Ja jeg vil starte med at om hvor mange mennesker som døde under første og anden verdenskrig der tales om ca.140.millioner mennesker og der kan altid findes en grund til krig og i som kender historien ved jo nok at det arvingen til det Østrig - Ungarske rige som blev skudt og var jo grunden til at første verdenskrig startede.
Ja igen findes grunden til anden verdenskrig i ordet (livsrum) og Hitler jo lavede kis pus med Chamberlan som rejste ovre den Engelske kanal som et pendul for at prøve ordets magt i fredens navn, som bekendt gik det ikke og min tanke går på hvorfor skød man ikke Hitler hvis man var klar ovre at han ikke vil stoppe.
Ja lad os tænke i tørst og sult den tale har da været der så længe jeg har levet og jeg har ikke kunne finde tallet på hvor mennesker som er døde i de sidste 50.år og igen hvor mange som er døde af sygdomme og der er jo mange ting som hænger sammen i sådan et puslespil da tørst og sult jo gør imumforsvaret svagt og der for dør folk af ganske uskadelige sygdomme.
Tørst og sult har der jo været talt om længe og med tanken om at der er ca.1.2.milliarder som sulter så var det måske på tide at få talt om tingene.
Hilsen fra. Leon, som jo skal holde sit løfte om lys senest på mandag?