Transportminister Hans Christian Schmidt (V) er i modstrid med bornholmerne og regeringens egen Kulturkanon.
Han er nemlig stadig en arg modstander af færgenavnet Leonora Christina uanset at et flertal på Bornholm ønsker dette navn og uanset at hans egen regering har indføjet 1600-tallets største forfatter, kongedatteren Leonora Christina, i den meget omtalte Kulturkanon, som i daværende kulturminister Brian Mikkelsens tid blev delt gratis ud til skoleelever i 6. klasse.
Nu hvor afstemningen er slut ligger det fast, at hurtigfærgen Leonora Christina beholder sit navn, idet hun vandt afstemningen med både almindeligt og absolut stemmeflertal. Resultat:
Leonora Christina 50,22 pct.
Marie Kofoed 27,88 pct.
Kronprinsesse Mary 18,46 pct.
Gertrud Vasegaard 2,14 pct.
Anne Boel 1,30 pct.
I alt stemte 9.340 personer.
Langt de fleste, der stemte, var bosiddende på Bornholm - 6.611 personer.
Her fik Leonora Christina 54,73 pct. af stemmerne - 3.618 i alt.
Bookmakere og dele af pressen holdt ellers på, at Marie Kofoed ville vinde. De må være noget slukørede nu. Hun opnåede kun ca. halvt så mange stemmer som Leonora Christina.
En gratisavis på Bornholm, Lokalavisen Bornholm, hvor en af de argeste modstandere af Leonora-navnet er tilknyttet, havde sidst i januar en sms-afstemning, hvor der kom 759 sms-stemmer. Denne viste at 604 eller 80 pct. skulle være imod navnet Leonora Christina og kun 20 pct. for.
Denne afstemning tog TV2 for gode varer og referede til i et langt indslag med ordene "Og netop derfor har 80 pct. i en ny lokal afstemning sagt nej til færgenavnet". (Nyhederne kl. 19 torsdag den 3. februar 2011.) Der bor over 40.000 på Bornholm og lokalavisen omdeles til 23.000 husstande, men man fortalte ikke, hvor få sms-stemmer der havde været eller hvor upålidelige sms-afstemninger i øvrigt er. Derved gav man seerne et helt forkert indtryk.
Til trods for at mange prominente kommentatorer, TV2 og Berlingske stillede sig på hvad man troede var den vrede og oprørte bornholmske befolknings side, valgte bornholmerne alligevel at de gerne ville have Leonora Christina som navnet på den nye katamaranfærge.
Således lykkedes det alligevel for tilflytteren, "førden" og kunstneren Suste Bonnén at skabe kærlig opbakning til det stolte skib med det kongelige navn Leonora Christina på hele Danmarks dejlige solskinsø Bornholm.
Naturligvis overgav Marie Kofoeds tro væbnere sig ikke helt uden kamp. Lidt spørgsmål om afstemningen med 9.340, som stemte i alt, blev det da til.
I et åbent samråd i transportudvalget 2. marts 2011 gav transportminister Hans Christian Schmidt (V) udtryk for, at han var imod navnet Leonora Christina og at han fortrød, at han ikke på et tidligt tidspunkt havde blandet sig i rederiets disposition.
Han truede også med at bruge sin indflydelse som statens aktionær fremover mht. sammensætningen af personer i bestyrelsen, hvor han selv udpeger nogle samt at sætte sig imod navne, som kan "splitte" en befolkning.
Han påstod at han altid var villig til at lytte og at ingen sag var for lille. Dog viste han ingen tegn på at have lyttet til flertallet på Bornholm, som ønskede navnet Leonora Christina og som var kede af, at et mindretal på øen havde prøvet at miskreditere færgen og i en vis forstand også Bornholm.
I et tidligere åbent samråd 3. februar 2011 udtrykte transportministeren tillid til, at bornholmerne nok skulle finde ud af tingene, når der blev en afstemning. Men da resultatet af afstemningen forelå, tog han det alligevel ikke til efterretning. Derved viser han, at han ikke seriøst respekterer bornholmernes egen mening og hvad kunderne selv giver udtryk for.
Han har belært færgeselskabet om at de skal lytte til deres kunder, men gør det ikke selv.
Udgangen på sagen bliver nu, at Færgen A/S giver transportministeren en redegørelse over afstemningen og at ministeren ikke foretager sig yderligere for, som han sagde i samrådet, ligger ansvaret hos rederiet, som han gentagne gange omtaler på en afstandstagende facon: "Jeg vil ikke stå på mål for hvad rederiet foretager sig..."
Det siger jo en del om, hvordan han er som minister og om hans samarbejdsevner. I denne sag er han gået langt ud over sine beføjelser som minister. Det er sådan, at statens ejerskab, som ministren varetager, kun må udøves under respekt for bestyrelsens og direktionens beslutningskompetence.
Transportministeren er tydeligvis ikke bange for at gøre sig selv til grin. Derved fik socialdemokraten Magnus Heunicke let spil til på det åbne samråd at gøre sig lystig over regeringens dobbeltmoral, når den ene hånd ikke ved, hvad den anden laver.
Først har regeringen kanoniseret Leonora Christina i en stor kulturoffensiv, hvor man nøje udvalgte de vigtigste kunstneriske værker, som man ønskede at alle skolebørn skulle kende. Efterfølgende går man i harnisk over at et rederi så vælger at opkalde en færge efter en af disse kulturpersoner, som det er regeringens ønske at alle skal kende!