Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Vild med anstædighed hvis det ikke er for meget at bede om.

16. oktober 2010 02:54
Visninger  [518 ]   Debat  [1 ]

Efter en ret hektisk torsdag for Michael Rasmussen om noget  - der nok viser sig endnu engang at være den berømte/berygtede orkan i et fingerbøl - var jeg sikkert som mange andre med på kigger fredag aften i vild med dans. Vi sku jo se om de såkaldte nye opsigtvækkende oplysninger som programmet LPS på TV2 torsdag aften stolt kunne fremvise med næsten blå skæg, hat og briller med deres fremskudte mand i de udkanten af Wien i Østrig, gav den ønskede effekt. Nemlig om TV2 med eneret og monopol på "sandheden" om Michael Rasmussen kunne afsløre og få MR til at bryde sammen og tilstå hvad 3.part i en sag havde udtalt sig om, ejer af en blodcentrifuge, bloddoping osv osv.

I interviewet som LPS´ udsendte Christian Høgh Andersen med MR i torsdags og som TV2 News heftig gentog igen og igen hele fredagen så man desværre en meget tabloid fremgangsmåde - nærmest som et forsøg på at efterligne Operation X og dennes vært Morten Spiegelhauer.

MR tilbageviste og CHA stod tilbage som den "tungnemme" sportsjournalist som MR udtrykte sig, med ganske u-forudrettet sag.

Normal har jeg sympati for LPS og tv2 sportsjournalist Christian Høgh Andersen. Timningen og ikke mindst udførslen af CHA tilgang til MR var imidlertid som allerede skrevet, en kende for tabloidagtig som flere har været inde på.

Alene den store anstrengelse man fra LPS gør sig for blot at "grave" i noget for tydeligvis blot en historie skyld som skal leve op til en overskrift for programmet øger ikke troværdigheden og tilliden til hvad LPS ellers står for. Den her sportslige journalistiske tilgang burde være en sag for "pressemødets deltager/panel" på tv2 news søndag formiddag.
Læg dertil den ene af studieværterne "vild med dans" Claus Elming måde at spørge MR efter de havde klaret frisag i VMD, og igen-igen spørge til de sidste forudgående 24 timer. Det var efter min mening u-tilstedelig at spørge om noget og ind til noget uden at nævne hvad hans ærinde var, nemlig dopingsag eller ej. Hold nu tingene adskilt, som MR selv sagde "Skæg for sig" og "Snot for sig" og med et MR grin rettede hans ene finger på studievært Claus´ene næsebor!

MR. deltager i "Vild med dans". Jeg håber også der udvises lidt mere "vild med anstændighed, hvis det ikke er for meget at bede om.

Og ellers herfra er der mere LPS og TV2 og sikkert også Ekstra Bladet gerne vil vide og grave i, synes jeg de skal spørge Jesper Worre! Han ved jo åbenbart alt hvad der er (værd) at vide om MR.

PS: Bjarne Saxo Bank Riis: Se nu og få skrevet den kontrakt med MR! ikke i mangel af bedre, ganske enkel fordi MR kan noget med bjerge, og han vil være en mere end værdig modstander til Team Kim Andersen/Schlecht/Luxembourg/.

Del på Facebook
16.10-2010 | 10:30 af Mikael Larsen
Sandheden om løgnen er sponsoreret og ligesom med politik er dette også sponsoreret.
Der er simpelhen gået sport i det hele, men forskellen er at sporten skjuler ikke sine sponsorer.
Derfor vil jeg også mene at sport burde indføres i politik, og det skal være frivilligt om man vil

betale sportsskat på ligefod med kirkeskat. Ligeså kan man sige at sport også kan være korrupt eller

aftalt spil. Med formålet om magt og penge, som er med til at fravige det objektive i sandheden, dette

er vel samfundets symptoner i alle dens gerninger. Derfor jeg nok har svært ved at se fornuften i sport,

påtrods af jeg synes det er sjovt at udøve:-)
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Kim Young Min Stigsen

Hej ...

navnet er Kim Young Min Stigsen. Alder 40 år, far til 3 og 1 Engle Barn.

Født i Sydkorea 1968, adopteret til DK i 1971

Navn: Kim Young Min Stigsen Post nr.: 8381 By: Tilst Er det sådan Hr. Ole Swarre ønsker det fra NA redaktionen?
Indlæg | 130 | 73.275 | 326
Siden | 2. maj 2007 09:53
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites