Administration 

Bror nægter at tro på mordplaner mod Westergaard

(Foto: Lofti nægter at tro, at hans bror ville myrde tegneren Kurt Westergaard)

Lofti ejer ikke skyggen af tvivl om sin brors uskyld. Han er ked af det på sin brors vegne, men også på vegne af alle andre muslimer i Danmark.

Nyheden om, at tegneren Kurt Westergaard skulle kvæles med de bare næver, vælter ud fra fjernsynet i Loftis stue. Han sidder foran fladskærmen i den sorte lædersofa og lytter, mens han ryster opgivende på hovedet.

Det er hans bror, nyheden handler om. Hans lillebror, som elskede at spille fodbold som barn, og som altid roste sin storebrors couscous, når de spiste sammen.

Skarpladt pistol

Nu er det mere end fire måneder siden, at 46-årige Lofti sidst hørte sin ni år yngre brors stemme. Siden den 12. februar har de to mænd ikke set hinanden, fordi den ene har siddet fængslet i København. Mistænkt for at planlægge drabet på Muhammed-tegner Kurt Westergaard.

I går beskrev Nyhedsavisen, at Politiets Efterretningstjeneste (PET) har beviser, der kraftigt peger på, at Loftis bror og en anden tunesisk statsborger havde planlagt at dræbe tegneren. Dokumenterne afslører, at mændene havde undersøgt, hvor Westergaard boede, og om han havde hund. Det var beskrevet, at naboerne skulle overvåges, og at husets indretning skulle kendes. Og under en ransagning i den enes hjem fandt politiet to økser og en skarpladt pistol.

»Hvis PET har beviserne, hvorfor giver de dem så ikke til retten,« spørger den 46-årige og ser opgivende ud.

Loftis bror står til at blive udvist af landet, uden at hans sag kommer for en domstol. Det sker for at beskytte PETs kilder, der ville blive afsløret under en retssag.

Komplot af PET

Han er ikke det mindste i tvivl om, at hans lillebror er offer for et komplot, der er sat i verden af PET.

»Hvis jeg mistænkte min bror bare en procent, så var det mig, der havde taget telefonen og ringet til PET. Min bror ville aldrig dræbe Kurt Westergaard,« siger Lofti med et vedholdende blik.

Bag ved ham blafrer de gule gardiner en smule i vinden fra terrassen. På sofabordet står hans tyrkiske kaffe med kardemommesmag og bliver kold.

Han kom til Danmark fra Tunesien, fordi han ikke kunne holde ud at leve i et land uden demokrati. Uden frihed. Hans lillebror kom, fordi han forelskede sig i en dansker.

Det var til Loftis bryllup i 1997. Festen blev holdt i Tunesien, og der var en hel flok af Loftis danske venner med, og en af dem stjal lillebroderens hjerte. Kærligheden trak ham til Danmark og fik ham gift. Ægteparret rejste tit til Tunesien og besøgte den store familie, som drev et landbrug. Familien var muslimsk, men kvinderne gik ikke med tørklæde. Men parret fik ingen børn, og efter nogle år gled de fra hinanden.

Aldrig bange

I 2006 blev lillebroderen igen forelsket i en dansk pige, der, nogle år før de mødte hinanden, har konverteret til Islam.

Lofti har selv tre børn, og det er fordi, han ikke vil have, at de bliver drillet, at han ikke vil fotograferes eller have sit fulde navn i avisen. Det er ikke fordi, han vil gemme sig. Han frygter ikke PET.

»De vil gerne have, at vi som muslimer bliver bange for dem. Men vi bliver aldrig bange,« siger han.

Midt på gulvet står en trehjulet cykel med et skrigende gult sæde. Der er et håndtag på, så den to-årige pige kan cykle med sin fars eller mors hjælp. Den ældste pige er ti år og den mellemste er fire. Det er børnene, der bekymrer Lofti mest i forhold til terrormistanken. Han frygter, at sagen får konsekvenser for alle muslimer i Danmark.

»I dag er det min bror, der bliver taget og anklaget uden en retssag. Men om ti år er det måske min datter. Det er alle muslimer, der bliver mistænkeliggjort, når tingene bliver gjort på den her måde,« siger han.

Mænd med skæg

Han ler af, at der står i PETs bevismateriale, at hans bror på internettet har søgt på Kurt Westergaards navn.

»Da de tegninger blev offentliggjort, blev jeg også sur. Da ville jeg da også se, hvem det dumme svin var og hvilken avis, han arbejdede for. Det har masser andre da også gjort,« siger storebroderen.

Mobiltelefonen ringer, og han svarer på arabisk.

Venner og familie spørger, om han har læst historien i avisen. Om det er rigtigt? Om hvad de skal gøre? Nogle spørger, om de skal lave en demonstration. Men Lofti mener ikke, at den slags hjælper.

»Vi bliver nødt til at forklare, at ikke alle muslimer er mænd med skæg, der vil springe det ene og det andet i luften,« siger Lofti.

Drøm om hus

Lofti har haft et pizzeria i Bjerringbro, men for at få det til at køre rundt, skulle han arbejde for meget. Derfor søger han job. Han er blevet tilbudt at arbejde i en bekendts pizzeria, men kun hvis han vil gøre det sort. Det vil han ikke.

»Jeg skal tjene min penge ærligt, så jeg kan købe et hus og flytte væk fra Brabrand og give min familie et godt liv. Det er min drøm,« siger den 46-årige.

Men han vil til gengæld godt sige, at han synes, at fremtiden ser mørk ud lige nu. Hele familien er påvirket af, at de ikke aner om hans bror bliver sendt hjem til en ukendt skæbne i Tunesien.

Hans mobiltelefon snurrer på sofabordet igen. I fjernsynet siger reporteren, at retssagen, som en forening af muslimske foreninger havde rejst mod Jyllands-Posten, er afgjort, og at avisen havde fuld ret til at bringe tegningerne.

En sund familie

Lofti får et lille smil om læberne.

»Kan du huske, da Kvickly i Viby solgte sandaler med Jesus under fodsålerne? Dengang protesterede katolikkerne voldsomt, og forretningen blev tvunget til at fjerne skoene igen. Der var nogle, der lavede hærværk, men ingen blev anholdt. Hvis det havde været muslimer, så var de nok blevet kaldt terrorister,« siger han med et smil.

Lynhurtigt kommer alvoren tilbage over hans ansigt.

»Selvfølgelig skal vi have et PET. Men det skal være professionelt og ærligt. Ellers kan jeg jo bare ringe til dem og sige, at jeg vil bombe det ene og det andet,« siger Lofti.

Han udelukker ikke, at der kan være en person, der har givet PET urigtige oplysninger om broderen. Men han vil ikke sige noget om, hvem det kunne være.

»Jeg vil ikke mistænke nogen. Men jeg ved, at vi er en sund familie, der bare gerne vil have et godt liv i det land, som vi elsker«.

faktaboks

Champagne
Nyheder

Brød loven: Ingen gratis bobler til studenter

Grev Nikolai vinker
Kendte

Grev Nikolai fortæller varmt om sin lillebror

Byggeriet er i gang
Nyheder

Godt nyt til sultne bilister ved Knudshoved

hund i vandkanten
Rejser

Skal hunden med sydpå? Her er dyrlægens bedste råd

Dommerne i X factor
Kendte

Blachman i hårdt angreb: Forsvarer tidligere X Factor-dommer

Hvid tiger
Helt vildt

Sjælden unge født i zoo: Men bag de nuttede billeder gemmer sig en hård virkelighed.

Gustav Salinas
Kendte

Danskernes drøm: Sæt tænderne i Gustavs slanke-wienerbrød

Fly midtergang
Rejser

Her er flypassagerens værste mareridt

politi dansk
Krimi

Efterlyst for drabsforsøg: Ring til politiet hvis du ser ham

Mange folk i lufthavnen
Rejser

Rejsefeber: Rejselystne danskere strømmer til lufthavnen

Affald campingområdet
Nyheder

Dovenskaben vinder hvert år på Roskilde

Graf
Nyheder

Erhvervsuddannede fører an: 82 procent i job efter tre måneder

kø i supermarked
Nyheder

Disse byer har mistet flest butikker

traktor på mark
Nyheder

AI hjælper landmænd med at sprøjte mindre

Psykiatrisk center Glostrup
Sundhed

De første døgn er afgørende: Bedre forhold for psykisk syge

København lufthavn
Rejser

Træt af at vente i pas-køen? Nu er der godt nyt

Orange Scene
Underholdning

Populær som aldrig før: Roskilde forventer rekordstort overskud

lystfisker
Krimi

Mand fiskede med luftgevær i Kalundborg

Spinderen som larve
Nyheder

Nu går regeringen ind i larve-kampen

Lotto kupon
Helt vildt

Du skal være heldig for at vinde i Lotto èn gang....

Ida Auken
Sundhed

Her er Danmarks nye nationale sundhedsplan

politi dansk
Krimi

Politiet stormede biograf: Havde pistol med i tasken

Retten i Hjørring
Krimi

Tyve forsøgte at stjæle sættevogn

Kvinde for støttestrømper på
Sundhed

Borgere skal ikke længere kastes rundt i systemet

Retten i Odense
Krimi

Chef fuskede med løn- og timesedler

Hougaard
Sport

Fodbold-turnering skifter navn

Postkasse
Nyheder

Den røde postkasse er ikke død

Vilhelm Lauritzen terminalen
Helt vildt

Spøger det i lufthavnen? Ansatte oplever uforklarlige ting

kat
Dyreliv

Ejerne flyttede, men de lod kæledyrene blive tilbage

Cigaretter
Krimi

Cigaretfabrik: Får bøde på en halv millard kroner

Pantflasker fra roskilde festival
Nyheder

Frivillige panter flasker på Roskilde

Retten i kolding
Krimi

Låste samlever ude, kaldte hende psykisk syg og tog kvælertag

Lastbiler
Krimi

Spansk mand udvist: Stoppet ved grænsen med lastbil fuld af narko

Cykelrytter
Sport

Stem her: Vinder Vingegaard Touren igen i år?

Underskriverne
Nyheder

Nu får danskerne et nyt sted at handle til lavpris

politi dansk
Krimi

Skud mod privat hjem: Politiet tror, at skytten gik efter et andet mål

København byret
Krimi

Ni mænd dømt: Flere drabsforsøg på Amager

retten i Århus
Krimi

Mand gik volds-amok i Århus midtby

Retten i kolding
Krimi

Hvidvasksag: Politiet hentede 1,5 millioner kroner

knallert
Krimi

Ulovlige knallerter: Forsøgte at stikke af fra politiet

Børn på tur
Nyheder

900 børn får en fortjent pause fra hverdagen

Viking Storebælt IF
Nyheder

Fra issvømning til fællesskab: Idrætten skal give unge nyt mod

Larve - Egeprocessionsspinder
Dyreliv

Plagen på Fyn: Her er larven alle taler om

traktor sprøjter
Debat

DEBAT: Det danske landbrug er giftigt

København hustage
Nyheder

Mange vil sælge deres lejlighed i København

skilt med advarsel om larver
Dyreliv

Farlig larve kan ramme hunde og katte: Hold øje med disse tegn

politi dansk
Krimi

25-årig snød ældre: Lod som om han var fra banken

pumpe
Nyheder

Danskerne fik nok af varmen: Nu vil alle have en af disse

Larvebekæmpelse i Odense
Nyheder

Giftig larve chokerer Odense: Rasende borgere demontrerer 

Ulla henningsen
Kendte

Matador-stjerne flytter fra København

omsorg ældre
Nyheder

Der er markante gevinster ved fuldtid på jobbet

Skuespillerne
Film og TV

Kendt krimiserie vender tilbage til skærmen

krisecenter værelse
Nyheder

Udgifter til botilbud svinger med op til en million kroner

bil på vej
Biler

Danske bilister gambler med sikkerheden

Sarah Grünewald
Kendte

Sarah fortæller om sit nye ædru liv

Voldsramt kvinde
Nyheder

Her er planen mod partnervold

BR
Nyheder

Gave til barnebarnet? AI kan handle for dig i BR

kassemand
Nyheder

350 unge dropper en del af deres ferie

Sortbjørn
Dyreliv

Rørende video: Bjørne mærker skovbunden for første gang

koncert
Nyheder

Her er folkene, der skal redde det københavnske kulturliv

varmepumpe
Nyheder

Populær pulje for boligejere er tilbage

Villa
Nyheder

Nu kan du lære at dele dit hus

retten i Roskilde
Krimi

Lokkede ekskæresten i fælde: Så fik han tæv

Den efterlyste
Krimi

Hærværk mod kirke: Politiet leder efter denne mand

Killing
Nyheder

Katteejere er rystede: Hvem skyder vores katte?

Indbrud i hjem
Nyheder

Denne sommerfejl kan gøre boligen ekstra interessant for tyven

dansk politi
Krimi

Sagsbehandler angrebet med kniv på bosted

autist med høretelefoner
Sundhed

Derfor får flere diagnoserne ADHD og autisme 

Foto af bil under lastbil i test
Nyheder

Dødsfælde på vejene: Test afslører alvorligt problem med lastbiler

retten i Randers
Krimi

Mand affyrede maskinpistol i skov og begik voldtægt

Rick
Underholdning

Alle kender sangen - nu kommer manden bag den til København

madskole
Nyheder

Nu skal børnene i køkkenet

retten i Sønderborg
Krimi

Dømt: Forsøgte at sælge stoffer via Telegram

Temu og EU grafik
Nyheder

Nye afgifter fra i dag: Vil du stadig handle på Temu?

retten i Nykøbing F
Krimi

Bedragere misbrugte de over 1100 ofres tillid til myndighederne

Københavns byret
Krimi

Påsat brand: Beboerne sov på 1. sal da ilden brød ud

El giganten
Nyheder

Nyt stort varehus slår dørene op Nørrebro

Amin jensen
Kendte

Her er komikerens nye livsprojekt

Jobcenter
Nyheder

Reform kan ramme de ledige hårdt