Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Hovedstadens sygeplejersker laver for lidt

12. september 2007 18:46
Visninger  [1635 ]   Debat  [13 ]

Ovenstående bemærkning må være konklusionen man kan drage af den nye budgetaftale for Region Hovedstaden.

 

 

 Tirsdag d. 12. september har alle partier fra SF til DF i Region Hovedstaden indgået en aftale om Region Hovedstadens kommende økonomi. De eneste parti der har holdt sig ude af aftalen er Enhedslisten.

Et vigtigt element i Økonomiaftalen er at de ansatte skal være 2% mere effektive til næste år. Det betyder at Sygeplejersker, Sosu-assistenter, rengøringspersonale, HK ere, portører, bioanalytikere mfl. skal løbe endnu stærkere i det kommende år.

 
Allerede nu har Region Hovedstadens ansatte et så højt arbejdspres at sygdom og stress har nået et dramatisk omfang. Ligeledes har arbejdspresset betydet at det er svært at fastholde og rekruttere personale til regionens hospitaler.
Med denne aftale har region Hovedstadens politikere bidraget til at problemerne eskalerer.

 Et andet punkt som vi i Enhedslisten har taget afstand fra er at der i budgetaftalen kun er plads til en lønstigning på 3,25%. Dette på trods af at lønnen i den private sektor allerede er steget med 3,9% i 2. kvartal og det inden de lokale lønforhandlinger er faldet på plads.

Man må spørge sig selv om hvad der blev af de mange politiske løfter og skåltalerne om de offentligt ansatte. Den indgåede aftale lever ikke op til politiker-løfterne, men værre er at de reelt betyder at de offentligt ansatte ikke alene må sige farvel til at indhente lønefterslæbet, de må se afstanden mellem private og offentlige lønninger vokse yderligere.

Årsagen til den stramme økonomi i region Hovedstaden er den økonomiske aftale mellem regeringen og danske regioner, hvor såvel 2% effektivisering som nedskæringer er regeringskrav.

Fra Enhedslisten lød kravet til de andre politikere i region Hovedstaden at vi i fælleskab krævede økonomiaftalen mellem Regeringen og danske Regioner genforhandlet. Det ønskede ingen af de andre partier at gøre.

Enhedslistens repræsentanter må udtrykke vores dybe forundring over at Region Hovedstadens politikere fra SF til DF lægger ryg til en sådan politik. Når de så samtidig accepterer at der sker en privatisering af dele af sundhedsområdet - ja så er målet fuldt.

Enhedslisten opfordrer alle ansatte i Region Hovedstaden og deres faglige organisationer til at sige stop. 

 

 Læs mere om budgetterne her:

http://www.regionhovedstaden.dk/regionhovedstaden/da/topmenu/omRegionH/%C3%98konomi/Budget+2008/ 

 

 

 

Del på Facebook
12.09-2007 | 20:04 af Jørn
og du burde holde dig væk fra bloggen, når du alene er politisk aktivist, som medlem af EL!

Det kan da ikke være riggtigt at NA skal give gratis plads til partipolitisk reklame!!
 
12.09-2007 | 20:56 af Lars Nielsen
@ Bjerne Thyregod

Der er jo den oplagte mulighed at EL s socialistiske regnestykker er ren volapyk for alle andre.

Rent faktisk var det en medarbejder i et statsforetagende der forklarede og delvist viste mig hvordan man laver en socialistisk udregning, når man har planøkonomi - og gerne vil have fat iu "hård valuta".

Alene det at der er tale om enm aftale fra DF til og med SF, saiger mere om EL end godt er - så Bjarne Thyregod - dit indlæg hører under ytringsfrihed absolut.

Men argumentationen fuser lidt ud, så det bliver en OMMER.
 
 
12.09-2007 | 20:58 af Bjarne Thyregod
Jørn - jeg er helt enig med dig i, at det da er reklame for Enhedslisten - at vi som de eneste har stemt mod nedskæringer på Hospitalerne.

Synes du ikke at det er vigtigt at få informationer om hvad der sker i Regionsrådet i region Hovedstaden som er ansvarlige for et budget på 30 mia. kr. og som er ansvarlige for vores hospitaler.

Som aktiv i Enhedslisten og regionsrådsmedlem kan jeg bidrage med at oplyse om vores holdninger og dementere når vi tillægges alverdens holdninger.

Og heldigvis har vi jo demokrati i danmark, hvor også politisk aktive har ret til at ytre sig.

Men Jørn, hvad mener du egentlig om at SF,V,K,DF,S og Ny Alliance forlanger at sygeplejerskerne skal lave mere og ikke få de forventede lønstigninger?
 
12.09-2007 | 21:19 af Bjarne Thyregod
Strangelove - hvad er det i mit indlæg du ikke forstår. Det har intet med Socialistiske regnskaber at gøre - det er tal taget direkte ud fra Region Hovedstadens budget - som du jo kan finde på regionens hjemmeside.

Prøv dog at læs budgettet i stedet for at forfalde til fordomsfuldheder.

Jeg vil dog gerne svare på budget spørgsmål fra dig, så du kan få udbygget din manglende viden.

1. Hvad er det du ikke forstå ved, at med kravet om 2% effektiviseringer skal sygeplejesker, Sosu-assistenter, portører  mfl. lave mere. Det har bla Kirsten Lee Radikalt Regionsmedlem erkendt i Politiken, det har Socialdemokraten Peter Kaj Mortensen erkendt i en anden avis.

Det har Dansk Sygeplejeråd gjort indsigelser over til Regionsrådet.

2. Har du noget der siger dig at det er ukorrekt at der kun er afsat 3,25% til lønstigninger og at lønnen på det private område allerede er steget med 3,9% inden lokale lønforhandlinger.

Hvor i budgetredegørelsen er det du finder det?

3. Er det ukorrekt at der med regeringens behandlingsgarantikrav bliver overført midler fra de offentlige sygehuse til private sygehuse ?

Hvad er det for argumenter der er en Ommer - jeg vil meget gerne hjælpe dig at forstå, det du har problemer med.
 
12.09-2007 | 22:59 af egon hansen
@bjarne og strangelove

Jeg vil gerne bidrage til lidt opklaring, men derimod ikke til det partipolitiske slagsmål.

Kravet om 2 pct. effektiviseringer gælder ikke kun region hovedstaden, men samtlige regioner og deres sygehuse. Det har regionerne selv aftalt med regeringen, og det er et nærmest fast element i de økonomiske aftaler, som indgås. De foregående år har regionerne/amterne mig bekendt også levet op til kravet om 2 pct. effektivisering.

På samme måde er der intet nyt vedr. lønstigningerne. Der afsættes altid en bevilling til lønstigninger på forhånd, også selv om man ikke kender den kommende overenskomst. Desuden har de offentligt ansatte en automatisk reguleringsordning, som sikrer dem mod at sakke væsentligt bagud ift. det private arbejdsmarked. Så den del er der ikke meget drama i.
 
12.09-2007 | 23:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
13.09-2007 | 00:10 af egon hansen
@minamada

Du har muligvis ret. Men det gælder ikke nødvendigvis for hovedstaden, som ligger under landsgennemsnittet for produktivitetsudvikling.
 
13.09-2007 | 15:33 af Bjarne Thyregod
@olfer

Du har fuldstændig ret i at 2% effektiviseringskrevet fra regeringens side er indarbejdet i økonomiaftalen mellem Danske regioner og Regeringen.

Det er også derfor at vi, Enhedslistens medlemmer af Regionsrådet i Hovedstaden, forsøgte at få resten af Regionsrådet med på at kræve økonomiaftalen genforhandlet. Det skrev jeg da også i det oprindelige indlæg

Og ja du har også ret i at der afsættes en budgetramme til Overenskomstforhandlingerne mellem danske Regioner og de ansattes faglige organisationer.

Denne ramme er som jeg skrev på 3,25% altså væsentligt under det der blev opnået på det private arbejdsmarked.

Hvis det skulle lykkes de ansatte at få presset højere lønstigninger igennem end de 3,25 % betyder det at lønudgifterne er underbudgetterede og at region Hovedstadens økonomi ikke vil holde.

Altså igen økonomiaftalen mellem danske regioner og regeringen er for stram.

Olfer omkring produktivitetsudvikling skriver du at hovedstaden er under landsgennemsnittet, hvordan skal det forstås og hvorfra har du dine tal.

Se afhængigt af udgangspunktet så er produktivitetsudvikling jo også nemmere eller sværer opnåeligt.

men jeg kanlove dig at Region Hovedstaden allerede har været gennem fuldstændigt samme regerings-pålagte effektiviserings (merarbejde) krav som resten af landet.
 
14.09-2007 | 12:50 af egon hansen
@bjarne

Det kan meget vel tænkes, at den økonomiske ramme for aftalen ikke holder. Min pointe er blot, at regionerne ikke er bundet af de 3,25 pct., og hvis de alligevel fastholder lønstigningen på det niveau, så sikrer reguleringsordningen de ansatte mod et efterslæb. Hvordan regionerne kompenseres for merudgifter ved jeg ikke på nuværende tidspunkt.

Produktivitetstallene findes hos Sundhedsministeriet: http://im.dk/publikationer/produk_sygehus/kap04.htm

De er behæftet med stor usikkerhed, men giver formentlig en pejling af forskellene mellem regionerne.
 
14.09-2007 | 15:41 af Bjarne Thyregod
@Olfer

Når vi i Enhedslisten sagde nej til budgetaftalen i Region Hovedstaden, så er det selvfølgelig "Grønthøster-besparelserne" og de 2% effektivitetsbesparelser der var hovedårsagen.

Men vi mener samtidig ikke at vi kan indgå i en budgetaftale, hvor den fastsatte lønramme allerede på forhånd vil komme til at skride.

At vi ikke er de eneste der er af den mening viser nedenstående.

PS så er produktivitets tallene netop ikke særligt anvendelige, men fakta er at sygeplejersker mfl. allerede nu er overbelastede.

Det er en håbløs opgave at gennemføre overenskomstforhandlingerne i foråret 2008, fastslår Kristian Ebbensgaard (V), næstformand i Danske Regioner og formand for regionernes lønudvalg.

»Der er skabt så store forventninger til lønningerne, at alle på forhånd er enige om, at forhandlingerne bryder sammen, uanset hvad der bliver lagt på bordet. Når Christiansborg blander sig, og politikerne lover særlige lønløft til særlige grupper – jamen, så vil andre offentligt ansatte jo følge efter. Det presser forhandlingerne i en sådan grad, at vi er nødt til at trykke på pauseknappen«, siger Ebbensgaard.
 
16.09-2007 | 18:54 af lina bale
hej

sikke en hel masse brok i alle skriver. så tjene rman få lidt , så arbejder man få lidt. alle sosu hjælper ass, sygeplejersker, meld jer i et vikar bureau så kommer i til at tjene kassen , og i selv kan vælge arbejdsgang.

jeg selv arbejder for denne vikar bureau for den betaler mest! www.scandiavikar.dk
 
16.09-2007 | 19:35 af Bjarne Thyregod
Hej Lina

NU er vi nogen der er valgt til at se på helheder, f.eks. i Region Hovedstaden.

Region Hovedstaden har en given budgetramme som er aftalt mellem danske Regioner og regeringen.

Denne budgatramme indeholder nogle givne summer til løn, og det er denne lønramme vi kritiserer.

Hvis region Hovedstaden skal købe ydelser af vikarbureauer bliver hver enkelt ansat dyrere end hvis vi har vore egne ansatte. Hos vikarbureauet er der jo også en ejer der skal have en fortjeneste.

Ligeledes er vikarer jo netop vikarer og kan ikke bruges til at planlægge et hospitals drift efter.

En vikar får rigtig nok mere i løn, kan vælge hvilke dage han/hun vil arbejde, planlægge ferie osv osv. Det kan man altså ikke bruge til noget hvis hospitalerne skal være åbne døgent rundt hele året.
 
04.10-2008 | 17:05 af lina bale
Det er absolut ikke rigtigt . Hver enkelte ansat bliver ikke dyrere fra et vikar bureau end at bruge en fast ansat til at tage ekstra arbejde. Til den fastansatte skal man betale 50% ekstra i løn hvis den pågældende tager en ekstra vagt, plus hospitaler har indført ekstra bonus til de folk der tager ekstra vagter. Dvs den pågældende fast ansat i sidste ende koster ligesåmeget som en vikar, og måske den fastansatte kommer til at koste mere end en fra et vikar bureau. Hospitalet skal også lave det ansattes løn, dvs hospitaler ligeledes som vikar bureau betaler for bogholderi m.mere.Fordele i at burge en fast ansat er, at den faste kender afd måske patienterne, ulemper i at bruge den fastansatte er, at man "tvinges" til at tage ekstra vagter , det som regel ender med en sygemelding. Sygeplejerskerne få ikke en større perspektiv, få ikke en større viden om andre specialer end lige den hun arbejder på. Som spl vikar oplever man alle spacialer, man bliver fysisk og psykisk stærk= en god kvalificeret sygeplejerske.
Du siger at hele fortjænnesten i vikarbureauet gå til ejener. Ejeren få sin løn, det er rigtigt, men største del af sin fortjænneste bruger ejeren til kurser og aktiviteter for at forbedre sygeplejerskerne kvalifikationer. Nu snakker jeg på vegne af scandiavikar, men jeg er også sikker at andre vikar bureauer har ligeledes.
Og det sidste kommentar...... Sygeplejevikarer tager vagter døgnet rundt. Af egen erfaring så kan jeg fortælle at vikarer kan sagtens få en afdeling til at fungere. Nogle gange fungerer afd bedre end med de fastansatte og året rundt!
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl

Arbejder, socialist og humanist

Indlæg | 14 | 34.151 | 696
Siden | 21. februar 2007 17:24
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites