Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Jeg søgte arbejde ved Vestager er spændt på om hun svare

8. februar 2012 11:33
Visninger  [333 ]   Debat  [7 ]

Da jeg er murearbejdsmand er jeg for tiden hjemsendt, og jeg skal jo søge arbejde så det har jeg gjort

Ansøgningen ser sådan ud.

Hej Margrethe.

Jeg er en murearbejdsmand der lige er blevet fyret, så jeg vil godt søge arbejde ved dig, jeg er omkring 40 år gammel, og kommer fra det mørke Jylland eelr som i Københavnere nok vil kalde det udkandts Danmark, jeg er kommet en lille smule i klemme i alle de regler der er lavet omkring det at blive arbejdsløs, så jeg regner med at da du er folkevalgt er du villig til at hjælpe en der har brug for hjælp.

Jeg mener at jeg kan give dig nogle input omkring det der sker ude i det virkelige liv, hvis jeg bliver ansat, da det i mine øjn virker lidt som om i ikke har nogen ide om det.

Jeg har ikke nogen erfaring med adminestrativt arbejde, men der er vel ikke noget der ikke kan læres, til gengæld kan jeg knokle da det er det jeg altid har gjort, så hvis du har brug for ar få flyttet et skrivebord kalder du bare, jeg kan snakke i telefon, skrive på computer, og jeg kan løbe hurtigt.

Om mig selv kan jeg fortælle at jeg er omkring 40 år, er fra Randers området, er gift, og jeg hedder Henry.

Hvis jeg får arbejde ved dig eller andre derinde forvendter jeg at se hvordan vores såkaldte folkestyre arbejder, kunne være sjovt at se hvad jeg har stemt på, de gange hvor jeg har, er iøvrigt villig til at nogle lange dage.

Jeg forvendter at jeg får en lejlighed stillet til rådighed, fri transport til og fra job samt til og fra Randers så jeg kan komme hjem engang imellem, jeg forventer en god løn, jeg forventer osse en god pensionsordning for mig selv , min kone, og mine børn på lige fog med jer "folkevalgte", jeg forventer osse at jer der er "folkevalgte" sætter mig ind i grundstenene omkring demokrati samt vores ytringsfrihed.

På forhånd tak.

Svar udbedes hurtigt da jeg skal bevise over for min Akasse at jeg har søgt arbejde.

Med venlig hilsen Henry

 

Del på Facebook
08.02-2012 | 12:40 af Steen Hansen
Genialt - :o)
 
 
08.02-2012 | 12:48 af henry hammer
Tak, senere idag vil jeg sende en ansøgning til vores statsminister hvor jeg tilbyder at sidde til hendes pressemøder, med regeringsgrundlaget og være suflør, for jeg tror hun har brug for en der lige kan rette hende ind når det brænder på.
 
 
08.02-2012 | 13:44 af winnie eldrup
Pøj Pøj med det. Hun svarer nok at du skal gå gn. de officielle kanaler - altså søge på jobopslag.

Hvis hun fatter din ironi - burde du få et sjovt svar. Spændende om hun svarer. Tid har hun nok af:0)
 
08.02-2012 | 16:21 af Thomas Egeskjold
Kodylt Henry. Bare gå til dem. det er sku snart på tide at vi får et almindeligt mennesker derover på borgen. Eller i det mindste nogen der slår rehsusaberne på evulutionsrangstigen.
Anbefalet.
 
 
08.02-2012 | 16:24 af Thomas Egeskjold
Foresten kom lige til at se at du jo har en uddannelse. Så er du sku nok stærkt overkvalifiseret til at få arbejde på borgen. :-D
 
 
08.02-2012 | 18:50 af Jess D. Skov-Nielsen
Ku' være jeg skulle søge skånejob hos Möger petersen, så jeg kan lære ham hvordan man står op og smører madpakker... det kan jeg nemlig godt... men det har han jo nok kone eller hushjælp til... måske en Au Pair eller noget i den retning.

Nej vent... jeg vil egentligt hellere ansættes i Venstre's pressetjeneste... det ku' være sjovt at sætte lidt fut i fejemøget derinde... alt jeg skal bruge er en mp3 optager, samt et telefonnummer til diverse pressefolk.
 
 
10.02-2012 | 12:51 af Kristian Mortensen
Helt klart at hun burde ansætte dig
Hvis du kan bruge en anbefaling fra mig så er den hermed givet
Så vil du måske også hjælpe mig med en anbefaling?
Overvejer faktisk at søge ned til Mickey Mouse -parlamentet i Strassbourg
Jeg vil gerne være professionel klovn i det diæt-cirkus der praktiseres dernede!!!!!
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
om alt hvad jeg synes der skal skrives om
Indlæg | 68 | 43.705 | 397
Siden | 13. juni 2009 19:13
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites