Der var reception på Høst Museet i Gudhjem fredag (19/6) eftermiddag. Alle de kendte Gudhjemboere og Carsten Seeger var på plads i haven, da museumsdirektør Sandberg bød velkommen. Til receptionsgæsterne og til dagens hædersgæst, billedkunstneren Jo Dam Kærgaard. Hun kunne denne dag præsentere sin 2. Høst-kogebog: ’Hedvigs Fisk’.
Nogle minutter forinden hilste jeg på fru Kærgaards mand Steffen Brandt. Ham fra TV2. Altså ikke tv-kanalen, men ham der er forsanger i ’Danmarks kedeligste rockband’.
Sådan udspandt samtalen sig:
Steffen: Go’dav, Jørgen!
Jeg: Go’dav, Steffen!
Steffen: Tillykke med Gudhjems nye byportal!
Jeg: Byportal ... øh ... hva’ mener du??
Steffen: Ja, byportalen. Har du ikke set den?
Jeg: Øh ... jeg er ikke helt med?
Steffen: Jamen, den der med Stegt Flæsk med Persillesovs!!!
Jeg: Åhhh, den! Ja, den er sgu flot. Tak skal du ha’...
Hvad hverken et kendt københavnsk landskabsarkitektfirma og en billedkunstner fra Gudhjem kunne præstere, er altså så lykkedes for den københavnske restauratør, som netop har overtaget og oppiftet forhenværende Lykkes Café til The Black Pearl.
Nu hedder det ikke længere ’Sol Over Gudhjem’ men ’Stegt Flæsk Med Persillesovs Over Gudhjem’
(Til dem, der ikke kommer i Danmarks smukkeste by: Den gode restauratør har udspændt et mange meter langt banner ved indkørslen til byen, der hvidt på sort forkynder, at her kan du få 'Stegt Flæsk m/ Persillesauce til 79 kr.)