Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Catch 22

27. april 2007 17:32
Visninger  [588 ]   Debat  [5 ]

Det er valget mellem pest eller kolera. Den sorte racist-regering VKO blackmailer hippie-paradiset fristaden med en typisk catch 22. Hvad enten de vælger det ene eller det andet vil vi opleve det samme ragnarok som ved rydningen af Ungdomshuset på Nørrebro. Når christianitterne er bekymrede for deres "retssikkerhed" ved de inderst inde at denne term ikke eksisterer mere i pianist-helvedet vi lever i. Retfærdighed og tolerance har de sorte allerede effektivt elimineret, som skakbrikker bliver de forskellige røde symboler ødelagt en for en.

Lur mig ikke om facisterne på tinge vil vente med rydningen til efter et valg. Rydningen af jagtvej 69 var blot en generalprøve for blodhundene og skråremmene. De rødes magtbastion DR er allerede nede for fuld tælling, og staden står for tur næst på de sortes ønskeliste. Køreplan for normalisering - sikke fine ord for ødelæggelse og magtmisbrug....

Hvor er det bare trist....

 

Fra politiken:

 

http://politiken.dk/indland/article293618.ece

 

 

uddrag af artiklen...

 

Selv om staten har givet Christiania kort frist til at tilslutte sig køreplanen for normalisering af fristaden, lykkedes det heller ikke i går christianitterne at nå til enighed.

Christianitterne har sagt, at de gerne vil gå med i normaliseringsaftalen, men ikke trække deres flere hundrede privat anlagte retssager mod staten tilbage.

Staten har derimod sagt, at den kun vil samarbejde med Christiania, hvis retssagerne deponeres. Ifølge finansminister Thor Pedersen (V) kan christianitterne dog godt nå at komme med, hvis de hurtigt giver køb på de sidste punkter, der skiller parterne.

Møde uden resultat
På et møde på fristaden i går diskuterede christianitterne, hvordan de skal forholde sig til statens udmelding.

»Dialogen fortsætter, men der er ikke kommet noget slutresultat«, siger medlem af Christianias pressegruppe Britta Lillesøe.

»Der er forståeligt nok mange, der er bekymrede for deres retssikkerhed«, siger hun.

Del på Facebook
27.04-2007 | 18:13 af Mr. Pedersen
 
 
27.04-2007 | 18:17 af spækmand sam
Jødisk kapitalfond?? Er du nazist ligesom pia og co?
 
27.04-2007 | 22:37 af Lars Nielsen
Nedlæg Christiania, ryd området med bulldozere og opfør ejerlejligheder eller virksomheder ogt fabrikker på området hvor man kan få rigtigt lønnet og beskattet "arbejde" med moms og det hele i 37 timer om ugen,noget ikke mange Christianitter vist har prøvet.
 
 
27.04-2007 | 23:42 af steffeng40
Strangelove, du har en perverteret ide om, hvad et samfund går ud på. Det liberalistiske helvede er heldigvis igen på retur.
 
28.04-2007 | 09:55 af Lars Nielsen
@ Steffen40

Jeg er ikke liberalist, og modtander af kommunisme  eller socialisme - iøvrigt giver jeg ikke så meget for -ismerne så det gør noget.

Jeg mener jeg er for anstændighed, lovlighed, og medmenneskelighed og imod unødigt nasseri eller snylten på samfundet.
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Nej tak til formynderi og fratagelse af vore basale rettigheder. Nej til overvågning og mistænkeliggørelse.
Indlæg | 5 | 3.251 | 9
Siden | 17. april 2007 07:47
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites