Sokker, slips og sko
Altså, hvide sokker til mænd duer ikke, og slipset skal være bundet så spidsen lige rører livremmen, når du står op. Skoene skal se´følig være pudset, og sålen kontrolleret for - ja - øhhh!
Høje skævslidte hæle eller hæle, som ser ud som om, du aldrig laver andet end at gå på brosten, er næsten kønnere end, hvis du kommer vraltende i et par splinternye sko, som du ikke kan gå i.
Hår
Og ehhh, altså, så er der jo lige alt det vildtvoksende hår…såsom i ørerne, i næsen og over øjnene! Er skægget studset? Stikker der brystkassehår op over slipseknuden? Skælshampoo er opfundet, og en tid hos frisøren kan klares for 100 kr.
Øhh, sorte hår på benene under nylonstrømperne, som har det med at få dine ben til at ligne en harmonika skulle have fået dig til at tage en buksedragt på, og hår under armene ødelægger fuldstændigt det sexede/yndefulde ved din smukke spaghetti-strop-kjole.
Og det er altså en skam, at du ikke lige havde tid til at bruge pincetten til at fjerne de hår, som ikke var der, da du forlod damefrisøren med dine nye smukt formede øjenbryn.
Briller og negle
Husk, at andre også skal kunne se dine øjne - puds brillerne! Og for resten så har et klogt hoved opfundet sådan en sjov lille tingest - den hedder en neglebørste. UNDSKYLD!
Og nej, den gik ikke, du skulle altså have smurt nyt neglelak på eller i hvert fald fjernet det gamle, som er slidt lidt af på højre pegefinger
Parfume og Make-Up
Og kære kvinder og mænd nu-til-dags - smag og behag er forskellig! Det ER jo ikke sikkert at alle elsker din tunge favoritparfume, som uden besvær kan lugtes på 1 meters afstand! Makeup bliver lagt fordi det gerne skulle gøre dig både kønnere og mere festligt, MEN, sorte render under øjnene af mascare eller eyeliner er ikke kønt - heller ikke sorte klatter i øjenkrogene. Pudder, som sidder i klatter er ulækkert og en meget farvet læbestift, som er gået halvt af (sidder nok på glasset) er også træls at se på.
Tøj
Jeg ved ikke, hvad der er galt med mænds følesans, men nogen kan i hvert fald ikke mærke, at bukserne er gledet så langt ned, at underbukserne er synlige. Så tag dog seler på inden under skjorten.
Jeg ved heller ikke, hvad der er galt med spejle, når kvinderne kigger i dem. Nogen siger, at kvinderne, ved kig i spejlet, vurderer deres vægt 20 pct. forkert, og det er måske derfor, at én, som har tabt sig 3 kg men skulle have tabt sig 15 kg pludselig synes, at hun ser smart ud i stram tøj. Pssssst, prøv og sætte dig ned på en stol foran spejlet og med siden til....
Hvad irriterer dig ved andres udseende eller påklædning?