Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Nyhedsavisen - en tynd kop te

24. maj 2008 15:31
Visninger  [699 ]   Debat  [5 ]

Nyhedsavisen lagde ud med at være en indholdsrig avis med en del journalister, der kunne skrive og som leverede mange spændende historier.

Da man havde fået udbredt avisen i stort omfang, skar man ned på journalister og ambitioner og nu leverer man en meget tyndbenet avis, ikke kun hvad angår kvantitet men også kvalitet.  

Dagens avis er på 32 sider, hvoraf der er (minimum) 21 siders annoncer. De ni tilbageblevne sider er fordelt på en masse små tekststumper, som er placeret, hvor der er hul mellem annoncerne. Dermed er også de gode layoutmuligheder forsvundet, og da det ser ud til, at man vil konkurrere med Se & Hør om den laveste fællesnævner (kendte, kongelige og lumre sex-historier) er avisen ved at miste sin berettigelse.

Det skal blive spændende at se, hvad der kommer ud af fusionen mellem 24timer og MetroXpress - måske bliver det dem, der løber af med sejren.

Nyhedsavisen i den nuværende udgave bliver det næppe.

Del på Facebook
24.05-2008 | 15:59 af Erik Willumsgaard
100% enig, men mon de gemmer nogle trumfer i ærmet?
 
 
24.05-2008 | 16:12 af Jannie Nielsen
hvad havde du forventet til den pris ?
 
 
24.05-2008 | 17:09 af Jan Eskildsen
@Erik Willumsgaard

Tjah - et bingospil, måske?

@Jannie

Lidt mindre praleri om, hvor gode de selv synes, de er.
 
24.05-2008 | 20:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
24.05-2008 | 20:49 af leon lerche
Sig mig Kalundborgjyden, stopper du, du taler om at højne niavuet på avisen, så god ide, hilsen fra. Leon, som griner.
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 24 | 25.403 | 291
Siden | 3. november 2007 14:20
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites