Kender I TYPEN?
kortlink.dk/ekstrabladet/4y33
Er nedenstående ikke typisk for disse eksperter?!
"Standard-ringetonen, som telefonen var udstyret med, da den kom ud af pakken:
Mads Christensen:
- Enten er man for dum til at skifte ringetone på sin mobil, eller også vil man gerne signalere, at man er hævet over det pjat."
Ja, enten er det det ene, eller også er det det andet, så har man ikke sagt for meget...eller lidt.:-)
Deres trang til at putte folk i kasser kommer som regel også til kort i programmer af den slags, som spejderdrengen Jens Blauenfeldt er leder for.
I dag er folk individualister, der så forskellige i deres valg af forbrugsgoder og personlige valg, så selvom man render rundt med Gucci taske eller Rolex på arrmen, så kan man godt samtidigt fise rundt i en billig T-shirt fra Føtex eller Bilka.
Ligesom folk, der har rejst til eksotiske egne, kloden rundt hele livet, kan bare ha været været bistandklient under S/R-regeringen og nu stadigvæk på kontanthjælp eller en førtidspensionist, men dog i besiddelse af et buskort.;-)
Ligsom man kan ha tonsvis af kunst på væggene, uden at interiøret matcher, og der har været malet og tapetseret i årevis, endsige behøver at være millionær med et spændende job og ditto tilværelse.
Og folk, der har samtalekøkken spiser ikke altid ude, og rekvirerer ikke altid en pizza, når der er lavvande i kassen .
Men har intet økologisk i køleskabet, men bare ingredienserne til en hot-dog.;-)
Livsstilseksperterne er da temmelig sjove at høre på, men har ALT for mange fejlskud, og står mange gange med med underkæbende hængende og håret i postkassen, når udsendelsen lakker mod enden.:-)
Men de kendte og semi-kendte er jo flinke til at fortælle dem, at de er glade for det deres bedømmelse, som hæver dem op over den grå masse .
Men reklamefolk skal jo også fortælle os, hvad vi har brug for, for at blive en bestemt type, som vi stræber efter, ikke?!
Og tjene deres store hyre på, at de kan fortælle firmaerne, hvilket segment af kunderne, der kunne tænkes at tiltrækkes af en bestemt vare, som det er værd at satse på her i forbrugerræset.
Men den holder langtfra altid.:-)