Det er ikke hver dag, jeg sådan går rundt og tænker over min nationalitet. Men i denne uge var jeg virkelig stolt over at være dansker. I Europa-Parlamentet i Strasbourg havde vi besøg af statsminister Helle Thorning-Schmidt, som præsenterede det politiske program for det danske formandskab. Hun holdt en stærk tale, som fik en særdeles god modtagelse af mine europæiske kollegaer.
Særlig glad blev jeg over, at Helle Thorning-Schmidt talte så direkte til min generation. For vi står netop overfor de samme problemer, som hendes generation af unge gjorde i 1980´erne: nedskæringer, arbejdsløshed og manglede jobmuligheder. "Hvis vi vil have de unge til at forsørge os i fremtiden, så må vi forsørge dem i dag. Det er kontrakten mellem generationerne. Den skal vi ære med beslutsomhed". Godt talt, Helle! Unge har brug for retfærdige løsninger. Og det er ikke retfærdigt at sende regningen for den nuværende krise videre til de unge i form af tårnhøj arbejdsløshed og ringe livschancer. Vi skal i stedet sikre dem job og uddannelse.
Jeg har foreslået Helle Thorning to helt konkrete tiltag: For det første kunne formandskabet sætte en halvering af ungdomsarbejdsløsheden som nyt mål for EU i 2020. Det er en ambitiøs målsætning, som ville afkræve visionære løsningsforslag fra politikere og embedsværk. For det andet burde formandskabet arbejde for at indføre en europæisk ungdomsgaranti, der sikrer alle unge ret til uddannelse, opkvalificering og job efter maksimalt fire måneders ledighed. Mål: ingen unge skal glemmes, ingen skal blive kolde ude på bænken.
Jeg var i går glad for at se en stærk og visionær kvinde, der i de kommende seks måneder vil stå i spidsen for EU - en kvinde, der kan ryste støvet af de mange grå jakkesæt, der regerer europæisk politik.
Helle Thorning har alle chancer for at hjælpe den tyske kansler Angela Merkels videre fra sin smalle nedskæringsdagsorden. Og det er der brug for. For mens Merkel først for nyligt er begyndt at tale om, at den økonomiske krise ikke udelukkende kan løses gennem nedskæringer i det offentlige forbrug, har Helle Thorning for længst opdaget, at der vi er nødt til at fokusere intensivt på at skabe grøn vækst og dermed også arbejdspladser. Først med vækst kommer Europa ud af krisen!
Det borgerlige Europa med Merkel og Sarkozy i spidsen har fulgt en ensporet løsningsmodel baseret på konsolidering og balance på de statslige budgetter - hvilket er ensbetydende med offentlige nedskæringer. Den taktik har dog vist sig kun at gøre krisen endnu værre: Arbejdsløsheden er steget til helt uhørte højder og statsgælden i de europæiske lande har fulgt samme vej.
Vi kan ikke alene spare sig ud af krisen. Vi er nødt til at investere i uddannelse, i grønne byggerier, i offentlige transport og fælleseuropæisk infrastruktur. Kun derved kan vi få knækket arbejdsløshedskurven og sat gang i væksten.
Den europæiske økonomi skal kickstartes! Det kræver på den ene side, at vi indfører nogle fælleseuropæiske tiltag, som kan give penge i kassen - fx skat på finansielle transaktioner og CO2-udledning samt en indsats overfor den omfattende skatteunddragelse blandt multinationale selskaber. På den anden side kræver det et fælles investeringsprogram, der fx kan finansieres gennem såkaldte projektobligationer, hvor landende tilsammen optager billige lån til fælles investeringer på udvalgte områder.
Sideløbende skal der sættes ind over for den omfattende spekulation på finansmarkederne, der som tingene er nu reelt dikterer vores økonomi. Vi skal blandt andet stille krav til bankernes indeværende midler i forhold til, hvad de låner ud og sætte en stopper for de obskure bonusordninger, der fortsat kører, som om intet var hændt.
Helle har sat en rigtig dagsorden: Europa i arbejde med grøn vækst som motor. Alle gode kræfter må skubbe på og bidrage til at gøre ord til handling. Lykkedes det, vil jeg for alvor blive stolt over at være dansker i Europa.