Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Ryg den rent

7. maj 2007 21:57
Visninger  [504 ]   Debat  [0 ]

Rygeforbud er det ok eller er det statens indblanding i privatlivets ukrænkelighed?

Hva synes I....?

 

Fra tv2.dk......

 

Dårlige tider for de irske pubber

Det kan godt være at vi elsker dem herhjemme, men den traditionelle irske pub med levende musik, mørkt øl og en varieret alderssammensætning har trange kår i hjemlandet.

Faktisk er de irske pubber blevet så upopulære, at flere pub-ejere har måttet lukke på grund af svigtende omsætning. Det skriver BBC.

Antallet af alkoholbevillinger er gået jævnt ned af bakke de seneste år. Ifølge en undersøgelse lukker der i gennemsnit en pub om dagen i Irland.

Det er særligt de unge, som bliver væk, og mange spørger sig selv, om den irske drikkekultur er ved at ændres. Det bliver stadig mere normalt at feste derhjemme, og når man så tager i byen, er det ikke for at besøge den lokale pub, men for at tage ind til storbyen.

Andre hævder, at de dårlige tider skyldes det rygeforbud, som blev indført for tre år siden.

Del på Facebook
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Nej tak til formynderi og fratagelse af vore basale rettigheder. Nej til overvågning og mistænkeliggørelse.
Indlæg | 5 | 3.255 | 9
Siden | 17. april 2007 07:47
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites