Tyrkiet Eksperten står klar med krisepsykologer for at behandle 157 chokerede turister, når de her klokken godt 14 lander i Københavns Lufthavn.
Her til formiddag nødlandede de mange passagerer i Antalya Lufthavn i Tyrkiet efter, at piloten havde måttet dumpe brændstoffet over havet.
- Der lød et højt brag, og så begyndte flyet at dale i stedet for at
lette. Alle folk gik i panik, nogen skreg, og flypersonalet anede ikke,
hvad de skulle gøre, fortæller en af passagererne,
der var ombord på flyet, til Radioavisen.
Tyrkiet Eksperten har i stedet fået sendt et andet fly til lufthavnen for at hente de mange passagerer, siger kundeservicechef, Iben Winther.
Forinden havde nogle passagerer fået beroligende medicin, så de kunne klatre ombord på et fly igen. Og nu er flyselskabet klar med psykologer i København.
- Der er en del, der er rystede over oplevelsen. Dem vil vi nu tilbyde krisehjælp, hvis de har brug for det, siger Iben Winther til Avisen.dk.
Rejsebureauet havde hyret det tyrkiske flyselskab Onur Air til at stå for flyveturen. Flyselskabet har et blakket ry, og har tidligere haft forbud mod at lande i Holland, Tyskland, Frankrig og Schweiz.
Tyrkiet Eksperten har endnu ikke taget stilling til, om de stadig vil flyve med Onur Air.
- Nu vil vi have evalueret turen, før vi tager en beslutning, om det skal have nogle konsekvenser for vores samarbejde med selskabet. Er de medskyldige, så tager vi den derfra, siger Iben Winther.