Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Bornholm opretter nødcenter i snevejret

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Behovet for mad, medicin og brændsel er nu så stort for de indesneede bornholmere, at politiet har oprettet et nødcenter.

27. dec. 2010 kl. 15:12 Morten Munkholm
Forleden måtte selv en mandskabsvogn hives fri af sneen på Bornholm, og ifølge politiet er det kommet på tale, at de snart må flyve nødhjælp ud til nogle af øens borgere.
Forleden måtte selv en mandskabsvogn hives fri af sneen på Bornholm, og ifølge politiet er det kommet på tale, at de snart må flyve nødhjælp ud til nogle af øens borgere. Foto: Nils Meilvang / Scanpix
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Morten Munkholm

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Mens snevejr har lagt en tyk hvid dyne over Bornholm, ser det nu sort ud for flere af øens indesneede beboere.

Derfor har Bornholms Regionskommune valgt at oprette et center for nødlidende borgere klokken 15, skriver Ole Bolvig Hansen, der er chefpolitiinspektør i Bornholms Politi.

"Borgerne kan rette henvendelse til centeret i situationer, hvor man ikke selv er i stand til at sikre fødevare, medicin eller brændsel for opretholdelse af livet," står der på politiets hjemmeside.

Det såkaldte nødcenter vil kunne kontaktes på telefon og mail, og det vil blive bemandet af personale fra både kommunen og politiet.

Også landmænd, der mangler føde til deres dyr, vil kunne kontakte centret, men Ole Bolvig Hansen gør opmærksom på, at det kun skal være i en nødsituation.

"Jeg skal samtidig anmode om alles forståelse i den situation, som Bornholm befinder sig i, hvor jeg kan oplyse, at Beredskabets samlede ressourcer er indsat, ligesom der er anmodet om bistand til øen i form af personel og yderligere snerydningsudstyr," skriver han på politiets hjemmeside.

Igen i dag har et voldsomt snefald ramt bornholmerne, og ifølge TV 2's vejrcenter vil det fortsætte til hen på eftermiddagen.

Politiet fraråder iøvrigt igen al udkørsel på den sneplagede ø.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
27.12-2010 | 21:03 af Helle Nielsen
Ja det er s'gu en oplevelse som jeg heldigvis ikke har problemer med, jeg har både varme, el, vand og mad.

I gennemsnit ligger der 1,35 m sne, men flere steder, er der over 3-5 m høje driver.
Men de 2-3 mm meterologerne sagde der ville falde i dag, blev nogen steder til knapt ½ meter.

Langs de større veje, hvor frontlæsere har gravet vejen fri, i næsten et helt spor, er snemurene flere steder over 8 m høje, så man kan hverken køre med sneplove der, eller grave mere, sneplovene kan ikke komme af med sneen og frontlæserne kan ikke nå højere.
Der er ikke en chance for de veje kan bruges til andet end nødberedskab, for hvis man skulle prøve og møder en anden, må den ene altså bakke selvom det er mange km.
Men med den næsten halve meter der er faldet siden i går, tvivler jeg på at selv nødberedskaber kan komme uhindret frem.

Nogle steder er strømmen gået, og mange af de der er her ovre for at fejre jul i et feriehus, mangler nu mad, andre har ikke mere at fyre med, og de kan hverken komme til forretninger eller hjem.
Der er sikkert også mange ude på landet, der begynder at mangle de almindelige fornødenheder.

Der er blevet lavet et nødhjælpscenter i Rønne, hvor folk kan ringe til, for at få hjælp, og nu er man parat til, at flyve nødhjælp ud og kaste det ned til folk. Politiet på snescooterne fragter også en del, selvfølgelig især medicin, og andre, specielle, og livsnødvendige ting, der ikke fylder for meget.

Men bønder med dyrehold begynder nu at mangle foder og flere brændsel.
 
28.12-2010 | 11:52 af Ronni Andersen
Stakkels bornholmere http://helpbornholm.info/
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites