Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

STØT Sygdomsramte som er kommet i klemme i systemet

5. september 2010 01:50
Visninger  [1637 ]   Debat  [10 ]

Vil lige slå et slag for denne aktivitet:

8. Kommuner er nu på over Syg i .... Hvor er det godt at brugerne kommer frem og er med til dette. Det må kunne give noget til det bedre på sigt. Politikerne kan ikke blive ved med at overse de problemer borgerne slås med i deres forvaltninger. Ej heller politikerne på *Borgen i København*

Det er et forsøg på, at råbe de folkevalgte politikere op,

at gøre oprør mod, den nedværdigende behandling som foregår. Så som: Langsommelig sagsbehandling - Aktiv aktivering af syge ("kassetænkning") o.s.v.

STØT OP, OM EN FÆLLES SAG - SKRIV DIN HISTORIE OG HVORFOR DU ER I KLEMME I DIN KOMMUNE !!! Klik ind og læs mere i gruppen

Må flere oprette en gruppe for: Syg i _Bynavn_ kommune

 

Lars Nunnegaard har anbefalet dette indlæg.
Del på Facebook
05.09-2010 | 10:54 af Steen Hansen
Faktisk tror jeg det modsatte vil ske.
Ingen "forlösning" men derimod en kraftigere forhärdelse af behandlingen af de "diagnoser", hvilke er beskyttet.
Åbenheden og gennemsigtigheden vil forsvinde i de omhandlende kommuner, idet det i sidste ende drejer sig om de arbejdspladser, hvilke skal holde systemet (og således også de syge) oven vande.
 
 
05.09-2010 | 13:15 af Per Christensen
Hver sin tro.
Der er mang mdl. i grupperne allerede. Og disse kan politikerne ikke komme uden om. Synligheden af mdl. der skriver deres historier siger jo meget. Så jo! Det nytter at stå frem med sin historie! Fællesskab gør stærk.
 
 
05.09-2010 | 18:29 af Steen Hansen
Ja - heldigvis har hver sin tro. Endnu er det ikke blevet lovfästet at have en fälles, hvilket der faktisk ligger historisk bevis for, at der langt tilbage var.
Imidlertid vil jeg gerne knytte en kommentar til min opfattelse, som ovenfor anfört.
Kommunens forvaltning, sagsbehandlere, politikere og alle vi andre synes idéen er rigtig god, idet ved den sociale samvärsfölelse samt et "nyt" energi-flow måske kan bringe syge-statistikken ned.
Videre er det min opfattelse, at "sygdomsramte", der allerede er i kommunal regi har beskrevet et sygdomsforlöb, hvorfor der er udarbejdet et sygdoms-billede(lägelig dokumentation). Videre måske endda en plan mellem sagsbehandler/klient.
Jeg er af den opfattelse, at alle sagsbehandlere gör sit bedste og selv har sit bövl med at få sine intentioner for uddannelsen til at passe til virkeligheden.
Vi må håbe, at netop derfor sagsbehandlerne ikke bliver "lusen" for en ökonomisk politisk stramning i Kommunerne.
Du ved - lusen mellem 2 negle - :o)
Sluttelig anförer du "Fällesskab gör stärk". Vi er 100% enige, hvor man dog kan sige, at målet vel skal väre defineret. Som jeg forstår dit opläg, er det et forum, hvor den enkelte beskriver sin sygdom ?????
 
 
05.09-2010 | 18:36 af Steen Hansen
Nårh - nu har jeg "studeret" dit vedlagte link til Facebook - og må konstatere, at budskabet er politisk - däkket ind under behovet for hjälp.
Så forstår jeg bedre.
:o)
 
 
05.09-2010 | 21:00 af Per Christensen
Ja læsning af det hele fremmer jo forståelsen.
Det er syge borgere der kæmper for retfærdig og fair behandling i systemet.
En kamp mod politikernes kassetænkning på landsplan og kommunalt.
Mange sagsbehandlere er helt sikkert gode til deres job. Det er deres overordnede der skal sørge for at de følger love og regler.
Og her kommer så bl.a. kassetænkningen ind i den kommunale styrelsesform.
På landsplan skal og må reglerne og love laves om så borgere ikke mister hus og hjem m.v. - Hilsen En budbringer ;-)
 
 
05.09-2010 | 21:03 af Bitten B.
Kommunerne er jo nødt til kassetænkning, når pengene ikke rækker. Så folk må bare lade være med at stemme på VKO.
 
05.09-2010 | 13:23 af Thomas Egeskjold
Anbefalet.. og kan godt lide det lidt Guy faukes agtige logo. (v for Vandetta) som jo blev et symbol for kamp mod systemet. godt initiativ. desværre på facetube. ikke noget for mig. :O))
 
 
05.09-2010 | 20:53 af Per Christensen
Hejsa. Logoet er faktisk fra en fiktion serie i firserne der hed De besøgende = V for visitors.
Kunne jo også stå for Wictory ;-)
 
 
05.09-2010 | 21:04 af Thomas Egeskjold
Ja det har fået en del betydninger det " V " . og som du skriver, bliver det ofte brugt for Wictory.
De besøgende ? siger mig ikke noget. men det tror jeg da, jeg vil gøre noget ved. :O))
 
 
05.09-2010 | 19:59 af Lars Nunnegaard
Anbefalet.
Fortæller andre om det, da jeg kender enkelte, som er i klemme!
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Per Christensen

Er som skrevet intereseret i socialpolitik, og især inden for hvad der rør på sig i sagsbehandling af borgerne. - Er nu folkepensionist. :-) - Jeg er med til at kæmpe for en bedre sagsbehandling (og retssikkerhed) uden de såkaldte lægekonsulenters (Papirlæger.) indblanding, da de jo ikke skal stå til ansvar for deres bemærkninger og udtaelser i borgernes sager.

Har selv haft en langvarig kamp i forvaltningen. Kan læses via mine hp under min sag på www.depweb.dk. Støtter andre så vidt det er mig muligt på www.k10.dk m.fl steder.

Useriøse svar og indlæg der kan skade andre bliver anmeldt til avisen.dk

Handler mest om socialpolitik og den dårlige sagsbehandling der gives borgerne. Er med i kampen om social uretfærdighed over for borgerne. Ønsker bedre retssikkerhed i behandling af borgernes sager i forvaltningerne.

Indlæg | 3 | 3.671 | 94
Siden | 28. januar 2008 11:12
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites