Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
DET STOD DER I JYLLANDS-POSTENS MUHAMMED-BREV
17. januar 2008 17:02
 [2197 ]    [27 ]   Anbefal

Hvad var det egentlig, der stod i det brev, som kultur-redaktør Flemming Rose fremsendte til medlemmerne af Danske Bladtegnere om at tegne Muhammed? Stod der noget om, at man udbad sig en karikatur af Muhammed eller stor der blot, at man ønskede tegnerens egen version af denne meget omtalte profet?

Jeg har talt med Jørgen Saabye, som på det tidspunkt var fastansat tegner på Politiken. Han husker, at han fik brevet, men smed det væk med det samme, da han som ansat på en konkurrerende avis naturligvis ikke kunne tegne til Jyllands-Posten. Men Saabye erindrer videre, at der i brevet ikke var nævnt ordet karikatur . Samtidig oplyser han, at hans kollegaer på Politiken, Anne-Marie Steen Petersen, Roald Als og Jørgen Willumsen vist nok ikke fik en henvendelse. Af hvilke grunde vidste han ikke.

Efter en mail til de tre tegnere i dag kan Anne-Marie Steen Petersen fortælle, at hun ... måske fik brevet, jeg ved det ikke, og jeg kan ikke huske noget om det. Hvis jeg fik det, har jeg lagt det væk med det samme, altså smidt det ud. For jeg er ansat på Politiken og hverken må eller vil tegne for Jyllands-Posten .

30 minutter efter jeg modtog svar fra Anne-Marie svarer Roald Als. Han fortæller, at han ... ikke har modtaget det brev fra Flemming Rose. Hvorfor ved jeg ikke. Jeg er medlem af Danske Bladtegnere, så han burde have fået min adresse af Claus Seidel (formand i DB). Måske har han vidst, at vi på Politiken ikke må tegne til andre aviser, ligesom dem, der er på JP, ikke må tegne til Politiken .

Der er endnu ikke kommet svar fra Jørgen Willumsen. 

Disse to tegnere er måske især kendt for deres karikaturer, så måske derfor er de blevet holdt ude.

Ifølge en artikel i Journalisten af Kurt Kjersgaard-Hansen 15. marts 2006 fremgår det, at der på det tidspunkt, hvor JP fremsendte det omstridte brev, var 44 medlemmer af Danske Bladtegnere. JOURNALISTEN har åbenbart ringet rundt til samtlige af disse 44 og laver efterfølgende denne statistik:

5 meddeler, at de ikke længere er aktive

6 modtager aldrig brevet (4 af dem fordi adressen var forkert)

1 måtte ikke, da vedkommende er ansat på et konkurrende dagblad 

15 øsker ikke at tegne til JP, da de var modstander af idéen (heraf fortalte 3 af dem, at de heller ikke ville, fordi honoraret var for lavt) 

2 ønskede ikke at udtale sig

3 kunne journalisten ikke komme i kontakt med

12 sagde ja og fik offentliggort deres tegning i Jyllands-Posten 30. september 2005 på side tre i JPs KulturWeekend. Nogen har sikkert siden bitterligt fortrudt, da de i deres vildeste fantasi ikke kunne forestille sig den voldsomme reaktion.

Det er tilsyneladende sandheden om, hvorfor kun 12 bladtegnere var med.

Af listens svar kan man yderligere fastslå, at hovedparten af tegnerne IKKE lod sig skræmme af eventuelle trusler fra muslimske miljøer. Og det var jo netop dét, hele øvelsen gik ud: Hersker der selvcensur hos de danske bladtegnere. Det gør der så heldigvis ikke i udpræger grad - i hvert fald ikke FØR offentliggørelsen.

Det kunne være interessant at gentage eksperimentet og se, om danske bladtegnere stadig ikke udøver selvcensur. Men det tror jeg faktisk ikke, Jyllands-Posten - eller nogen anden avis (end ikke Ekstra Bladet) har kræfter til at gentage.

Her er så det omstridte brev (gengivet fra JP-journalisterne John Hansen og Kim Hundevadts Provoen og Profeten – Muhammedkrisen bag kulisserne udsendt på Jyllands-Postens Forlag april 2006:

 "Kære bladtegner

Vi skriver til dig i forlængelse af sidste uges offentlige debat om afbildingen af profeten Mohammed og ytringsfriheden i forbindelse med en børnebog af Kåre Bluitgen, hvor flere tegnere angiveligt har sagt nej tak til at tegne Mohammed af frygt for konsekvenserne. Morgenavisen Jyllands-Posten står på ytringsfrihedens side. Vi vil derfor gerne invitere dig til at tegne Mohammed, som du ser ham. Resultatet vil blive offentliggjort i avisen den kommende weekend. (...).

Jeg ser frem til at høre fra jer.

Med venlig hilsen

Flemming Rose

Kulturredaktør

Morgenavisen Jyllands-Posten".

Dette var ordene, hvis ellers brevet er gengivet korrekt i bogen. Så altså ingen tale om bestilte karikaturer, som Uffe Ellemann  fastslår i det foredrag, som bliver udsendt i Danmarks Radio 31. januar 2008. Og det er jo lige nøjagtig det, som denne nye røre handler om.

 

 

 

 

Send til
Debat  27
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
17.01-2008 | 19:48 af E. Bill.
Og hvad skal vi så tro på - en tegner fortalte noget helt andet på TV2News for et par dage siden.

Hvor længe kan Rose få lov til at køre sin helt personlige hån, spot og latterliggørelse af andre, som han af forståelige grunde ikke synes om.

Det koster JP mange abbonenter, og nu er politiken blevet større end JP efter de sidste målinger.

Hvem interesserer denne sag, når det kommer til stykket.

Hvornår mon JP vil håne, spotte og latterliggøre

jøder, kristne(katolikker) og andre forskellige religioner. Hvorfor mon kun der er muslimer Rose jagter??? Kan der være en årsag??.
17.01-2008 | 20:22 af Frika Delle
"Det moderne, sekulære samfund afvises af nogle muslimer. De gør krav på en særstilling, når de insisterer på særlig hensyntagen til egne religiøse følelser. Det er uforeneligt med et verdsligt demokrati og ytringsfrihed, hvor man må være rede til at finde sig i hån, spot og latterliggørelse. Det er bestemt ikke altid lige sympatisk og pænt at se på, og det betyder ikke, at religiøse følelser for enhver pris skal gøres til grin, men det er underordnet i sammenhængen.

.....

DERFOR har Morgenavisen Jyllands-Posten opfordret medlemmer af danske bladtegneres forening til at tegne Muhammed, som de ser ham."
 
17.01-2008 | 21:45 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
17.01-2008 | 22:16 af SRasmussen
E. Bill:

Når nu du bruger hele din dag på at forsvare islamofascisterne - hvorfor tager du ikke skridtet fuldt ud og konverterer til islam? Jeg er sikker på, at du kan blive en god selvmordsbomber...Og  hils så de 72 jomfruer.
17.01-2008 | 22:18 af SRasmussen
17.01-2008 | 22:41 af E. Bill.
SRasmussen.

Jeg har lige læst alt det vrøvl, som du har skrevet på landets største betalingsavis Politiken. Man får let den opfattelse, at du og Henrik Ræder, fhv skolelærer - er betalt af Jyllands Posten for at sidde hele dagen og noget af natten med for at fare ud for at modgå alle øvrige indlæg. Det virker både ynkeligt og sølle

at se to ikke særlig gode skribenter  utallige gange skrive: "Der var kun tre karikaturtegninger, det står i Ekstra Bladet".

Jeg tror, at jeg har læst det 1000 gange - sikke indlæg, skrevet af brødrene Larsen og Ræder - jeres eneste kilde er Ekstra Bladet - landets mest

utroværdige avis. Jeg kan godt forstå, at du sidder og drømmer om jomfruer - hvordan synes du selv, at det går Rasmus??

Husk også at læse landets største betalingsavis Politiken i morgen.
17.01-2008 | 22:44 af E. Bill.
SRasmussen.

Det er kun dig og Ræder, der behøver en skabelon for at tegne Muhammed - det siger da virkelig noget, at du rejser rundt med en skabelon af Muhammed - hvad synes du selv, Rasmus. Var det ikke bedre med en jomfru?
17.01-2008 | 22:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
17.01-2008 | 23:39 af jørgen Koefoed
Hr. E. Bill. Hold dig nu til sagen. Det drejer sig IKKE om SRasmussen. Det drejer sig om Rose har bestilt karikaturer eller tegninger af Muhammed - og læser du min blog ovenstående blev der bedt om tegninger og IKKE karikaturer. Har du noget konkret, der modbeviser dette, så kom frem med det - og det er ikke nok, at skrive at en unavngiven tegner sagde et eller andet på TVNews. Facts og IKKE muslimske vrøvlevers, kammerat Bill!!
 
17.01-2008 | 23:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.01-2008 | 00:44 af Fynboen
Svar til E. Bill:

"Hvornår mon JP vil håne, spotte og latterliggøre

jøder, kristne(katolikker) og andre forskellige religioner. Hvorfor mon kun der er muslimer Rose jagter??? Kan der være en årsag??".

ÅRSAGEN er den, at jøder, katolikker og andre kristne ikke truer folk, der tegner Moses, Jesus, jomfru Maria o.s.v., med døden. Det gør visse muslimske kredse til gengæld når det gælder Muhammed, og derfor var der ingen dansk tegner, der turde illustrere Kåre Bluitgens Muhammed-bog, der udkom for lidt over to år siden. Dette blev den direkte anstødssten til beslutningen om at opfordre danske bladtegnere til at tegne de senere så berømte tegninger af Muhammed i Jyllandsposten.

Jøder og kristne har forlængst vænnet sig til, at hellige skikkelser inden for deres religioner bliver afbilledet og karikeret.

Det er kun muslimerne der jagter dem vover at overtræde islams billedforbud m.h.t. at tegne Muhammed.

DERFOR er det også kun dem den modige Flemming Rose jagter, for man jagter jo ikke bjørne, der allerede ER skudt!

ELEMENTÆRT, min kære E. Bill...

Henrik Ilskov-Jensen
18.01-2008 | 12:01 af E. Bill.
Ilskov-Jensen.

Det er en hel anden oplysning, end den Rose selv giver; han har flere gange udtalt, at han vil håne,spotte og latterliggøre også disse grupper.

Kære Henrik, tror du ikke selv, at der er lukket for den slags på JP i lang tid frem over. Det er naturligvis ikke gjot at Rose , men klart af direktionen. Roses private "modige" jagt er vist afsluttet.Roses indflydelse er stækket betydeligt, efter den enorme skade, som han har været årsagtil på denne avis. Efter sidste måling er Politiken nu den største betalingsavis i landet.

Der foreligger desuden intet beviser på, at denne tidligere venstrefløjsmand Bluitgen ikke kunne få sine tegninger - det har han aldrig kunne fremlægge eller på anden måde bevise.
18.01-2008 | 12:08 af E. Bill.
Jørgen Koefoed.

Det har du ikke fremført noget bevis for. Rose valgte at offentliggøre det, som han selv 1000

gange har omtalt som karikaturtegninger - så har han ikke bestilt karikaturtegninger, så praler han da af at have vist disse sølle tegninger i en ellers rimelig avis.

Undskyld, at jeg skulle svare på SRasmussens indlæg, der ikke holdt sig til sagen. Mærkeligt du ikke skriver det til ham.
18.01-2008 | 12:26 af E. Bill.
milter.

Hvad er det for en resolution, du heviser til. Jeg vil gerne svare, men jeg forstår ikke, hvad du mener.
18.01-2008 | 12:46 af jørgen Koefoed
Ja, hr. Bill jeg kunne også have stilet min kommentar til SRasmussen, men jeg valgte kun at gøre det  til dig, da du hele tiden kommenterer ved siden af og ligesom er tonedøv over for det, det drejer sig om. Du skal læse hvad der står - ord for ord og ikke hele tiden fortolke, hvad der foregår oven i dit hovede, mens du læser. Et godt tip: Prøv at læse mine kommentarer højt - det skulle fjerne den væste hjerne-støj og måske sætte dig i stand til at forstå, hvad ordene tilsammen betyder.
 
18.01-2008 | 16:12 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.01-2008 | 17:56 af jørgen Koefoed
Hm - dette spor ender vist blindt, hr. Bill!
 
19.01-2008 | 08:27 af Jørgen Larsen
hvis man sidder helt stille, og tygger lidt på navnene, Seidenfaden og Rose, kan man så ikke høre en lille brik der falder på plads?
19.01-2008 | 09:12 af Karin Bennedsen
Rose sendte brevet til 44? bladtegnere, og fik 12 tegninger ud af det. Ingen af disse tegninger kan vel siges ikke at tilhøre kategorien karikaturer i mere eller mindre venlig grad, men dog karikaturer.

Imidlertid er der et spørgsmål, der ikke stillet og besvaret fyldestgørende: Hvilken tegnestil er disse 44 tegneres kendingsmærke? Hvor mange af dem er kendt for at tegne karikaturer eller vittighedstegninger (som vel også er karikturer). Er der overhovedet nogle af disse 44 tegnere, som kunne forventes at lave en tegning, som ikke understøttede Roses formål, nemlig at håne, spotte og latterliggøre muslimerne og deres profet?
19.01-2008 | 15:36 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.01-2008 | 16:53 af Karin Bennedsen
@Milter

Nu drejer tråden her sig ikke om FN s resolutioner, heller ikke den, du henviser til, og som Danmark iøvrigt stemte imod, men derimod om Roses brev til 44 bladtegnere.

Jeg synes stadig, det kunne være interessant at vide, hvad disse 44 tegnere står for rent kunstnerisk.

Har Elleman ret i, at når man bestiller tegninger hos bladtegnere, så får man karikaturer, fordi det er den stil disse tegner i.

Eller kunne Rose have en rimelig sikker forventning om, at bladtegnerne ville tegne nydelige bogillustrationsagtige skitser af Muhammed?

Nej, vel!
19.01-2008 | 19:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.01-2008 | 19:29 af Karin Bennedsen
@Milter

Tråden her handler og striden mellem Rose og Elleman, hvor jeg selvfølgelig er enig med Ellemans synspunkt.

Hvor meget ander, der kan lægges ind i et emne om karikaturer, er så en anden diskusion.
19.01-2008 | 21:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.01-2008 | 21:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
20.01-2008 | 01:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
20.01-2008 | 01:10 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl