Hvis man som importør eller eksportør vil foretage skatteudregninger på SKATs hjemmeside, skal man bruge Internet Explorer.
Siden http://tarif.skat.dk giver en blank side hvis man forsøger med Firefox eller anden alternativ browser.
Dermed udelukker de 15-25% af de potentielle brugere.
Det hele startede i denne tråd på lki.dk (Luk kunder ind), der arbejder for at hjemmesider skal være tilgængelige uanset browser- og platformsvalg.
LKIs webmaster, Kim Ludvigsen, henvendte sig derefter til nyhedsgruppen dk.edb.internet.webdesign.clientside for at få nogle til at gennemskue hvad fejlen var.
Efter en artikel på comon.dk er sagen nu nået til Folketinget.
Meget påfaldende fik LKI.dk en mail fra SKAT få timer efter artiklen på comon.dk.
Den sjoveste passage i deres svar er denne:
Skat bestræber sig naturligvis på, at leve op til de nyeste IT-standarder, men da den tekniske udvikling foregår meget hurtigt er dette desværre ikke altid muligt.
Det hele går på at de blot skal bruge det korrekte document.getElementById, som har været standard siden 1999/2000. Altså har de haft 8 år til at finde ud af dette.
Jeg kan så lige slutte af med lidt udvikling i browserkrigen:
Ved udgangen af forrige århundrede havde Internet Explorer (IE) (dengang version 5) udraderet Netscape. IE havde mellem 95 og 98% af det danske marked.
IE holdt stand indtil 2004, hvor Mozilla lancerede Firefox, og herefter gik det støt fremad for ildræven.
Allerede i foråret 2005 kunne jeg måle at 8-10% af de besøgende på mine hjemmesider (der dengang så aldeles grimme ud i andre browsere end IE) brugte Firefox.
For nylig kom så Firefox 3, og lynhurtigt efter steg andelen til 18-20% på mine sider.
Statistikken på min side, Chartbase.dk, ser lige nu sådan ud for juli 2008:
IE7: 55%
IE6: 21%
FF2: 10,5%
FF3: 7,8%
Opera: 0,9%
Safari: 5,4%
FDIMs statistik går desværre kun frem til maj måned, og det var netop efter den store download-dag FFs andel steg kraftigt.
Men uanset, så udelukker SKAT altså 15-25% af deres skatteborgere, alt efter hvilken statistik man holder sig til. Og det en statsforvaltning i et land der påberåber sig at være fremme i skoene med IT.