Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

»Brænd hellere mit hus end gør grin med Muhammed«

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Irans ambassadør vil hellere have brændt sit hus end se en karikatur af Muhammed. Frihed kan skade folk, og nej, kvinders hår skal ikke luftes offentligt, siger han i et interview med Nyhedsavisen.

29. feb. 2008 kl. 21:23 Michael S. Lund
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Michael S. Lund
Jeg er uddannet journalist fra Syddansk Universitet (SDU) i januar 2004. Før det har jeg læst to års dansk, og jeg har desuden netop afsluttet to års Mellemøststudier på SDU.

Udlandsstoffet har vær...

Ondskabens Akse går lige midt igennem det pæne Østerbro i København. I hvert fald hvis man skal tro USA s præsident, George W. Bush.

Faktaboks

Iran er en af verdens mest islamistiske stater. Kvinder arresteres for at vise hår og dødsdømmes for utroskab.

George W. Bush har kaldt landet en del af ’Ondskabens Akse’.

Nyhedsavisen har mødt Irans ambassadør for at høre Irans side af historien.

I en fin villa på Svanemøllevej holder Iran, en af verdens mest islamiske stater, nemlig til.

Et land, som Bush har kaldt en del af ondskabens akse, fordi han mener, det truer verdensfreden og vil udvikle atomvåben. Et land, hvor danske flag brændes af, når aviser trykker tegninger – og hvor kvinder risikerer fængsel, hvis de ikke går med slør.

Nyhedsavisen møder Irans repræsentant i Danmark på ambassaden på Østerbro. Ambassadør Mohammad Reza Morshedzadeh er iført sort jakkesæt og hvid skjorte uden flipper.

Der er ingen grund til at gøre plads til et slips i skjorten. Slipset har siden Irans islamiske revolution i 1979 været bandlyst, fordi slipset »promoverer modbydelig vestlig kultur«, som det religiøse styre skriver på sin hjemmeside.

»Lav jeres lov om«

Ambassadøren byder på te, småkager og nødder, mens han roligt forklarer sit lands synspunkter. Men da talen falder på Nyhedsavisen og en række andre mediers genoptrykning af én af Muhammed-tegningerne, bliver ambassadøren mere ivrig.

»Vi fordømmer denne handling, som jo var anden gang, man sårede over en milliard muslimers følelser. Aviser skal respektere følelserne fra alle religiøse grupper – også muslimer – i dette land,« siger Morshedzadeh og sammenligner karrikaturerne med at få sat ild på sit hjem.

»Men det kan du ikke engang sammenligne. For muslimer er en fornærmelse mod profeten meget værre end at få sit hus brændt af.«

Men i Danmark har vi jo ytringsfrihed, så aviserne kan gøre, hvad de vil. Hvad er det, du vil have, der skal ske med aviserne?

»Der er forskel på ytringsfrihed og frihed til at fornærme. Regeringen skal prøve at tale aviserne fra at gentage disse ting. Hvis I ikke har love om blasfemi, så bør I indføre den slags love, der forbyder åbent at såre mange mennesker.«

I Iran har I fordømt tegningerne mange gange, og der har været store demonstrationer. Er I ikke med til at opildne til uroligheder? Kan I ikke bare ignorere, hvad et par danske aviser skriver?

»Vi er imod enhver form for vold og terrorisme. Men vi kan ikke stoppe folk i at få afløb fra deres frustrationer, når det foregår fredeligt. Jeg synes tværtimod, at det, de danske medier gjorde, var benzin på bålet af islamofobi.«

Men i Danmark har vi en lang kultur for, at individet har meget vide rammer for, hvad man må. I Iran har I meget strikse regler for alt. Da jeg besøgte landet for en måned siden, fortalte mange mig, at de var trætte af, at de ikke måtte vise lidt hår, gå i stramme bukser eller drikke en øl. Hvis folk vil have lidt frihed, hvorfor så ikke lade dem?

»Der er nogle ekstremister, der tager frihed for vidt. For meget frihed kan lede til problemer, som vi også ser i Vesten og selv i nogle muslimske lande. Vi er imod frihed uden grænser, når det gælder udseende og andre ting. Alkohol og at vise visse dele af kroppen er forbudt ifølge Koranen.«

Jeg forstår ikke, hvorfor man ikke bare kan få lov at sige: Jeg tror ikke på de regler, og derfor vil jeg leve efter mit eget hoved.

»Det, du måske betragter som frihed, ser andre som begrænsninger, der distraherer folk. Den slags frihed kan føre til store skader på samfundet, og det må man forhindre for samfundets bedste. Men det er et stort filosofisk emne, som vi ikke kan nå at diskutere i dag.«

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
12.03-2008 | 19:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
12.03-2008 | 22:51 af Henrik Clausen
Jeg har selv boet i Iran før revolutionen, og det smerter mig at se, hvordan det dejlige land er blevet mishandlet siden. Efter at have læst Shahens bog "Mit svar til Historien" er det klart, at han virkelig havde ønske om at gavne sit land - hans interesse for statistikker og projekter er overvældende.

Mit håb er at tilstrækkeligt mange vil konvertere fra islam, og at denne invaderende religion vil blive opgivet som politisk faktor.
 
 
01.03-2008 | 20:55 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.03-2008 | 20:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
03.03-2008 | 20:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.02-2008 | 22:04 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.02-2008 | 22:05 af SLETTET SLETTET
Som den af Ritzau strækt provoverede "undersøgelse om muslimer", så ønsker 93 procent demokrati og er moderate", mens de resterende 7 procent er radikale. "Undersøgelsen" sagde også at de radikale var veluddannede.

Hmmm... Mohammad Reza Morshedzadeh virker ikke særligt veluddannet.

I øvrigt føler jeg mig som dansker og demokrat forhånet og latterliggjort af denne lille mand.

Han kan ikke stilles for en domstol pga diplomatisk immunitet, men vil han mon blive udvist?

Vi er jo en retsstat eller ???
 
29.02-2008 | 22:28 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.02-2008 | 22:29 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.02-2008 | 22:45 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.03-2008 | 00:55 af Jakoba
De islamiske lande er en joke i år 2008. Hykleri af værste skuffe, og man kan overveje om vi bør indføre de samme restriktioner vi indførte overfor Sydafrika.

Men åbenbart er diskrimination af sorte meget værre end diskrimination af kvinder. Og så er vesten desværre også selv for olie-kynisk
 
29.02-2008 | 21:42 af Bruce1
Blander vi os måske i islamiske landes absurde love? Hvad blander han sig så for.
 
 
29.02-2008 | 22:01 af Torben Petersen
Ambassadør Mohammad Reza Morshedzadeh er iført sort jakkesæt og hvid skjorte uden flipper: »Men det kan du ikke engang sammenligne. For muslimer er en fornærmelse mod profeten meget værre end at få sit hus brændt af.«

Ovenstående kan nærmest ikke tolkes som andet end et forhandlingsudspil: Vore medier undlader at offentliggøre tegninger af prefoten Mehammud - til gengæld vil vi aldrig undlade at dirrigerer vor tids egenavl at totalitære, antidemokratiske kræfter - altså vore autognome - i retning af ambassaden..?
 
 
01.03-2008 | 03:39 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.03-2008 | 07:52 af Lars Nielsen
Hvem gør grin med Muhammed, der er jo så mange der hedder Muhammed f.eks. Muhammed Atta. Muhammed ahmedinejad og så den gamle pædofile olding der giftede sig med sin brors datter, en 6 årig pige.

Hvem taler vi om:

1) Terroristen ?

2) Despoten ?

3) Den pædofile ?

4) eller andre ?
 
 
01.03-2008 | 10:07 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.03-2008 | 10:20 af Henrik Clausen
Ventligelidt - han siger, at han hellere vil have sit hus brændt af? Hvis ikke det var så åbenlyst absurd kunne det være fristende at tage ham på ordet.

Åbenlyst absurd er og bliver det, og det er nok derfor, vi har lidt svært ved at forholde os praktisk til så besynderlig en retorik. Helt konkret er den iranske ambassade i Danmark sn smuk, gul villa som det virkelig ville være synd at brænde af, for slet ikke at tale om den diplomatiske skandale, det ville udgøre. Det er helt og aldeles udelukket.

Men er det hans privatbolig, han stiller til rådighed for almindelig nedbrænding? Jeg forstår ikke helt det her.

Men en ting har jeg dog lagt mærke til. Muhammed sagde, under en torturbehandling af en jødisk skattemester, at han ikke skulle straffes med ild. Som Muhammed sagde:

"Kun Allah straffer med ild."

Jøden blev pint på andre måder og siden halshugget. De fandt efter sigende kun en del af hans nedgravede skat, men det er underordnet.

For at følge det her helt ud i det absurde: Hvis nogen tog ham på ordet og brændte hans hus ned, ville han så acceptere det som "Allahs straf, Allahs vilje" og undlade at anmelde det til politi og forsikringsselskab?

Naturligvis ville han ikke det! Manden blæser sig op uden at have indhold i sine udtalelser.
 
 
01.03-2008 | 10:55 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.03-2008 | 14:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.03-2008 | 19:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.03-2008 | 20:42 af Bruce1
Er hans udtalelse en opfordring til de unge ballademagere, til også at futte hans hus af...?
 
 
01.10-2009 | 22:32 af Lars S
"Slipset har siden Irans islamiske revolution i 1979 været bandlyst, fordi slipset »promoverer modbydelig vestlig kultur«, som det religiøse styre skriver på sin hjemmeside".

Tænk at man skulle kunne sige én fornuftig ting om Islam?
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites