Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Mingler.dk og den moderne kunst

8. maj 2007 20:12
Visninger  [884 ]   Debat  [1 ]

Brugerne på blog- og debatforummet Mingler.dk har meninger om mangt og meget - også moderne billedkunst:

"For mig er kunst lig med en præstation, som kun meget få mennesker kan udføre, og så skal denne præstation/dette værk samtidigt kunne give mig en følelse inden i, som gør mig godt.

Jeg er ikke særlig kunst-interesseret, og opsøger det stort set aldrig selv. Faktisk så er jeg en temmelig kynisk og tør stivstikker, hvad angår kunst...og jeg gider ikke når andre taler om kunst, eller at frivilligt møde op og kigge på kunst. Og jeg har aldrig kunnet set noget fancy i at diskutere hvad den pågældende kunstner nu må have ment, med den "blå streg som sidder på tværs på en gul klat".

Det meste kunst jeg ved tilfældigheder har set, ligner bras og er fuldstændigt talentløs i mine øjne. Til gengæld er jeg dybt fascineret af Skagens-malerierne, som jeg har set på museet et par gange...(helt frivilligt, endda :)), og for mig kan et maleri malet til specielt mig med omsorg, være titusindfold mere kunst, end det alverdens kendte navne kan præstere.

Moderne kunst, er noget opreklameret fis :)"

Den pågældende debattør præsenterer sig under synonymet "Bjergløve". Vedkommende interesserer sig ikke en disse for billedkunst; men har alligevel mening nok til at kunne kloge sig på emnet. Det svarer vel objektivt set til at én, der ikke er istand til at koge et æg forholder sig aktivt til den højere gastronomi. 

Del på Facebook
08.05-2007 | 20:40 af Thomas Bruun
Jeg synes da, at temaet om den ´nærværende kunst´(til mig selv)samt ´kunst med umage´(skagensmalere) er interessant! Vel brugbare temaer på mange områder, hvor vi blander os. For tiden er individualiseringen jo slået hårdt igennem. "Min mening er enestående og alle I andre skal høre den". Taler man denne tendens imod findes der vel kun hovedrysten og smagdommer-pegefingre tilbage at forlyste sig med i debatten.

Opgiv ikke!

Rhombus sayz:

Vis din individualitet:skab fællesskab
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Lars S
Billedkunsten fylder det hele, sammen med litteraturen og musikken samt denne computer, som jeg ved meget lidt om
Indlæg | 30 | 19.639 | 17
Siden | 12. marts 2007 14:02
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites