Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Konceptet "køb en ny mand"

28. februar 2008 17:15
Visninger  [588 ]   Debat  [3 ]
Køb en ny  Mand-butikken

En helt ny butik åbnede  forleden i New York. Butikken solgte mænd! Når kvinder kom til butikken for at  købe en mand, var der en sat en instruktion over indgangen, der skulle følges:  

- Du må kun besøge denne butik EN GANG!!
- Der er 6 etager og  varernes værdi stiger i takt med antallet af etager.
- Du må vælge en  hvilken som helst vare på en etage eller gå op på næste etage.
- Hvis du  vælger at gå ned kan du kun komme helt ned til udgangen. Dvs du kan ikke gå en  etage ned og vælge en vare fra før.

Så, en kvinde går ind i "Køb en ny  Mand-Butikken" for at finde sig en mand:

På 1. etage står der::  
Etage 1 - Disse mænd har et godt job.

På 2. etage står der::  
Etage 2 - Disse mænd har et godt job og elsker børn.

På 3. etage  står der::
Etage 3 - Disse mænd har et godt job, elsker børn og ser  fantastisk godt ud.

"Hallo," tænker hun, men føler en trang til at  fortsætte med at shoppe.

Hun går op på 4. etage og der står der::  
Etage 4 - Disse mænd har et godt job, elsker børn, ser extremt godt ud og  hjælper til med holde huset rent og pænt.

"Åh, Gud!" udbryder hun, "Jeg  kan næsten ikke holde til mere!"

Alligevel, fortsætter hun op på 5.  etage og der står der:
Etage 5 - Disse mænd har et godt job, elsker børn,  ser extremt godt ud, har hushjælp-uddannelse og er død-romantiske.

Hun  overvejer kraftig at foretage indkøbet på denne etage, men efter lidt  overvejelse fortsætter hun op på 6. etage, hvor der står::

Etage 6 - Du  er besøgende nr. 31.456.012 på denne etage. Der er ingen mænd på denne etage.  Denne etage er etableret for at bevise at kvinder er umulige at stille tilfreds.  Mange tak for deres besøg i "Køb en ny Mand-butikken".


For at undgå retssager omkring ligestilling, åbnede  Mand-butikken s ejer en "Køb en ny Kone-butik" på den anden side af gaden.  
Instruktionerne var de samme.

På 1. etage var der, kvinder der  elskede sex.

På 2. etage var der, kvinder der elskede sex og var  styrtende rige.

3. til og med 6. etage er aldrig nogen sinde blevet  besøgt
Del på Facebook
28.02-2008 | 17:54 af Erik Hulegaard
Denne "sandhedskærlige" historie bekræfter til fulde, hvorfor herretøj altid er placeret enten i stuen eller på 1.sal.  Den bekræfter også det gamle slogan: "I love New York"!

Fordomme gider vi ikke nævne....
 
28.02-2008 | 18:20 af Lars Nunnegaard
Alt kan fås i the big apple!
 
 
28.02-2008 | 20:26 af Rolf Rasmussen
Postordresalg i USA har vist også længe været ret udbredt.

http://www.rolf-r.dk/artikels/bedeman.jpg
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Madonnaen's blog repræsenterer en 'blandet landhandel' fra en til tider umoden pjanket pige og samtidigt en eftertænksom fuldmoden/overmoden? kvinde, som boltrer sig på dette site med indtryk fra hverdagen og diverse medier. "Den, der kun ta'r spøg for spøg og alvor kun alvorligt, han og hun har fattet begge dele dårligt" Frit efter Piet Hein, men også gældende for denne blogs indehaver. Såfremt man har kommentarer, der ikke egner sig til en offentligt weblog, er man velkommen til at benytte nedenstående e-mailadr.: eva.adamsen@yahoo.dk
Indlæg | 148 | 168.572 | 2441
Siden | 8. august 2007 15:23
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites