Nu har vi så set de to gange dueller mellem Fogh og Helle.
De sædvanlige borgerlige kommentatorer mener at den saglige og statsmandsagtige Fogh vandt begge på point.
Dette er især på grund af at Fogh er så dejlig opfindsom.
Når den ene debat fokuserer på miljøet, så ved Fogh nemlig, at nu er det god gang i byggeriet af vindmøller. Godt nok væltes der flere vindmøller end der opsættes - men samlet set leveres der mere strøm via de nye vindmøller.
Det er godt nok løgn og latin. Regeringens egne tal viser, at for første gang vil 2007 vise en nedgang i mængden af strøm fra vindmøller.
Når den anden debat fokuserer på at byggeriet af almene boliger er gået i stå er Fogh i stand til at afvise kritikken med henvisning til at der bygges 10.000 almene boliger om året mod de ca 7.000 almene boliger under den tidligere regering.
Det er godt nok løgn og latin. Især hvis der også tages højde for alle de pensionistboliger som den Fogh har ladet landsbyggefonden stå for, så er der rigtig få almindelige boliger tilbage.
For i år til dato er der givet tilsagn om 237 almene boliger. Kan man kalde det at byggeriet er gået i stå eller er der tale om et omfattende nybyggeri som påstået af Fogh.
Det man altså kan konstatere, er at Fogh er parat til at påstå hvad som helst for at imødegå saglig kritik.
Er det sagligt? Nej
Er det statsmandsagtigt? Nej da
Er det løgnagtigt? Ja så absolut.
Men der er jo god tid til at Fogh går på skærmen og indrømmer sine fejl. Men vær sikker på, at det er der ingen der kan få ham til.