Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her
Klamme ting i fødevarerne

Burger King: Vi er eksperter

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Burger King ønsker ikke at besvare en række spørgsmål, men oplyser at være eksperter.

28. april 2011 kl. 22:45 Christian Kloster
Del på Facebook

Den amerikanske fastfoodkæde Burger King ønsker ikke at stille op til et interview i sagen om fundet af et for højt indhold af kræftfremkaldende stoffer i kædens flammegrillede kød.

Giftige stoffer

De giftige tjærestoffer bliver dannet under grilning og røgning og sætter sig i kødet. Stofferne er blandt andet kræftfremkaldende og skader arveanlæggene.

Burger King ønsker heller ikke skriftligt at besvare en række spørgsmål, som Avisen.dk har stillet.

Et af mange spørgsmål, der forbliver ubesvaret, er derfor, hvorfor Burger King mente at være have mere forstand på fødevaresikkerhed end fødevarestyrelsens eksperter.

Eller hvorfor Burger King mente, at bøfferne skulle kunne indeholde et langt højere niveau af farlige stoffer, end myndighederne anbefalede?

Læs også: Myndighed droppede sag mod Burger King

I stedet for at besvare spørgsmålene har Burger King meddelt, at Burger Kings driftschef Luca Zucchini ønsker dette svar bragt i sin fulde længde:

"Hos Burger King® er vi eksperter i fødevaresikkerhed og har meget strenge procedurer, der sikrer, at al mad serveret på Burger Kings® restauranter altid har været og altid vil være sikkert."

"Burger King Corp. har været i tæt dialog med de danske fødevaremyndigheder om polycykliske aromatiske hydrocarboner (PAH) og er tilfredse med resultatet af dialogen."

"I fraværet af EU- og national lovgivning på området lever Burger King Corp. op til de danske myndigheders anbefaling for indholdet af PAH i grillet kød i Danmark. På nuværende tidspunkt viser alle vores test, at PAH-niveauet i vores oksekød ligger markant lavere end grænseværdierne anbefalet af de danske myndigheder."

"Vores strenge procedurer, vores omfattende test og vores tætte dialog med de danske myndigheder gør os fuldt ud sikre på, at vores mad er af den højeste kvalitet og fuldstændig sikker."

Læs også: Myndigheder: Kræftrisiko på Burger King

Klamme ting i fødevarerne
NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
29.04-2011 | 09:45 af Finn Sørensen
Er det en spøg, at man åbenbart tillader et amerikansk fastfood-firma at svine sine omgivelser til, med farlig mad? I forvejen er en "Burger", "ikke mad", for man er nøjagtig lige så sulten efter indtagelse af dette sammenrend af grønne blade, - ubestemmeligt fluidum og en blød hvede-bolle, med branket kød, indlagt. Og prisen svarer til et måltid på en rigtig restaurant!
 
29.04-2011 | 09:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.04-2011 | 10:19 af Kristian Mortensen
Kan man kalde Burger King®s flammegrill for cancergrillen?
Måske skulle de skifte navn til Cancergrill® Inc.
Ufatteligt så mange farlige ting der er tilladt i danske fødevarer bla p gr af EU
 
 
29.04-2011 | 10:31 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites