Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

1988 og i dag

20. marts 2008 07:14
Visninger  [654 ]   Debat  [8 ]

Oslo, 1988
Jeg går en tur ned ad Karl Johan i Oslo. På dette tidspunkt bor jeg i en forstad nordøst for Oslo.
Ved Rådhuset render en særling af en kvinde, hvis alder er ubestemmelig, rundt og taler højlydt med sig selv.
Hun er kendt i Oslo-området for sine til tider samfundsrevsende udtalelser ud i den tomme luft.

Caroline Krüger repræsenterer Norge ved det europæiske Melodi Grand Prix dét år med nummeret "For vår jord", der netop handler om denne underlige kvinde.

København 2008
Jeg går gennem Hovedbanegården på vej til arbejde.
På min vej er der indtil flere mennesker, der render rundt og taler højlydt med sig selv ud i den tomme luft.
Da jeg kommer tættere på, kan jeg se, at de har ét eller andet elektronisk halløj siddende på det ene øre.

Hvis jeg ikke kendte til mobiltelefoner og håndfri sæt, ville jeg nok sige som Maude Varnæs: Er jeg det eneste normale menneske her i byen?

Del på Facebook
20.03-2008 | 08:50 af Leif Petersen
He he !

Ja mennesker der taler med sig selv inde i byen - -

jeg er enda kommet såvidt at jeg sagde "hvaba" til en dame der gik bagved mig lige pludselig begyndte at snakke til mig.

Da jeg vendte mig om kunne jeg se at hun havde ledninger i ørene og snakkede løs.

Ps.

Et smil fik jeg da fra hende :-)
 
 
20.03-2008 | 09:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.03-2008 | 10:06 af Erik Hulegaard
Jeg har tidligere haft blogindlæg om dette fænomen. Din "betænkelighed" er forståelig.

Jeg vil se efter "hende" ved rådhuset, ved mit kommende (gen-)besøg i Kristiania :-) !
 
20.03-2008 | 10:27 af Lars Nunnegaard
Mobiltelefoner.. Hvad er det? Brevduer tak! :)
 
 
20.03-2008 | 13:56 af Danny Hedegaard
Jeg kommer ret fra ejendommens vaskekælder - sammenlægning og afhentning af tøj fra tørrerummet.

Kunne under denne aktivitet iagtage forløbet af en af ejendommens yngre kvindelige beboeres vasketid.

Sorteringen og afviklingen af de forskellige trin af vasketøjsprocessen foregik hele vejen med en hånd og den anden med mobiltelefonen holdt til øret under livlig samtale.

Et ganske imponerende skue der vel både siger lidt om min egen minoritetsaversion mod mobiltelefoner og den generationsforskel der er mellem min og hendes årgang - min årgang 1965:-)

Måske det åbner helt nye perspektiver for enarmedes muligheder på arbejdsmarkedet - kan de yde normelt med en arm - kan de dobbeltarbejdende toarmes yde dobbelt - tilføje denne færdighed CVet på den næste ansøgning;-)

Venlig hilsen

Danny Hedegaard
 
 
20.03-2008 | 14:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.03-2008 | 14:34 af Danny Hedegaard
Måske er damen gammeldags, men hun er også et eksempel på hvor hvor gode unge mennesker er til at multitaske og hvor hurtigt de tænker?

Jeg oplevede en teenagerpige i bussen sidde og sms synkront med en mobiltelefon i hver hånd - afslappet og i total overlegen stil:-)

Jeg kan slet ikke følge med og har heller ikke lyst - har oplevet en tur i Fields hvor vi bare ventede på at mødes med en fælles veninde hvor min ven i hurtig rækkefølge modtog og returnerede en maskingeværsalve af korte sms beskeder mellem ham og omtalte fælles veninde - sådan blot for at smalltalke og vitse i ventetiden.

Når min gode ven oplægsgivende blogger Philip Nunnegaard og jeg har aftaler har vi på forhånd via  mail aftalt at vi netop denne dag har mobilen tændt fra kl  for at kunne kommunikere ved behov undervejs om trafik eller andet skulle få indflydelse på aftalen.

Jeg selv bruger kun mobilen på sådanne måder - ellers er den slukket og gemt godt af vejen.

Det er en måde som jeg simpelthen ikke vil være tilrådighed på - alle kan maile mig - jeg tjekker flere gange dagligt - men vil selv kontrollere hvornår jeg læser mails og hvornår jeg besvarer - alternativt kan folk forsøge sig på fastnettelefonen - som jeg i øvrigt hiver ledningen ud af hver gang jeg skal sove - ledningen kommer først på når jeg er stået op igen.

Små nyttige tiltag til at sikre sig mod overflødig kommunikation som jeg ikke selv styrer og eller kontrollerer.

Mails er for mig og mit netværk heldigvis tiltstrækkeligt til at holde den objektivt tilstrækkelige forbindelse i konkret anledning ved faktuelt behov - hygge nygge gemmer vi til vi ses IRL - den sparede tid til overflødig spam kommunikation kan heldigvis bruges fornuftigere - prøv det:-)

Ved godt at mange ikke er så priviligerede at de professionelt og privat kan indrette sig således, men prøv at analysere din adfærd og kommuniker et ønsket kodeks for tilgængelighed - hvor - hvornår og hvordan - der kan måske for mange ryddes lidt op i tidrøveriet, hvis altså vel at mæke de selv ønsker det?

Venlig hilsen

Danny Hedegaard
 
 
20.03-2008 | 17:56 af Philip Nunnegaard
Mit eget forhold til mobiltelefoner er, at jeg bruger den når jeg er ude, så den person jeg evt. har en aftale med kan komme i kontakt med mig, hvis noget skulle gå galt.

Samtidig bruger jeg den dog også som ur.

Jeg tror dog nok, at jeg sender flere sms er fra den, end jeg ringer fra den, men jeg er en koov med et mobiltastatur. Jeg er immervæk hurtigere ved et computertastatur.

Jeg husker stadig en gang, hvor en pige nærmest sms ede til mig i chat-stil.

Da min bus nærmede sig mit hjem, og hun spurgte om noget, der krævede et dybere svar, svarede jeg kort: "Jeg er ved MSN om 5 minutter. Lad os fortsætte dér".
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Philip Nunnegaard

Jeg er født og opvokset i Odense, men har boet i København siden 1996.

Jeg ser de fleste ting gennem de briller, som nu engang passer til mit liv: Samfundet set fra manden på gulvet.

Det gælder såvel store politiske emner som ligegyldige dagligdags-ting.

Jeg kan sidde foran tv'et og råbe skældsord efter folk i tv-avisens politiske indslag og gøre fagter imens, eller sidde og blive rasende over radiostationernes alt for snævre mainstream-musikvalg og musikforhandlernes lige så snævre udvalg.

Og så er jeg lidt af en nørd-wannabe og har selvfølgelig gang i flere hjemmesider, hvoraf Hitsurf.dk er den største. En hjemmeside, som både understøtter mit hitlistenørderi og min interesse for at lave noget, der ligner programmering.

Derudover er jeg også webmaster på sider som Braget.dk og Chartbase.dk.

Indlæg | 111 | 84.154 | 978
Siden | 29. marts 2007 23:58
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites