Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Sig selv nok - syndromet

5. august 2007 14:44
Visninger  [2221 ]   Debat  [9 ]

’Sig selv nok’- syndromet

 

”Ikke tale bare snakke..” synges der i bedste Dylan-stil. Rummet eller situationen med ’mit’ og ikke det fælles ’dit og mit’ ekspanderes og aldrig har vi haft så mange der føler sig enlige. Årsagerne er mangeartede. Personer isoleres og marginaliseres, selv eller måske netop i de moderne vestlige kulturer. Men er det samfundets skyld og hvad kan vi selv gøre?

 

Vigtigst er det dog at spørge: Hvad sker der indeni os som mennesker, personer, når vi i højere grad isoleres og undgår eller fratages kontakt med andre ’virkelige’ personer? Det er der nu kommet svar på.

 

Neurologien har banet vejen for det man kalder den ’sociale neurologi’ - videnskaben om hvad der sker i hjernen, når vi er sociale. Ved hjælp af talløse hjerneskanninger viser det sig, at social adfærd er medfødt og heldigvis kan trænes gennem hele livet. Vi fødes hjælpsomme og som venlige ’kommen-hinanden-ved’ væsener.  Vi søger sociale situationer for her frigives hormoner, der giver os lyst og velvære.

 

En af de helt store landvindinger er opdagelsen af hjernecellerne spejlneuroner. Neuroner, der spejler den adfærd vi ser hos modparten. Smiler du – smiler modparten. Latter udløser latter o.s.v. Alle handlinger og adfærd der giver os vigtige følelser og mulighed for at afkode hinandens signaler og dermed hensigter. Svært at være foruden i overlevelsesmæssig sammenhæng.

 

Når vi møder et andet mennesker er der tale om et intimt ’hjerne til hjerne’ forhold - en slags ’følelsesmæssig tango’, hvor der, alt imens vi danser, sendes hormoner rundt i kroppen, der påvirker vores celler helt ned på det genetiske plan. At omgås de rigtige mennesker giver trivsel også på det fysiske plan– ’Dårligt selskab’ kan give varige skade krop og psyke.

 

Undgår eller fratages vi kontakt til andre personer sker der skade på den ’sociale intelligens’ og der sker en tæring der forværres over tid. Vi mister evne til at reagere socialt, vi mister evne til at se andre som sociale individer. TV og Internet samt arbejde i ’alene -situationer’ er små men dog signifikant stigende fratager os vores medfødte evners udfoldelse og vi fratages samværets gavnlige virkning på krop og psyke. Social autisme bliver det endelige resultat.

 

De værste skader sker i barndommen, hvor der i kraft af ringe social stimulering eller direkte skadelige sociale situationer ændres i den sociale intelligens to informationssystemer – instinkt og rational tænkning.  

 

’Sig selv nok’ – syndromet kan hente sin forklaring i neurologien og viser tilmed den selvforstærkende effekt, hvor graden af og tiden med isolation er ligefrem proportionel med intellektets forringelse.

 

 

 

 

Rhombus

Del på Facebook
05.08-2007 | 15:08 af Sokrates
Jamen halløjsa kære Thomas.

Behøver vi så slet ikke kaste de dyre bomber i hovedet på muslimerne, for at føle os glade?
 
 
05.08-2007 | 15:16 af Steffen Nielsen
Desværre er det i øjeblikket det syndrom, der har den største indflydelse p.t..

Nedlæggelsen af Ungdomshuset gør, at tendensen kan blive værre endnu, når de unge isoleres fra hinanden og bliver mere og mere stereotype.
 
05.08-2007 | 17:29 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
05.08-2007 | 17:47 af Thomas Bruun
Synes det er rart med belæg, der støtter gammel forskning samt en del af vores almene betragtninger - f.eks. at mennesker i syden er mere sociale og virker gladere. At vi burde have mere et 1,2 barn pr. familie, for i familien dannes det sociale intellektet. at vi på arbejdspladserne i den grad skal ´sørge for at vi bliver socialt stimuleret - grinepauser m.v.

Er ensomhed et selvforstærkende problem der skaber mig-selv-nok personer skal den onde cirkel vel brydes.
 
 
05.08-2007 | 18:57 af Thomas Bruun
P.S

Er ensomhed direkte proportional med alderen?

- Og giver ensomhed indre billeder af samhørighed med specielt udvalgte grupper for netop at komme psykisk igennem eller udenom årsagerne til ensomheden - gammelmands: -nazisme, nationalisme, sexisme, islamisme,racsisme, højreradikalisme.....???
 
 
07.08-2007 | 11:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.08-2007 | 17:52 af Thomas Bruun
@Martin Elmer

Jeg mener det modsatte. Forsknng viser at vi som flokdyr faktisk vælger en altruistisk tilgang til vores medmennesker. Selvfølgelig er vores behov afhængige af at vi er dem bevidste - altså en form for egoisme - Men vejen til mange af behovenes opfyldelse går over altruistiske handliger - en form for omveje. Spændende emne synes jeg.
 
 
07.08-2007 | 17:57 af Thomas Bruun
@Steffen Nielsen

Jo mange unge, flere end folk faktisk aner, fik  vigtige sociale indput på jagtvej 69. Man må ikke glemme at vores højt specialiserede samfund kræver specielle steder, hvor unge kan lære at forholde sig til de høje krav fra omverdenen. Unge har brug for en form for puppe, hvor de kan reorganisere dem selv i forhold til omgivelserne - Jagtvej 69 var sådant et sted ingen tvivl om det!
 
 
26.10-2007 | 08:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Thomas Bruun

Altruist - den der kommer sidst, har vel god ret til at komme først!

Pacifist - jeg tænker, ergo er jeg....så er det SLÅET fast!

Kulturradikalist - skønt hvis de køber min udgave af sandheden!

Skabssocialist - som brødre vi dele....!

A true liberal - Spred jer i en klump og bekæmp (læs: lav om på) samfundet indefra!

   

Indlæg | 68 | 55.669 | 1291
Siden | 22. april 2007 12:44
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites