værd"?

Fordi jeg argumenterer og fordi det er svært at svare på noget der er sammenhængende, logisk og velunderbygget?

Fattede du, at Hamas skriver i deres partiprogram, at jøderne skal dræbes? Fattede du det? Fattede du det?

Hvad er der Israel skal forhandle med nazis...Hamas om? Deres egen udslettelse?

Kirsten, forhold dig til hvad jeg skriver.
 
20.07-2008 | 01:21 af (Slettet bruger)
Der skulle naturligvis stå:

"Hvorfor er jeg "ikke engang et svar værd"?"
 
20.07-2008 | 02:43 af Diana
Kirsten jeg kunne ikke være mere enig, du skal bare ignorere nogle af de her mennesker som taler af ren dumhed.
Tro det eller ej men virkelig ikke alle muslimere er terrorister¨ja jeg ved det kommer som en overraskelse for dig Jakob¨. Mange mennesker vil bare have et fredelig liv, uden at få taget deres familie fra dem, af andre som komme gående ind til deres land. Mange er faktisk spærret inde og har ingen adgang til medicin, mad og i bund og grund livsnødvendige ting. Men det for man virkelig ikke hørt så meget om i medierne, men mere om hvordan et par personer af ren desperathed eller af forkerte meninger måske har dræbt nogle israeliere.
20.07-2008 | 02:57 af Diana
Ej hvor her luter af rascisme herinde, altså i hvilken tid lever I i?
Til alle jer som siger I ikke har brug for indvandrer osv: I ville ALDRIG kunne leve i dette Danmark som her er nu uden hjælp fra andre lande!!!!
Det er sku somom i tror at DK slår alle andre lande, mens hvis man kigger på verdensplan så er der virkelig ikke helt så meget stolthed som man kan have hvis man sammenligner Dk med andre lande. Der er lande som står for næsten alt jeres mad, olie osv. For helved har I hørt om taknemlighed , istedet for jeres klamme kommentarer!
DANMARK VILLE IKKE KUNNE KLARE SIG EEEN DAG UDEN HJÆLP FRA ANDRE LANDE!
Det er jo derfor Anders fogh sidder og slikker røv på Bush som ALLE ved. Hvis der en dag skulle ske noget, hvem skulle så forsvare et lille næsten ubrugeligt land som Danmark? så han bliver jo nødt til at kysse røv på de størrere lande.
20.07-2008 | 03:47 af (Slettet bruger)
@"Diana"
""Kirsten jeg kunne ikke være mere enig, du skal bare ignorere nogle af de her mennesker som taler af ren dumhed.""
...!

""Tro det eller ej men virkelig ikke alle muslimere er terrorister¨""

Hvis du kan citere mig for at have påstået at alle muslimer er terrorister, så giver jeg en bajer. Det hedder et stråmandsargumenter - du påstår jeg har sagt noget jeg naturligvis aldrig har sagt, og angriber det så.

""ja jeg ved det kommer som en overraskelse for dig Jakob¨. Mange mennesker vil bare have et fredelig liv, uden at få taget deres familie fra dem, af andre som komme gående ind til deres land.""

Hvis du refererer til den israelsk-arabiske konflikt kan jeg høre, at du ikke rigtig har historisk kendskab til konflikten. Prøv at læse hvad jeg har skrevet om det højere oppe i debatten.

""Mange er faktisk spærret inde og har ingen adgang til medicin, mad og i bund og grund livsnødvendige ting.""

Nu er det ikke min skyld, at araberne i de palæstinensiske områder klarer sig så dårligt som det gør og at de eksempelvis har en befolkningseksplosion næsten uden lige i verden. Israel er naturligvis heller ikke forpligtet til at sende hjælp til et område (Gaza-striben) som er styret af islamiske fascister, der i deres partiprogram har stående, at man skal dræbe jøderne, og som dagligt skyder terrorraketter mod israelske landsbyer.

""Men det for man virkelig ikke hørt så meget om i medierne, men mere om hvordan et par personer af ren desperathed eller af forkerte meninger måske har dræbt nogle israeliere.""

Fy for pokker for en gang terror-apologi! Var tyske nazister også nogle stakkels desperate mennesker, da de angreb andre lande, og begik folkemord? Fattigdom er ingen undskyldning for terror. Der er endvidere masser af andre lande der er lige så fattige, som ikke begår terror. Terroren skyldes en rådden ideologi ved navn islamisme.
 
20.07-2008 | 04:06 af (Slettet bruger)
@Diana90

"Ej hvor her luter af rascisme herinde, altså i hvilken tid lever I i?"

Racisme, hvor? Du kan ikke blot komme med sådan en grov påstand uden at dokumentere den. Vi lever heldigvis ikke længere i en tid hvor man bare kunne råbe "racisme" og så var debatten vundet/slut. Jeg ved positivt at jeg ikke har skrevet noget racistisk.

""Til alle jer som siger I ikke har brug for indvandrer osv: I ville ALDRIG kunne leve i dette Danmark som her er nu uden hjælp fra andre lande!!!!""

Vi har brug for andre lande ligesom de har brug for os. Vi nyder stor synergi af at handle med andre lande.

Angående indvandrere, så er fakta at de indvandrere vi har fået til landet fra 3. verdens lande, primært muslimske, giver et netto-underskud for Danmark. Det betyder at danskerne skal arbejde mere for at brødføde disse mennesker, de bidrager altså med mindre end de bruger. Velfærdskommissionen har beregnet at det koster samfundet 2,6 millioner per indvandrer fra 3. verdens lande (primært muslimske), hvorimod det giver et positivt bidrag til økonomien med indvandrere fra vestlige lande såsom USA, Tyskland m.fl.

""Det er sku somom i tror at DK slår alle andre lande, mens hvis man kigger på verdensplan så er der virkelig ikke helt så meget stolthed som man kan have hvis man sammenligner Dk med andre lande.""

Danmark har meget at være stolt over. Vi er et velstående, relativt velfungerende land og vi har en lang historie. Det betyder ikke at der findes andre dejlige lande.

""Der er lande som står for næsten alt jeres mad, olie osv. For helved har I hørt om taknemlighed , istedet for jeres klamme kommentarer!""

Jeg ved ikke hvem der har fortalt dig den løgnehistorie. Er skolerne virkelig så dårlige? Jeg er heller ikke imponeret over dit had til Danmark. Hvad fanden laver du her?

At du ikke engang ved, at Danmark producerer utroligt meget mad. Faktisk så meget, at det er en kæmpe eksport-industri. Danmark laver så mange fødevarer, at det kan brødføde flere gange vores egen befolkning. Vi har også olie, og producerer pt. to gange så meget olie som vi forbruger.

""DANMARK VILLE IKKE KUNNE KLARE SIG EEEN DAG UDEN HJÆLP FRA ANDRE LANDE!""

Hjælp, hvordan hjælp? Danmark er et af de lande der giver mest i ulandshjælp pr. indbygger. Vi modtager ingen "hjælp", men vi samarbejder og handler med andre lande. På den måde udnytter et land sine komparative konkurrencefordele, hvilket gør begge parter rigere.

""Det er jo derfor Anders fogh sidder og slikker røv på Bush som ALLE ved.""

Suk.

""Hvis der en dag skulle ske noget, hvem skulle så forsvare et lille næsten ubrugeligt land som Danmark?""

Et ubrugeligt land som Danmark? Men "Diana", hvad laver du dog her? Du hader Danmark, så smut. Vi har ikke brug for dig, tro mig. Efter at have læst det niveau du præsterer i disse kommentarer har vi absolut ingen brug for dig. Der er ingen grund til at du er her når du hader os så meget.

""så han bliver jo nødt til at kysse røv på de størrere lande.""

Vores samarbejde med vores NATO-allierede og gode venner blandt verdens demokratiske lande har intet at gøre med at "kysse røv". Vi nyder godt af at samarbejde og handle med hinanden. Vi glæder os over hinandens kulturer og glæder os over vores ligheder og på mange områder fælles vestlige værdier.
 
20.07-2008 | 19:48 af (Slettet bruger)
Jeg kan se, at du er blevet mundlam "Diana".
 
21.07-2008 | 02:29 af (Slettet bruger)
Mistede du mælet, Diana90? Blev det for svært?
 
22.07-2008 | 12:52 af (Slettet bruger)
Diana90, jeg synes helt du har glemt at kommentere. Sikke en skam. Gad vide hvad det kan skyldes.
 
 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
Gratis nyhedsbrev
Vejret i dag | Danmark 18°
Powered by AccuWeather
Annonce
MEST POPULÆRE PÅ AVISEN.DK forrigenæste