Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Hold kæft, hvor er jeg træt af nypuritanerne !

7. december 2011 19:51
Visninger  [1359 ]   Debat  [53 ]
Jeg tænker på de, der vil forbyde alle former for tobaksnydelse. Vil have, vi skal gnaske os gennem bjerge af vegetabilsk dyrefoder - det er iøvrigt synd forr kaninerne - jogge morgen og aften, som små tossede. Jeg vil have mine små glæder i fred ! Så til tobaksskaderådet, kræftens bekæmpelse, gulerodsfolket, tvstationernes sundhedsfreaks...HOLD KÆFT ! P.S. Ja ! Jeg skal have and og steg juleafte ! Hyg jer med urteteen !
L. Steen og Lars Nunnegaard har anbefalet dette indlæg.
Del på Facebook
07.12-2011 | 20:33 af Kurt Heinrich Frandsen
Hej Egon!

Man kan vænne sig til meget - også kaninfoder, der faktisk smager ganske godt, hvis det tilberede rigtigt.

Og hvis ikke folk holder op med at bruge tobak, når de ikke længere nyder at bruge det, ender de med at dø af det.
 
07.12-2011 | 20:56 af egon legaard
Så er jeg et omvandrende dementi ! Jeg er 75, og har røget siden jeg var !% !! :O)
 
 
08.12-2011 | 07:41 af Kurt Heinrich Frandsen
Jamen, så er du jo bare af en eller anden grund en af dem, der stadig nyder tobakken mere end du mistrives med den. Min gamle far på 83 ryger også dagligt lidt pibe. Jeg holdt selv op, da jeg ikke nød det længere, men følte det var dårligt for mit velbefindende og helbred. Mange andre, der ikke stopper i tide, når at få kræft, rygerlunger eller dø af lortet.

Måske kan folk, der i alle livets forhold er bedre i stand til at vise mådehold end de fleste, bedre tåle at både ryge og indtage alkohol. Men mange bliver altså hooked på lortet og udvikler et misbrug, der ret hurtigt viser sig at være skadeligt for dem.

Jeg er desværre selv typen, der har en tendens til overdrivelse, hvis der er noget, jeg kan lide. Da jeg holdt op med at ryge, begyndte jeg at spise mere og endte efter et par år med at have taget 30 kg. på, bl.a, fordi jeg samtidig havde udviklet et alkoholmisbrug.

I dag er jeg igen normalvægtig, og jeg hverken ryger eller drikker andet end for meget kaffe med lidt for meget sukker og lidt for meget fløde i. Så det kan sagtens lade sig gøre at erstatte rigtigt usunde laster med mindre skadelige laster. Jeg savner hverken alkoholen, tobakken eller det ekstra fødeindtag, som gjorde mig overvægtig.

Som ung røg jeg intensivt hash igennem 3 år. Det var herligt de første to år. Så begyndte jeg at blive dårligt skæv stort set hver gang (stenet, depressiv, og hvad det altsammen hedder).

Også hashen har jeg for længst lagt helt på hylden og jeg savner ingen af delene.
 
08.12-2011 | 12:29 af Carl Nielsen
Du lyder næsten ikke frelst.

Hvis alle bare var som dig, så gik det nok til sidst.
 
 
08.12-2011 | 21:49 af Kurt Heinrich Frandsen
Det er sjov at være hellig (salig i sin egen tro), og hvem er ikke det, Carl?
 
08.12-2011 | 21:52 af Carl Nielsen
Nej, det har du ret i.
 
 
12.12-2011 | 00:56 af Henny Nielsen
Kommentar er blevet slettet.
 
07.12-2011 | 21:09 af Martin Kjeldsen
Hver gang anti-ryger-hysteriet viser sig nævner jeg alkohol. Verdens højeste forbrug. Dejlig rekord. Vold, trafikdrab, selvmord, organskader, ødelagte ægteskaber, ødelagte familier, fattigdom - undskyld, det hedder jo social nød - hjemløshed, millioner af skattekroner til behandling. 10 liter ren alkohol om året per indbygger. Så længe der ikke er nogen som vil røre ved den hellige danske alkoholkultur, så kan de rende mig i røven med deres sundhedsflip.
 
 
08.12-2011 | 07:59 af Kurt Heinrich Frandsen
Der er da masser, der gerne vil røre ved "den hellige danske alkoholkultur", Martin. Og hvad er det, I kalder sundheds-freaks og anti-ryger-hysteri? Det er da mere gourmet'er og madsvin som price-brødrene og ædedolke, vi ustandseligt belemres med i den bedste sendetid. Hvorfor skal vi ustandselig se folk stå og lave mad på samtlige tv-kanaler. Folk æder jo generelt alt for meget, og det er slet ikke sundt.

Og hvorfor kan et plejehjem ikke få lov at erstatte sukkervandsdrikning med vanddrikning, uden at den klovn til Thyra Frank straks skal tale sukkervandsfabrikanternes sag? Folk på plejehjem kan sgu da selv købe saftevand, hvis de ikke vil drikke vand. Endelig kunne man jo også erstatte vandet med juice. Jeg har aldrig selv brudt mig om hverken saftevand eller sodavand eller cola osv. Fatter ikke, folk gider drikke det. Men for min skyld ingen alarm, hvis jeg ikke som skatteborger skal betale til det. Tyra Frank tænker tydeligvis heller ikke på, at det ikke er alle, der kan bære lige så meget fedt, som hun selv slæber rundt på, og det kan jo let blive samfundets problem. Jeg synes, det er fint, hvis man på plejehjem hjælper folk, der er kommet op i årene, til at holde en fornuftig diæt. Mange ældre er jo tydeligvis ikke opmærksomme på, at de bør spise og drikke mindre i takt med at de bliver ældre, fordi de også bevæger sig mindre, end da de var yngre osv.
 
08.12-2011 | 09:21 af Martin Kjeldsen
@Kurt: Det der får mit fedt til at syde er, når politikerne råber op om folkesundhed og sundhedspolitik og kritiserer enhver, der ikke lever op til et eller andet udefineret sundhedsideal og får det til at lyde som om de virkeligt bekymrer sig for folks sundhed og helbred, når det eneste det i virkeligheden handler om er penge. Det er hykleri af værste skuffe.
 
 
08.12-2011 | 21:56 af Kurt Heinrich Frandsen
Hvis det får dit fedt til at syde, vil jeg påstå, det er, fordi du ikke reagerer rationelt i denne sag. Det må være nogle gamle traumer fra barndommen hos dig, der bliver trikket. Blev du altid nægtet saftevand af din mor som dreng, mens naboens børn fik lov at læske sig? ;-)

Nej, spøg til side. Personligt er jeg ligeglad, om politikerne gør det, for at spare penge, hvis det kan redde nogle menneskers liv eller give nogle mennesker et bedre/sundere liv osv. Kort sagt: Man bør se konkret og nøgternt på tingene!
 
09.12-2011 | 10:13 af Martin Kjeldsen
@Kurt: Du bliver nødt til at acceptere, at der er mennesker, der har en anden holdning end dig, uden absolut og hver gang at køre op i en spids. Når jeg eller andre giver udtryk for at have en anden holdning end din, så er det ikke et personligt angreb, og du behøver ikke at hidse dig op.

Jeg mener ikke, at et sundt liv betyder at holde sig fra tobak, fed mad og alkohol, dyrke motion og den slags. Det kan godt være, at det virker for dig, og det respekterer jeg dybt. Bliv ved med det.. Men hvorfor skal jeg absolut piskes til at leve et sundt liv, bare fordi du har set lyset? At jeg vælger at ryge og spise vingummier er jo ikke et angreb på din livsstil.

Det er netop denne smålighed, der får mit fedt til at syde. At man ikke under andre at leve som de ønsker.

Læs lige Paulus' Første Brev til Korintherne inden du fortsætter din mission.
 
 
08.12-2011 | 08:24 af Lars Nunnegaard
Egon.
Jeg er enig i at det har udviklet sig til et massehysteri. Man må ikke dit , man må ikke dat osv Op i r... med dem.
 
 
08.12-2011 | 09:15 af gitte rasmussen
Her er vi holdt op med at støtte kræftens bekæmpelse, for deres angreb på befolkningens frihed er mig så meget imod. Det må være op til folk selv at bestemme over deres liv. Man kan oplyse om evt. sygdomme, men at sætte et angreb ind som vi oplever i dagens Danmark på folks frihed, Det holder ikke.
Man skulle sætte et angreb ind overfor fødevareindustrien og alt deres gift i maden.
 
 
08.12-2011 | 09:36 af Knud Sandbæk Nielsen
Jeg har lavet et lille regnestykke.

Jeg spiser ikke sundt, bortset fra de billigste vitaminpiller, der koster en tyver for 100 stk. Jeg åbner køleskabet, klasker noget pålæg på noget brød, og spiser det på ti minutter.

Hvis jeg skulle spise sundt, skulle jeg bruge to timer mere om dagen på mad, end jeg gør nu. En ottendedel af mine vågne timer. Hvis jeg bliver 80 år med sund mad, har jeg spildt de ti af dem. Hvis jeg bliver 70 uden, har jeg kun spildt min skoletid.
 
 
08.12-2011 | 09:40 af Knud Sandbæk Nielsen
Fingeren, fingeren, fingeren!

Fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren.

Fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, fingeren, F I N G E R E N ! ! !

Jeg, Knud Sandbæk Nielsen, GIVER HERMED NYPURITANISME, GAMMELPURITANISME OG ENHVER ANDEN FORM FOR PURITANISME F I N G E R E N ! ! ! ! ! !!!!!

Det bedste er det godes værste fjende. Perfektionisme er en spændetrøje, som er endnu strammere end banal stolthed. hvis man venter længe nok på det eneste rigtige, går man glip af alt andet.
 
 
08.12-2011 | 09:43 af Knud Sandbæk Nielsen
Eller sagt på en anden måde:
Man må have selverkendelse nok til at vide, at det bedste kun er en bestræbelse, ikke en realitet. Og da slet ikke noget man har med i baglommen!
 
 
08.12-2011 | 21:38 af Kurt Heinrich Frandsen
Måske ville du leve tilsvarende længere, hvis du spiste sundere, og så var tiden måske ikke spildt, og så ville du vel også gradvist lære at lave sund mad på kortere og kortere tid. Hvor svært kan det være, Knud, din brokkerøv? ;-)
 
09.12-2011 | 10:28 af Martin Kjeldsen
Fint regnestykke. Det giver mening.

Jeg har det anderledes. Jeg kan lide at lave mad, betragter det som en kreativ proces (faktisk ikke ret meget anderledes end at spille musik). Det er mig, der laver mad herhjemme, fordi min kone efter 15 år som enlig mor er citat pissetræt citat slut af at lave mad. Madlavning inkluderer for mig tilbudsjagt, prissammenligninger og indkøb - her får jeg tilfredsstillet det jagtinstinkt sociologerne mener vi mænd stadig har. Og jeg bliver dybt rørt, når jeg serverer et måltid og folk æder det med stor lyst og appetit og giver udtryk for at kunne lide det.

Lidt ligesom når salen klapper efter en vellykket trommesolo.
 
 
09.12-2011 | 10:35 af Carl Nielsen
Sundhedsapostlenes snakken om livslængde er jo det rene blår. Vi oplever livslængde(tid) helt individuelt, officiel tid er kun en praktisk foranstaltning så vi kan koordinere.

Livslængde er ligeså flygtig, uforklarlig og individuel som kærlighed er.

 
 
09.12-2011 | 10:46 af Lars Nunnegaard
De er i virkeligheden ikke interesseret mi vi skal forlænge vores liv, da vi så betragtes som en belastning. Det de vil er flere afgifter og endnu flere under dække af sundhed.
 
 
09.12-2011 | 11:09 af Martin Kjeldsen
@Carl: Du har fuldstændig ret, men i det nationaløkonomiske perspektiv er vi borgere produktionsmaskiner, og jo længere tid vi er funktionsdygtige og jo mindre ressourcer der skal anvendes på vedligeholdelse, jo bedre. Dét er sådan det er. At politikere og erhvervsliv gerne vil ha' det til at se ud som om det er omsorg er noget helt andet. Ren blår.
 
 
09.12-2011 | 11:42 af Carl Nielsen
Det er rigtigt, og i den forbindelse tror jeg nok at DJØF'erne og CEPOS laver nogle dårlige kalkuler, fordi de er så enstrengede og i alt for lille grad tager andre end økonomiske parametre i betragtning.
 
 
09.12-2011 | 12:04 af Martin Kjeldsen
Der er jo økonomer, som er af den overbevisning, at økonomi er en slags universel nøgle til forståelse af ikke bare menneskets natur men naturen i det hele taget. Dybt rystende. Især fordi de åbenbart bliver taget alvorligt af politikere og medier.
 
 
09.12-2011 | 12:23 af Carl Nielsen
Netop det med at de bliver taget alvorligt så enerådende af politikere er af nyere dato, for før i tiden var politikerne lederne der samlede alle trådene fra forskellige fagområder og fandt balancen. I dag synes politikerne at have kastet leder- og koordineringsrollen af sig, og givet mere eller mindre tilfældige interesseorganisationer ret til at diktere politikken.

 
 
09.12-2011 | 14:00 af Martin Kjeldsen
Jeg har en mistanke om, at det har noget at gøre med, at moderne politkere ofte selv er enten uddannede økonomer eller jurister. Mange af dem kommer direkte fra uddannelser og ind i partierne eller fra en fortid i de samme interesseorganisationer som du nævner. De har gået i skole med erhvervslivets direktører, bor de samme steder, deres børn går i de samme skoler og de handler i samme Irma, for sådan at sætte sagen på en spids.

Der snakkes så meget om parallelsamfund og jeg kan ikke lade være med at mene, at der er noget om snakken. Når folkene i toppen bor og lever i deciderede akademiker-ghettoer, så kan de kun tilegne sig viden om det omkringliggende samfund - "almindelige mennesker" - fra konsulenter, eksperter og den hær af informationsmedarbejdere de omgiver sig med. Eller overlade det hele til embedsmændene, som har det samme problem.

Det er ikke skidesmart, for det gør, at disse "rådgivere" bliver de reelle magthavere.
 
 
09.12-2011 | 14:36 af Carl Nielsen
Ja, det er noget af et dilimma. Som jeg husker det, så startede det tilbage i 80'erne, hvor det private, amter og kommuner begyndte groft at benytte sig af konsulent bistand, så det tangerede ansvarsforflygtigelse, og nu synes det at have nået den folketinget, omend det kaldes alt mulig andet.
 
 
08.12-2011 | 11:32 af Liliane Morriello
Informed decisions. Det er OK at informere borgerne om de fare de evt. kan udsaette sig selv for, men lad beslutningerne ligge hos borgeren, det er demokrati, al forbudspolitik er diktatur og pampervaelde.
 
 
08.12-2011 | 21:39 af Kurt Heinrich Frandsen
Det kommer vel an på, hvad forbudet eller forbudene gælder, Lilliane?
 
08.12-2011 | 12:50 af Ole Halvorsen
Det kan godt være at dette falder lidt uden for emnet, men jeg syntes alligevel, at det kan bringes her.
Angående den danske alkohol kuktur og brug og misbrug af alkohol, så tør jeg
roligt sige, at jeg har beskæftiget mig med emnet, idet jeg nemlig - for mange år siden - havde voldsomme problemer med alkohol - og siden hjælp fra min læge til at få fik styr på problemet.
Nogle år efter det, rejste jeg - gennem mange år og via Arte - rundt på skoler,gymnasier, højskoler, foreninger og universiteter og fortalte og brugte mig selv som 'afskrækkende eksempel.' Og mange af jer der var børn og unge den gang vil utvivlsomt huske min udgave af et Alkohol foredrag.
Og da emnet også den gang var aktuelt - bragte TV i Norge of Sverige og her i Danmark
udsendelser med og om mig.' Ligesom jeg skrev et par bøger om emnet.

Foredrags tourneerne stod på i flere år og til sidst, så var jeg brændt ud og måtte holde op. Og desværre gik det som jeg forudså, idet mange forældres eksempel medvirkede til at mange børn og unge selv fik store problemer med alkohol.

Jeg bør måske lige indskyde, at jeg ikke er afholds- mand, men mådeholdsmand nu.
 
 
08.12-2011 | 14:04 af Martin Kjeldsen
@Ole: respekt for din ærlighed og dit arbejde. Jeg er selv ædru på 8. år, og har haft virtkeligt store problemer: mistede job, ægteskab, kontakt med familie, forsørgelsesgrundlag, kæmpegæld, isolation, flugt, hjemløshed (den længste periode var otte måneder i træk, uden kontanthjælp eller nogen som helst andet kontakt med det offentlige). Men jeg er ædru nu og gift igen og har igen kontakt med min familie, netværk osv. - efter godt 6 år med behandling og stabilisering.

Jeg bliver helt konkret bange, når jeg bevidner den accept af udskejelser, jeg synes at opleve omkring mig. Udviklingen er sindssyg. Ikke alene accepterer forældre - og resten af samfundet - at unge drikker, de bliver til og med opfordret og opmuntret til det, blandt andet af de meget populkære reality-shows, som de ser i fjernsynet. det er dybt skræmmende for en tørlagt alkoholiker som undertegnede.

Misbrug af alkohol har meget større sociale konsekvenser end fed mad og tobak. Jeg behøver bare at kigge på mit koparrede fjæs i spejlet for at finde et eksempel.
 
 
08.12-2011 | 15:00 af Ole Halvorsen
@Mange tak, Martin.Og hvor er der også godt, at du nu ikke er afhængig af alkohol.
"Misbrug af alkohol har meget større sociale konsekvenser end fed mad og tobak"
Ja, det er i hvert fald også, hvad jeg mener. Og uanset hvordan og hvorledes, så er alkohol misbrug - ikke mindst blandt unge - en tikkende bombe i et land, hvor 'Shut's' og lignende uhæmmet både formidles og drikkes af alt for mange helt unge. Jeg ved at nogle lærere bl.a. har anvendt og anvender en af mine bøger "Fup og fakta on alkohol," i undervisningen. Og det er godt, men så længe vi såkaldt 'voksne' til private familiefester og lignende svinger sig skide fulde rundt i lysekronerne, så tror jeg ikke at børn og unge generelt får et mere afslappet forhold til alkohol.
 
 
08.12-2011 | 21:59 af Kurt Heinrich Frandsen
Sgu ikke for alle dem, der dør af en kombination af rygerlunger og overvægt.
 
08.12-2011 | 22:13 af Carl Nielsen
For slet ikke at tale om os alle sammen, der jo af medicinalindustrien gennem undersøgelser dør op til flere gange om året.
Havde vi ikke haft fx Kræftens Bekæmpelse, så var alt håb ude...
 
 
09.12-2011 | 10:00 af Martin Kjeldsen
@Kurt: Jo, men det er jo fysiske skader. Ole og jeg taler om sociale konsekvenser. Det har begrænsede sociale konsekvenser at være overvægtig og den eneste sociale risiko for rygere er fanatiske ikke-rygeres forfølgelse, og den er til at leve med.
 
 
08.12-2011 | 14:50 af Carsten Svendsen
Den 'kreative klasse' har det sværere og sværere med de 'dovne kællinger', 'moralsk skredne unge', 'gamle sukkergrise', 'stinkende rygere' og 'nassende førtidspensionister'.....
Er der noget jeg har overset???
 
08.12-2011 | 15:02 af Ole Halvorsen
"..Er der noget jeg har overset???" Det er der sikkert, Carsten. :-)
 
 
08.12-2011 | 21:45 af Kurt Heinrich Frandsen
Ja, du har overset, hvor lidt travlt den kreative klasse har med at omfatte producenterne af al junk-food'en, røgen og sprutten med forbud og restriktioner.

Hvem er det, der altid synes, det er formynderi og indskrænkning af folks frihed, hvis disse ikke kan få lov at æde, drikke og ryge sig ihjel? Det er højrefløjen. Det er de liberalistiske partier, og dem er der efterhånden mange af. Ja, der stort set ikke andet tilbage. Måske derfor "venstrefløjen" og så har købt ævlet om, at det er frihed kunne få lov at æde sig lige så fed som Thyra Frank osv.
 
08.12-2011 | 20:34 af Knud Sandbæk Nielsen
Ja, det eneste der er værre end puritanisme er dens modsætning: Lokkemadens engle, gruppepressets småfascister, flokmentalitetens elendighed og ikke mindst skolens manglende undervisning i menneskets vilkår.

Vi underviser jo børn for erhvervslivet, selve livet fortæller vi dem langt mindre om. Psykologi, privatøkonomi og reklame-analyse burde være det første man lærer børn: LÆR DEM AT MODSTÅ DEN MATERIALISTISKE FUNDAMENTALISME!!!
 
 
08.12-2011 | 20:35 af Knud Sandbæk Nielsen
Reklame er omvendt puritanisme, og langt mere udspekuleret - og derfor langt værre.
 
 
08.12-2011 | 21:47 af Kurt Heinrich Frandsen
Helt enig, Knud!
 
09.12-2011 | 08:26 af Kurt Heinrich Frandsen
Måske er det her, Mette Frederiksen og Karen Hækkerup m.fl. burde lede efter den egentlige krævementalitet: Blandt alle de danskere, der har vænnet sig til at kunne få/købe alverdens ting, og så nu kalder det formynderi og indblanding i deres personlige frihed, hvis nogen tillader sig at have en mening om, hvor meget af lortet vi eventuelt burde kunne undvære.
 
09.12-2011 | 12:36 af Knud Sandbæk Nielsen
Krævementaliteten er bagsiden af markedsføringen og lokkemaden: Hvis du smider kød ind i et løvebur, er det ikke underligt, at de slås om det.

Vi skal jo rive buret ned og lade løverne jage i det fri. Dvs. kassere den klaustrofobiske kultur, der udnævner os til vindere og tabere, og slippe kærligheden, livslysten, legelysten og skabertrangen fri.

Det skal ikke kunne betale sig at arbejde. det skal være så meningsfuldt, at vi ikke kan lade være. på samme måde som vi ikke kan lade være med at hoppe i vandet for at redde en druknende.

Så vi skal fjerne de religioner, der samler magten på få hænder, herunder kapitalismen.
 
 
09.12-2011 | 12:46 af Carl Nielsen
Det kan sagtens lade sig gøre, bare ikke med mennesker.
 
 
09.12-2011 | 12:57 af Carl Nielsen
Enhver gruppe mennesker vil i løbet af kort tid begynde at opbygge et hieraki, formelt eller uformelt, og efter den rangordnet sig.
 
 
09.12-2011 | 14:06 af Martin Kjeldsen
Kommentar er blevet slettet.
 
 
09.12-2011 | 14:08 af Martin Kjeldsen
@Carl: God pointe.

Jeg er i gang med at læse Peter Øvigs "Hippie" - om opstarten af Thy-lejren i begyndelsen af 70'erne. Den giver faktisk et rigtig godt eksempel på dette. Hvordan man sagtens med gode intentioner og entusiasme kan opstarte et projekt, hvor man som udgangspunkt ikke har noget hieraki, men når man står overfor de praktiske problemer, som kræver organisation, så bliver det nødvendigt, og det opstår mere eller mindre af sig selv.

Jeg vil i øvrigt anbefale den bog. Den er læseværdig også selvom man ikke bryder sig om Peter Øvig.
 
 
09.12-2011 | 16:01 af Kurt Heinrich Frandsen
I lyder sgu som et par gamle, desillusionerede venstrefløjsere. Det samme gør Øvig. Fatter ikke, han har vendt sig så meget mod dem, han engang identificerede sig med og er blevet så kritisk over for dem (som han lød i Deadline forleden). Men nogen må vel have skuffet hans forventninger.
 
09.12-2011 | 16:57 af Kurt Heinrich Frandsen
Hvis man ikke får den plads i verdensrevolutionen, man synes, man fortjener, kan man jo altid bagefter skrive bøger om dens bannerføreres fejltagelser etc.
 
09.12-2011 | 17:14 af Martin Kjeldsen
@Kurt: Før du dømmer en mand ud fra noget du har set i fjernsynet burde du måske læse én af hans bøger. det har du jo ikke, vel? Det ved jeg, for hvis du havde, så ville du vide, at de slet ikke er et opgør med noget som helst men sobre afdækninger af en periode i moderne danmarkshistorie.
 
 
09.12-2011 | 18:07 af Kurt Heinrich Frandsen
Du har sikkert ret. Jeg så ham bare i deadline for nogen tid siden og undrede mig såre over den nidkærhed, hvormed han f.eks. fordømte kommunisternes ukritiske holdning til sovjetunionen, mens han ikke havde et eneste kritisk ord højrefløjen og dens ukritiske holdning til alle de forbrydelser, der er begået i kapitalismens og ikke mindst i USA´s navn. Det lød temmelig enøjet i mine ører!
 
09.12-2011 | 18:27 af Martin Kjeldsen
@Kurt: Jeg siger det, fordi jeg selv havde samme holdning, da han udgav bøgerne om Blekingegadebanden.

Jeg havde hørt ham i radioen et par gange og også hørt nogle gamle kollegaer som havde arbejdet med ham omtale ham som lidt af en arrogant nar. Og jeg gik længe og sagde: Fandme nej, jeg gider ikke læse hvad sådan et fjols skriver.

Men fordi jeg på det tidspunkt ganske enkelt bare var interesseret i sagen (og fordi jeg fik bøgerne foræret) gav jeg mig til at læse dem. Det var sober, overraskende nok næsten konservativ, professionel journalistik, så jeg blev glædelig overrasket og måtte revurdere mine fordomme - det er altid rart at få sine fordomme afkræftet, næsten lige så rart som at få dem bekræftet.

Hippie-bogen er faktisk lidt hyggelig. Mange rigtig sjove historier og gode menneske-portrætter fra dengang. Og så er det en afdækning af de sociale eksperiment som Thy-lejren rent faktisk var. Og den medfølgende lydbog er skidefed, fordi der er "underlægningsmusik" af den gamle hippie TømreClaus. Nostalgi.

Jeg tror du vil kunne lide den
 
 
09.12-2011 | 18:59 af Kurt Heinrich Frandsen
Ja, ja, så må jeg vel give ham en chance ....
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl

Handelsudd. tidligere selvstændig. Interesser: Politik, kultur, camping.

Indlæg | 301 | 298.568 | 2973
Siden | 18. januar 2008 11:44
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites