Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Flertallet for angrebskrig er væk

14. november 2007 08:36
Visninger  [810 ]   Debat  [10 ]

Flertallet for angrebskrig uden FN-støtte er væk

OPDATERING: Se Jyllands-Postens og Politikens behandling af historien!

Ny Alliance, Sambandsflokkurin og Tjóðveldisflokkurin har alle klart markeret, at Danmarks militære indsatser i udlandet skal forankres i FN.
Ny Alliance har stemt for den militære indsats i Afghanistan ud fra at det "hviler på et solidt mandat fra FNs Sikkerhedsråd".
Høgni Hoydal fra Tjóðveldisflokkurin har stemt imod et dansk bidrag til den multinationale sikringsstyrke i Irak. Lisbeth L. Petersen fra Sambandsflokkurin, der var tilknyttet Venstres folketingsgruppe, har om det samme spørgsmål beklaget, at hun ved en fejl blev talt med som tilhænger.
Sambandsflokkurin og Tjóðveldisflokkurin har sammen vedtaget et forslag i det færøske Lagting om, at alle tiltag mod Irak og Saddam Hussein skal forankres i FN. VOKs nye støtte Edmund Joensen fra Sambandsflokkurin er en del af dette flertal.
VOK har derfor ikke længere flertal for en dansk aktivistisk udenrigspolitik, der ikke støttes af FNs Sikkerhedsråd.

-------------

Politikernes forklaring på den konsekvente brug af vold som politisk middel er ofte, at det er det eneste værktøj, de har til rådighed. Fulgt op af spørgsmålet, om hvad oppositionen ville have gjort i stedet.
- Lad os dog i stedet finde løsninger sammen, for de militære indgreb har spillet fallit, fastslår Tom Vilmer Paamand fra fredsbevægelsen Aldrig Mere Krig. Der er ingen nemme løsninger, men vi ønsker at give politikerne bedre værktøj. En begrænset del af de militære budgetter kunne nemt betale forskning og udvikling af ikkevoldelige konfliktløsninger, gerne i et nordisk samarbejde mellem militær, nødhjælp og græsrødder.
- Vælg freden, siger Tom Vilmer Paamand. Måske kan dette Folketing finde bedre muligheder for konfliktløsning.

Del på Facebook
14.11-2007 | 08:59 af Frank Andersen
Ja, Foghs spillerum skrumper ind :-)
 
14.11-2007 | 09:11 af Mr. Pedersen
Jeps,

Lad støtte alle de onde diktatorer i verden.

De skal sgu have lov til at gasse folk hvis de vil.
 
 
14.11-2007 | 09:21 af Tom Vilmer
Viking - du har for længst vist, at du er helt uden for pædagogisk rækkevide. Anders Fogh sad i regering mens Saddam Hussein gassede kurdere. Det fik ikke vores nuværende statsminister til at afbryde det indbringende økonomiske samarbejde med diktatoren. Så jeg går ud fra, at din kommentar udtrykker støtte til Anders Foghs opportunistiske udenrigspolitik.
 
 
14.11-2007 | 09:33 af basse
Simpelthen utroligt, at Færinger og Grønlændere skal være med til at sammensætte vores regering. Husker tydeligt, da Nyrop købte deres stemmer for 7.000.000.000 kroner. Færingerne skal koncentrere sig om at bygge flere broer, da der sikkert er en enkelt lille ø, hvor der endnu ikke er bygget en til den enlige ged som står der. Og så skal de stoppe med at føre angrebskrig på vores statskasse, og klare sig selv.
 
14.11-2007 | 10:49 af Lars Nielsen
@ Tom Vilmer

Hvilken planet lever du på ?

Krigen i Adghanisten beror på et stor demokratrisk valgt flertal i Folketinget af: Venstre, konservative, Dansk folkeparti, Kristendomokraterne, socialdmeokratiet og Det Radikale Venstre.

Jeg har intet hørt om, at de ønsker danske tropper hjem.

Alt hvad du kriver er "neidalordur" eller oversat "bullshit".
 
 
14.11-2007 | 10:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
14.11-2007 | 11:16 af Tom Vilmer
Strangelove vrøvler for ofte, og skulle lære at læse på teksten, før han kaster sine kommentarer på. Jeg skriver intet om, at et flertal nu ønsker danske tropper hjem, for sådan er det desværre ikke. Et flertal har ganske rigtigt altid støttet, at Danmark deltager militært i missioner med FN-forankring.

Fogh-regeringen har tidligere kastet Danmark ud i krig, der ikke støttes af FN. Jeg bemærker blot, at hvis regeringens mulige samarbejdspartnere fortsætter deres hidtidige linje, er det slut med ulovlige angrebskrige.
 
 
14.11-2007 | 11:56 af Lars Nielsen
@ Jomfru5

Detr betyder rent faktisk "kolort"

@ Tom Villmer

endnu en gang vrøvl - Nyrup regeringen sendte danske soldater i kamp i Bosnien uden FN mandat, akkurat på samme måde som Ander Fogh via et demokratisk valgt flertal i Folketinget.

jeg gentager - "neidalordur"
 
 
14.11-2007 | 12:26 af Tom Vilmer
Strangelove forholder sig fortsat til alt andet, end den tekst han kommenterer. Socialdemokraterne var de første til at sende Danmark i ulovlig krig, hvilket jeg forøvrigt omhyggeligt har beskrevet i en anden blog.

Men hvis du gennemlæser Socialdemokraternes stemmeafgivning siden de kom i opposition, vil du se, at de er blevet hellige - og nu fastholder, at angreb skal forankres i FN.
 
 
14.11-2007 | 14:08 af Tom Vilmer
Arne Hansen havde her indsat en alenlang kopi af Naser Khaders grundlovstale 2003, "For ligesom at sætte Khader og Ny Aliances hykleri i perspektiv", da talen "viser en noget mere positiv holdning til bl.a. Irak krigen, end det Khader giver udtryk for i dag". Jeg vil opfordre Arne Hansen til at undlade sådant meningsløst overfyldning af andres blogs - lav dog en selv, og henvis til den.

Arne Hansen kunne rigeligt have nøjes med et kort citat, fx at Naser Khaders i 2003 mente, at "Det væsentlige for mig var at få stabilitet i regionen. Det kunne man aldrig få med Saddam Hussein ved magten".

Alligevel havde Naser Khader kort før denne tale stemt mod krigen sammen med Det Radikale Venstre. Jeps, politikere har det med at rotere som vejrhaner. Nu i 2007 støttede Naser Khader den militære indsats i Afghanistan, men kun fordi den "hviler på et solidt mandat fra FNs Sikkerhedsråd". Hvilket andre af Anders Foghs bedrifter ikke gør, og som Fogh altså ikke bør kunne finde støtte til hos Ny Alliance.
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Tom Vilmer
Jeg har lagt en masse tekster på FRED.dk, men blogger nu lidt her på Avisen.dk. Kommenterer også lidt rundt omkring, men ofte under lidt andre navne. Lidt lusket, men jeg gider ikke fodre Google alt for voldsomt med mit navn, der ligger rigeligt i forvejen :).
Indlæg | 5 | 5.616 | 88
Siden | 11. september 2007 12:40
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites