fra første afsnit, selvom det blev alletiders succés, der ikke er overgået til dato, og en glimrende tilskud til Danmarkshistorien, som burde vises for alle indvandrerne.
Vi skal da osse lige ha tålmodighed til at at lære familien Sommer, der ikke er uinteressant, at kende.
Og en sammenligning med Bergman er da ikke at kimse af, selvom de måske nok er at svinge sig op i de højere luftlag.
Men lad os nu liige spise brød til.
At fødselaren dejser om, ved at modtage en gave fra en os ukendt person, måske en ukendt datter?, tyder da på nogle skeletter i skabene på trods af familienidyllen.
Men foruden det akutte tilfælde hos doktoren, lurer der måske en Alzheimers?
Den ugifte søn, der bager på kvinden med mad ud af huset tegner også godt, han skal ihvertfald nok skaffe os nogle oplevelser.;-)
Lisbeth Dahl derimod, er vi ikke vant til at se som en stilfærdig husmortype, men måske skal vi opleve en anden side af hendes talent, eller også kommer der senere hen flere slag i bolledejen .
Og så er det da befriende at se nye talenter, fremfor Tordenskjolds Soldater.