Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Tidens skældsord savner kreativitet

30. november 2006 19:59
Visninger  [3844 ]   Debat  [7 ]

 

OK, nu spørger jeg bare sådan lige ud; Hvad i alverden blev der af særprægede skældsord som ogginok, åndsbolle, pikantilope, skvaddermikkel, kvabodder, nossefår, frotteist, pikanjos, herre-spasser, skodhovede, brian, ådsel, møgøre, paphovede, platugle - osv. (Find gerne selv på flere)

Jeg synes, det er blevet alt for kedeligt at svine andre folk til - eller jeg mener selvfølgelig; at høre andre svine hinanden til (for det første gør jeg selvfølgelig ikke). Det er som om, at det eneste, man efterhånden kan råbe efter hinanden er fucking-etellerandet. Piger er fucking ludere, drenge er fucking bøsserøve - eller narrøve. Eller bare "fuck dig, nu har du fucked op igen". Fuckhovede.

Man hører det på arbejdet, i trafikken, på gaden... sågar småbørn svælger i fucking-formuleringerne, hvilket jeg i øvrigt oplevede på Rantzausgade på indre Nørrebro i sommer. En flok skoleelever passerede gaden, en af dem en yndig lille pige med langt, mørkt krøllet hår, der åbnede sin lille kønne ca. 8-årige mund og brølede: "Dit fucking svin, mand, jeg dræber dig i morgen". Hvortil den søde lille jævnaldrende dreng, til hvem udråbet var stilet, svarede; "jaah, ja, fuck dig".

Så tak, siger jeg lige. Fra den aldersgruppe havde jeg nok nærmere ventet noget i retning af "din dumme spasser, du tisser i sengen om natten". Men det er måske også bare mig, der er ved at være oppe i alderen.

Nu kan det godt være, at det er barnligt at kalde andre folk for pikantiloper og åndsboller, og at det er helt politisk ukorrekt at kalde folk for spassere. Og jeg medgiver, at udbrud a la Kaptajn Haddock muligvis er en anelse forældede (landkrabber, hundehoveder) - men det er sgu da mildt sagt ukreativt altid at falde tilbage på fuck!

Kom nu ind i kampen. Åndsbollerne og pikanjoserne tilbage i de danske verbale overfald! Tak.

 

Del på Facebook
01.12-2006 | 12:59 af Anne Pihl Rasmussen
Jeg holder nu meget af at mumle "sure løg" ned i tastaturet.
 
 
01.12-2006 | 13:35 af Thomas Petersen
Du glemte røvguitar
 
 
01.12-2006 | 13:37 af Thomas Petersen
og er forleden fik jeg at vide at jeg kunne "rende og hoppe", hvilket jeg finder utroligt charmerende selvom det var en skideballe fra hjemmefronten.
 
 
01.12-2006 | 14:40 af Stine Bjerre Herdel
@ Helle

Jamen jeg tror egentlig heller ikke, at jeg vil advokere for, at vi skal sige grimme ting til hinanden. Men når vi jo så endelig gør det (for du må vel indrømme, at det sker en gang imellem) så ville jeg ønske, at vi kunne bringe en anelse mere humor og nuance ind i det. Det andet er så grimt og hårdt - og fantasiløst.

Jeg vil hellere høre en 8-årig råbe "røvbanan" end "fucking luder".

@ Røvguitar! Den er god. Havde glemt den. TAK.

PS: Min kollega oplevede en gang, at en gammel dame råbte "FY" - efter at have skældt ham ud i telefonen. Det er faktisk en  fantastisk vending, der ellers er gået lidt i glemmebogen.

Og man kan blive slemt overrasket, når man som ham for længst har passeret de 30 - og så bliver fy et et af :-)

Han fik næsten røde ører...
 
 
01.12-2006 | 16:28 af Stine Bjerre Herdel
@ Alpha

Æh - altså i virkeligheden er frotteist nok ikke så sigende for, hvad man kan betegne som "generelle skældsord". Det var noget, som jeg og en flok veninder af uransagelige årsager brugte i vores glade ungdom. Nok fordi, vi havde læst for meget Rune T. Kidde, som yndede at slynge om sig med sorte vendinger af den art.

"Frotteist" skulle efter sigende være en, der elsker at gnubbe sig op ad alt muligt. ved ikke, om det er sandt.

I øvrigt en fantastisk opfinder af avancerede skældsord og super barnlige skælds-udtryk som "din gamle vante fyldt med mugne løg"... (dog ikke dem i nylonshorts... tror jeg. Urgh!)
 
 
01.12-2006 | 16:54 af Thomas Petersen
Det er blandt andet derfor at man kun kan elske Anders Maddesen for at have revitaliseret det danske sprog. Han er i sandhed en sprog kunstner.
 
 
01.12-2006 | 16:54 af Thomas Petersen
Det er blandt andet derfor at man kun kan elske Anders Maddesen for at have revitaliseret det danske sprog. Han er i sandhed en sprog kunstner.
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Stine Bjerre Herdel

CV

Tidligere:
Ritzaus Bureau, Yahoo Nordic, Forskerparken CAT, freelance JP, Berlingske Busines, Nyhedsredaktør, Avisen.dk

NU: journalist og rådgiver, Kontrabande

Indlæg | 20 | 29.287 | 127
Siden | 4. oktober 2006 10:10
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites