Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Fattigrøve er de ægte samfundsstøtter!

16. august 2011 17:56
Visninger  [294 ]   Debat  [4 ]


Ugebrevet A4 fortæller ud fra en stor meningsmåling, at "Pessimisme får hjulene til at gå i stå" tirsdag 16. august 2011:

"Danskerne er ved helt at miste købelysten, viser en helt ny undersøgelse, som Analyse Danmark har gennemført for Ugebrevet A4. Den økonomiske krise får danskerne til at spænde livremmen ind med flere huller. De udskyder boligkøb og tøver med at bruge penge på dyre forbrugsgoder, viser undersøgelsen, som er gennemført blandt flere end 2100 danskere i sidste uge, mens uroen i verdensøkonomien for alvor bragede løs."

 

--
Ak ja, det der forekommer umiddelbart fornuftigt (og vel også er det) for den enkelte dansker, er ren gift for samfundsøkonomien, og derfor er det en omgang vrøvl, når statsminister Lars Løkke taler om "samfundshusholdningen", f.eks. i nytårstalen 1 januar 2011.

Selv glæder PS-redaktøren sig over sin nye rolle som samfundsstøtte: Hvor alle, der tjener pænt med penge, lægger dem på kistebunden og dermed skader samfundets behov for vækst, bruger vi førtidsgrøntsager alle de penge, der kommer ind på kontoen - for vi har nemlig lige til dagen og vejen, men heller ikke mere ...

Del på Facebook
16.08-2011 | 18:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.08-2011 | 10:23 af På Spydet
Ak ja, Jess, jeg må desværre give dig ret.
Vi førtidsgrøntsager får også en pensionsforøgelse pr. år på 5000 før skat (godt 3000 efter), og de penge er allerede spist af stigende fødevarepriser og grønne afgifter med den tunge ende nedad samt forringet tilskud til medicin mv
Og hvis det bliver ved, sidder 10% af verdens befolkning snart på 90% af verdens og produkter - uden nogen til at bruge dem.
Og ja, S+SF fedtspiller, mens oppositionen er dybt uenige internt især om RV's næsten nyliberale økonomiske filosofi, men for os på bunden er der dog tre gode grunde til at få oppositionen til magten:
1. De er ikke VOK.
2. De er ikke VOK ...
3. De er ikke VOK!
 
 
17.08-2011 | 10:28 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.08-2011 | 08:50 af På Spydet
Jeg siger som Preben Kaas i sketchen "Telegrammet" til Jørgen Ryg:
"Det SKAL gentages ..." ;-)
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
På Spydet

Redaktør af På Spydet er Claus Piculell, og bloggen er en humoristiskrubrik med alt fra små pudsigheder over ironi til satire der kradser, hentet fra mennesker og medier.

Claus Piculell kører også en mere 'almindelig' blog: Nutcracker.

For øjeblikket er især nye ting, men også gamlesamlinger og meget andet ved at blive samlet på mit nye netværk:
http://www.piculell.net

Skulle dette netværk gå ned, er der et backup-netsted takket være Google:
Piculells netsted


PåSpydet har senest kørt på DenmarkOnline, hvor der er ca.100 bidrag:
http://www.denmarkonline.dk/Paa_Spydet

PåSpydet har tidligere kørt på Flix.dk, hvor der findes200bidrag:
På Spydet på Flix

På Spydet er oprettet som en selvstændig rubrik, fordi den har enselvstændig idé og et egenartet format.

Indlæg | 230 | 152.759 | 390
Siden | 20. januar 2007 10:00
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites