Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Fighters & Lovers og Lille røde Anton i lånte fjer.

17. november 2007 10:00
Visninger  [1296 ]   Debat  [24 ]

Fighters & Lovers og Lille røde Anton i lånte fjer.

Både PFLP og FARC er, i mine øjne, begge deciderede terror- og morder- og narko grupper.

Man må erindre at frihedskæmpere hvis det havde været tilfældet med PFLP, ville udkæmpe deres slag i "Palæstina/Israel" og ikke i Jordan, Tyskland eller nogen af alle de andre steder hvor de har spredt terror, skræk og rædsel.

For FARC - der bl.a. også spreder død og elendighed over hele verden, via kokain gælder det samme. - En terror- narko- og voldsbevægelse.

 Danske frihedskæmpere tog jo ikke til Tyskland, Østrig og bare myrdede civile tyskere eller sprængte bomber der, eller andre steder og dræbte udskyldige, hvis det kunne undgås.

Derfor er det "fis i en hornlygte", samt direkte at kaste smuds på den danske modstandsbevægelse ved, at sammenligne disse morderbander med vore folk dengang.

Kommunisten Anton Nielsen, der optræder i lånte fjer, TV forleden fra foreningen med det noget misvisende navn ”Horserød-Stutthof”-fangerne, må man klart erindre hans fars venner var - specielt fra 18. august 1949 - 22. juni 1941:

http://youtube.com/watch?v=2TdCwudcFRk

den lille røde Anton var vel næppe født dengang.

Åh, herregud Anton Nielsen, jord og beton samt kommunist, har aldrig har været i nærheden af en KZ lejr men er bare en tilfældig kommunistisk lakaj, der har påtaget sig ”Kejserens ny klæder” og samtidig proselyt for DKP og for Enhedslisten:

http://www.arbejderen.dk/index.aspx?F_ID=44027&TS_ID=3&S_ID=40&C_ID=143

Det kunne have været overordentlig interessant, at se hans fars generalieblad i Sovjet, og hvilke artigheder der måske ligger gemt der!

Naturligvis har jeg dyb respekt og medfølelse for alle KZ-fanger, af enhver observans, og deres skæbne, men absolut ikke for folk som, som den små Anton Nielsen der fører sig falskt frem, i fars lånte fjer. 

Min farmors mand, nøjedes ikke bare med at rende rundt og spille kommunist under 2. Verdenskrig, som om det i sig selv er nogen BIG DEAL, men han sejlede i Allierede konvojer over Atlanten, og blev vel torpederet 3-4 gange og overlevede, men det er en anden historie – som jeg hverken kan eller vil smykke mig med.

Men stolt af, af at der også fandtes mange sådanne danskere, – det er jeg. 

Desværre blev søfolkene i Allieret tjeneste alt for hurtigt glemt af Staten, efter krigen.  Næsten som vore hjemsendte soldater idag, der selv kan slås med pdyken samt kommuners og regioners smålighed og støtte..

At den lille Anton elsker at køre med lånte fjer viser nedenstående opråb om jagten kommunister:

http://www.apk2000.dk/netavisen/artikler/global_debat/06/0125_underskrifter_appel_stop_heksejagten.htm

Anton vil så gerne give det indtryk, at de fleste har en masse med modstandsbevægelsen at gøre, tværtimod det er de for unge til, så det er blot de sædvanlige ræve røde kommunisiske proselytter, socialister, samt nogle få ”LENINS nyttige idioter”.

I min verden er der politisk fri jagt på kommunister, nazister og islamister 24-7-365, og deres gerninger og ofte perfide meninger og holdninger.

Det samme gælder "socialister", forstået som i SED - Socialistische Einhetspartei Deutschland, og endvidere "demokrater" som i DDR - Deutsche Demokratischge Republik.

Del på Facebook
17.11-2007 | 10:38 af Lars Nielsen
Skulle Lille Anton - jord og beton, være blevet ked af det, så her en lille en til opmuntring:

http://youtube.com/watch?v=979rVLhiT0E
 
 
17.11-2007 | 11:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.11-2007 | 11:06 af basse
Ret skal være ret. Kommunisterne var nogle af de første, som indledte modstandskampen mod tyskerne i Danmark. Men deres mål var ikke alene at smide tyskerne ud. Der mål var at smide tyskerne ud, overtage magten og indføre dikatur efter russisk mønster. Så derfor fik de stort set ingen våben af de allierede og måtte klare sig selv.

Efter krigen lod man kommunisterne være og retsforfulgte istedet de frivillige, som havde deltaget i kampen mod kommunisterne, hvilket var en stor fejl. At gå I krig mod kommunisterne var rigtigt set, da kommunisme er en endnu større fare end nazisterne. Havde verden været smart og ikke politisk korrekt havde man gået i kødet på russerne, da nazisterne var blevet blæst til atomer. Man havde bomben og kunne med lethed demontere det kommunistiske styre i Sovjetunionen og taget de andre bagefter. Kommunister rundt om i verden kunne efterfølgende indfanges, og sættes for domstole sammen med nazisterne. Dette kunne have sparet verden for megen sorg efterfølgende - og vi ville have været sluppet for de 80.000 EL idioter vi har nu, da kommunisme så officielt ville have været lige så ildehørt som nazismem. Hos normale mennesker er det dog ildehørt (faktisk 98% af befolkningen herhjemme), men folketinget skal stadig trækkes med dem.  

Som Anton skriver er der desværre ikke en regulær klapjegt på kommunisterne. Se hvordan de muntrer sig her på siderne. De hævder godt nok, at de ikke sådan er "rigtige" kommunister, men det er kun fordi, at kommunismen døde i slutfirserne. Nu har de kastet sig over en anden "isme", som er lige så farlig, nemlig islamisme som er lige så totalitær og udemokratisk som deres drømmeregime. Et er det er kvalmende at se dem her på siderne, men det er fanme mere krænkende, at de kommunistiske møgdyr sidder på pladser i demokratiske parlamenter rundt om i Europa. Kommunister i demokratiske parlamenter - det passer bare ikke sammen.
 
17.11-2007 | 11:18 af Lars Nielsen
Jomfru5

Du skulle også have været alle de steder med systemer som Lille Anton advokerer for.
 
 
17.11-2007 | 11:31 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.11-2007 | 11:33 af steffeng40
 
17.11-2007 | 11:50 af cut the crap
Ad Strangelove, som siger: "I min verden er der politisk fri jagt på kommunister, nazister og islamister 24-7-365, og deres gerninger og ofte perfide meninger og holdninger.":

Som det liberale menneske jeg er, vil jeg påpege at det hverken er liberalt eller demokratisk, at jagte mennesker der har en anden politisk observans end den man selv har. Den slags minder mig om Sovjetunionen, hvor alle former for uenighed, blev betragtet som en afvigelse, og metoder, man langt fra kan kalde demokratiske, blev brugt til at bekæmpe afvigerne. Dit forsøg, Strangelove, på at retfærdiggøre din brug af de samme totalitære og antidemokratiske metoder, som Østblokken praktiserede(i din jagt på alle der ikke er nationalkonservative og ikke støtter USA, Israel) er ynkeligt. Nationalkonservative som dig, er selv kollektivister af værste skuffe og ikke sjældent decideret socialistiske. De hylder ideen om at staten skal forsvare en af dem defineret national kultur. Den slags mennesker bryder jeg mig absolut ikke om. Din kultur skal du bestemt have lov til at have i fred, for dig selv. Men hvilken kultur andre har rager ikke dig og dine højrenationale/nationalkonservative venner.

Den kollektivistiske kommunisme, blev en fiasko fordi den havde alt for mange fejl. Den kollektivistiske højrenationalisme vil falde af samme grund.
 
17.11-2007 | 12:55 af Ove Nielsen
Goddag Cut the crap

Dejligt at læse et fornuftigt midtersyn

en velskrevet og rimeligt sansynlige anskuelser.

Antagelser og fordomme - står vist ofte foran her

Således tyder div skriverier da rimeligt sansynligt på

Det er jo kedeligt - set i dialogens ånd

Men sådan er der jo såmeget

mvh  confucius
 
 
17.11-2007 | 13:04 af Ove Nielsen
Hej min lille Jomfru5

Se dette Citat :

"Tilbøjeligheden til at gå over gevind er kraftigt forøget, hvis man er beruset.

Det gør ingen væsentlig forskel, om beruselsen skyldes en ideologi eller alkohol.

Det er såmænd ganske sansynligt -Der står højrefløjen sandelig ikke tilbage for - venstrefløjen - det - ses jo - herinde

Der virker de mange gange - som de mest "berusede"

hvis man betragter de forskellige skriverier

Det er min mening

Begge sider - er ret "gode" til at - Overantage

Det mener jeg ligeledes

Der er så "midterkernen" (anset som størst)- af forskellige debattører - der "prøver" at holde sig - til det rimelige

Således ser jeg det

Men - jeg kan da tage fejl - det er bare min mening

mvh  confucius
 
 
17.11-2007 | 13:08 af justice
cut the crap,

Fremragende, særdeles fremragende. Men husk nu; for zionisten Strangelove, er sandheden meget ilde hørt.

Kollektivistiske -ismer som f.eks.; højrenationalisme, fascisme og zionisme/nazisme kan trives et vist stykke tid, for derefter at ødelægge sig selv p.g.a. sin iboende dumhed.
 
17.11-2007 | 14:08 af Thomas Proctor
@strangelove,

Som sædvane har du ikke sat dig ind i tingene. Du glemmer at det brutale styre i Columbia myrder venstreorienterede, fagforeningsfolk og menneskerettighedsforkæmpere i tusindtal.

Du glemmer at de danske frihedskæmperes forening også, i sympati med F+L, har støttet FARC - men hvorfor tror du ikke de er anklaget? Kan det have med at gøre at man vil kriminalisere den yderste venstrefløj men ikke vil anklage nogen som Fogh gerne vil holde sig venner med..

http://modkraft.dk/spip.php?page=nyheder-artikel&id_article=6697

http://www.fightersandlovers.blogspot.com/
 
 
17.11-2007 | 14:46 af basse
Problemet er stadig, at kommunismen fortsat viser sit grimme facistiske fjæs. Hvem er det som udøver demokrati gemmen terror, vold, mordforsøg, plyndring og brandstiftelse? Ikke nogen fra højrefløjen. Den dag kommunisterne kan vise, at de kender demokratiets spilleregler kan vi måske tage dem alvorligt og tro på, at de har lært noget, at de har ændret sig. Men der er fanme lang vej endnu, da de er akurat så voldelige og udemokratiske som de altid har været.
 
17.11-2007 | 14:53 af Lars Nielsen
@ cut the crap

Why don t you just cut the crap. Jeg jagter ikke mennesker personlig, jeg jagter højest nogle, i miner øjne, tememlig morbide of perfide holdninger, der udpræget trives i Nazistiske, kommunistiske, islamistiske og andre autotitære samfund og kredse.
 
 
17.11-2007 | 14:56 af Lars Nielsen
@ ESP

Det er muligt at styret i Columbia ikke er perfekt eller i vore øjne demokratisk og frit, men det gør sgu ikke en narko- morder og terror organisaiton som FARC hvid.De spreder død, ødelæggelse og elendighed verden over med deres skide kokain.

For PFLP  gælder det jeg har skrevet.

Glem det!
 
 
17.11-2007 | 14:57 af basse
@ExtraSensoryPerception

Der er ikke noget som hedder "danske frihedskæmperes forening", så det er noget sludder. Der er noget, som hedder "horserød-stutthofforeningen", som åbenbart støtter FARC. Det er en forening, som de røde nu har overtaget og er for kommunister som blev arresteret i 1941 i forbindelse med Operation Barbarosa. Min afdøde far var frihedskæmper og indtil sin død i 2004 særdeles aktiv i diverse klubber.  Du skal ikke blande frihedskæmperne ind i dette her, da ikke mange af de gamle frihedskæmpere støtter kommunisterne. Min far og de fleste modstandsfolk så på kommunisterne med de samme øjne, som de så nazisterne. Altså en kræftsvulst som skal bekæmpes med alle midler.
 
17.11-2007 | 14:59 af Lars Nielsen
Lille Anton i lånte fjer - den swed vist ?
 
 
17.11-2007 | 16:49 af justice
Så så, Strangelove, rolig nu. Bare fordi der er nogen der kommer for skade at sige noget helt rigtigt, er der jo ingen grund til at blive trist. Ta´ en tudekiks..

Mht. din sidste kommentar - som man plejer at sige: Tyv tror hver mand stjæler ;)
 
17.11-2007 | 17:58 af faakdanmark
Frihed til Fighters and Lovers. Befrielskæmpere er IKKE terrorister. Vend hellere vreden mod halvfascister, som Strangelove. Hvis hans slags kom til magten, så ville i fandme se vold, mord og tortur!!!
 
 
17.11-2007 | 21:30 af Lars Nielsen
@ faakdanmark

FARC er jo netop en halv- eller helfascistisk gruppering der spreder død, via vold, terror og sin narko både i og udenfor Columbia.
 
 
17.11-2007 | 21:31 af Lars Nielsen
@ justice

Er du som Asma Abdol Hamid også agent for Mossad ?
 
 
17.11-2007 | 21:40 af faakdanmark
Af netop disse narkogrunde er jeg skeptisk overfor FARC. Hvad FARC ellers foretager sig ser jeg mere eller mindre som frihedskamp, men civile ofre kan aldrig retfærdigøres. Jeg er dog heller ikke i tvivl om at der er manipuleret med sandheden og at FARC har fået skylden for attentater, som ikke var deres værk, men snarere AUC, som er en paramilitær gruppe, inddirekte støttet af Columbias regering og dermed også USA.
 
 
17.11-2007 | 21:42 af faakdanmark
Og længere ude- Danmark...
 
 
18.11-2007 | 11:55 af Lars Nielsen
FARC AKTIVITETER:

http://en.wikipedia.org/wiki/Revolutionary_Armed_Forces_of_Colombia#Activities

derudover, Farc og 25 tons kokain i Europa:

http://www.sueddeutsche.de/panorama/artikel/328/112216/

PFLP: væbnede angreb:

http://en.wikipedia.org/wiki/PFLP#Armed_attacks_of_the_PFLP

og tillæg så også Blekingegadebanden - alle medskyldige i bla. Politimord i Danmark også.

Hvis disse to terror og morder bander samt organisationer er "frihedsbevægelser", der tåler bare det mindste eftersyn og samenligning med den danske modatndsbevægelser er min bagdel en vandcykel.
 
 
18.11-2007 | 23:39 af Lars Nielsen
At kommunister og kommunistiske grupper, fagforeninger, lande, perosnen ubrydeligt støtter hinanden, blev vedtaget allerede på den 3. Inter-nationale, den 4. marts 1919.

Så når danske kommunister og medløbere støtter andre kommunistbevægelser, lande, ideer, personer eller faggrupper ligger det medfødt i hele den kommunistiske ide, med så at forsøge legitimere gruppernes virke, uanset om sådant foregaår ved vold, terror eller anden grov kriminalitet.

Følgelig er der intet overraskende i at dele af 3F, FoReningen Horserød-Stutthof ved kommunisten Anton Nielsen, Enhedslisten, SUF og andre kommunister bakker hårdt op bag både FARC, PFLP,  akkurat som man støttede alt hvad f.eks Che Guevara, Fidel Castro, Josef Stalin, Kim il Sung, Kim jong Il, Hugo Chaves, Vladimir Putin, har foretaget sig, og endvidere fanatisk stod 100% bakke op bag Samarbejdskomiteen for Fred og Sikerhed, en anden KGB operation via Geneve, alt hvor hensigten helliger midlet mod målet:

PROLETARIATETS VERDENSDIKTATUR.

==============================

Støtten til aftalen af 18. august 1939 var lige så helhjertet som alt ovennævnte:

http://youtube.com/watch?v=2TdCwudcFRk

aftalen holdt kun til 21. juni 1941, blot fordi Adolf Hitler snød på vægten.

At sammenligne eller opfatte kommunisme og/eller socialisme med vort danske frie plurale demokrati og ytringsfrihed, er en uhyrlig fejltagelse eller opfattelse der i sig selv næsten bør være kriminel og strafbar.
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 38 | 67.987 | 7742
Siden | 26. april 2007 11:50
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites