Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt

BLOG:

JorgenJuul
Bål og brand og 750.000 pebbernødder
20. december 2007 14:11
 [944 ]    [7 ]   Anbefal

Jeg er rigtig, rigtig træt af konstant at høre om folkets forargelse over Jørgen Poulsens 750.000. Faktisk er det ikke manden Jørgen Poulsen konkret eller Dansk Røde Kors jeg har behov for at forsvare, men snarere den sunde fornuft, som gang på gang går fuldstændig fløjten, når de forargede hylekor går i selvsving i medierne. Det sker alt for tit. Se dog logisk på det. Hvis Røde Kors skal ansætte en dygtig leder, så skal de give en konkurrencedygtig HØJ løn med aftrædelsesaftale og hele molevitten. Lige som alle andre. Ellers får man en dårligere leder, som måske skaber et dårligere resultat, der koster foreningen (og dermed de nødlidende)meget mere end man sparer ved at give ham en mindre fyrstelig løn. Det er da simpel logik.

Husk at kommercielle virksomheder betaler kæmpe fyrstelige lønninger til deres direktører. Og de giver typisk fratrædelsesaftaler på 2 års fuld løn. Hvorfor tror I de gør det? Fordi det er en god forretning, ikke fordi virksomhederne synes det er sjovt at bruge så mange penge som muligt. Jeg er tryg ved hvis Dansk Røde Kors handler efter samme model, og jeg håber ikke at de forargede pibekor nu skræmmer dem til at lave dårlige direktørkontrakter, så de ikke kan tiltrække en god leder, og må nøjes med en, der ikke kan få job andre steder.

Det er ikke de nødledendes penge Jørgen Poulsen har fået. Det er de penge han har fået i honorar for at skaffe penge til de nødlidende. Jeg tager slet ikke stilling til om manden JP er skidt eller kanel. Men det nytter altså ikke noget at man hyler op og opfører sig som om han har stjålet af kassen, eller Røde Kors har kastet penge i grams. Der er blevet SPARET penge på den aftale man har lavet, og de 750.000 er pebbernødder i forhold til hvad det ville koste at fyre direktøren for Den Danske bank (sikkert 10 gange så meget vil jeg tro)

Det ville da varme i de varme lande hvis JP donerer sine 750.000 til et godt formål, men han skylder vel ikke mere end vi andre gør. Det ville også gavne gevaldigt hvis alle vi andre deler ud af vores bonus og friværdi til de der har for lidt. Jeg ved ikke hvor mange af hylerne der selv er ude i forholdsmæssigt at bidrage i den størrelsesorden - altså  bare i forhold til egen indtjening, så hvis man kun tjener en tiendedel af JP’s løn, så nøjes man med at give 75.000. Værsgo at indbetale på giro 6 20 20 20. Kun hvis du har råd selvfølgelig.

Hele hyleriet handler om ingenting. Ingenting.  

Send til
Debat  7
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
20.12-2007 | 14:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
20.12-2007 | 14:46 af Lars Nunnegaard
Tankevækkende. Jeg rødmer.
 
20.12-2007 | 15:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
20.12-2007 | 15:10 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
20.12-2007 | 16:01 af Jørgen Juul
Jo det er egentlig ens for alle at hvis man har dytiggjort sig i en grad, så man kan blive leder, så honoreres man derefter. Det er jo ikke som med konger og kaliffer at nogle bliver forgyldt i kraft af hvem de er. Dygtige ledere er som regel forgyldt i kraft af at de har noget at byde på.
 
20.12-2007 | 19:11 af Erik Willumsgaard
@Karin

Når man siger ja til at lade sig opstille til Folketinget, "søger man ikke et nyt job", men tager imod et borgerligt ombud.
 
20.12-2007 | 20:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl