Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

»Naboer på Nørrebro«: brug rockermetoder mod de autonome

7. september 2007 09:48
Visninger  [13451 ]   Debat  [26 ]
»Naboer på Nørrebro«: brug rockermetoder mod de autonome
4. Sep 2007
Borgergruppen »Naboerne på Nørrebro«, der tidligere slog sig op på modstand mod Ungdomshuset på Jagtvej 69, opfordrer nu til at tage ved lære af rockere og »2. G’ere« og smide »de autonome på porten«. Tidligere har gruppen ellers ville smide både rockere og indvandrerrødder ud af bydelen, ligesom den opfordrer til boykot af Enhedslisten. Torsdag indkalder Naboerne til »fredelig demonstration«.
Det er miksede signaler, der udsendes fra den selvbestaltede borgergruppe med navnet »Naboerne på Nørrebro«. På gruppens hjemmeside opfordres på den ene side til at tage ved lære af »rockerne i Jægersborggade« og »2. og 3. G’erne i Blågårdsgade« og smide de autonome ud af Nørrebro.

Paradoksalt nok sker opfordringen til de voldelige metoder med udgangspunktet: »Vi vil ikke tolerere flere gadekampe på Nørrebro«.
"Naboerne på Nørrebro" vil åbenbart gerne have rockere i deres bydel
Del på Facebook
07.09-2007 | 10:17 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.09-2007 | 10:21 af Mr. Pedersen
Der er da intet nyt i at man må slås for at opnå fred - forskellen mellem "naboerne" og venstreekstremisterne er, at den ene gruppe kæmper for at opnå fred...

Men at forstå den forskel kræver jo at man ser fred som en god ting...
 
 
07.09-2007 | 11:25 af Lars Nielsen
@ Steffen

Jeg ville formentlig indgå aftaler med Rockere, Jonni Hansen og Fanden selv for at få voldspsykopaterne ud og totalt væk fra Nørrebro.

Forudsat de selv fiser af efter endt arbejde.
 
 
07.09-2007 | 11:27 af Steffen Nielsen
@Strangelove

Hvordan kan det være, at det ikke overrasker mig, at netop du ville det.
 
07.09-2007 | 11:31 af Steffen Nielsen
Pointen med min artikel er netop, at "Naboerne på Nørrebro" gerne ser krig i deres gader, da de har en helt anden politisk agenda.
 
07.09-2007 | 11:40 af Mr. Pedersen
Det er da ellers tydeligt for mennesker med en IQ på over 61 at de egentlig bare ønsker at blive ladt i fred...
 
 
07.09-2007 | 12:12 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.09-2007 | 12:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.09-2007 | 12:27 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.09-2007 | 12:28 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.09-2007 | 12:45 af Henrik Clausen
Naboerne fortjener mere kontant opbakning fra politisk side, så de ikke forfalder til den slags trusler.

Specielt ville det være godt hvis Socialdemokraterne, der jo er grundlagt som et arbejderparti med rødder netop i Nørrebro og tilsvarende kvarterer, havde taget sig sammen og bakket op om protesten mod vold i gaderne.

Men det vil de fine akademikere, der i dag befolker Socialdemokraternes kontorer, nok ikke nedlade sig til. Man kunne jo blive uvenner med nogle voldelige venstreekstremister, der besætter deres kontorer. Så må almindelige borgeres bekymringer komme i anden række.
 
 
07.09-2007 | 12:55 af Lars Nielsen
@ Steffen Nielsen

Nu er det jo ikke naboerne på Nørrebro, der i årevis har terroriseret Nørrebro og ganske specielt diverse vinduesruderm kastet med brosten eller sat ild til biler.

Naboerne på Nørrebro vil have fred for dine venner og vandaler - NU!

NUL HUS - NUL OFFENTLIGE PENGE OG SKRID NØRREBRO!
 
 
07.09-2007 | 12:58 af Hardy Mathiasen
De faar vel bare lidt af deres egen medicin igen.

Min sympati ligger helt sikker hos beboerne paa noerrebro.

Hvis jeg har forstaaet det rigtig har de autonome en fond i ryggen med 12 milioner.

Ogsaa fik de tilbudt noget af en skole i stevnsgade.

Men det sagde de NEJ til.

Hvorfor skal de have tilbudt noget nyt naar de ikke kunne bruge skolen i Stevnsgade?

Man kan altsaa ikke faa sin vilje igennem med voldelige optoejer.

Lidt lige som smaa boern bliver ved med at skrige til de faar deres vilje.
 
 
07.09-2007 | 13:00 af Bjarne Thyregod
Ja og af dette kan vi så konstatere at LNielsen (Strangelove), Jacques d biann, Peter, den sidste viking går ind for vold hvis det bare er deres fjender der udsættes for volden.

Og Henrik Ræder Clausen og Jan Eskildsen 8troede at han havde trukket sig fra debatten igen igen) ikke forholder sig til det skrevne, nemlig at udbryderne af Foreningen "naboerne på Nørrebro" som kalder sig det samme som foreningen, støtter voldsanvendelse.
 
07.09-2007 | 13:06 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.09-2007 | 13:27 af Henrik Clausen
"Ikke en venstreorienteret kommentaR FØR NU."

OK, så lad os tage en:

Stalin

Tilfreds?
 
 
07.09-2007 | 13:28 af Henrik Clausen
"ikke forholder sig til det skrevne"

Man skal kigge dybt i kommentarerne for at opdage det. Hovedartiklen nævner det ikke.
 
 
07.09-2007 | 14:00 af Hardy Mathiasen
De terrorister/ballademager fik vist nok tilbudt en del af en skole i stevnsgade,men sagde nejtak

Og efter hvad jeg har laest har de en fond med 12milioner,saa synes jeg det kun er rimeligt at de selv kommer til lommen.

Jeg vil gerne vaere fri for du sletter mit indlaeg steffen.

Angaaende balladen med beboerne paa noerrebro synes jeg helt afgjort sympatien lige hos beboerne.

Det er da kun ret og rimeligt at dem der bor paa noerrebro kan bevaege sig rundt uden at blive ramt af en benzin bombe eller en brosten i hovedeet.

Eller maaske slaaet i hartkorn med helvedes ynglen fra Jagtvej 69.

Vil stadigvaek bede dig om at undlade at slette mit indlaeg.
 
 
07.09-2007 | 14:02 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.09-2007 | 14:12 af Hardy Mathiasen
@Henrik Ræder Clausen

Uanset hvem der bevaeger sig rundt paa Christiansborg idag er de vel akademiker?

Okay Pia kjaersgaard var vist hjemmehjaelper?

maa siges at vaere positiv.

Jeg tror den sidste rigtige arbejder var Anker Joergensen,al respekt for ham.
 
 
07.09-2007 | 14:15 af Bjarne Thyregod
Jacques d biann - hold op hvor er du dog dygtig - Bjarne Thyregod bliver til Bjarne Thyredum. Virkelig en af de højreekstremes intellekter der har slået til her.

Ja du kan kalde det fri fortolkning at jeg skriver at du støtter vold så længe det er vold rette mod dine fjender.

Citat Jacques d biann: "Hvis de autonome får taget "deres" gader med vold, er det jo bare poetisk retfærdighed."

Kald du det bare misfortolkning og manipulation - set i konteksten er der vist ingen tvivl om meningen. Du støtter vold rettet mod dine modstandere.

PS hvad har jeg gamle mand med "jeres gader" at gøre - jeg skriver vel heller ikke at "din åndelige leder Johnny Hansen" er sat i fængsel.

Alle disse ubegavede manipulationer.
 
07.09-2007 | 14:18 af Henrik Clausen
Ja, jeg har faktisk respekt for Anker, på sin vis. Er uenig i mange af de ting, han har gjort, men det er uvedkommende. Der er ingen tvivl om at han gjorde det af et godt hjerte og en oprigtig vilje til at gavne den arbejderklasse, han selv var udsprunget af.
 
 
07.09-2007 | 14:25 af Hardy Mathiasen
@Bjarne Thyregod med flere:o(((

Jeg tror godt folk snart er klar over at lederen af hjemmesiden for naboerne paa noerrebros er ude i kulden.

Men det aaendre ikke en skid paa alt det lort beboerne af den tidliger adresse Jagtvej 69 har svinet noerrebro til med.

Saa indse det dog
 
 
07.09-2007 | 17:11 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.09-2007 | 19:43 af Bjarne Thyregod
Jakob A

Jeg tror at både Steffen og jeg går imod brug af vold, men vi er istand til såvel at læse som at tænke.

Denne demonstrations gruppe har nogle bagmænd der ikke har noget bud på løsninger men som bare har stået for en konfrontationssøgende linie fra dag 1.

Har du ikke læst det indledende indlæg, der netop handler om denne borger gruppe - som Steffen jo direkte påviser opfordrer til at følge voldelige eksempler.

Baggrundsgruppen med Martin Stahl, Christian Bondorff, David Pontoppindan (tidligere KU-formand) har hele tiden kæmpet for at få Ungdomshuset nedlagt, for at forhindre at de fik et andet sted (Stevnsgade), for at smide indvandrere ud fra Blågårds Plads osv osv.

Jeg og Steffen (tror jeg) kæmper for atfinde en løsning så fremtidige konflikter undgås, g det betyder altså at der skal etableres et Ungdomshus snarest.
 
09.09-2007 | 19:53 af Naboerne på Nørrebro
Naboerne på Nørrebro bandlyser skubber

Den person, som overfusede og skubbede til en aktivist under naboernes demonstration for fred på Nørrebro, bliver bedt om at holde sig væk fremover.

http://politiken.dk/indland/article376914.ece
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 55 | 93.138 | 960
Siden | 23. februar 2007 20:56
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites