Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Jeg gi´r SHansen fuldstændig ret.

17. juli 2008 10:30
Visninger  [955 ]   Debat  [50 ]

Hele den Danske befolkning må da osse snart se at middelalderindstilling a'la Pia Pinliggaard og "børnene" er fortid, læs ;

Fortid i Dagens Danmark. :) -

-Hvis Vi skal vedblive at være stærke samt endnu vigtigere sunde - osse på Udenlandsområdet.

Vi kan ikke blive ved med at lulle o'Os índ i " smørhullet Danmark-lad-Os-lukke-af-når-som-helst-det-passer-Os.

Sådan fungerer det virkelige Liv ikke.

Heller ikke selvom Farmand Fogh's daggamle skægstubbe vidner om at ikke alt bli'r sagt ud af posen - næ snarere presset ud igennem et par meget tillukkede læber kan tingene hvæses/læspes ud.

Og heldigvis er Vi en del der synes at materialisme, løgne, fremmedhad, samt Fogh/Kjærsgaardlegen;" skal vi ikke lige bilde den Danske befolkning ind at Vi skal (ssscccckjaaal/SKAAL) - haaade alt fremmed på Danske jord ellers går Verden under uuuuh".-------------------------------> Er og BLI`R en skrøne.

Når Vores børn bli'r store vil mange vitser omhandle Pia/Fogh - pinligt ikke sandt men det kan næsten ikke bli'andet vel:);)?

Del på Facebook
17.07-2008 | 11:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 12:04 af Laila laix
Jo jo men Vi kan blive enige om at en Homo Sapiens indbefatter os alle dvs alle etniciteter, ikke sandt?:)
 
 
17.07-2008 | 12:06 af Laila laix
Danmark er dejligt vil barnet sige, for øjnene vil åbnes for at det kan være en bedre ide at bruge pengene på miljø og kræftforskning fremfor krigsting?:)
 
 
17.07-2008 | 12:19 af Dionysos
Det kan være svært at vælge, hvis man ikke gider sætte sig ind i, hvad der at vælge imellem?
 
 
17.07-2008 | 12:23 af Dionysos
Jeg er også helt enig med Shansen - en begavet blogger
 
 
17.07-2008 | 14:18 af Else Thomsen
De fleste synes det er noget så spændende med det/de fremmede - når de er på ferie, vel at mærke.

Hvorfor er fremmede kulturer ikke også spændende at udforske, når den kan findes herhjemme?

Hvorfor er det pludselig blevet noget farligt noget, når det/de også findes her i Danmark som medborgere?

Det kaldes fremmefjendskhed.
 
17.07-2008 | 14:38 af Kim Kaos
Etnografer og antropologer foretrækker at studere folk i deres eget naturlige miljø og se hvordan interagere med deres omgivelser.

Når du trækker mindre teknologisk udviklet mennesker op til 3. sal i Ishøj med en el-ovn og husleje - så går det gerne galt - ofte er det deres socialt og kulturelt-religiøse baggrund der gør det umuligt at for dem til at fungere i rimeligt forhold til vores love - regler - normer.

Vi kan kon konstatere at vi befinder os langt fra hinanden rent kulturelt og socialt - og eftersom vi er flertallet kan jeg ikke se hvorfor jeg skal ændre på min kultur for at gøre plads til dem - specielt når en del af deres normer er mig direkte frastødende.

Vi følger gerne deres regler når vi er på ferie hos dem - men de har ingen intentioner i at følge vores når de kommer her.
 
 
17.07-2008 | 15:07 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 15:27 af Else Thomsen
Vi lever altså i en global verden, hvor vi har pligt til også at tage vor andel af verdens flygtninge.

Vi skal ikke ændre VOR kultur, for at give plads til vist antal mennesker med en anden kultur.

Det er en udfordring, men kan også være en berigelse.
Det er blot et spørgsmål om tilstrækkeligt med god vilje til at leve side om side i gensidig forstålese.
 
17.07-2008 | 16:43 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 21:35 af Else Thomsen
johnsen
Bemærk venligst at jeg skrev: - Gensidig forståelse.
 
17.07-2008 | 22:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 23:21 af Laila laix
Dionysos:
At vælge imellem?:) - Livet er vel ida ikke et svært valg?:)
 
 
17.07-2008 | 23:25 af Laila laix
Else Thomsen:
Jeg forstår ved Gud ikke hvad der kan være svært at forstå, at Vi alle har et hjerte og en hjerne og åndelig intelligens kan man selvfølgelig spørge sig selv om det sidstnævnte er en mangelvare hos Højrefløjen???:)
 
 
17.07-2008 | 23:29 af Laila laix
Kim Kaos:
Du taler synes jeg lidt som om du mener at visse etniciteter tror de egentlig bor på landet i et andet land og derfor trækker høns og geder op på 6. sal - det er jo IKKE virkelighed:) - Vi tasler heller ikke om at "sorte Sambo" el. Tarzan komr til DK og ikke kan kende forskel på et bål og et komfur. Synes du gør nogle etniciteter til ja en slags dyr.:(
 
 
17.07-2008 | 23:30 af Laila laix
Johnsen:
Glistrups nye afløser??:) - Ergo mener du Vi må lukke for al ind- og udvandring inclusive tuorists??:(
 
 
17.07-2008 | 23:33 af Laila laix
Johsen:
"Voldtager vore piger" - siger du - hvad med de hundredevis af bordeller med mange danske piger, voldtages? - Hvad med dem?? - Og hvilke mænd går derhen? - De fleste muslimer bli'r kærester med muslimer.
 
 
17.07-2008 | 23:35 af Laila laix
Johnsen:
Særbaderegler, nej det gider jeg heller ikke i de danske svømmehaller. At bade og vaske sig må være ens for alle, det kan ikke være så svært, men det må jo osse siges at være et af de meeeget små problemer der findes her i landet integrationsmæssigt ikke?:)
 
 
18.07-2008 | 02:17 af Kim Kaos
@af laila kragh (lailakragh)

Jeg betrager ikke dem som uvidne primitive indfødte - jeg konstater blot et par enkelte fakta - hvilket der er blevet vist og skrevet om i medierne gentagende gange - Lad mig give dig et par eksempler:

Da vi fik et stort kontinent somalier til landet kendte flertallet af dem ikke til rindende vand - toiletter - el-komfurer eller hvad de skulle stille op med en frossen kylling - landtes kommuner måte bruge formuer på at "oplærer" dem - detter er ikke fri fantasi eller et udtryk for rascisme med kendsgerninger.

Et andet eksempel - vi fulgte en anden gruppe afrikanere fra en FN-flygtningelejer til Danmark - og de havde de samme problemer hvilket skyldes at de var vokset op uden alle disse ting - en af deres sønner på ca. 15 år kunne hverken læse eller skrive og var så betaget af elektrisk lys at han stod og tændte og slukkede i timevis - ikke fordi han var dum men fordi vores teknologi var totalt fremmede for ham.

Det har siden vist sig at det også har været blandt de grupper der har været sværest for ikke at sige umulige at integrere i vores samfund.

Så lad være mde at tillægge mig motiver jeg ikke har - mit indlæg var blot en tør konstatering af grundet deres socialt og kulturelt-religiøse baggrund der gør det umuligt at for dem til at fungere i rimeligt forhold til vores love - regler - normer.
 
 
18.07-2008 | 09:27 af Lars Nielsen
Når Shansen og Laila Kragh er enige, er jeg principielt totalt uenig.
 
 
18.07-2008 | 17:21 af Else Thomsen
johnsen
Gensidig forståelse handler om at give plads til forskellighed indenfor lovens rammer.
I et frit demokratisk land med ytringsfrihed BURDE der netop være plads til forskellighed.
Integration i det danske samfund er jo IKKE lig med ensretning, som man kender fra visse totalitære lande.
 
18.07-2008 | 17:27 af Eva Adamsen
@ Else Thomsen

Vi skal bare være enige om, HVEM der skal integreres???

Hvis vi bosatte os i de lande ikke-vestlige flygtninge kom fra, nøjes de jo ikke med at forlange integration, næh, så hed det sørme assimilation, som er lig med indlemning i et samfund, hvilket man vel med rimelighed godt kunne forlange, hvis folk ikke kan forsørge sig selv i Vesten.:-)
 
 
18.07-2008 | 21:26 af Laila laix
Strangelove:
Nånå er du nu sikker mr. Strange???:)
 
 
18.07-2008 | 21:27 af Laila laix
Kim Kaos:
Det omtalte dækker kun en meget lille promille, apropos promille er jeg sikker på at der er endnu flere Danskere især mænd, der burde lade bilen stå efter de har drukket. Kan Vi være enige der???:)
 
 
19.07-2008 | 07:36 af Else Thomsen
Madonna
Du skriver: "Vi skal bare være enige om, HVEM der skal integreres???"

Underligt spørgsmål.
Vi taler jo om udefra komne mennesker, som gerne skulle blive inkluderet i det danske samfund som ligeværdige personer - uanset hvilken religion og kultur de kommer med.

Det handler om integration - og IKKE assimilation som svarer til at starte med at hukke rødderne af et træ, når det skal flyttes. - Det kommer der sjældent noget godt ud af.
Integration - derimod - handler om mennesker der kommer med de bedste værdier fra egen opvækst, og så optager de det bedste af de danske værdier.
Det giver hele og velfungerende mennesker.

Integration er et to-vejs projekt.
Det er ikke nok at de nytilkomne gør en indsat for at blive accepteret, hvis vi danskere ikke vil behandle dem som velkomne og ligeværdige borgere.
 
19.07-2008 | 08:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.07-2008 | 08:59 af Else Thomsen
Bitten
Ja, men ALLE kan alligevel bevare sit eget særpræg - selvom der kommer nye til.

Der er ikke tale om ensretning.
Der er tale om at være flexible og imødekomne, og det er jo noget ganske andet.
 
19.07-2008 | 09:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.07-2008 | 09:51 af Eva Adamsen
Såfremt man et nyt sted, det være sig i en børnehave, en ny arbejdsplads eller en forening, og ikke har nogen anelese om , hvordan man gebærder sig, og efter at ha' 'stukket fingeren i jorden', ikke er i stand til at tilpasse sig det nye sted, så må man fortrække.

Et hvert firma/børnehave/skole har sin egen kultur og passer man ikke ind, så er det ikke dem, der har været der længe (måske i årevis), der skal ændre sig pga. en nyansat outsider, der ikke kan finde sig tilrette med forholdende.

Danmark fungerer ikke et beskyttet værksted eller opdragelsesanstalt for syge ideologier.

Men hvis alt andet glipper, så kan dise jo blive døgnbloggere, se venligst diverse profiler.:-)
 
 
19.07-2008 | 10:15 af Else Thomsen
Madonna
Vi har religionsfrihed i Danmark, har du glemt det?

DU kan have den religion DU ønsker - eller du kan lade være med at have en religion, hvis det er DET, du ønsker.
MEN i et land som Danmark BØR vi også accepterer ANDRE menneskers ret til frit af vælge - indenfor lovens rammer.

Det kan sagtens lade sig gøre at give plads til forskellighed, HVIS den gode vilje er til stede.

Firmakulturer er individuelle, og jeg ville da aldrig søge job i et firma, som var kendetegnet ved en firmakultur, der var mig inderligt imod.

Det kan iøvrigt ikke uden videre sammenlignes med et lands kulturelle særpræg.

Du kan ikke generalisere, og så hævde at nytilkomne fra andre kulturer IKKE kan falde til i Danmark.
For intet er mere forkert, da der er masser af eksempler på, at det fint kan lade sig gøre..
 
19.07-2008 | 10:23 af Eva Adamsen
Hvad pokker har mit indlæg med religon at gøre???

Det er adfærdsvanskeligheder og kultur vi debatterer.

Else skriver:

"Firmakulturer er individuelle, og jeg ville da aldrig søge job i et firma, som var kendetegnet ved en firmakultur, der var mig inderligt imod"

Netop, hvad laver de mennesker, der foragter dansk kultur og udelukkende accepterer deres egen, egentlig i Danmark???

Jeg påstår netop ikke, at andre kulturer ikke kan falde til.

Nogen kan da sagtens, de andre kan tage hjem, hvor de kom fra.
 
 
19.07-2008 | 10:26 af Laila laix
Ok venner så Vi nok forskellige, jeg synes godt man kan forsøge at tilpasse sig el. ha'sit eget særpræg selvom man ikke "passer ind" - nonsens. Hvem "passer så ind på smørhulsdanmark"?
Peace - pleace;()
 
 
19.07-2008 | 10:27 af Else Thomsen
Madonna
HVEM kan ikke falde til?????

HVEM foragter dansk kultur?????

HVEM er adfærdsvanskelige?????
 
19.07-2008 | 10:30 af Laila laix
Jeg synes at pædofile og kriminelle er særdeles adfærdsvanskelige.
Jeg synes DFére er særdeles vanskelige.
Jeg synes ensrettede Folk som opfører sig som små Dronninger og Konger er SÆRDELES adfærdsvanskelige - og DE har meget meget svært ved at tilpasse sig det Danske Samfund, det Europæiske, det Verdslige - kort sagt nærmest en krig med Alverden;)
 
 
19.07-2008 | 10:38 af Else Thomsen
laila kragh
Det er vi enige om.
Nu handlede det jo ikke om etniske danskere, men om folk som kommer hertil fra andre lande, og som NOGLE desværre har svært ved at inkludere som ligeværdige borgere i det danske samfund.
 
19.07-2008 | 10:40 af Eva Adamsen
@ LK

Så derfor lukker du naturligvis heller ikke hverken pædofile, kriminelle og DFere ind i dit hjem, vel? :-)
 
 
19.07-2008 | 11:03 af Laila laix
he nahaj Madonna - men derfra til at have fornuftige slutninger/grænser og til at ha'et decideret fremmedhad for al anden end spegepølse og flæskesvær det ligger mig meget fjernt;)
 
 
19.07-2008 | 11:07 af Eva Adamsen
@ LK

Det er jo heller ikke liiige spegepølse og flæskesværene, der udør nogen afgørende trussel, men det ene fører det andet med sig.

Du kender godt den med, at når man gi'r folk lillefingeren, så snupper de hele hånden.:-)
 
 
19.07-2008 | 11:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.07-2008 | 11:14 af Eva Adamsen
ikke udør...men UDGØR....:-)
 
 
19.07-2008 | 11:20 af Else Thomsen
NomdeGuerre
Hvad mener du med at "tilpasse sig normerne"???

Danskere der har bosat sig i udlandet for mange år siden - er stadig "danske" indeni - de holder sammen med andre danskere i mange sammenhænge; men samtidig er de også faldet godt til i deres nye land.

Ergo - det kan godt lade sig gøre at bevare sin egen kulturelle baggrund - og samtidig optage nogle af de gode ting i sit nye land.
 
19.07-2008 | 11:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.07-2008 | 11:40 af Else Thomsen
NomdeGuerre
Kan du give nogle eksempler her i Danmark?
 
19.07-2008 | 17:41 af Laila laix
Det virker mere som om der nogle personer der ikke kan li'andres væremåde religiøst som kulturelt, og hvordan komme så videre derfra? - Man forliges, bøjer af, laver kompromis - det for Alles bedste;)
 
 
19.07-2008 | 21:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.07-2008 | 21:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.07-2008 | 11:41 af Else Thomsen
Shansen
Håber da stadig på, at Nomde vil komme med nogle eksempler.
 
20.07-2008 | 19:45 af Laila laix
Bitten:
"Egocentrisk holdning til tilværelsen" - ja Bitten det er osse fint men når det overdrives så man kommer til at tænke på Sydamerika - ja så det sgu'for langt ude..
 
 
20.07-2008 | 19:47 af Laila laix
Shansen:
Torede Nomde var en herre en meget højrefløjsindskrænket jeg-prøver-at-være-højt-på-strå-typen-fyldt-med-kasteskyts-samt-haglgeværkugler-klar-til-enhver-der-ikke-gi'r-ret-i-at--DF-prøver-at-få-DK-til-at_bli'-en-ny-Bananrepublik/Tyskland.
 
 
20.07-2008 | 19:52 af Thomas Proctor
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Laila laix

Kristen, men ikke gammeldags bundet af det , mener godt at andre religioner kan forenes i det, i bund og grund er religion det samme i MIT univers;):):)

 SFèr

 

 

 Buddhist og Krishna og Indianer og Eskimotilhænger og...tilhænger af lykkelige folk med deres kulturbaggrunde intakt med sig så længe de ikke omhandler ; vold,forskelsbehandlinger,kvindeundertrykkelse etc.

Jeg HADER når der sker grusomme ting..

Jeg holder et vågent øje med alt ondt, forargeligt, forkasteligt, uintelligent.

Det er NU Vi skal gøre noget når hændelser der klart strider mod menneskerettigheder sker, og det sker dagligt og hele tiden på vor jordklode.

Jeg er en  assertiv kvinde, med mange meninger,sommetider lidt FOR impulsiv - arbejder på at bli mindre:D.Læs; i mine udtryksformer skriftligt.Dermed forstås jeg osse bedre, for jeg kan virke lidt for sarkastisk og feministisk, arbejder på det;)

Ønsker og håber at flere vil åbne for muligheden af en bedre verden ved større tiltag i form af; komme hinanden ved - mærke óg stå ved sine følelser-samt handlinger-læs: brug hjerne-->hjerte--->sjæl--->hjerne gør noget ved tingene- for det nytter ikke i  længden med den typiske Danske laissez-faire model -dvs. om-at-det-vedkommer-ikke-mig-og--det-skal-vi-sove-på-imorgen-finder-vi-ud-af-hvad-vi-bør-gøre-holdning..Og så er det tit for sent. DEN holder ikke længere, vi blir nødt til at rykke osse selvom vi er et lille Folkefærd - tænk på Tibet.ex.vis,  De Rykker - men hvad hjælper det når Verden er så fyldt med angstfyldte, hadopdragede Folk. Oplysning og oplysning til voldelige samt undertrykkende regeringer vil hjælpe på Folkets egenopfattelse og udmøntes i øget selvværd:)

Peace - pleace:()

Jeg VED at,-

jeg nogle gange ,-

føler FOR meget,-

Og det er IKKE så godt.--.

(Laila Kragh)

 

Må Viden og Ånd forenes allerede fra Barnsben.

Noget må gøres når noget kan gøres:D

At sove igennem nogle gange er Alfa og Omega, for Alle:D

Vi er ALLE FØDT LIGE.

Lad OS OSSE DØ LIGE - samt lykkelige:D

Indlæg | 91 | 62.035 | 1262
Siden | 20. februar 2008 09:01
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites