Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Afpels Kongehuset

4. januar 2008 10:48
Visninger  [2537 ]   Debat  [9 ]

I Nyhedsavisen s artikel "Hoffet forbyder Mary-the med lakrids" (04.01.08 - http://avisen.dk/hoffet-forbyder-marythe-lakrids-040108.aspx) er det fuldt ud forståeligt, at te-firmaet ikke vidste, at man ikke må anvende Kronprinsessens navn som reklame for sine produkter. For hvorfor får f.eks. Kopenhagen Fur så lov til konstant at anvende de kongelige som gratis reklamesøjler for sine produkter?

Kopenhagen Fur, der er verdens største auktionshus for rå pelsskind, har generøst givet pelsgaver til bl.a. Kongehuset’s nyeste islæt Prins Joachim’s forlovede, Marie Cavallier, der har fået en minkcape. Hun fik dog ikke mulighed for at sige ja tak (eller nej tak!), da det var Prins Joachim, der modtog den på hendes vegne (www.kopenhagenfur.dk/sw21955.asp).

Selv ikke Danmark’s yngste kongelige, Prinsesse Isabella, undgår de danske minkavleres beskyttende opmærksomhed og har fået en kørepose af mink. Hendes storebror, Prins Christian, har tidligere fået en babylift af mink af de gavmilde minkavlere (www.kopenhagenfur.dk/sw19060.asp), der giver børnene både fødselsdags- og dåbsgaver.

De glade forældre, Kronprins Frederik og Kronprinsesse Mary, har takket mange gange ved at lave gratis reklame for babyliften ved flere lejligheder (www.kopenhagenfur.com/sw7178.asp). Kopenhagen Fur venter dog stadig spændt på, hvornår parret mon får taget Prins Christian’s dåbsgave, en babybæresele af mink, i brug (Kilde: http://kopenhagenfur-temp.inforce.dk/sw23169.asp).

Men hvordan kunne Kopenhagen Fur dog vide, at pels stod allerøverst på lille Isabella og Christian’s ønskesedler? Måske fordi de efterhånden kender forældrenes ønsker rigtig godt?
Da australske Mary Donaldson for nogle år siden kom til Danmark, var der ellers en smule sprogproblemer i forhold til pelsindustrien. Pelshandleren Viggo Alex Pedersen og bladet Costume troede i hvert fald, at de både måtte anvende billeder af Mary Donaldson i en reklamekampagne for pels samt sælge såkaldte ”Mary Donaldson-spænder”. Desværre glemte Viggo helt at spørge Mary om lov først…
(www.landbrug.dk/smcms/Landbrug/Nyhedscenter/Nyhedsarkiv_1/2004/3219/2707/Index.htm?ID=2707&tID=72 og www.anima.dk/dyrenesstemme/nytfraanima.pdf)

Måske skulle de bare have givet hende en lille gave? Kronprinsessen har nemlig været Kopenhagen Fur en stor hjælp og hjulpet dem med at sælge mange minks pelse (www.kopenhagenfur.com/sw15094.asp). Måske fordi Kopenhagen Fur havde givet Mary Donaldson en hellang minkpels i bryllupsgave (http://kopenhagenfur-temp.inforce.dk/sw10774.asp).

Kopenhagen Fur har også benyttet svigerinden, den tidligere Prinsesse Alexandra, som blikfang for sine produkter. På ganske fornem vis endda, da hun i forbindelse med sit bryllup med Prins Joachim for åben skærm modtog en minkpels. Markedsføring på absolut højeste niveau – beundringsværdigt!

Men måske skulle vi kigge på Kongehuset’s højeste instans, Dronningen. For hun er bestemt et hjælpsomt menneske. Hun er endda protektor for Dyrenes Beskyttelse, der til gengæld beskytter sin protektor og ikke ønsker at forbyde pelsavl. Dyrenes Beskyttelse vil dog arbejde på at forbedre minkenes tremmeliv (www.dyrenes-beskyttelse.dk/docs/minkhjaelpermink), selvom pelsavl ellers i flere EU-lande betragtes som direkte dyremishandling og derfor er forbudt i bl.a. England, Skotland, Nordirland og Østrig, mens lande som Italien, Schweiz, Holland, Tyskland, Sverige og Norge har taget skridt til at stoppe pelsavl (www.pelsinfo.dk/fakta/pelsavl.htm).

Dronning Margrethe gør skam ellers sit for at hjælpe dyrene. Hun køber f.eks. minkenes pelse, så den gavmilde pelsindustri får penge til måske en dag at forbedre dyrenes forhold og gøre dyremishandlingen mindre. Dvs. hun køber måske ikke ligefrem pelsene, men hun agerer i hvert fald velvilligt reklamesøjle, når hun får pelsgaver fra de danske pelsavlere (www.kopenhagenfur.com/sw11939.asp og http://kopenhagenfur-temp.inforce.dk/sw3272.asp samt www.bt.dk/article/20041224/ROYALT/112240017/1276/A).

Så det er skam helt i orden at bruge de kongelige som blikfang for private firmaers produkter. Men husk, at de helst vil betales i naturalier. De har nemlig penge nok.

For mere information om at sponsorere de kongelige kontakt:

Hofmarskallatet
Det Gule Palæ
Amaliegade 18
1256 København K
Tlf. 33 40 10 10
Fax 33 40 11 11
Hofmarskallatet@kongehuset.dk

Del på Facebook
04.01-2008 | 12:19 af Jørn
Afskaf kongehuset, vi har så rigeligt med idioter i forvejen!!
 
04.01-2008 | 14:44 af Helle Nielsen
Ja afskaf dog det kongehus hurtigst muligt.

Det er det mest udemokratiske fortidslevn vi har tilbage i Danmark.

Tænk at vi, som et af verdenens mest oplyste folk, gennem arv tilbyder  generationer af den samme familie, en kvit og frit milionærtilværelse som playboys med ca 300 årlige fridage, betalt af Dk-skattepenge.

Og tilmed til en familie hvor ingen er danskere, selve opstarten var en tysk fyrste.

Enten må danskerne være machocister eller måske mangler de en Barbiedrøm for at få indhold i tilværelsen.

Men for pokker, en arvelig regent.

Det har mange gange i vores historie været et stort problem pga. psykiske sygdomme.

Godt at det kongehus vi nu er belemret med, midlertidigt har fralagt sig magten.

Hilsen med et lønligt håb om at de ikke vil prøve at tage den tilbage.
 
04.01-2008 | 14:58 af Lars Nunnegaard
Tja hvis det ikke var for underholdningsværdien var kongehuset vel ikke til.
 
 
04.01-2008 | 15:06 af Helle Nielsen
Undskyld Peter. Jeg røg lige i en anden bane her.

Afpelsingen af kongehuset kan nok ikke lade sig gøre.

Klæder skaber folk.

Og de har ikke så meget andet at give i stedet. Vel?

Det gør sig jo også godt i udlandet hvor de meget ofte befinder sig.

Pelsning af små bløde pelsdyr til deres outfit, ligger nok på linie med den miljøbevidsthed Margrethe efterlyste i nytårstalen.

Så helt ærligt Margrethe, hvad med dig selv.
 
04.01-2008 | 15:18 af Helle Nielsen
Og så det jeg for tit mangler.

En stor ros til den gennemgang af det nye kongehus pelspromotion.

Imponerende og rigtigt flot. Tak for det.
 
04.01-2008 | 15:53 af Bruce1
Royale dyremordere, en rædselsfuld snobbet familie.
 
 
04.01-2008 | 16:28 af Peter Als
Helt enig i alle jeres kommentarer - og tak for rosen Helle! Jeg vil dog fortsat forsøge at afpelse de royale pelsmodeller til vi forhåbentlig kommer "ind under huden" på dem ;-)
 
 
04.01-2008 | 16:41 af Helle Nielsen
Det glæder jeg mig da til.

Jeg synes ellers den første faktisk var ret fyldig.
 
04.01-2008 | 18:35 af Peter Als
Helle:

Kopenhagen Fur var heldigvis en god kilde til oplysninger ;-)

Har fået lovning på, at teksten om de kongeliges forhold til pels bliver sat op som en kampagne på www.pelsinfo.dk

Jeg ved ikke præcis, hvornår det sker, men kernen i det er, at folk får mulighed for/bliver opfordret til at skrive læserbreve om det til avisernes debatredaktioner og breve til ugebladenes redaktioner.

På den måde kan vi måske få sat ordentlig fokus på emnet i medieverdenen - og udfordre holdningerne hos de mange royalister rundt omkring i landet.
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Peter Als

'Historien dræber ikke. Religion voldtager ikke kvinder, blodets renhed ødelægger ikke bygninger, og det er ikke institutionerne, som begår fejl. Det er kun de enkelte mennesker, som begår alt dette'

- Giandomenico Picco, FN

Indlæg | 1 | 2.538 | 75
Siden | 28. november 2007 13:14
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites