Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt

BLOG:

Nutcracker
"Udkantsdanmark" er ikke et sted, men en tilstand
2. juli 2010 09:38
 [1322 ]    [9 ]   Anbefal

- indlæg til Fælleslistens blog, sendt til redaktøren med email som krævet:

http://www.faelleslisten-vest.dk/index_4.htm

Kære venner i Fælleslisten

Som også andre har slået til lyd for, bør I ikke kun basere jer på det vestlige Vestdanmark. Danmark siges efterhånden at have mindst tre "rådne bananer", altså udkantsområder en masse liggende i en formation, der ligner en banan.

Men der er en yderligere grund, som overskriften allerede antyder: "Udkantsdanmark er ikke et sted, men en tilstand".

I kan blive listen for de cirka 25%, der er lukket mere eller mindre ude af det officielle middelklasse-Danmark, der havde fede tider under højkonjunkturen. Imens fik de  marginaliserede blot udhulet deres købekraft og reduceret deres menneskelige værdighed med krav om indlevering af stakkevis af formularer og dokumenterede bilag blot for at få en smule offentlig hjælp, f.eks. et par strips til maskinen, der måler diabetikeres blodsukker.

Og nu, hvor Danmark er et af de hårdest ramte lande af den økonomiske krise, bl.a. pga. de mange "bobler" i økonomien, sættes de marginaliserede sammen med den øvrige relativt set fattigste del af befolkningen nu til at betale regningen for festen.

Der skal spares på de offentlige finanser, så nu får diabetikere måske slet ikke strips til blodsukkermåleren mere, dels fordi statens underskud altid vokser under kriser - færre penge ind og flere penge ind, dels fordi VOK smed om sig med skattelettelser og skattestop især til gavn for de få rigtigt rige, men på en måde, så den efterhånden alt for store middelklasse også følte sig dækket ind.

Det på trods af, at en besparelserne i følge alle progressive økonomer, herunder nobelprismodtager 2008 Paul Krugman i Børsen i dag i "på vej ind i den tredje depression" og jeg selv i al ubeskedenhed i et "åbent brev til Helle Thorning", kan ikke alene slå det spæde begyndende og endnu jobløse opsving ihjel, men i stedet kaste Danmark og Europa og måske endda verden ud i en ny recession  eller sågar en egentlig økonomisk depression, som vil være den moderne kapitalismes tredje.

De marginaliserede 25% kan synes som en lille del af befokningen, men at have 25% udenfor er faktisk historisk. Da man for godt 100 år siden talte om "pjalteproletariat", talte man om maksimalt 10% af befolkningen. Derudover vil marginaliserede mennesker, der som regel netop er "ressourcesvage", aldrig have kræfter og kun få evner til at organisere sig i et egentlig oprør selv. Det må folk fra mere organiserede lag gøre for dem, men så bakker de også op.

I mangler nogen til at stemme på jer - og de (vi) mangler nogen at stemme på! Er det et tilbud, som I kan modstå?

Send til
Debat  9
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
02.07-2010 | 11:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
02.07-2010 | 16:42 af Claus Piculell
Kommentar er blevet slettet.
 
02.07-2010 | 16:45 af Claus Piculell
Kære Storfornuft
Det er nogle gode indvendinger, som du kommer med, og jeg indrømmer blankt, at ovenstående indlæg er fyret lidt hurtigere af end sædvanligt, dels pga. travlhed på privatfronten, dels pga. den dejlige sommer.
Og netop den dejlige sommer har jeg nydt i nogle timer, så lige nu er der varmt i maskinrummet, og dine indvendinger er så gode, at jeg godt lige vil køle lidt af deroppe, før jeg svarer mere fyldestgørende.
Dog vil jeg sige, at af og til udtrykker jeg mig bevidst en anelse provokatorisk og polemisk for at få folk til at tænke sig om, og alle sammenligninger - f.eks. den med "pjalteproletariatet" for godt 100 år siden, aldrig må ses uden den underforståede historiske kontekst.
Vi marginaliserede - såvel geografisk som socialt, det er pointen med indlægget - har det uendeligt bedre end pjalteproletarerne set i absolut velstand, men relativt mener jeg faktisk, at vi er lige så udstødte, og at især ultraliberalisterne gerne ser os få samme funktion, nemlig som en desorganiserede underklasse, der underminerer den organiserede indsats.
At vi så er nogle - en del sikkert - blandt de marginaliserede, der bestemt ikke er "ressourcesvage", som du og jeg og mange andre, er jo kun heldigt.
Selv bliver jeg stadig indigneret, når jeg hører udtryk som "den rådne banan" og "den negative sociale arv", så vi har vel hver vore ømme punkter, hvor nogle populærvidenskabelige termer kommer til at virke stigmatiserende og dermed føles undertrykkende.
vh Claus
PS: Jeg skriver altså, at de offentlige besparelser "KAN" slå det spæde opsving ihjel og føre til ny recession og sågar depression. Jeg er enig i, at man kan stimulere på anden vis, og så er der andre aktører i verden, der heldigvis trækker i den anden retning, herunder liberalismens hovedsæde USA med store offentlige investeringer, men jeg har svært ved at se, at vi skulle kunne få en buldrende vækst med masser af jobs med de spareplaner, der skal gennemføres i de kommende år.
PS2: Nå, nu kom jeg vist til at skrive det meste alligevel, men ellers giver du mig sikkert en anledning igen til at uddybe ... ;)
 
02.07-2010 | 16:50 af Claus Piculell
En yderligere klarifikation skulle lige være, at indlægget netop prøver at sige, at man sagtens kan bo i en større by, sågar selveste metropolen, og alligevel tilhøre "udkantsdanmark", fordi det må være den sociale udstødelse, der er det centrale eller i hvert fald lige så vigtige.
Dog viser nylige undersøgelser i følge DR Nyheder fornylig, at netop metropolen (København) med deres høje boligpriser og såkaldt "familievenlige" boligpolitik faktisk har fordrevet ret mange pensionister ud til mindre byer i en slags "ydre omegn".
 
02.07-2010 | 17:00 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
02.07-2010 | 17:07 af Claus Piculell
Hej igen Storfornuft
Jamen så fandt vi jo hinanden alligevel, og jeg synes, at det er en helt rigtig pointe, som fortjener at blive trukket ekstra frem: At udkantsdanmark (socialt og geografisk) er i overhængende fare for at blive "kriminaliseret".
Ikke forstået sådan, at alle marginaliserede bliver kriminelle - slet ikke endda, men at det bliver den nemme og for nogle eneste udvej, og at de kriminelle i stigende grad kommer til at præge og styre hele miljøet.
vh Claus
 
02.07-2010 | 17:10 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
02.07-2010 | 17:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
02.07-2010 | 17:50 af Claus Piculell
Ja, her i Danmark givet dét afgjort mening. Bare man ikke tror, at man kan brødføde hele den sultne verden på den måde, og bekæmper enhver teknologisk udvikling af landbruget i andre landet, især de fattige - for tænk på, hvad den såkaldt "grønne revolution" med en ny splejsning af rissorter femdoblede udbyttet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl